Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Asgari ücret ile tatile gidebilen kim çok merak ettim doğrusu. Zaten gideceğin şehre gidiş geliş bilet parası kişi başı 2 bin tl. bir tatilde nefes almasam sadece dürüm yesen sabah akşam iki kişi 300 300 den 600 tl günlük. 1800 tl dürüme verdiler. kalacak yer een boktan yer 2 bin çeker oldu mu 3 günü 6 bin. Toplam altı üstü 3 günlük tatilin beache gitmediğin bir kokteyl kahve içmediğin halk plajından çıkmadan dürümle beslendiğin versiyonu 10 bini geçiyor kim bu asgari ile tatil yapan ?
Bwn paranın miktarından cok bereketli olmasi gerektiğini düşünüyorum tasarruflar harcamalar doğru planlanırsa asgarî ücretle tek maas geçinen gayet tatillere de giden arkadaşlarım var. Bölümünüz de lisans ise ben kpss yi birakmamanizi tavsiye ederim çünkü bu ülkede bir bakıyorsun alakasız bölümlerden fazla kadro açılıyor bence her yıl ufaktan çalışmalısınız
Kirası hadi ucuz olsun 5 bin olsun. elektrik su faturaya versin hadi en ucuzundan 2bin lira. Mutfak alışverişi en kötü ihtimalle 7-8 bin tl. Nasıl gidiyor bu insanlar tatile ?

Umudunuzu kırmak istemem benim yorumum arkadaşa. Borç harç olmazsa bir şekilde sıkarak tatilsiz gezmesiz geçinilir ancak göze almak lazım yükselmeye çalışmak gerekiyor.

Son düzenleme:
Bwn paranın miktarından cok bereketli olmasi gerektiğini düşünüyorum tasarruflar harcamalar doğru planlanırsa asgarî ücretle tek maas geçinen gayet tatillere de giden arkadaşlarım var. Bölümünüz de lisans ise ben kpss yi birakmamanizi tavsiye ederim çünkü bu ülkede bir bakıyorsun alakasız bölümlerden fazla kadro açılıyor bence her yıl ufaktan çalışmalısınız
Kardeşim de asgari ile geçiniyor ama hem eşinin ailesi hem de biz finanse ediyoruz :)
Hangi tatil pardon ?

Tamamiyle yanlış düşünüyorsunuz, iyi geçinmenin de tasarrufun da tek yolu var o da gelirin artması. 3 ondan 5 bundan kısarak o iş olmaz, konu sahibesi gelirini arttırmalı.

Buna da çok katılıyorum bir yandan. Sevgi en büyük ihtiyaç. Sevgiyle büyüyen bir çocuğun başka şeye ihtiyacı olmaz givi geliyor. Ama sonra diyorum ki güzel.bir okula göndermek istesem gonderemicem belki, okul dışında bir kursa vermeye kalksam zorlanicam, ilerde is kurmaya kalksa destek olamicam vs belki cok detay düşünceler ama ulkemizin geçtiği ekonomik buhran beni fazla detay düşünmeye zorluyor,belki de dediğiniz gibi çok da dusunmeye gerek yoktur bilemiyorum
Maalesef öyle olmuyor bende çocuğum doğana hatta okula başlayana kadar öyle düşünüyordum ama şimdi farklı çevremde de onu en azından çevresindekilerin maddi imkanlarini vermeniz gerekiyor. Arkadaş çevresi nasılsa oda aynı imkânlara sahip olmak istiyor. Bu yaş ilerledikçe de artıyor malesef

Eğer düğün ve ev düzme borçsuz olacaksa evet geçinilir ama biraz sıkıntılı. Sizin oranın şartları ne bilmiyorum ama benim sadece eşim çalışıyor maaşı 24 bin. Ben ev hanımıyım. 2 çocuğumuz var. Kiradayız. Kiramız uygun ama 6 bin. Öyle böyle, daha doğrusu önceliğimiz çocuklarımız için hiçbişey kısmadan geçiniyoruz ama çocuklar biraz daha büyüyünce bende işe gireceğim. Çocuk okula başlayınca maalesef geçinemeyiz. Siz de öyle yapabilirsiniz çocuk olduktan sonra belli bi süre sonra işe girersiniz.
Gerçekten hem kira hem iki çocuk nasıl geçiniyorsunuz? amacım kırmak değil ama bu gelirle bu durumda nasıl ve neden ikinci çocuğu yaptınız ona şaşırıyorum?
Sizden çok gelirimiz var evimiz var ama ikinci çocuğu asla düşünmüyorum ben. Geçinemeyiz, iki çocuk okutamayız diye.
Kiranız birden artabilir, taşınmak zorunda kalabilirsiniz. Yani bu belirsiz ortama neden 2 çocuk?

Anlatsın ne olacak ki.
Millet birbirini kiskanmaya eleştirmeye ne kadar meyilli.
İyide konu sahibi yılda kaç kere tatile gidiyorsunuz diye sorsa okey. Şuan hep zaten insanlar o yapıyo ben de yapacağım modunda takılıyor kıskandırmak için yapan yok mu bu tarz şeyleri, çok var. Herkesi kapsamıyorum elbette ama nispet için ölecek insanlar var. herkesin de durumu yok canı çeker insanoğlu. niye meyillenmesin herkes güzel yaşamak ister.

Kıt kanaat geçinirsiniz.
Maaşlarınız günümüze göre evet düşük.
Biz eşimle sıfırdan herşeyi kendimiz yaptık.
İkimizde kamudayız.
Bir ev bir araba alabildik.
2 çocuk var.
Kreş ve bakıcı desteğiyle büyüttük.
Yılda bir kaç kez tatile gidiyoruz.
Çocukların masrafı,bazen dışarı çıkma lüksû oyun parklarö vs.
Adım atsan para.
Çok iç açıcı yazamadım ama malesef durum bu
Allah daha çok versin inşallah da durumu kötü olduğunu söyleyen birine özendirir gibi yazmak hiç hoş olmamış. Hanımefendi zaten geçim düşünüyor sizin yılda BİRKAÇ KEZ tatile çıkmanız konuyla alakasız hem de kabaca. size tebrikler ama siz süpersiniz

Asgari ücretle ve tek maaş çalışan arkadaşlarınız buradan bize ders versin , tüm kadınlar olarak nasiplenelim.

Bebeğim doğana kadar ( planlarımızda bir bebek yoktu, sürpriz oldu , hoş geldi 🩷) çalışıyordum. Eşimin maaşı ortalamadan epeyce yüksek. Bebek doğmadan önce sürekli sen çalışma , ye iç gez toz neden çalışıyorsun ihtiyacımız mı var diyen adam şimdi planlama yaparken benim de işe döneceğimi düşünerek plan yapıyor😂😂😂😂

Son düzenleme:
Allah daha çok versin inşallah da durumu kötü olduğunu söyleyen birine özendirir gibi yazmak hiç hoş olmamış. Hanımefendi zaten geçim düşünüyor sizin yılda BİRKAÇ KEZ tatile çıkmanız konuyla alakasız hem de kabaca. size tebrikler ama siz süpersiniz
Valla tatilde gayet geçim dışarı çıkıp bir pikniğe gitmek bir et yemek bir etkinliğe konsere katılmakta geçim. Sürekli bu şekilde buhranda insanoğlu yaşayamaz bir yerde ruhsal patlak verir. Geçimi soruyorsa evet bunları da katmak lazım ne yani sürekli pazardan ıspanak brokoli patlican mı yiyecek bu insanlar? Hiç mi et balık yemeyi düşünmeyecek hiç mi dışarda bir restorana gitmeyi bir denize girmeyi planlamayacak ? Yorum sahibi bir kaç kez tatile gittiğinden bahsediyorsa konu sahibi de en azından iki yılda bir tatile gitmek isteyecek konunun bu kısmını da söylemek gerekiyor ben şov görmüyorum orda.
Neresi LÜKS ? Arkadaşlar biz algımızı mı kaybettik ya avrupada en ortalama altı insan için bile bu söylenenlerin hiçbiri lüks değil ne lüksünden bahsediyorsunuz? Lüks dediğiniz şey nedir bi öğrenin allah aşkına lüks bunlar değil. Bunlar standart bir hayat.

Geçim çok kişisel bir şey sizin gelirinizle geçinen çocuk büyüten okutan da var geçinemeyen de var. Evet bana göre az kazanıyorsunuz ikinizin maaşı bir memur maaşı etmiyor. Düğün evlenmek o kadar masraflı ki anlatamam en kötü böyle bu ne böyle ben giymem diyeceğin gelinliklerin kirası 25-30 bin. Mobilya beyaz eşya hiç girmiyorum. Düğün desen öyle. Açıkçası şuan ailenin evindeysen tüm paran sana kalıyordur ama evlenince ortak olacak ve zoruna giden şeyler olabilir. Aile desteği yoksa ailesi destek olanları görüp sıkılabilirsin. Yaparım ederim deniliyor ama o yola girmek bambaşka bir şey. Çoğu evlilik maddi sıkıntılar yüzünden dövüşe dönüyor. Ama imkansız değil yani. Geliri yükselmeye çalışın. Kpssye girdiysen katiplik dene. O da yazılım alanında eğitim alsın. Şimdiden gidip beyaz eşya alabilirsiniz mağazada bekliyor.
Full torpil 😬

Kpssden çok yüksek puan alırsan atanırsın. Ama Atamalar düştü... Evlendikten sonra çalışmak mümkün değil...

Sevgilin kpss çalışsa olmuyor mu? Bazı fabrikalar kreş desteği veriyormuş. Ona göre iş seçimi olabilir belki...

Yetiştirmeye göre değişir. Rahat büyüdüyseniz mümkün değil. Ama yok her ay hesap kitap yaparız derseniz olur.

Eşim bende kamudayız, uygun fiyatlı düğün yaptık, evi öyle düzdük. Ona rağmen ilk evlendiğimizde parayı yönetemedik🫣 6 ay kadar içeri girdik. Daha sonra becerdik 😬

Benim piyasa ve kredi hakkında hiç bilgim yok o nedenle atıp tutmak istemem. Ama şehrin çok dışında evler oluyor, yeni projeler. Bu projeler çok makul fiyatlara olabiliyor. Tamamen şans, kısmet. Onu beğenmemezlik etmeyin, bir kısmet olursa mutlaka değerlendirin demek istedim. Zamanında insanların beğenmeyip almadıkları yerler şimdi kaç paralar oldular. Her yer değerleniyor. Düğünde takı olur, allah bir yerden kısmet eder ellerine para geçer, olmaz diye bir şey yok. Ev almak öncelik olmalı bence.
Yok o eskidendi🫣 fiyatlar uçtu... Küçük ilin İlçelerinde bile milyonları geçti

Valla tatilde gayet geçim dışarı çıkıp bir pikniğe gitmek bir et yemek bir etkinliğe konsere katılmakta geçim. Sürekli bu şekilde buhranda insanoğlu yaşayamaz bir yerde ruhsal patlak verir. Geçimi soruyorsa evet bunları da katmak lazım ne yani sürekli pazardan ıspanak brokoli patlican mı yiyecek bu insanlar? Hiç mi et balık yemeyi düşünmeyecek hiç mi dışarda bir restorana gitmeyi bir denize girmeyi planlamayacak ? Yorum sahibi bir kaç kez tatile gittiğinden bahsediyorsa konu sahibi de en azından iki yılda bir tatile gitmek isteyecek konunun bu kısmını da söylemek gerekiyor ben şov görmüyorum orda.
Neresi LÜKS ? Arkadaşlar biz algımızı mı kaybettik ya avrupada en ortalama altı insan için bile bu söylenenlerin hiçbiri lüks değil ne lüksünden bahsediyorsunuz? Lüks dediğiniz şey nedir bi öğrenin allah aşkına lüks bunlar değil. Bunlar standart bir hayat.
hanımefendi lüks mü yazılmış et yemeyin mi yazılmış yazımda bunların yazdığı yeri lütfen gösterin siz neyden bahsediyorsunuz hahhaa tatile gitmeniz gerekir yazmak var biz tatile gidiyoruz bizim arabamız var bizim evimiz var yazmak baska bir şey. Burda çoğu kişinin durumu zaten bunları karşılayacak düzeyde ama kimse ben böyleyim diye ortalığa saçılmıyor çünkü bunları ihtiyacı olan biri yanında övünerek söylemek AYIPTIR. edep adap diye bir şey var ya işte o konudan. yoksa benim yazımda canım et yeme makarna ye ve asla tatile gitme hayat öyle de güzel mi yazıyor ah ah işinize nasıl gelirse öylesiniz

Şunu sormak istiyorum, tamam iki kisiyken hiç sorun yok ama ileride çocuk olursa eğer ben ya isten cikmam gerekicek ya da kreşe başka secenegimiz yok. Kresler cok uçuk ben bir süreligine çıksam o zamanda tüm giderleri düşünce elde bir şey kalmıyor, kalmamasini geçtim yetebilecek mi, gereksiz bir endişeye mi kapılıyorum
Öncelikle on adım ilerisini düşünüp, henüz dünyaya gelmemiş çocuğunuz adına endişelendiğiniz için siz tebrik ediyorum. Çünkü insanlar bunları düşünmeyip ürüyorlar ve çocuk çoğu şeyden mahrum kalıyor. Geçim sıkıntısı beraberinde maalesef boşanmayı getiriyor.

Tek maaşla hem kira, hem çocuk, hem yeme-içme ( sosyal faaliyetleri saymıyorum ) çok ama çok zor. Sevgi karın doyurmuyor, romantizmi bırakıp gerçekleri konuşmak lazım. Bebek sahibi oldunuz diyelim bir süre anne sütü, bir süre mama sonra ek gıda vs. siz ne verirseniz onu yiyecek onu giyecek daha bebek. Ama okul çağına geldiğinde ne olacak ?Arkadaşlarında ne görse isteyecek. Çocuğunuza istediği kıyafeti, ayakkabıyı, okul çantasını alamadığınızda, beslenmesine ihtiyacı olan şeyleri koyamadığınızda, cebine harçlık koyamadığınızda nasıl hissedersiniz ? Allah kimseye yaşatmasın ama eminim ki dünyada ki en berbat duygudur.

Allah rızkını verirle, nasip kısmetle olmuyor bu işler. Çocuk olunca ya da evlenince gökten para mı yağdı? Ya da bir mucize olup maaş 2 katına mı çıktı?
Güzel şeyler yazamadım maalesef, hele şu ekonomide tek maaş ile hem kira verip, hem çocuk büyütmek, hem mutfak masraflarını karşılamak, hem tatil-sinema-konser vs sosyal aktivitilerde bulunmak, bir de üç-beş kenara para atayım derseniz 100-150 bin gelirinizin olması gerekiyor.

Hayatımı birleştirecegim insanla gelecek planlamamizi yapma taraftarıyiz boylesinin daha mantıklı oldugunu düşünüyorum dereyi görmeden paçayı sıvamak gibi fusunmeyin kimisi hemen çocuk istiyor kimi hiç istemiyor vs bunlsri bilmek ona göre hareket etmek lazım
Şu sitede 15 yıldır üyeyim, binlerce konu okudum, bu kadar aklı başında, mantıklı evlilik ve yaşam planlaması yapabilen tek bir üye daha gormedim.... Öncelikle sizin gibi eğitimli aklı başında bir genci bile asgarî ücrete mahkum edip şunları sorgulatan sistem yerin dibine batsın, ikincisi de hangi koşulda olursa olsun, çok çok iyi bir anne olacağınıza hiç şuphem yok, umarım herşey gönlünüzce olur....

Lüks değil ihtiyaç aslında ama bir çok kişi bırakın iki tatili birine gidemiyor. Öyle bir ortamda tatil vs bahsederseniz ayıplanırsınız🙄

Şu sitede 15 yıldır üyeyim, binlerce konu okudum, bu kadar aklı başında, mantıklı evlilik ve yaşam planlaması yapabilen tek bir üye daha gormedim.... Öncelikle sizin gibi eğitimli aklı başında bir genci bile asgarî ücrete mahkum edip şunları sorgulatan sistem yerin dibine batsın, ikincisi de hangi koşulda olursa olsun, çok çok iyi bir anne olacağınıza hiç şuphem yok, umarım herşey gönlünüzce olur....
Ahhh ahh... "Koca eline bakmayalım diye okuduk, şimdi kocamız da bizim elimize bakıyor" ne kadar doğru

Nerde bu asgari ücretle geçinip tatillere giden hayali arkadaşlar? Ben hiç görmedim. Dolapları da et doludur kesin 😂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X