Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
pansiyondan bozma otel onlar işte, ben de geceliği 3000 altında yok demiştim o konsept için zaten. Ha pansiyon ha oda kahvaltı üç yıldızlı otel bence bir farkı yok. Adı otel olunca alınan hizmetin niteliği değişmiyor. Hesaplayın bakalım ne kadar harcadığınızı bu anlattığınız tatile, üstelik teyze evinde geçirilen birkaç gün varken.

Aslında çocuklar belli yaşa kadar anlamıyor otel yada sizin dediğiniz tarz tatili anlamıyor. Ama ne zaman 5 yaşına gelip bir de otel tatili gördülerse işte, diğer tatiller kesmiyor. Mesela bizim evde havuz var, yazlık var her hafta sonu gidiyoruz deniz havuz sosyal tesis her şey ama yılbaşında otele giden 5 yaşında ki kızım yazın başından beri biz ne zaman otele gideceğiz diyor. Hiç otel tatili görmeyen en kötü ortaokulda istiyor. Arkadaşlarından duyuyor sosyal medyadan görüyor.

Çocuğa salatalık almıyordu bu kaynın, o değil mi?

Yes, salatalığı geçtim artık. Oğlunda kışa doğru neurodemitis başladı. Özel krem ve şampuan bile almiyor. Çocuk kaşina kaşina bir hal oldu. Yüzü gözü yara.
Eşim aliyor artık. Bu tip insanlar vallah üremesin. Insani sinir etmekten başka bir durumları yok. KVde başka filmde. Oda oğlunun cücük aklina uyup alip sürmüyor çocuğa.
Saç baş desen hirpani gibi. Bi berbere götürmediler çocuğu. Evde kendileri kesiyorlar. Ben alip götürsem bana sataşcaklar.
Oğlum olduğundan beri dahada üzülüyorum çocuğa. Ne bilim. Oğlumun tek kuzeni. Ondan başka akrabasi yok ve belkide olmayacak. Ikisi arkadaş olsunlar diye şaklabanlik yapiyorum ama patlama noktama yaklaştım

Yok artık ya...Sosyal hizmetler filan yok mu bulunduğunuz ülkede... Sağlığıyla ilgilenilmeyen bir çocuk ihmal ediliyor demektir net...Kimse farketmiyor mu çocuğun durumunu öğretmenler filan

Yok artık ya...Sosyal hizmetler filan yok mu bulunduğunuz ülkede... Sağlığıyla ilgilenilmeyen bir çocuk ihmal ediliyor demektir net...Kimse farketmiyor mu çocuğun durumunu öğretmenler filan

Kaynim zaten kendi pedagog ve yillarca sosyal hizmetlerde çalıştı.
Çocuğun karni tok, sirti pek.
Sosyal hizmetler birşey yapmaz. Ne yediğine bakmaz.
Hastalik konusunda sadece suyla yikancakmis. Doktor öyle dedi diyorlar. Yalan.
Eşim sedef hastasi,asla krem veya özel şampuan önermeyen doktor görmedim almanyada.
Gereksiz yere bile kakaliyorlar.

Resmen hirpani gibi geziyor.
Biz birşey diyince cocukla cezalandiriyorlar bizi. Göndermiyorlar. Bazen haftalarca sanktion koyuyorlar.
Onların yaşam tarzı öyleymiş. Biz çok üstüne titriyormuşuz oğlumun.

Tamamda ne önemi var ki? Bize çok iyi geldi,amaç gezip görmek değil mi? Farklı restoranlarda yedik hergün,bı yere bağlı kalmadık,sizin amacınızı anlayamadım.
Otele bağlı kalmadık kalmakda istemedik,bir 5 yıldızlı otel parası harcadiniza getiriyorsunuz ama ben ondan çok daha keyif dolu bir tatil geçirdim.Hergun farklı yerler de gezebildik.

Ne biçim ülkede yaşıyoruz ya gençler okuyor meslek sahibi oluyor sevdiğiyle evlenmek,çocuk yapmak,düğün yapmak her şey lüks oldu. Memur olanlar kafamız rahat diyor gelecekleri garanti. Çocuklarına muhteşem hayatları sunabiliyorlar. Çalışmışlar kazanmışlar Allah daha cok versin.memur olamayan bizler ne olacağız mülakatlarda elenip elenip dönüyoruz gelecek kaygısıyla ne kadar yaşayacağız? Ülkenin gidisati berbat temel ihtiyaçlari karsilamak bile cok zorlaştı. Ben evleneli 15 yıl olmuş bu zamana kalsak düğün filan yapamazdık zaten. Zamanında calistik biseyler yaptik şimdi onun ekmeğini yiyoruz. Konu sahibi aileler ev eşyalarına bari destek olsa bu zamanda çok zor kendi başına altından kalkmanız. Daha yolun başındasın çok kapılar açılır inşallah önüne.

İç Anadolu’nun bağrında yaşayan adam için geçerli değil bu. Yol masrafı kalacak yer derken 2 asgari ücret yer 4-5 kişilik aile 5-6 gün tatil için.
Biz arabada kalırdık küçük piknik tüpü makarna ekmek karpuz yada ekmek üzüm, bazen yanına peynir büyük şehirlere günübirlik tren seyahati. Geceden bin gece dön bir çok şehri gezdik böyle... Allah razı olsun annem babamdan o kadar harcamazdık. Arabada bildiğin hacı murat sonra tanus olduydu tatil mi evet harika tatil

Annem belki rezillik diyordur bilmiyorum

Biz de tatilden sonra dedemin kamyonetiyle köye giderdik, nakliye arabasının eşya bölümüne kuzenlerle doluşurduk şimdi kardeşim diyor ki kamyonet arkasında hiç utancından yüzünü saklmamış gibi salına salına geziyorsun artık o zamanlar çok utanırdım ama şimdi çok komik geliyor, sırayla dedemin yanına otururduk öne oturmak çok iyidi arkaya göre

Hayır ona getirmiyorum. Hani konumuz asgari ücretlinin ya da dar gelirlinin tatil yapması ya. Şu an ülkede yapılabilecek en ucuz tatili yaptığınız halde ne kadar para harcadınız bir hesaplayın diyorum. Sizin tatil anlayışınızla bir derdim yok, tercihiniz o yönde olmuş, keyif almışsınız ne mutlu size. Bizi ilgilendiren bir durum yok, kendinizi ispat etmeniz gerekmiyor.

Memurlar çocuklarına muhteşem hayat mı sunabiliyor? Bundan şeyin haberi var mı, memurların Elbette ki memur olmak belli bir asgari standart sağlar ama muhteşem hayat biraz abartı olmadı mı sizce de? Bugün iyi diye adını sayabileceğimiz okulların aylık taksidi memur maaşının çok üstünde. Yani ordan pay biçin muhteşem hayata.

Memur olsun olmasın umarım herkes gönlüne göre yaşayabilsin, bu ekonomik darboğaz son bulsun.

Eski memuriyetten bahsediyor bence ki öyleydi ama bayağı eski

Memur olarak yazıyorum, elbette günümüz Türkiyesinde en azından belli bir standart sağlayabiliyor memur olmak ama hiç öyle muhteşem denecek bir seviye değil. Daha kötülerini düşünerek yazmışsınız haklısınız mülakatlardan dönen insanlara kıyasla tabii ki daha iyi bir durumdayız ama şu an ülkede çok kısıtlı meslek grupları ya da aileden çok zengin olan insanlar haricinde kimsenin hayatı mükemmel değil. İnşallah bu günler son bulur herkes rahat nefes alır rahatça geçinebilir.

Konu sahibi azı çoğu insana göre değişir ama ülke durumuna göre ‘normal’ hayat standartları için maalesef ki düşük kazancınız.
Fakir güzellemesi yapanlara bakmayın, herkesin en kaliteli gıdaya ulaşmayı istemesi lüks değildir.
Tatil lüks değildir, üst baş alması, kuaföre gitmesi, dışarıda yemesi, sosyal aktiviteleri lüks değildir.
Bunları yapmayıp evde yaşayıp, patates yiyip elbette az kazançla birikim yapmak onların güzellemesidir lakin ‘kira’ gibi bir bela var.
Sizin maaşınız olduğu gibi kiraya gidecek bu iyi hal.

Nacizane tavsiye yeni iş bakın, kendinizi daha donanımlı hale getirin, yan gelir elde edeceğiniz satış vb şeyler üzerine yoğunlaşın.

Bayağı fakir olduk hepimiz ya, şaka maka 5 senedir hep böyle konuları konuşuruz, o yıllarda gözümü kırpmadan harcadığım paralar elimi titretir oldu.

Siz otel fiyatlarından bahsedince bende farklı alternatifler ile de tatil yapılabilir diye söyledim,kendimi ispat derdim yok.
Asgari ücretli birinin dediğiniz gibi en düşük bütçeyle bile bu ekonimide tatil yapması zor evet o konuda hemfikiriz.

Yani yine çok para harcadınız. Tatil yapmak öyle az maliyetle olmuyor. Pansiyona gitseniz akşam yemeğine zaten dünya para vereceksiniz. Öyle dar gelirli insan nasıl gidecek?

Yani tabi hangi yıllar, hangi memur? Önemli bir ayrıntı.
Elbet öyle, misal 90 2000ler falan filan.
Memuriyetin derecesine bakılmaksızın o dönem çalışan ve emekli olmuş memurların en az 2 evleri arabaları vardır yahut yazlık edinmişlerdir.
Maaş çok yüksek olmasa dahi enflasyon olmayınca yaşam giderlerini dikkatli harcayarak bunlar yapılabiliyordu.

Yani yine çok para harcadınız. Tatil yapmak öyle az maliyetle olmuyor. Pansiyona gitseniz akşam yemeğine zaten dünya para vereceksiniz. Öyle dar gelirli insan nasıl gidecek?
Yazlık kiralanabilir,Nisan mayıs gibi yazlık fiyatlarıni araştırdığımda geceli 1500 TL den bile yazlıklar vardı 1+1.
Tabi kişinin ne beklediği ile ilgili.
Durumum olmadığı zamanlar biz kiraladık.Yemekleri kendimiz yapardık,ortam değişikligi olurdu yine de keyif alırdık.
Ben 5 yıldızlı otele verilebilecek para yerine kendimce daha keyif alabileceğim bir tatil önerisi sundum yani asgari ücretli böyle yapsın demedim.

Lüks olmayan ama lüks sanılan, yaşayanın zengin zannedilen şeyler listesi

1. İyi ısınan, rutubet olmayan, güneş gören, yeteri kadar odası olan aydınlık ferah bir evde yaşamak

2. Yılda 1-2 kere kendi yemeğini pişirmeden, ev ahalisine ya da kimseye hizmet etmeden, onun bunun yazlığına gitmeden gönlünce bir kaç gün tatile gidebilmek

3. Özel hastanelere gidebilmek

4. Orta segment bir araba sahibi olmak

5. Evin temek giderlerini, kıyafet eşya gibi ihtiyaçları karşılarken kara kara düşünmemek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…