Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O fakir ailelerin için huzur dolu sanıyorlar heralde
Değil kaos kavga suçlama ağlama dolu
Çocukların gözlerinden okunuyor ya yoksulluk ne huzuru allah aşkına.
Evet huzurlu bir aile herşeyden önemli ama işte maddiyatda önemli.
Biz yetişkinler bile öyleyiz çok isteyip alamadığımız bir şeye üzülmüyormuyuz şimdi kapıma çekseler bir maybeck yok ben 2007 model baskı balatası bitmiş aracımla huzurluyum mu diyecegim yani.
Para mutluluktur, birde aile içi düzenin huzurun varsa senden iyisi yok.
İkisi bir arada çoh hoştur emme benane 😁

cocuklarin maddi seyler oldukça umurlarinda aslinda. hatta empati yetenekleri olmadığı icin yetiskine gore daha acimasiz ve daha israrla istiyorlar.
mesela disarida akülü arabali cocuk görünce, bisiklet- elektronik kaykay görünce özenip binmek isteyen, her sabah size "anne, babam bu aksam bisikletimi alir mi? bisikletim gelince her yere bisikletle gidecegim" diye hayaller kuran cocuk "olsun paramiz yok ama annem benle ilgileniyor" mu diyecek?
ya da dogumgününde prenses elbisesi giymek isteyen, birilerinin barbi evine heveslenen, arkadaslari gibi yuzme kursu/bale kursu isteyen , su kaydiragindan kaymak isteyen cocuk "olsun babam beni seviyor, en onemlisi bu" mu diyecek?
kaldi ki en ucuz kresler asgari ucretten biraz dusuk, onlar da ogle yemeginde beyaz ekmegin arasina cokokrem sürüyorlar.
yani cocuk icin insana para lazim.
parasiz da cocuk büyütülür ama istediğini alamadigin zaman o icine oturan yumru seni yaşlandirir.

*cocugunun istedigi bir seyi pahali oldugu icin alamamak ve her istedigini almayayim/ buna gerek diye düşünüp almamayi tercih etmek bambaska iki seydir. birincisinde cocuk camdaki oyuncagi görüp kendini yerlere atti diye kahrolursun ikincisinde "bu da bir donem, sakin kalayim boyle aglayarak istedigini yaptiramayacagini öğrensin" der en fazla zod bir gun geçirirsin
kesinlikle hak veriyorum..önceden zengin olanlar özel okula diğerleri en yakın devlet okuluna giderdi..imkanlar çoğu insan için aynıydı para pul çoğumuzun umrunda değildi,tek derdimiz aşağıda fazladan oyun oynamaktı..ama şu anda o kadar çok uyarana maruz kalıyor ve o kadar kolay ulaşılıbiliyr ki herşeye..kesinlikle para olmadan çocuk yetişmez bu dönemde..mesela ben kesinlikle özel okul istememe rağmen çevremdeki pek çok insan gibi suriyelilerin gettolaştığı okullara göndermedim..şu anda tüm imkanlarımızı zorlayıp özel okula göndermek zorunda kaldık..Herşey çok farklı şu anda çok..

Bi de bambaşka şeyler çıkabilir mesela ben hasta bir çocuktum bu yüzden ailem sürekli parasını bana harcadı özel hastane o bu. Özel ambulansla şehir değiştirmek zorunda kalmışlar. Hesapta olmayan çok fazla şey çıkıyor. Geçen bi yorum gördüm fakiriz diye çocuk mu yapmayalım çocuk evin neşesi. Boğazından et geçmiyor ama olsun bu günler geçer. Bilmiyorum ya bana aşırı bencillik geliyor. Geçen annemle de konu geçti sen ne kadar salaktın bakkala gider kendine çikolata bile almazdın dedi. Ben de anlattım işte o zamanlar böyle düşünüyordum diye. Üzüldü güldü kendime bir oje bile almazdım ama senin için uğraşırdım eksik etmemek için dedi. Elbet çocuklar hissediyordu dedim. Ama mesela ergenliğim de bunun tam zıttı geçmişti. Aşırı derecede para harcıyordum.
fakiriz diye çocuk yapmayalım mı diyenlere benim de bakışım net olarak yapmasınlar, çocuğa sor bakalım mutlu mu eksik kalmaktan, heves etmekten, bir sürü şey yapmak isteyip evde anne babasının para kavgasını dinlemekten

Burda birkaç ay önce bir çocuğun, sadece dengeli beslenme giderini hesaplayıp söylediğimde linç yemiştim...Sen abartiyorsun ben 10 da birini bile harcamıyorum diyen mi dersin, her gün et yemesi şart değil, şimartma diyen mi dersin, düşük gelirli çok çocuklu aileleri aşağilamakla suçlayan mi dersin.....

En güçlü savunmalari da şuydu "bu hesap doğru olsa, ülkedeki çocuklar açlıktan ölüyor" olurdu ...Daha eğitimi sağlığı sosyal gelişimi vs saymadik bile ama dengeli beslenmenin bile alternatifi açlıktan ölmemekse ve anneler bunu çocuklarina layık goruyorsa bu toplum asla düzelmez ...

Senin beslenme dediğin şey coğu insan için saray yemeği :)

Aç kalmiyordur belki ama vitamin seviyesi yerlerdedir. Bundan adim gibi eminim.

Evet az kazanıyorsunuz, ama Türkiye’nin ortalaması böyle. Sizden iyi kazananlar da var asgari ücret tek maaşla ev geçindiren de var. Standartlarınızla alakalı. Eğer standartlarınızı yüksek tutup tasarruf yapmazsanız ilerde çocuk olunca daha da zorlanırsınız. Bakmayın burada yazılanlara her halükarda azdan az çoktan çok tasarruf edilir. Türkiye’de ortalama maaşlar zaten bu civarda. Kaldı ki karı koca memur olanlara da maaşları yetmiyor. Soğan ekmek yemezsiniz ama her akşam da dışardan yiyemezsiniz. Nadir olur böyle etkinlikler vs. Nihayetinde kendiniz kendinizi bilirsiniz.

kesinlikle hak veriyorum..önceden zengin olanlar özel okula diğerleri en yakın devlet okuluna giderdi..imkanlar çoğu insan için aynıydı para pul çoğumuzun umrunda değildi,tek derdimiz aşağıda fazladan oyun oynamaktı..ama şu anda o kadar çok uyarana maruz kalıyor ve o kadar kolay ulaşılıbiliyr ki herşeye..kesinlikle para olmadan çocuk yetişmez bu dönemde..mesela ben kesinlikle özel okul istememe rağmen çevremdeki pek çok insan gibi suriyelilerin gettolaştığı okullara göndermedim..şu anda tüm imkanlarımızı zorlayıp özel okula göndermek zorunda kaldık..Herşey çok farklı şu anda çok..
eskiden fakir semtlerle, zengin muhitleri belliydi şimdi öyle değil.
yan binada kapisinda 2 3 araba yatan çocuğu her türlü yeni nesil oyuncakla oynayan insan varken sen çocuğunu aza kanaat ettirerek büyütemiyosun

eskiden fakir semtlerle, zengin muhitleri belliydi şimdi öyle değil.
yan binada kapisinda 2 3 araba yatan çocuğu her türlü yeni nesil oyuncakla oynayan insan varken sen çocuğunu aza kanaat ettirerek büyütemiyosun
Şimdi bir de sosyal medyadan görüyorlar beach clublar markalar partiler geziler, hadi evde sadece neşe dolu Adile Naşit filmi tadında hayat sun bu çocuklara

Senin beslenme dediğin şey coğu insan için saray yemeği :)

Aç kalmiyordur belki ama vitamin seviyesi yerlerdedir. Bundan adim gibi eminim.
Yok kız oturup tek tek insan gibi saydım anlattım, hani listede tropikal meyveler, glutensiz pahalı ekmekler , vitamin takviyeleri , İsveç şurupları falan olsa tamam abarttım, linci hakettim diycem, turfanda bile yok ...bildiğin mevsimlik pazardan marketten yapılan bir hesaptı ne sarayı....Ben de bilmiyorum bu lincleyenler ne yiyor ne içiyor çocuğuna ne yediriyor da bu kadar tepki gösteriyor.

aaaa öyle deme şezlong şemsiye parası veriyorum diye onlara özenen kocam var benim 🫣
Ay benimki de geçen sene tatilde öyle gelenlere bakıp bakıp iç geçirmişti 🤣 Şezlong, şemsiye ve otopark dertleri yok oh ne güzel demişti 😅 Resmen kıskandı 🤣🤣

IMG_4461.jpeg

İki katını kazanıyoruz.
kiradayız, ikimiz de tutumluyuz, bir maaşla geçinip öbürünü birikime ayırıyorduk.
Şimdi bebek geleceği için haliyle birikimimiz eskiye göre azaldı. Ama öncesinde sizin kazandığınız bizim geçimimize yetiyordu.
Bence sizin rahat geçinip geçinemeyeceğinizi yaşadığınız yerdeki kiralar belirler. Astronomik rakamlı yerler var, eğer o tarz bir yerdeyseniz zorlanırsınız doğal olarak.

Gerçekten hem kira hem iki çocuk nasıl geçiniyorsunuz? amacım kırmak değil ama bu gelirle bu durumda nasıl ve neden ikinci çocuğu yaptınız ona şaşırıyorum?
Sizden çok gelirimiz var evimiz var ama ikinci çocuğu asla düşünmüyorum ben. Geçinemeyiz, iki çocuk okutamayız diye.
Kiranız birden artabilir, taşınmak zorunda kalabilirsiniz. Yani bu belirsiz ortama neden 2 çocuk?

İlk çocuğumuz ilik kanseri olunca mecburen 2.çocuğumuz oldu. Kimsenin iliği uymuyordu.

Yok kız oturup tek tek insan gibi saydım anlattım, hani listede tropikal meyveler, glutensiz pahalı ekmekler , vitamin takviyeleri , İsveç şurupları falan olsa tamam abarttım, linci hakettim diycem, turfanda bile yok ...bildiğin mevsimlik pazardan marketten yapılan bir hesaptı ne sarayı....Ben de bilmiyorum bu lincleyenler ne yiyor ne içiyor çocuğuna ne yediriyor da bu kadar tepki gösteriyor.

Avrupanin göbeğinde kaynimin (cimrilikten) oğluna yedirdiği günlük yiyecekleri yazim;

Kahvalti: brezel üstüne rama margarin, bazen sade krem peynir

Ögle: haşlanmış makarna üstüne rende peynir bazen icine domuz jambon ( burda en ucuz et türü)
Akşam: fish finger yanina konserve bezelye ve hazir patates püresi

Bunlar kaynim için beslenme. Birde bilmese gam yemem.
Adam pedagog ve özel kreş sahibi.
KVdem nefretlik ama çocuklarını karidesler ve bonfilelerle büyütmüş. Bu adam bunu cimrilikten yapiyor ama sonuna kadar düzgün bir beslenme olduğunu savunuyor. Laf anlatamazsin.

Eğer denize yakın bir şehirdelerse ayda bir çoluk çombalak sabahın köründe kalkıp, çizgili pazar çantalarına haşlanmış tavuklu sandviçler doldurulup, herkesin eli kolu dolu bir şekilde dolmuşla otobüsle bir plaja gidip akşama kadar suda debelenip, deve güreşi oynayıp, küçük şımarıklıklar yapmak için çocuklara çubuklu dondurma alıp, akşama 2. derece yanıkla aynı şekilde el kol dolu eve dönmeli tatil.
hahahaha ben buna bayiliyorum yaa:) ama tavuklu sandvic degil domates salatalik semizotu 🥰🥰
sadece kalabalık sevmediğim icin ya tek ya iki kisi oluyorum.

(I love cheap thrills)

Evet ama 20 yıl önce yaşadınız. Fark burada.
Beni de düşündüren bu çocuğumun geleceği için. Ben küçükken bizim durumumuz çok iyiymiş, sonra iflas etmişiz üst üste ve yıllarca çok zorluk çekmişiz. Ben tabi ki farkındaydım ama marka vs bilmediğim için önemli değildi bazı şeyler. Atıyorum pazardan elbise mi aldılar elbisenin güzel olmasına bakardım, şimdiki çocuklar markaları tanıyor ve birbirinde ariyor. Oğlum bu tarz sorunlar yaşayacak diye korkuyorum. Bizim çocukluğumuz gibi değil hiçbir şey. Ülke de ekonomi de eğitim de o zamanki gibi değil.

Ya mesela ben de iki çocuktan kısmadan geçiniyoruz kısmına inanmıyorum. Kendi yaşam tarzları zaten kısılmış bir yaşam tarzı olduğu için çocuktan kısmıyoruz diye yorumlamış ama o paraya kısmak zorundasın. O çocukların eğitiminden kısayorsun çünkü en fazla devlet okulundan başka bir eğitim verme şansın yok. Haftada kaç defa et tüketiyorlar, düzenli balık tüketiyorlar mı, yürüyen tavuk alıp yiyorlar mı ,organik beslenebiliyorlar mı? Bir organik gerçek bal kaç para? Bir hakiki zeytinyagı kaç para? Tereyağı getirtiyorum ben özel olmuş bir tane tekerlek kaç para. margarinle, Bimden en ucuz sıvı yağ ile yemek yapıp yediriyorlar ama bu kısmak oluyor işte. Giydikleri kıyafetler hangi pamuktan yapılmış yoksa ucuz sentetik şeyler mi giyiyorlar? Doğru düzgün doktora gidiyorlar mı kaliteli vitaminler alıyorlar mı? O paraya maalesef ki bunların hiçbiri iki çocuğa yapılmaz, değil iki çocuk tek çocuğa da yapılmaz, hiç çocuk olmasa sadece kendine bile yapamazsın.
Demem o ki ben de sana çok katılıyorum.
Bunlar lüks diyenler bana demesin lütfen, bunlar lüks değil bunlar temelde olması gerekenler zaten.
Bebeğime; çeşitli meyveler , tahıllar, ceviz vs, ek gıda takviyeleri, özel olarak aldığım demir ve d vitamini , bezi , maması, temizlik ürünleri, araç gereçleri ( otokoltuğu, bebek arabası , salıncağı, beşiği) , pamuklu kıyafetler , özel doktor muayeneleri ( prematüre olduğu için çok sık) Organik tereyağı, zeytinyağı, bebe bisküvisi, pekmez , tahin .... Neler neler , tüm bunları bir kısır döngü halinde alıyoruz ve daha kendi ihtiyaçlarımızı ve evin ihtiyaçlarını yazmadım bile , arkadaşlar bunlar lüks değil ihtiyaç, ben asla o çocukların sağlıklı beslendiklerini ve de ihtiyaçlarından kısılmadığına asla inanamam, kızımın aylık masrafı en iyi halle 10 bini buluyor, ve sadece bir bebek başka çocukta yok yani , bazı kişiler çok ütopik yorumlar yapıyor, ya hu bize de söylesinler biz de yolunu bulalım az para ile geçinmenin ...

Beni de düşündüren bu çocuğumun geleceği için. Ben küçükken bizim durumumuz çok iyiymiş, sonra iflas etmişiz üst üste ve yıllarca çok zorluk çekmişiz. Ben tabi ki farkındaydım ama marka vs bilmediğim için önemli değildi bazı şeyler. Atıyorum pazardan elbise mi aldılar elbisenin güzel olmasına bakardım, şimdiki çocuklar markaları tanıyor ve birbirinde ariyor. Oğlum bu tarz sorunlar yaşayacak diye korkuyorum. Bizim çocukluğumuz gibi değil hiçbir şey. Ülke de ekonomi de eğitim de o zamanki gibi değil.
Sadece bunlarla sınırlı da değil estetik bile çoluk çocuğun seviyesine indi, merdiven altı yerlerde botoks yaptıran mı dersin dudak dolgusu mu, çocukları korumak bana çok zor gibi geliyor

Bebeğime; çeşitli meyveler , tahıllar, ceviz vs, ek gıda takviyeleri, özel olarak aldığım demir ve d vitamini , bezi , maması, temizlik ürünleri, araç gereçleri ( otokoltuğu, bebek arabası , salıncağı, beşiği) , pamuklu kıyafetler , özel doktor muayeneleri ( prematüre olduğu için çok sık) Organik tereyağı, zeytinyağı, bebe bisküvisi, pekmez , tahin .... Neler neler , tüm bunları bir kısır döngü halinde alıyoruz ve daha kendi ihtiyaçlarımızı ve evin ihtiyaçlarını yazmadım bile , arkadaşlar bunlar lüks değil ihtiyaç, ben asla o çocukların sağlıklı beslendiklerini ve de ihtiyaçlarından kısılmadığına asla inanamam, kızımın aylık masrafı en iyi halle 10 bini buluyor, ve sadece bir bebek başka çocukta yok yani , bazı kişiler çok ütopik yorumlar yapıyor, ya hu bize de söylesinler biz de yolunu bulalım az para ile geçinmenin ...
Kesinlikle katılıyorum sadece “sağlıklı” beslenme için bile alınan şeyler dünya para tutuyor. Zaten her şey bozulmuş bari bebeklerimiz temiz beslensin diye organik ürün arıyoruz makarnalara kadar sebzeli bakıyoruz bunun takviyelerini saymıyorum. Organik salçasından kuzu etine dünya masraf. Keşke her çocuk erişebilse devlet okullarında sabah öğlen öğünler çıkabilse. Bundan 30-40yıl sonra bile nesil çok farklı gözükecek sırf gıda sorunları yüzünden

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X