Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yasamayan bılmez o halimizi.. Mutluluk çok para cok luks degıl. İmkansızlıktan imkan yapmak huzur
Gerçekten şimdi ben istediğim çoğu yere gidebiliyorum çok şükür ama o günlerdeki enerjim yok çocuktuk ondan mıydı yeniye olan heyecan mıydı bilinmez, Allah razı olsun ailemizden ellerinden geldiğince yapmışlar
O yüzden az maaşla gidenler bıdıbıdı konuşanları anlamıyorum tamam eğlenmek de sadece sizin hakkınız

Gerçekten şimdi ben istediğim çoğu yere gidebiliyorum çok şükür ama o günlerdeki enerjim yok çocuktuk ondan mıydı yeniye olan heyecan mıydı bilinmez, Allah razı olsun ailemizden ellerinden geldiğince yapmışlar
O yüzden az maaşla gidenler bıdıbıdı konuşanları anlamıyorum tamam eğlenmek de sadece sizin hakkınız
Kimse durumu olmayan gitmesin çocuklar eğlenmesin demiyor, sistemi ve az maaşı eleştiriyor insanlar. Geçim zor tatil daha da zor, bunu anlamak neden bu kadar zor 😞

Sevgili hanımlar merhaba. Değerli fikrlerinize ihtiyacım var, uzatmadan konuya girmek istiyorum. Ben 29 erkek arkadaşım 31 yaşında. Ben asgari ücretli bir işte çalışıyorum kendi alanım ama maalesef asgari alıyorum. Ve bölümünün ataması da yok. Bulunduğumuz şehir küçük çok secenegim de yok bir baska yerde olsa benim alacağım maaş ya hep asgari olucak ya da hadi olsun birkaç bin üstü. Erkek arkadaşım ise 30bin lira maaş alıyor. Ben normalde maddiyati hiç dusunmeyen bir insandim ama işler ciddiye bindikce ulkede geçim sıkıntısı arttıkça korkmaya başladım. Evlenirsek evimiz de yok kira verecegiz. Küçük şehirde olmamıza rağmen kiralar çok uçuk burada. Şunu sormak istiyorum, tamam iki kisiyken hiç sorun yok ama ileride çocuk olursa eğer ben ya isten cikmam gerekicek ya da kreşe başka secenegimiz yok. Kresler cok uçuk ben bir süreligine çıksam o zamanda tüm giderleri düşünce elde bir şey kalmıyor, kalmamasini geçtim yetebilecek mi, gereksiz bir endişeye mi kapılıyorum yoksa bu düşüncenin beynimi kemirmesi normal mi bilmiyorum da. Sizce bahsettiğim bu şartlarda çocuk dünyaya getirmek akıl işi değil mi yoksa fazla mı abartiyotum. Teşekkür ederim şimdiden hanimlar
Ben her zaman birikim yapmadan yanayım. Toplam eve giren para 50 bin mi, 5 ini kenara atıp 45 bine göre yaşayın. Bunu şu andan itibaren yapmaya başlayın, örneğin düğün yerine nikah yapabilirsiniz. (Kendim epey lüks yemekli alkollü bi düğünle evlenen biri olarak söylüyorum koronadan sonra olsaydı düğün yapmaz nikah yapardım, korona bazı şeylere bakışı değiştirdi hayatımızda)
Çocuk olana kadar kenarda bir birikiminiz olsun. Tek şansımız işten çıkmak demişsiniz ama mesela aileler dönüşümlü gelip bakamaz mı kreş yaşına gelene kadar?

Kimse durumu olmayan gitmesin çocuklar eğlenmesin demiyor, sistemi ve az maaşı eleştiriyor insanlar. Geçim zor tatil daha da zor, bunu anlamak neden bu kadar zor 😞
Bir şeyi anlamak zor değil, ben hayat güllük gülistanlık demeidm ki zaten diğer yorumlarda 17.000 maaşla evden çıkılmaz gidenlerin başka imkanları da vardır veya daha çok alıyorlardır dedim

Benim yorum yaptığım hanımefendi ayrıca yurtdışında yaşıyormuş, ben burda durumu olmadan gidenlerin ne şekilde gittklerini anlattım, kendimde bunu çokça yaşamış biri olarak

Sevgili hanımlar merhaba. Değerli fikrlerinize ihtiyacım var, uzatmadan konuya girmek istiyorum. Ben 29 erkek arkadaşım 31 yaşında. Ben asgari ücretli bir işte çalışıyorum kendi alanım ama maalesef asgari alıyorum. Ve bölümünün ataması da yok. Bulunduğumuz şehir küçük çok secenegim de yok bir baska yerde olsa benim alacağım maaş ya hep asgari olucak ya da hadi olsun birkaç bin üstü. Erkek arkadaşım ise 30bin lira maaş alıyor. Ben normalde maddiyati hiç dusunmeyen bir insandim ama işler ciddiye bindikce ulkede geçim sıkıntısı arttıkça korkmaya başladım. Evlenirsek evimiz de yok kira verecegiz. Küçük şehirde olmamıza rağmen kiralar çok uçuk burada. Şunu sormak istiyorum, tamam iki kisiyken hiç sorun yok ama ileride çocuk olursa eğer ben ya isten cikmam gerekicek ya da kreşe başka secenegimiz yok. Kresler cok uçuk ben bir süreligine çıksam o zamanda tüm giderleri düşünce elde bir şey kalmıyor, kalmamasini geçtim yetebilecek mi, gereksiz bir endişeye mi kapılıyorum yoksa bu düşüncenin beynimi kemirmesi normal mi bilmiyorum da. Sizce bahsettiğim bu şartlarda çocuk dünyaya getirmek akıl işi değil mi yoksa fazla mı abartiyotum. Teşekkür ederim şimdiden hanimlar
Yani toplamda 50 bın fılan girecek eve
Cocuk olursa 30

Otuzla çocuk sefil olur 😞

Cocuk yokken normal gecinirsiniz cocuk olana kadar belki ev yada araba alirsiniz sonra cocuk dusunursunuz kendinizi garantiye almaya calisirsiniz yasiniz beklemeye musait hemen cocuk yapmak zorunda degilsiniz yani

Kıt kanaat geçinirsiniz.
Maaşlarınız günümüze göre evet düşük.
Biz eşimle sıfırdan herşeyi kendimiz yaptık.
İkimizde kamudayız.
Bir ev bir araba alabildik.
2 çocuk var.
Kreş ve bakıcı desteğiyle büyüttük.
Yılda bir kaç kez tatile gidiyoruz.
Çocukların masrafı,bazen dışarı çıkma lüksû oyun parklarö vs.
Adım atsan para.
Çok iç açıcı yazamadım ama malesef durum bu
Daha ne olsun ev ve arabanız varmış
Çocukları bakıcı ve kreş ile büyüyebilme şansınız ve paranız da varmıs
Ve bir çok kişi tatili hayal dahi edemezken yılda bir iki kez tatile gidebiliyormuşsunuz

Evet hayat çok pahali haklısınız da ama çevremde vs görüyorum zar zor geçiniyoruz diyorlar ama taksitle krediyle tatile gidiyorlar sırf herkeste var diye robot süpürge kahve makinesi çeşit çeşit fincan takımı yemek takımı kahvaltı takımı
Her sene çıkan mont bot çanta alımı (elindeki eskimeden giyilecek durumda iken)
Sadece bir kere giyecekleri abiye vs ye dünya para vermeler
Tek maaşla olduğu halde çocuğu özel okula vs ye göndermeye çalışmalar
Tamam hayat şartlar çok zor ama insan kapasitesiniz üzerine çıkmamalı
Yani tek maaşla geçinen bir ailenin sırf herkes gidiyor diye kredi çekip tatile gitmesi ne kadar mantıklı
Zaten zor olan hayatını zorlaştırmiyorlar mı böyle yaparak?
Dünyada ve ülkemizde bir çok insan ekmeğe suya ulasamazken çöp tenekleerinde ki ekmekler kıyafetler vs dünyanın sahteligini gösteriyor

Konu sahibi M melissaalice 47.000 bir çoklarının hayalini bile kuramadigi bir miktar
Kira 20 bin olsa
Faturalar ve gıda giyim aylık 20 bin tutsa
Hadi 5000 de keyfi harcansa bile 2000 TL yine kalıyor

Gelir gider vs ayarlayip öncelikli mi önemli mi hayati mi diye ihtiyaçlarınızi listeyerek önlemler alabilirsiniz

Biraz gerçekçi olmak gerekirse, evet zorlanırsınız. Yani hayat pahalı, bir çok şeyden kismaniz gerekir gibi.. hele çocuk belli başlı masraf
Aileler destekler, miras kalır vs.belki rahatlayıp bir şeyler yapılır ama bunun da garantisi yok.

kendimizden örnek vereyim..biz evlenirken ben düz memurdum eşim de benim kadar kazanıyordu..evimizi 6 sene sonra alabildik..şu anda ikimizin de maaşları yüksek 2 çocuğumuz var ama dışarıda yemek yemeyeli uzun zaman oldu örneğin..ama maaşınız böyle diye böyle kalacak diye bir kaide mi var?biz tanıştığımızda eşim işten ayrılmıştı ben de işsizdim..Kpss hazırlanıyordum ve hiç birşey net değildi..Gelirinizi nasıl arttırabileceğinize odaklanın..Ve tabii ki çocuk belli bir gelire ulaşmadan asla düşünmeyin...maaş harcama dengesi herkes için farklıdır..Tatil bence asla lüks değildir ama yüksek model araba lükstür ,kimine göre tam tersidir..Siz de benim gibi erken yaşta bunları düşünebildiğinize göre ben yapabileceğinize inanıyorum..Yolunuz açık olsun..

Merhaba
Düğünü eşyayı borçsuz ya da minimum borçla halledebilir iseniz ne mutlu size. Paranız az değil ama ihya da etmez. Bazı keyfi harcamalardan kısarak hayatta kalacak kadar yaşanır bu parayla.

Ama ben iki gönül bir olunca samanlık seyran olur diye düşünenlerdenim. Karşılıklı sevginiz saygınız varsa güzelce bir hayat yaşar gidersiniz. Çocuk işini de evleninceki duruma göre karar verir yapar ya da ötelersiniz. Çocuk masraf demek cidden.

Benim yorum yaptığım kişi Almanyadan 8000 euro ile burada tatil yapamadığı için 17.000 alan nasıl yapıyor diyen kişi
burda yaşayan neyi neyle nasıl yapıyor bir zahmet başkası derdine düşmesin

Hanımlar 2019 da 17 günlük (yolda gecen sure hariç) hem de gezmeli tozmali herşey dahil otellerde konaklamalı 10 bine yaptığım tatile az önce baktım 532 bin tl olmuş.
Nasıl gidilir buna?
17 günde 4 şehir 6 otel değiştik.
Çünkü ülkede her şeye aşırı derecede zam geldi döviz sanki 33 değil 100 TL gibi. Bir çok şeyi dolar hesabı yapınca bunu görüyorum ben. Mesela 2017 yılında dolar olarak 3.800 gibi ücret ödediğim okulum şuan 10 bin dolar. Hele turistik yerlerde esnaf azmış durumda. Sonra ağlıyorlar Yunan adaları diye. İtalya'ya gidip tatil yapmak bodrumdan ucuz. Uçak bileti dahil

Bi de belli başlı tasarruf kurallarını bilip uygulamak lazım. Dışarıda yemek mesela. Biz hayatta bugün yemek yapasımız yok dışarda yiyelim dışardan söyleyelim insanı değiliz. Öyle alıştırdık kendimizi. Çok aç da olsak eve gelip makarna koyar yeriz. İki kişinin dışarda yemek yemesi en kötü yerde 600-700 falan galiba.

Dışarıda yemeye de özenmiyoruz. Kafa yapımızı çok güzel değiştirdik bu konuda. Şehir dışındayken bi yerin çok meşhur yemeği varsa mesela ya da bi davet almışsak dışarıda yiyoruz.

Ha siz seversiniz her hafta değil de ayda bir yaparsınız. Alışkanlık kazanınca ev yemeği daha güzel geliyor. Her hafta dışarda yemek yemek ayda 1000 tl demek

Daha ne olsun ev ve arabanız varmış
Çocukları bakıcı ve kreş ile büyüyebilme şansınız ve paranız da varmıs
Ve bir çok kişi tatili hayal dahi edemezken yılda bir iki kez tatile gidebiliyormuşsunuz

Evet hayat çok pahali haklısınız da ama çevremde vs görüyorum zar zor geçiniyoruz diyorlar ama taksitle krediyle tatile gidiyorlar sırf herkeste var diye robot süpürge kahve makinesi çeşit çeşit fincan takımı yemek takımı kahvaltı takımı
Her sene çıkan mont bot çanta alımı (elindeki eskimeden giyilecek durumda iken)
Sadece bir kere giyecekleri abiye vs ye dünya para vermeler
Tek maaşla olduğu halde çocuğu özel okula vs ye göndermeye çalışmalar
Tamam hayat şartlar çok zor ama insan kapasitesiniz üzerine çıkmamalı
Yani tek maaşla geçinen bir ailenin sırf herkes gidiyor diye kredi çekip tatile gitmesi ne kadar mantıklı
Zaten zor olan hayatını zorlaştırmiyorlar mı böyle yaparak?
Dünyada ve ülkemizde bir çok insan ekmeğe suya ulasamazken çöp tenekleerinde ki ekmekler kıyafetler vs dünyanın sahteligini gösteriyor

Konu sahibi M melissaalice 47.000 bir çoklarının hayalini bile kuramadigi bir miktar
Kira 20 bin olsa
Faturalar ve gıda giyim aylık 20 bin tutsa
Hadi 5000 de keyfi harcansa bile 2000 TL yine kalıyor

Gelir gider vs ayarlayip öncelikli mi önemli mi hayati mi diye ihtiyaçlarınızi listeyerek önlemler alabilirsiniz
İyi de bu insanlar evlenecek bakalım ne kadar tutacak aileden destek sıfır. Hadi gidip nikahtan evlenseler içinde kalacak belki. Bir mobilya beyaz eşya ne kadar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X