Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Siz yaşam kalitenizi, nelerden feragat edebileceğinizi daha iyi bilirsiniz. Yaşanmaya yaşanir elbette ama aliştiginiz bi hayat var siz karar vereceksiniz. Bizde gecen sene yeni is kurduk herseyimizi verdik 5 sene yokla idare edebilir miyiz diye oturduk düşündük girdik, arada sinirler geriliyo ama inşallah düze çikicaz diyip sabrediyoruz. Ben kuaforsüz, yeni ayakkabi kiyafetsiz yaşarim esimde ayni oturduk herseyi acikça belirledik yoksa zaten huzursuzluk çikardi. Gerçekçi düşünüp öyle karar verin borç altina girmek zor oluyor.

2800 lira ile çocuk okutan, kira ödeyen aileleri düşünürsek geçinilir ama ben bir araba için kıt kanaat geçinmeyi göze almazdım altımda arabam varken.
Net 2800 TL ile kira ödeyip çocuk (lar) okutup geçinen yok bence, varsa da geçinmiyor sadece ölmemeye calisiyorlardir. Dışarıdan geçiniyor gorunebilirler ama bu şekilde çok uzun süre hayatta kalamazlar zaten.

Şöyle bir durum var mesela esim 88bine araba almıştı iki yıl içinde 134 sattı buda ikinci el araba.
Hem arabayı kullandik hem karımizı elde ettik araba zaten lazım ve çok masrafı da cikmadi bu bir.
Altın valla pandemi de yükseldi daha da birşey yok biz zararına bozdurmak zorunda kaldık
Bence ev işleri daha karlı yatırım ama ona da çok para lazım kadının parası yetmez sanırım.
He ben boğazdan kısarak hiçbir iş yapmayı sevmiyorum bu benim felsefem
Ama bazısı valla çok ii biriktiriyor.
Yani sizin dinamiginize bağlı bu durum.
Çevrede zaten çoğu asgari ücretle geçiniyor mecburen.
Mesela benim ablam iki maaş , ona 4000 yeter çünkü gereksiz hicbirsey para harcamaz gideri temel seylerdir.

Net 2800 TL ile kira ödeyip çocuk (lar) okutup geçinen yoktur bence, varsa da geçinmiyor sadece ölmemeye calisiyorlardir. Dışarıdan geçiniyor gorunebilirler ama bu şekilde çok uzun süre hayatta kalamazlar zaten.

Bu miktarlarla geçinip kira ödeyip çocuk büyütenler var diyenlere hastayım ben. Diyorum ya paralel evrenlerde yaşıyoruz sanırım.

4 kişilik bir aile sadece ekmekle beslense, yanında katıksız falan hatta minimum düzeyde günde kişi başı bir ekmekle beslense ayda 250 lira tutar. Yanında haftada 1 kilo en ucuzundan peynir tüketse beslenme masrafı 450 olur. Bir de zeytin eklese menüye 550 liraya çıkıyor. Ekmek peynir zeytinle m doyuyor bu insanlar? Mümkün mü bunun sürdürülebilir olması?

Net 2800 TL ile kira ödeyip çocuk (lar) okutup geçinen yok bence, varsa da geçinmiyor sadece ölmemeye calisiyorlardir. Dışarıdan geçiniyor gorunebilirler ama bu şekilde çok uzun süre hayatta kalamazlar zaten.
Buna mahkûm nesil var bende merak ediyorum ama bakıyorum geciniyorlar
Çünkü komşu var kadın çalışmıyor eşi 4000 alıyor iki çocuk yasiyor
Oturup da migrosa gitmiyor sosyal faaliyet yok çocuğuna evden ekmek arası yapıyor
Sabah akşam çorba makarna tarzi
Mecbur standartı bu.

Bence de "bu gelirlerle geçinen var , demek ki geciniliyor" diyenler o bahsini ettikleri aileleri arada bir yaşıyorlar mı diye kontrol etmeye baslasalar iyi olur. Çünkü dışarıdan geçinmek gibi görünen şeyin geçinmek olmadığını biz zaten biliyorduk ama artık durum gittikçe kötüye gidiyor ve bunu anlatamiyoruz insanlara.

2800 lira ile çocuk okutan, kira ödeyen aileleri düşünürsek geçinilir ama ben bir araba için kıt kanaat geçinmeyi göze almazdım altımda arabam varken.

Valla 2800 tl ye çocuk okutup kira ödeyenler muhtemelen fotosentez yapiyorlardır. Ben buna inanamiyorum . Varsada bravo .

Büyükşehirde değillerse anlarım. Geçen küçük bir şehirde kiralık evlere baktık, bizim evden büyük ve yeni evin kirası 300 lira. Yemesi içmesi de ona göredir muhtemelen. O zaman yaşarsın paşalar gibi. Ama büyük şehirde arada uçurum var. İzmirde 1000 liraya dağın başında ev bulursun, Ankara ve İstanbulda onu bile bulamazsın.

Valla ben burda 3000 TL tek maaşla kira ödeyip çocuğunu özel okula gönderip ev döndürüp kalanı birikim yaptığını söyleyen üyeler okudum. Gerçekse hangi şehir olduğunu açıklasınlar artık yarın taşınıp gideyim ben de kurtulayım .

Aynen öyle dışarda yemek yemiyorlar zaruri dışında giyim almıyorlar kozmetik kuaför vs de yok. Tatil yok sinema konser yok geçiniyorlar. Herkes kısaca ayağını yorganına göre uzatıyor başka ne yapsınlar?

Onlar trol ki. Ama dürüstçe kısarak hem de çok kısarak yaşadığını söyleyen üyelere de yüklenmeyelim. İyi yaşıyoruz demiyorlar ki. Durumumuz bu bu diyorlar. Koleje gönderiyorum lüks yaşıyoruz diyenlere zaten inanan yok.

Gelirimi soylemeyim linç edilirim yine ama o dediklerin artık bende de yok be ceycey, yine de yorgan kısa kalıyor bacım. Üstelik kira da odemiyorum. Belki de bu yuzden inanamıyorum bu hesaplara.

O değilde gecen hafta eşimle mali plan yapalım dedik. Ev +isyeri. Adam mutfak masrafına 750 tl yazmış. Sanki uzayda yaşıyor. Alısveris fatura vs hep ben hallediyorum. O kazandiğını bana verir ben ayarlarim. Ogünden beri markete onu gönderiyorum adam depresyona girdi.

Bence gecinmiyorlar da hayatta kaliyorlar.
Ben gecinmenin icine en azindan haftada bir sosyal etkinlik olmasini da dahil ediyorum. Tabiki uygun butceli seyler olabilir. Kimse lüks restoran, beach, 500 600 liralik konser/gösteri bileti tercih etmek zorunda degil. Ama mesela 14 liralik sehir tiyatrosuna da gidememek gecinme kavramina sıgmıyor. Cocuguna bir bisiklet alamamak, yazin 2 3 gun halk plajinda da olsa denize sokamamak...
Meyveyi 1 tane alip sadece cocuga yedirmek, aşısını yaptırmamak...

Allah herkesin yardimcisi olsun.
Bir sekilde hayatta kaliyoruz diyene itirazim yok da "biz geciniyoruz, gecinilir" diyene canim sıkılıyor.

Gercekten tasarruflu ve ekonomik bir insanim ama bu rakamlarla artik imkansiz.

Gelirimi soylemeyim linç edilirim yine ama o dediklerin artık bende de yok be ceycey, yine de yorgan kısa kalıyor bacım. Üstelik kira da odemiyorum. Belki de bu yuzden inanamıyorum bu hesaplara.
Gelirin benle aynıdır hesabıma göre . 2 öğretmen maaşı gibi giriyor bizim eve de. Ama tatile gldemedik koltuğum çok eskidi yenileyemedim araba lastiği aldık mecbur kaskolar vergiler derken para bitiyor. Kışlık yapıyorum dolaplara her hafta pazara 400 civarı veriyorum.çocuğun kıyafetleri küçüldü sıfırdan almak 3000 i buldu maalesef .tek lüksümüz haftasonu avm ye gitmek ve dışardan yemek almak haftada bir.

İşte bu minimum geçinmek. Hatta güçlükle geçinmek. Bunun altı geçinmek değil. Hayatta kalmaya çalışmak.Benim kaskom yok, kiram yok ( tasarruf için kötü bir evde oturuyorum yıllardır) AVM ye gitmiyorum, yeni koltuk hayal bile kuramiyorum çünkü onlarin yerine mecburi sebeplerle kızımı özel okula gönderiyorum, o da yüksek burslu zaten. Yine de ucu ucuna.

Son düzenleme:
Yıllar önce bi öğretmen abla vardı burda. Öğretmen maaşıyla süper lüks bir villa ve iki tane son model lüks araba aldığını 2 çocuğu koleje gönderdiğini dolabının tıka basa etle dolu olduğunu anlatıyordu. Bu bile asgari ücretle gül gibi geçiniyorum diyenden daha mantıklı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…