Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Burda bir kaç kişi ev alıp yıllarca kredi ödenmesine laf etmiş ama 2 yıl önce kirada oturuyordum ve evden çıkarken kiram 1200tlydi. Evin tek artısı işime yakın olmasıydı. Şöyle söyleyeyim evde balkon bile yoktu. O evden çıktım çok şükür ev aldık kredi çektik 3700 TL kredi ödüyoruz. O zaman çok zorlanır mıyız acaba diye düşünüp durduk. Zorlandık da ilk zamanlar. Şimdi kiralık evlere baktığımda aynı muhitte evlerin 3000-3500 arası kiraya verildiğini görüyorum.
İnsanlar ev almaya niyetlendiğinde bu kadar gözlerini korkutmayın. Zaten o kredi miktarıyla ev kirası bir süre sonra dengeleniyor. Tabi bir şeylerden kısmak gerekebilir ev alırken ama bu yemek ya da çocuğun masraflarından olmadığı sürece sorun yok bence.
2013 de arkadaş ev aldı.aylık ödemesi 750 idi o zaman...10 yıl ödemeli aldılar.2023 de bitecek..o zaman eşi 1300 mu ne alıyordu tam hatırlamıyorum.o zamana göre 750 çok ama şimdi komik bir rakam.simdi kiraya çıksa daha fazla öder..

2013 de arkadaş ev aldı.aylık ödemesi 750 idi o zaman...10 yıl ödemeli aldılar.2023 de bitecek..o zaman eşi 1300 mu ne alıyordu tam hatırlamıyorum.o zamana göre 750 çok ama şimdi komik bir rakam.simdi kiraya çıksa daha fazla öder..
Evet bir zaman sonra öyle oluyor gerçekten. Biraz cesaretli olmak gerekiyor başlarken

Canim helal olsun sana diyorum, mükemmel 2 cocuk büyütüyorsun, onlar için elinizden geleni yapiyorsunuz.
Malesef Türkiyemizin gerçeği. Kimsenin dedigini umursama, senin ne kadar mükemmel bir insan olduğunu, mükemmel bir anne oldugunu biz biliyoruz.❤❤❤
Öp benim icin zeytinimi 🥰🥰🥰
Evi şimdi almazsa çocuklar büyüyünce hiç alamaz. İyi yapmış almakla. Ayrıca kadın o parayla lüks yaşıyorum yazmamış ki linçleyelim. Dürüstçe kısarak harcadığını yazmış zatenn

Biz şöyle birşey yaptık eşimle bizde bı miktar para vardı benim ailemde destek oldu iki katı kadar para oldu elimizde bizde o parayı vadeliye yatırdık 3 sene boyunca o paraya dokunmayip onun aylık faizi ile ve ekstra bı kredi cektik bankadaki paramiza yakın.
Kısacası para bankada 3 sene kalacak aylık faizi atıyorum 1900 faizle kredi birde benim üstüme çektik kredi 36 aylık 1900 de maaştan yatiricaz. Şimdi hem arabamızı aldık hem bankada paramız duruyor (3 sene faizi islicek bankaya ödeme yapilicak otomatik) kalan yarısını biz odicez. Üstelik bankacı tanidikti hayat sigortası değilde ferdi kaza sigortası yaptrdi yani 98 bin krediye 500 lira sigorta ödemiş olduk tabi faizle geri 135 bin odicez ama sadece kaybimiz 35 bin üstelik paramız bankada duracak 3 sene sonunda elimize alabilicez çok uzun oldu kusura bakmayın. İmkan varsa böyle bişey yapin.

Valla sıfır araba yatırım 2. El araba artık yatırım olmaktan çıktı tamamıyla masraf oldu 2. El alıp mutlu olan görmedim 100 bin daha bulunn sıfır araç alın. Aldığınız 110 lukta masraf çıkarır artık kim kimi kazıklarsa devri olmuş. Madem borç olacak bari sıfır araca olsun battı balık hesabı
100 bin TL yi 100 TL daha bulun der gibi rahat rahat ne güzel yazmışsınız 🤭

100 bin TL yi 100 TL daha bulun der gibi rahat rahat ne güzel yazmışsınız 🤭
aynen öyle.2. el arabaları da amma gömmüşler.arabam 2. el 2012 model .basit şeyler dışında hiç tamire gitmedi mesela.ülkenin ortalama geliri belli kredi çekmeden sıkıntı çekmeden ev alamayız.ee herkes sıfır araç ta alamaz.

Valla sıfır araba yatırım 2. El araba artık yatırım olmaktan çıktı tamamıyla masraf oldu 2. El alıp mutlu olan görmedim 100 bin daha bulunn sıfır araç alın. Aldığınız 110 lukta masraf çıkarır artık kim kimi kazıklarsa devri olmuş. Madem borç olacak bari sıfır araca olsun battı balık hesabı

45 bini ödeyemeyecegini dusunen birine 100 bin daha bul demek mi?
Insallah yanlis anlamisimdir.

Yav herkes elektriğe şaşırdım atıyor, burda bı ben mi klima yaktım Ağustos ta :-) Biz her yaz klima açarız mecburen, bu kadar yüksek ilk kez geldi, ben de şaşırdım çünkü aynı kullanıma 300 ü geçmedi geçen sene, çevremde de hep 400 lu 500 lu faturalar duyunca elektriğe gelen zamlara bağladım ama gidip itiraz edesim geldi burda herkes şaşırınca...ne yapsam bilemedim?

Bu sene günde ortalama 6 saat civarı çalıştırdım klimayı (gündüz işteyiz), evdeki elektrikli aletlere ilaveten çaycı da kullanıyorum ama ona rağmen Temmuz ve Ağustosta 280 ve 300 geldi elektrik, tüm gün evdeyseniz çokta anormal değil aslında rakam

Iyi geceler hanimlar. Gecen sene bir araba aldik aldigimizdan beri masrafi bitmedi. Eski bir arac oldugu icin satip daha duzgun birsey almak istiyoruz. Esimle aklimizda bir model var 110 bin tl den basliyor. Su anki arabayi satsak en fazla 65 bin tl yapar diyor esim bu durumda 45 bin tl eksik kaliyor. Katilim bankalari en fazla 5 yasinda olan araclar icin kredi veriyor. Esim babasiyla konusmus 5 bin euro borc verebilirim demis. Biz bu borcu 4 senede ancak odeyebiliriz. Oglumun okul taksitleri ve arabanin taksitlerini dussek bize ayda 4 bin tl kalacak. Ev kendimizin kira masrafimiz yok faturalari dussek ayda 3 bin tl kaliyor. Bildiginiz uzere yeni yapilan aciklamalara gore aclik siniri bu duzeyde artik 🤦‍♀️ Oglum seneye devlet okuluna gidecek yani onun okul taksitleri gecici. Bu durumda bir yil kadar 3 bin sonrasinda 4.5 bin tl ile gecim yapmak zorunda kalacagiz. Bu dusunce hem esimi hem beni biraz korkuttu acikcasi sonucta 4 yil boyunca ucu ucuna yasayacagiz. Ote yandan er yada gec temiz bir araba almak zorundayiz. Siz olsaniz ne yapardiniz bu durumda. Yorum yapanlara simdiden tesekkurler.
Ayağınızı yorganınıza göre uzatın 🙂

1100 gerçekten fazla gibi geldi
Bizde klima temmuz ağustos eylül 7 24 çalıştı
Sadece üst filtresini temizlerken kapadık
Fakat bu sene nem alma modunda çalıştırdık sürekli birde buzdolabı lastiği yeniledik
Bende ütü çalışmaz ama fırın çalışır bulaşık mak. Hergün mutlaka aradada 2 defa
Çamaşır desen oda hemen hemen hergün çalışıyor
4 sene oluyo buraya geleli ilk sene 500e yakın ödediğimizi biliyorum
Bu sene buzdolabı ve klimada nem alma modu kurtardı sanki bizi
Kapıları hep kapalı tuttum birde
Heryeri kapadım ama
Yoksa hep hep hep gelen zamlarla bizim ağustosta 400 küsür ödememiz imkansız
Maalesef öyle klimamız büyük , 2 yıılık aslında sözde tasarrufluydu ama faturalara hiç yansımadı..neden bilmiyorum benim elektrik faturalarım hep yüksek mesela eylül ayı klima çalışmamasına rağmen 250 geldi yine

Bu sene günde ortalama 6 saat civarı çalıştırdım klimayı (gündüz işteyiz), evdeki elektrikli aletlere ilaveten çaycı da kullanıyorum ama ona rağmen Temmuz ve Ağustosta 280 ve 300 geldi elektrik, tüm gün evdeyseniz çokta anormal değil aslında rakam
Sırf yıllık iznimizde tatile gidemeyip sadece evde oturup nefes almak için tek klima çalıştırarak maaşımın büyük kısmını elektrik faturasına vermek çok koyuyor ve normal bir ülkede bu faturalar normal değildir herhalde ama maalesef haklısınız, burda buna bile normal diyoruz artık. Ne yapalım seneye klimayı da açmayiz artık.

Son düzenleme:
Sırf yıllık iznimizde tatile gidemeyip sadece evde oturup nefes almak için tek klima çalıştırarak maaşımın büyük kısmını elektrik faturasına vermek çok koyuyor ve normal bir ülkede bu faturalar normal değildir herhalde ama maalesef haklısınız, burda buna bile normal diyoruz artık. Ne yapalım seneye klimayı da açmayiz artık.
Bizim ev isi pompali, kisin 1000 liralarin ustune cikiyo, elektrik ozellestirildiginden beri giderek icinden cikilmaz bi soruna donuyo bence

Maalesef öyle klimamız büyük , 2 yıılık aslında sözde tasarrufluydu ama faturalara hiç yansımadı..neden bilmiyorum benim elektrik faturalarım hep yüksek mesela eylül ayı klima çalışmamasına rağmen 250 geldi yine
Bizimde aynı 250ye şükür ediyoruz evde olmadîğımızda bile 150 falan geliyo
500ü geçmemeye gayret ediyoruz inan
Kışında elektrikli ısıtıcı kullanıyoruz 600 750 arası veriyoruz
😩😩😩😩😩😩

2800 lira ile çocuk okutan, kira ödeyen aileleri düşünürsek geçinilir ama ben bir araba için kıt kanaat geçinmeyi göze almazdım altımda arabam varken.

Yav herkes elektriğe şaşırdım atıyor, burda bı ben mi klima yaktım Ağustos ta :-) Biz her yaz klima açarız mecburen, bu kadar yüksek ilk kez geldi, ben de şaşırdım çünkü aynı kullanıma 300 ü geçmedi geçen sene, çevremde de hep 400 lu 500 lu faturalar duyunca elektriğe gelen zamlara bağladım ama gidip itiraz edesim geldi burda herkes şaşırınca...ne yapsam bilemedim?
Valla hiç de şaşırmadım ben bizim bu ay ki elektrik faturamız . Klimamız falan da yok :/

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    82,4 KB · Görüntüleme: 80
İkinci el bir arabayı satıp tekrar ikinci el almak bana çok akıl karı gelmiyor. Arabadan çok iyi anlayan, tamirci ya da servisçi çevresi olmayan insanlarsanız o da ekstra masraf çıkarır.
Ayda dört bin ile geçinilir mi geçinilmez bence, kıt kanaat yaşanır, ikinci el bir araba içinde o kadar kısmaya değmez bence

X