Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

ek masraflar çıkmazsa geçinirsiniz bence ama alışkanlıklarınızada bir bakın.
ben araba almadan önce çok gezen bir insandım bunu hesaplamadan ödemeler yüksek olsun çabuk bitsin demiştim sonuç araba aldıktan sonra hiç gönlümce gezip tozamadım. tabi ben araba alınca hemen kovid patlamıştı izne ayrıldık vs vs yani olası terslikleride düşünün.
ama araba önemli bence bende sıkardım dişimi iyi bir arabaya binerdim

Mesajlari tek tek okudum tesekkur ederim hepinize. Kafam cok karisik alsak bir turlu almasak bir turlu. Alsak 4 yil boyunca kendimizden ve cocuklardan kisacagiz. Almasak bu araba bizi masraf cikara cikara en fazla bir kac yil daha goturur sonra yari yolda birakir. Arabasiz bir hayat dusunemiyorum iki cocukla hayatimiz felc olur resmen. Araba fiyatlari jet hiziyla artarken ilerde hic alamayacagiz Su anki gelirimizde cok yuksek degil normal bir memur ailesiyiz eve tek maas giriyor. Ama ev kendimizin oldugu icin en azindan ay sonuna kadar sıkışmıyoruz kosede acil durumlar icin para ayirabiliyoruz hafta sonlari cocuklari alip gezmeye gidebiliyoruz giyim kusamlarina eksiklik gostermiyoruz. Bir yandan hic bir zaman duzgun ve masrafsiz bir arabaya sahip olamama endisesi ote yandan 4 yil boyunca kendimizi sıkışık bir pozisyona sokmak dusuncesi var iste.

37 yaşında bir piremsesim :)

ne alınıyorsa çocuklar küçükken alınıyor bence alın derim biraz sıkışsanızda idare edersiniz dışarıda yemeyi kısarsınız kendi giyim kuşam masraflarınızdan kısarsınız yani görece lüks olanları kısar idare edersiniz araç almak her geçen gün zorlaşacak malum dolar sürekli yükseliyor

Geçen ay 1 hafta evde yoktuk buna rağmen elektrik 520 geldi, su 120, telefonlar 220, doğalgaz 130, internet 110…kışın doğalgazla rahat 1500 ü bulur bu toplam.1000 TL çok iyimser
Elektrik nasıl 520 geliyor...tüm makinalar tam gün mu çalışıyor?

O eskidendi bence, artık ne alınırsa çocuklardan önce alınıyor. Çocuktan sonra alınan herşeyde mecbur çocuktan kısılıyor.

Hiç arabam olmadığı için açıkçası arabayı büyük bir ihtiyaç olarak görmüyorum ıstanbul da arabasiz yaşadık.yaşanıyor yani ama siz herşeye o olmazsa olmaz,bu olmazsa olmaz diye bakarsanız evet bu paraya gecinemezsiniz

Yaşanılan şehirle de alakalı sanırım bu fatura olayı. Bize elektrik 75 lira geldi en son mesela. Su 15 doğalgaz 18 mi neydi.

Yaşam şartları herkeste farklı. Benim bundan kısarım dediğim şeyi bir başkası asla kısmam olarak görebilir.

Bir ay sadece o para varmış gibi deneyebilirsiniz en azından anlamış olursunuz.

Uzun vadeli borçlar beni korkutur, 4 yıl benim için uzun bir vade.
Gelir hemen hemen aynı kalacak ama harcamalar olduğu yerde saymayacak zira gün be gün her şey pahalanıyor, ayrıca öngörülemeyen ekstra harcamalar oluyor.

Öte yandan eski araba sürekli sorun çıkarttığından satıp kurtulma düşüncesini de anlıyorum ama ben olsam 1 sene daha dişimi sıkar, çocuğum devlet okuluna başlayınca araba almayı düşünürdüm, bunu bir yandan şunun için de söylüyorum, şu an döviz kurları çok oynak, global bir ekonomik dalgalanma var, arabadan doğalgaza, benzine kadar her şey döviz kuruna endeksli, dalgalanmaların banka faizlerine, kredilere, dövize yansımaları ne olacak şu an için o da meçhul, Euro aldığınız borcu Euro ödeyeceksiniz, bilmiyorum ama dalgalı giden bir kur ortamında en azından önümüzü görene kadar ben eldeki mevcutları korumayı tercih ederdim sanırım.

Geçen ay 1 hafta evde yoktuk buna rağmen elektrik 520 geldi, su 120, telefonlar 220, doğalgaz 130, internet 110…kışın doğalgazla rahat 1500 ü bulur bu toplam.1000 TL çok iyimser
Yav herkes elektriğe şaşırdım atıyor, burda bı ben mi klima yaktım Ağustos ta Biz her yaz klima açarız mecburen, bu kadar yüksek ilk kez geldi, ben de şaşırdım çünkü aynı kullanıma 300 ü geçmedi geçen sene, çevremde de hep 400 lu 500 lu faturalar duyunca elektriğe gelen zamlara bağladım ama gidip itiraz edesim geldi burda herkes şaşırınca...ne yapsam bilemedim?

Son düzenleme:

kaçak kullananlarınki eklenmiştir belki

Ben şaşırmadım bizim köyde doğalgaz yok, yaz-kış full time klimayla aşk yaşıyoruz, 500 benim için muhteşem bir bedel, daha kabarık faturayı bile kaldıracak kadar şerbetli bünyem

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…