Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Üçer beşer dogurmazlar belki? Tek maaşla 3 çocuk yapana kadar bunları okuyup vazgeçerler belki? O 3500 le geçinenler daha önce 350 bin kazanmiyorsa çocuğun lux bişey olduğunu düşünür belki? Böylece daha az çocuk aç ve eğitimsiz kalır belki?

peki su saatten sonra 2 cocuklu bir aileye bir oneriniz var mı? alim gucu cok dustü artik yetmiyor diye cocuklarının birini esirgeme kurumuna mı versinler mesela? Ne yapsinlar yani su saatten sonra?

Burada isi geğiye dokunce kimseye aydinlanma gelecegini zannetmiyorum. az gelirle gecinmek zorunda kalan insanlarin uzerinden geğik yapılmasinida etik bulmuyorum.

peki su saatten sonra 2 cocuklu bir aileye bir oneriniz var mı? alim gucu cok dustü artik yetmiyor diye cocuklarının birini esirgeme kurumuna mı versinler mesela? Ne yapsinlar yani su saatten sonra?

Burada isi geğiye dokunce kimseye aydinlanma gelecegini zannetmiyorum. az gelirle gecinmek zorunda kalan insanlarin uzerinden geğik yapılmasinida etik bulmuyorum.
Geyik mi? Benim olmasa bile herhangi bir çocuğun ebeveynleri hesap yapmayı bilmiyor ve ille de doğurmak istiyor diye yarı aç eğitimsiz aşıları oyuncakları kitapları eksik üst baş bakımsız ve her anlamda gittikçe kötüye giden bir toplumda ilgisiz büyüyor olmasını dert etmek mi geyik? Etik olan nedir sizce? Takma kafana yaaa bu biraz aç gibi ama bı kaç tane daha doğur, kardessiz kalmasın allah rızkını verir demek mi?

Nasıl yaşıyoruz biliyor musun . Saç boyamıyoruz mesela . Kozmetik ürünler almıyoruz. En uygun bez mama hangisi ise onu alıyoruz. Çocuklarımıze yeni kıyafet almıyoruz. Ablalarının küçğlenini giyiyorlar. Biz kendimize alamıyoruz yeni bişey. Şekeri pirinci 5 kilo değil 1 kilo olarak alıyoruz. Yağı 1 litre olarak alıyoruz. Herşeyi kuruşu kuruşuna hesap yaparak alıyoruz. Alamadıklarımız da kalıyor zaten. İnanmak zor evet ama olan bu
1 lt yag kac gün gidiyor?
Bizim evde kızartma vs yapılmaz cok ama 10 gün gitmiyor 1 lt (zeytinyagı kullanıyoruz herseye,salatalar vs dahil)

Geyik mi? Benim olmasa bile herhangi bir çocuğun ebeveynleri hesap yapmayı bilmiyor ve ille de doğurmak istiyor diye yarı aç eğitimsiz aşıları oyuncakları kitapları eksik üst baş bakımsız ve her anlamda gittikçe kötüye giden bir toplumda ilgisiz büyüyor olmasını dert etmek mi geyik? Etik olan nedir sizce? Takma kafana yaaa bu biraz aç gibi ama bı kaç tane daha doğur, kardessiz kalmasın allah rızkını verir demek mi?

Valla bu ilk konu değil. Gayette olay alaya, geyiğe dönuyor ve bir grup cok eğleniyor.

Burada olay dalgaya dökulunce dertlenilmis olunmuyor. sadece dar gelirle geçinmek zorunda olan insanlarla alay ediliyor.

Kimse bir tane daha dogur diye akıl verin demiyor. Dalga gecmeyin yeter. boyle konularda sonu dalga gecmeye gidiyor cünkü.

1 lt yag kac gün gidiyor?
Bizim evde kızartma vs yapılmaz cok ama 10 gün gitmiyor 1 lt (zeytinyagı kullanıyoruz herseye,salatalar vs dahil)
Kızartma yapmıyorum zaten gıdım gıdım kullanıyorum 15 günü bulursa ancak . Margarinle falan destekliyorum

Iyi geceler hanimlar. Gecen sene bir araba aldik aldigimizdan beri masrafi bitmedi. Eski bir arac oldugu icin satip daha duzgun birsey almak istiyoruz. Esimle aklimizda bir model var 110 bin tl den basliyor. Su anki arabayi satsak en fazla 65 bin tl yapar diyor esim bu durumda 45 bin tl eksik kaliyor. Katilim bankalari en fazla 5 yasinda olan araclar icin kredi veriyor. Esim babasiyla konusmus 5 bin euro borc verebilirim demis. Biz bu borcu 4 senede ancak odeyebiliriz. Oglumun okul taksitleri ve arabanin taksitlerini dussek bize ayda 4 bin tl kalacak. Ev kendimizin kira masrafimiz yok faturalari dussek ayda 3 bin tl kaliyor. Bildiginiz uzere yeni yapilan aciklamalara gore aclik siniri bu duzeyde artik 🤦‍♀️ Oglum seneye devlet okuluna gidecek yani onun okul taksitleri gecici. Bu durumda bir yil kadar 3 bin sonrasinda 4.5 bin tl ile gecim yapmak zorunda kalacagiz. Bu dusunce hem esimi hem beni biraz korkuttu acikcasi sonucta 4 yil boyunca ucu ucuna yasayacagiz. Ote yandan er yada gec temiz bir araba almak zorundayiz. Siz olsaniz ne yapardiniz bu durumda. Yorum yapanlara simdiden tesekkurler.
Evin sizin olması iyi. Ama çocuğunuzda okula başlayacak bence zorunlu bir gereksinim değil yeni araba ama siz bilirsiniz. Benim eşim polis memuru ama kartlar evin kredi borcu kp çektiğimiz kredi faturalar derken her ay eksi bakiyeyle bi şekilde ayı kurtarıyoruz. Bizim çocuk martta doğacak o zamana kadar Allah büyüktür . Ama sizin durum farklı . 2000 le kesin geçim olur mu diyecek olursan . Olur tabi sonuçta ev sizin kira derdi yok .ayrıca kayınpeder yabancı değil bir ay sıkışık olursun ikinci ay ödersin oğlunun boğazına yapışacak değil

Valla bu ilk konu değil. Gayette olay alaya, geyiğe dönuyor ve bir grup cok eğleniyor.

Burada olay dalgaya dökulunce dertlenilmis olunmuyor. sadece dar gelirle geçinmek zorunda olan insanlarla alay ediliyor.
Güzel kardeşim ben seni anlıyorum ama burda dar gelirli sayılmayacak zengin statüsünde denilecek üye sayısı 5 bilemedin 6 dır , zaten hepimiz yaşam standardimiza göre dar gelirliyiz ama hesap ortada....dar gelirli olmak ayrı gelirine bakmadan çocuk(lar) sahibi olup onları da perişan etmek ayrı ...bu fiyatlarla bu gelirle bu kadar nüfus sağlıklı beslenemez bakılamaz demek dalga geçmek değil gerçeği söylemektir. Israr edip bakılır diyenlere de nasıl baktığı espriyle sorulur sorgulanır yani çünkü hesap GERÇEKTEN ortada( biraz sorgulayinca çıkıyor zaten bakilamadigi ve hala bakılıyor zannedildiği ve özellikle çocukların sefil olduğu)

Son düzenleme:
sokağa adım atmak min. 100 tl.
en basit bir şey almak 200 tl.
hatta geçen geyiğini yaptık, bir şey almak istiyorsun fiyat soruyorsun "200 tl".
sabitlenmiş sanki.
anneannemi doktora götürdüm, güya bağkur emeklisi ona rağmen doktor ücreti +150 tl ödedik.
cilt doktoruydu yazdığı kremlerin çoğu kozmetik tipi 200 küsür ona gitti, bir de vitamin yazmış ona da 150 tl.
otopark parası 15 tl
al sana 550 tl.
tabi ki sağlık en önemlisi o başka.
hadi benim gücüm var, kira yok vs.
kadın maaşından her ay biriktiriyor o da ok.
e asgari ile zar zor geçinen napsın.
devlet hastanesine gitse bu ilaçları gene para ile alacak.
Şu an hastanedeyim 11.30’dan beri 1125 lira ödedim. Bakalım daha ne kadar ödeyecem😡

Biz 5kisilik bir aileyiz.giderler düşünce bize 3500kaliyor.planli harcasak bile belli bı miktar eksiye dusuyoruz her ay.aylik faturalar su 60 elektrik 170 tlfn 150 internet 105 doğalgaz henüz bilmem kaç gelir :)

Kısarsanır geçinilir. Ayda 4000 lira ile ev kirası verip çocuğunu okula gönderenler var. Biz 4500 alıyoruz 2500 ü sadece ev taksiti 500 de başka taksit. 2 çocukla idarr ediyoruz. Elektrik su telefon doğalgaz bezi maması geri kalan 1500 ün içinde 🤷🏻‍♀️
Nasıl yapıyorsunuzuz mama bile 100 lira ayda 1500 sadece mamaya gider bize de tüyo verin

Güzel kardeşim ben seni anlıyorum ama burda dar gelirli sayılmayacak zengin statüsünde denilecek üye sayısı 5 bilemedin 6 dir , zaten hepimiz yaşam standardimiza göre dar gelirliyiz ama hesap ortada....dar gelirli olmak ayrı gelirine bakmadan çocuk(lar) sahibi olup onları da perişan etmek ayrı ...bu fiyatlarla bu gelirle bu kadar nüfus sağlıklı beslenemez bakılamaz demek dalga geçmek değil gerçeği söylemektir. Israr edip bakılır diyenlere de nasıl baktığı espriyle sorulur sorgulanır yani çünkü hesap GERÇEKTEN ortada

Bende zaten asgari ucretle 3 cocuk gecindirilir demiyorum ama biz 4 bin tl ile kira da veriyoruz cocugumuzda var diyen birine. ah iste geldiler simdi gelirler mucize yaratanlar diye yazinca sadece ego tatmini oluyor o insanlara aydinlanma gelmiyor. amacta uzulmek degil geyik cevirip eglenmek oldugunu dusunuyorum. bu ilk konu değil benim gözlemim bu yonde.

Insanlar istedigi konu uzerinden geğik yapabilir ama başka birinin gecimi uzerinden geğik yapılması sadece olayi dalgaya vuranlari eğlendirir. yukarida yazdiginiz sorunlari cozmez alay etmek.

Daha fazla uzatmak istemiyorum. kimseye hakaret etmeden kimseyle alay etmeden dusuncelerimi yazdım. benimle ayni dusuncede olmak zorunda degil kimse zira bende ayni dusuncede olmak zorunda degilim.

X