Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Biz bir evi akrabımızdan devren aldık.Fakat su an evi satmaya calıştıgımızda evin ipotekli oldugunu ögrendik.
İpotekli evi bize nasıl devrettiler?Bundan bizim haberimiz olmadan nasıl yapabildiler?
İpoteğin kaldırılmasını ipoteği koyn kişiden talep edıyoruz fakat bizi sürekli oyalıyor.
Bu konuda başvuruda bulunabileceğimiz hukuki bir yol varmıdır?

veraset ilamı için avukat tutmanıza gerek yok. Sulh hukuk mahkemesine dilekçeyle başvurarak veraset ilamının çıkarılmasını talep edebilirisniz. tahmşni engeç 1 hafta on gun içinde çıkar zaten.geç kalmış olmanız eğer varsa gayrımenkuller sebebiyle ödenecek vergiler için sorun olabilir

Merhabalar

Öncelikle zaman ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkürler..

Ben Noterden mirasçılık belgesi aldım.Bundan sonra ki işlemim ne olacak? Ben ist.dayım miras kalan yer başka bir memlekette..kardeşlerle anlaşamamazlık durumunda - ne ev satılıyor ne para veriliyor...ve tapuya gidilip hisseye devir de olmadı...Ne yapmam gerek ?
Bir avukat tutmak istiyorum ama burdan mı yoksa evin olduğu yerden mi açılması gerekir?
Avukatla anlaşma nasıl sağlanır? dava bittiğinde mi ücreti alınıyor...Kusura bakmayın çok soru oldu

anlaşamamazlık durumunda izaleyi şuyu-yani ortaklığın giderilmesi davası açılır ki ev sonunda satışa çıkar ve paylar dağıtılır. zaten iş o sahfaya gelirse avukatsız yürütemezsiniz. ücret konusu herne kadar peşin olarak alınsada bu aslında avukatınızla anlaşmanıza bağlıdır

anlaşamamazlık durumunda izaleyi şuyu-yani ortaklığın giderilmesi davası açılır ki ev sonunda satışa çıkar ve paylar dağıtılır. zaten iş o sahfaya gelirse avukatsız yürütemezsiniz. ücret konusu herne kadar peşin olarak alınsada bu aslında avukatınızla anlaşmanıza bağlıdır

yahu benim sacma soruma da bir cevap verseniz,cozümü biraz karışık ama ...

MERHABA AVUKAT HANIMLAR,

Benim sorum karışık ve hangi bilgileri vermem gerektigini bilmiyorum ,ben sorayım siz eksik olan yerleri sorarsınız ,tabi cevaplayacak biri olursa :))

Ananeme babasından miras kaldı , ananem 2 kardeş diger kardeşi de kendi de öldü..
Gecen sene miras paylaşımı icin kuzenler mahkemeye başvurdular.. Fakat şöyle bir sorun var
annem 1988 te öldü , babam ise birkac yıl sonra kayıplara karıstı(dipnot: ananem annemden sonra öldü)

babamın kayıp ihbarını abim gecen sene vermiş,fakat mahkeme bunu arastırıyor ve burada takılı kaldı yani babamın hakkı var mı ki bu mirasta ?

dedemin mirasında boyle bir sorun olmadı , tak tak acıldı mahkeme cozumlendi, babam kayıptı hak verilmedi zaten hakkı yoktu.. bizim avukat mı sarsuk ?

babamın hakkı var ı bu mirasta ?

annenizin mirasçıları eşi ve çoçukları olduğu için mahkeme babanızı araştırıyor anladığım kadarıyla ama anneniz ananneizden önce vefat ettiği için dedenin mirasından annenize düşen pay annenizin altsoyu arasında (yani çocuklar, çocuklardan ölen varsa onlardan doğan torunlar) arasında pay edilmesi lazım. bu davalar karışık ve uzub sürüyo biraz malesef. davanın uzamasını avukatlığınızın yavaşlığına bağlamayın

Bir arkadaşım için bu soruyu soruyorum

Eşiyle türkiyede evlendiler ve Avusturya da yaşadılar iki kız çocukları oldu çift vatandaşlı..eşi karısını aldatıp türkiyeye çocuklarıyla birlikte geri gönderdi..kız annesinde kalıyo çocuklarıyla beraber..burada türkiyede dava açtı kocasına boşanmak için..bu arada koca çocuklarımı kaçırdı yalanlarıyla savunmasını hazırlamış..bir kaç davası görüldü..savcı çocukların babasına iadesini isterken hakim bunun reddini vermiş..savcı itiraz ediyor ve konu yargıtaya gidiyor..yargıtay o sırada hakim bey babanın şu şu tarihlerde şu şu yerde çocuklarını görebilir vs. demediğinden çocukların babada da kalabileceği konusu oluyo bu hakimin kararını bozuyor yargıtay..yargıtayında bu kararını bozması için dilekçe yazmaları gerekmiş..avukatları yargıtaya dilekçe yazması için 1250tl para istemiş.. bu ücretler bu kadar çok olur mu sizce ( avukatlık ücretini en baştan peşin olarak ödemişler 5500tl olarak) 1250tl dilekçe için istemiş avukatı..bu kadar masrafı oluyormu ?

Son düzenleme:
benim evim giriş katta,haliyle biraz karanlık,az da olsa güneş ışını geliyor....fakat yönetici en 7 tane büyük ağaçlar dikti.bu ağaçlar karanlık ediyor..ve sürekli sivrisinek benzeri böceklerle boğuşuyoruz...evimiz daha karanlık oldu...kendisine söyledim...fakat inadına ağaçları çoğaltıyor...bende başka şikayetci olanda yok....bu durumda ne yapabilirim içimden hepsini sökesim geliyor.....

arkadaşlar bundan bir kaç ay önce büyük bir alış veriş mağazasından bişeyler aldım kasada parasını ödeyip fişim aldım ve tam kızımla çıkarken alarm öttü :KK43: meğer kızım gezerken babet almış ve elindeki poşete koymuş...bir yanlışlık oldu sandım ama görevli gelip bizi arka bölüme çağırdı bakalım bir yanlışlık varsa çözeriz dedi...ama bi baktılarki poşette babaet...nerden gelmiş nasıl olmuş derken ben kzıım ağlamaya başladı (bu ara kızım üni öğrencisi) bende mağaza mdrüne gidip paramın olmadığını ve kzıımın çok istediğini ve çalmak zorunda kaldığımı ama bunu hemen telefi edebileceğimi anlattım ama dinlemediler ve mağaza güvenli görevlisi gelip kimliklerimizi istedi bende sana kimlik vermem polis çağır dedim polis geldi polise durumu anlattım kızım gitsin onun bişeyden haberi yok dedim...ve beni karakola götürdüler ordaki komsere herşeyi açıkça anlattım oda ifadeye şöle yazdırdı...mağazadn alışveriş yaptım parayı ödeyip fişimi aldım çıkarken babaetleri gördüm elime aldım ve başka şeylere bakarken arkadaşımdan telefon geldi onunla konuşurken ayakkabıları poşete koyup çıkmışım amacım hırsızlık değil alarmın öteceini biliyorum ve zaten aynı mağazadan alışveriş yapmıştım zaten...kısaca böle ver dedi ifadeni...ekimin ikisinde mahkeme var ve sonuç acaba ne olur sizce?...:KK43: eşim bilmiyor ve kızım suçluluk duygusundan depresyona girdi seni hapse atarlamı diye...lütfen yardım:KK43:

Krempark Bücürük mağazasından çocuklarım için gözlük aldım ama çocuklar takmama bile izin vermeyince telefon edip durumu açıkladım ,geri iade edeceğimi söyledim..Telefonda tamam dediler..Ama yüzyüze görüştüğümüzde geri iadeyi anca başka bir ürün alırsanız yaparız dediler..Halbuki tüketici haklarına göre 7 gün içinde şartsız şurtsuz iade hakkım var...Etiketlerini sökmeden ,gözlüklere en ufak zarar gelmeden geri vermek istedik..Satış fişini bile getirdik..Ama gözlük iade para geri ödeme olayı olmadı..Zorla bize başka birşey alın gözlük yerine baskısını yaptılar...Eşim baskıya dayanamayıp şampuan vs almış..Geri fiş vermemişler ama..Ben bu eşimin aldıklarını hiç kullanmadan pazartesi günü tüketici haklarına başvurmayı düşünüyorum...Ne önerirsiniz ?

Annem almanyada yasarken trükiyeden emekli oldu 1996 yilinda, 1 sene parasini almadan sikayet üzerine bu para kesildi ve de büün ödenilmis parada geri istenildi.
Yillar sonra yani bundan 2 sene önce mahkemye verdik tekrar hak etti ve parasi gecen sene baglandi allaha sükür.
Gelen toplu para ise ana para yani faizi vs yok yani toplam almasi gerektigi paranin yarisi geldi yarisi daha duruyor bunun icin avukata ihtiyacimiz var.

Bilgisi olan bir Avukat varmi nadir bir konu oldugu icin pek herkes alani degil.

Merhabalar ben bi konuyu danışmak istiyorum maliyecilere mi avukatlara mı danışmam gerek bilemiyorum ama bu konuda bilgisi olanlar cevaplarlarsa çok sevinirim...

benim protez ortez diplomam var yani atölye açmaya yetkiliyim fakat başka bi diplomasız arkadaşım atölye açacak ve benden diplamamı kullanarak ,orda çalışacağım da aynı zamanda, iş yeri açmak istediğini söyledi araştırdım biraz internetten buna mesul müdürlük deniliyormuş merak ettiğim şu bu kişi benden habersiz vergide yada her hangi bi konuda yasal olmayan bişeyler yaptığında mesul müdürün sorumlulukları nelerdir şirketin borçlarından sorumlumudur. yasal yükümlülükleri nelerdir bunu merak ediyorum sonra başıma dert açılmasın diplamamı kullandığı için ???

Benim bir sorunum var arkadaşlar ama hakkım olanı yada ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Durum kısaca şöyle. Geçtiğimiz yıl ağustos ayının sonunda şuanda oturduğum evekiracı olarak taşındım. kirayı da 1 yıllık peşin verip sözleşmeyi de 1 yıllık yaptık. Ancak 6 sonra bir avukat bizi arayıp evin hacizli olduğunu ve mahkemede bankaya verdiğini söyledi mahkemenin sonuçlanması uzun sürer siz oturmaya devam edin dedi. Ev sahibine sorduğumuzda da evet ev hacizli ama biz ödeyeceğiz sorun yok dedi. neyse bugün öğreniyorumki mahkeme sonuçlanmış ve benim evime hacze gelmişler sanırım eşyalarımı almak için :KK43: Evde köpeğimiz çok havlamış ve girmekten vazgeçmişler biz evde olmadığımız için haberimiz olmadı bizi aynı avukat tekrar arayıp size bir hafta mühlet yoksa kapıyı kırar eve gireriz demiş. O kadar sinirlerim bozulduki anlatamam sanki borçlu bizmiş gibi kapımıza haciz memurları dayanmış bir hafta içinde ben nasıl ev bulurumda taşınırım ayrıca taşınmak için geçen sene epey bi masraf yapmış emlakçıya da komisyon ödemiştim şimdi hukuki olarak benim hakkım olan nedir ve ne yapmam gerekiyor bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim suçsuz yere mağdur edildik ve güya ben bu hafta aşılama yaptıracaktım :KK43:

annenizin mirasçıları eşi ve çoçukları olduğu için mahkeme babanızı araştırıyor anladığım kadarıyla ama anneniz ananneizden önce vefat ettiği için dedenin mirasından annenize düşen pay annenizin altsoyu arasında (yani çocuklar, çocuklardan ölen varsa onlardan doğan torunlar) arasında pay edilmesi lazım. bu davalar karışık ve uzub sürüyo biraz malesef. davanın uzamasını avukatlığınızın yavaşlığına bağlamayın

ayy cok tesekkür ederim cevap icin.. yani babamın hakkı yok,zaten hata avukatta degil bizim akrabalarda onlar isim vermiş.. bir de kayıp oldugunu nasıl anlıyorlar onu anlamıyorum kayıpsa da koysunlar tc sine hakkını... karara cıkmıs ama suan savcı hala babamın peşindeymiş :)) emniyeti falan aramıslar emniyette bizi...... sizin işiniz cok zor yaa.. allah kolaylık versinn

Biz bir evi akrabımızdan devren aldık.Fakat su an evi satmaya calıştıgımızda evin ipotekli oldugunu ögrendik.
İpotekli evi bize nasıl devrettiler?Bundan bizim haberimiz olmadan nasıl yapabildiler?
İpoteğin kaldırılmasını ipoteği koyn kişiden talep edıyoruz fakat bizi sürekli oyalıyor.
Bu konuda başvuruda bulunabileceğimiz hukuki bir yol varmıdır?

İpotek ile yükümlü olarak devir yapılmış olabilir. İpoteğin ödendiğine ilişkin yazılı bir belge - ödeme makbuzu vs var ise (kurum falan değil, kişi lehine ipotek değil mi?) Mahkemeye başvurarak ipoteğin terkini için dava açabilirsiniz. Biraz uzun sürer ama ipotek lehdarı tapuya müracaat etmedikçe dava açmaktan başka yolunuz bulunmuyor maalesef.

Benim bir sorunum var arkadaşlar ama hakkım olanı yada ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Durum kısaca şöyle. Geçtiğimiz yıl ağustos ayının sonunda şuanda oturduğum evekiracı olarak taşındım. kirayı da 1 yıllık peşin verip sözleşmeyi de 1 yıllık yaptık. Ancak 6 sonra bir avukat bizi arayıp evin hacizli olduğunu ve mahkemede bankaya verdiğini söyledi mahkemenin sonuçlanması uzun sürer siz oturmaya devam edin dedi. Ev sahibine sorduğumuzda da evet ev hacizli ama biz ödeyeceğiz sorun yok dedi. neyse bugün öğreniyorumki mahkeme sonuçlanmış ve benim evime hacze gelmişler sanırım eşyalarımı almak için :KK43: Evde köpeğimiz çok havlamış ve girmekten vazgeçmişler biz evde olmadığımız için haberimiz olmadı bizi aynı avukat tekrar arayıp size bir hafta mühlet yoksa kapıyı kırar eve gireriz demiş. O kadar sinirlerim bozulduki anlatamam sanki borçlu bizmiş gibi kapımıza haciz memurları dayanmış bir hafta içinde ben nasıl ev bulurumda taşınırım ayrıca taşınmak için geçen sene epey bi masraf yapmış emlakçıya da komisyon ödemiştim şimdi hukuki olarak benim hakkım olan nedir ve ne yapmam gerekiyor bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim suçsuz yere mağdur edildik ve güya ben bu hafta aşılama yaptıracaktım :KK43:

yanlışınız var. borçlu siz değilsiniz ki.sizin eve gelen hiçkimse borçlu siz olmadığınız sürece sizin eşyalarınızı haczedemez.
size gelenler eğer ev Mahkeme veya icra müdürlüğü tarafından satılığaa çıkarılacaksa keşif için -kıymet takdiri için gelmiş olabilirler.
avukatın arayıp sizi tehdit etmesine izin vermeyin. kimi kapısını kırıyorlar. hiç yakıştıramadım bu uslubu

yanlışınız var. borçlu siz değilsiniz ki.sizin eve gelen hiçkimse borçlu siz olmadığınız sürece sizin eşyalarınızı haczedemez.
size gelenler eğer ev Mahkeme veya icra müdürlüğü tarafından satılığaa çıkarılacaksa keşif için -kıymet takdiri için gelmiş olabilirler.
avukatın arayıp sizi tehdit etmesine izin vermeyin. kimi kapısını kırıyorlar. hiç yakıştıramadım bu uslubu

kesinlikle öyle ama durum bu avukatla sürekli konuşuyoruz bir sürü borçları varmış tüm mahkemeler sonuçlanmış ve ellerindeki gayrimenkullerine banka tarafından el konulmuş açık arttırmayla mı ne satılacakmış hepsi ama bizim çıkmamız isteniyor bir yazı göndermişler buna dair ismini unuttum sanırım evi boşaltmamız istenen yazı ama daha elimize geçmedi o ayrı mesele. bize ay sonuna kadar kalabilirsiniz taşınmadan önce bana haber verin evden çıkarken ben geleyim evdeki kalıcı eşyaları dolapları vs eksiksiz ve hasarsız bıraktığınıza dair bir tutanak yapayımki ev sahibi size sonradan iftira atamasın bunlar böyle insanlar çünkü dedi. Bizde kime inanacağımızı şaşırdık zaten bir ev bulduk kısmetse çıkıyoruz burdan inş. sonradan başımıza bir iş açmazlar :KK43:

avukat arkadaslara bisorum olcak.bosanma asamasındayım..bitakım nedenlerden dolayı eşim bana fazla nafaka ödemiş gözüküormuş.bugün bana icra kagdı geldi.geri almak için.bende bilmiodum nebiliyim aylık tedbir nafakası devam ediyo diye cekip yedim parayı.yaklasık 4.500 lira gibi bi miktar fazla ödenmiş diyor.şimdi ben calısmıorum üzerime hiçbir sey yok.bu parayı illaki geri alabilirmi.ailemin yanında ikamet ediyorum.hacize falan gelirlermi eve ..ödemeyip itiraz etsem.nası bi yol izlemeliyim bilemedim

Merhaba,arkadaşım bir sağlık görevlisinden şikayetçi olduğunu Sağlık Bakanlığı'na bildirmiş.Sonrasın da doktorun, hakkında işlem yapılmış.Olayın ardından yaklaşık 2 ay gibi bir süre geçti ve bugün karakoldan haklarında şikayet olduğunu ,gelip karakola ifade vermeleri gerektiğine dair bir telefon almışlar.Benim öğrenmek istediğim bu durumda hukuksal süreç nasıl işler ve şikayetçi olan tarafın gerekçesi ne olabilir.Çünkü ortada her hangi bir darp,hakaret vb. hiç bir durum yok.Yanıtlarsanız çok memnun olurum teşekkürler.

X