Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

arkadaslar meraba avukat arkadaslara boşanmayla ilgili sorum olucak lütfen yardımcı olurlarsa cok sevınırım .ben ayda yaklasık 2000 lira gelire sahıbım eşimde 1100lira.2yıl önce ev aldık kredıyle.kredı benım üstüme tapuda.altınlarımın bırkısmını ve kendı maasımla bırıkımım,ayrıca ailemde 30000 e yakın para verdıler.ogunden beride hem kredıyı kendı maasımla öduyom hemde artanıyla ev gecımıne yardım edıyotum .boşanma durumunda eşim eşit hakka sahıp olunacakmı.krediyi ben ödediğim için fazla hak talep edebılırmıyım .evi ben almak istesem onada hakettiğini versem bana sen alamazsın illa baskasına satılacak dıyebılırmı.davayı kımın acmasını doğru yada anlaşmalı mı olsun.nafaka 1100 liranın nekadarı verilir.

arkadaslar meraba avukat arkadaslara boşanmayla ilgili sorum olucak lütfen yardımcı olurlarsa cok sevınırım .ben ayda yaklasık 2000 lira gelire sahıbım eşimde 1100lira.2yıl önce ev aldık kredıyle.kredı benım üstüme tapuda.altınlarımın bırkısmını ve kendı maasımla bırıkımım,ayrıca ailemde 30000 e yakın para verdıler.ogunden beride hem kredıyı kendı maasımla öduyom hemde artanıyla ev gecımıne yardım edıyotum .boşanma durumunda eşim eşit hakka sahıp olunacakmı.krediyi ben ödediğim için fazla hak talep edebılırmıyım .evi ben almak istesem onada hakettiğini versem bana sen alamazsın illa baskasına satılacak dıyebılırmı.davayı kımın acmasını doğru yada anlaşmalı mı olsun.nafaka 1100 liranın nekadarı verilir.

size nafaka bağlanmaz, çocuğunuz var mı bilmiyorum. anlaşmalı boşanıp eşine hakkını vermeniz daha doğru. Yoksa 30.000 TL cıkartılıp evin kalan değeri ikiye bölünür. 30 bini ailenizin verdiğini ispatlamanız da önemli, ispatlayamazsanız evin tamamı ikiye bölünür. Mahkeme sonunda çıkan parayı derhal eşinize öderseniz ev satılmaz, ödemezseniz satılır.

benimde bir sorum olacakti cvp alabilirsem sevinirim...gecen sene hakkimda sikayet vardi bir arabaya parktan cikarken carpmisim diye karakoldan sikayet geldi ifade vermeye gittim ama kesinlikle suclamayi kabul etmedim..yanliz sikayette bulunan arabanin sahibi degil sozde beni pencereden goren bir kadin araba sahibiyle beraber ifade vermis ben sucu kabul etmedigim icin mahkemelik olduk bizde avukat tuttuk resmen bu atilan bir iftira bursa kaza yapilirsa tlfn acilip bilir kisi cagirtilir ve arabayi inceleyerek sonuc verir yada polsi cagirtirir bu kisi direk karakola gidip sikayetci oliyuor arabanin sahibi hicbirsey gormemis sadece penceredeki kadin arabanin aahibine ben gordum su markali su plakali arac carpmistir diye ellerinde bir foto yada delil yok benim anlamadigim kadin oencereden nasilarbani mmn erseyinig
oruyra arkaya kadar ve ifadede bir sure sonra arabadan inmusimde arptigim arabayi gostermisimde tabiki hepsi yalan carpip kacmayi goze almisimda neden ayni park yerine geleyimki bu sikayeti yapan oturdugum sitede yan binaxa duran arap bir kadin ve cocuklarima kadar turk olusuma kadar ayrintili ifade vermus ve resmen bu kadin iftira atiyor sizce bu mahkemeyi kazanirmiyiz o sahis zaten arabasini sigortata yaptirtmis bizde arabayi bu mahkeme olayi olmadan once satmistik ama sigortada temiz kagidini aldik kaza olayina hicbir sekilde karismamistir diye bu mahkemeyi kazanmak istiyorum yapmadigim birsey yuzunden kaybetmek agrima gider ama avukatimin demesi buyuk ihtimal kazanirsiniz cunku delilleri yok uzman kisi cagirilmamistir sizce mahkemede kendimi en iyi nasul sa unabilirim ve kazanabilirim allahin izniyle kazanirsak attiklari iftiradan dolayi o kusilere buz da a aca agiz Ana yardimci olursaniz cok sevinirim....

Lütfen bu soruma acele cevap verin.Avukat arkadaşlara sorum vardı yalnız soru sorulacak olan yeri bulamadım. Bana lütfen acil olark yardımcı olun lütfen çok önemli. Eşimden iki yıl önce ayrıldım iki kızım onda kalmak zorundaydı. Ben onlar için 350 tl nafaka ödüyorum. Nafaka artış oranı da tüfe oranında yazıldı. Bende ayrıldığım eşimde öğretmeniz. Eski eşim geriye dönük nafaka artışı istiyor bi de utanmadan avukatlık ücretinide talep etmekte lütfen acele yardımınızı istiyorum. Kızlarımı yanıma alamam bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Nedenide zaten ben boşanma sonrası ayaklarım üzerinde durmaya çalışmaktayım.

Lütfen bu soruma acele cevap verin.Avukat arkadaşlara sorum vardı yalnız soru sorulacak olan yeri bulamadım. Bana lütfen acil olark yardımcı olun lütfen çok önemli. Eşimden iki yıl önce ayrıldım iki kızım onda kalmak zorundaydı. Ben onlar için 350 tl nafaka ödüyorum. Nafaka artış oranı da tüfe oranında yazıldı. Bende ayrıldığım eşimde öğretmeniz. Eski eşim geriye dönük nafaka artışı istiyor bi de utanmadan avukatlık ücretinide talep etmekte lütfen acele yardımınızı istiyorum. Kızlarımı yanıma alamam bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Nedenide zaten ben boşanma sonrası ayaklarım üzerinde durmaya çalışmaktayım.

nafaka artışı davalarında çoçukların masraflarında artış olup olmadığına, tarafların ekonomik durumlarına vs bakılır. 2 yıl onceki verilen karar için eşiniz nafaka arttırım davası açabilir. ve her davada olduğu gibi Mahkemeyi kazanan taraf karşı tarafa avukatlık ücreti öder. yani bu zaten olması gereken. bir dava açarken avukatlık ücretide talep edilir.

dedem 1 süre önce vefat etti ölmeden bilmem kaç yıl önce kendi üzerindeki evi üvey babanneme tapu etmiş bizim yeni haberimiz oldu ölmeden 1 hafta öncede evi satmışlar şimdi yeni ev alacaklar biz bu konu hakkında ne yapabiliriz dava açma hakkımız var mı dava için 1 zamanaşımı süresi varmı ? üvey babaannem çalışmıyor evi alacak parası yok bunu ispatlarsak bir hak elde edermiyiz ? :KK28:

ıyı gunler bende teyzem adına bır soru sormak ıstıyorum kendısı 10 yıllık evlı dokuz yasında bır kızı var fakat enıstem sorumsuz herturlu problem var ve belırlı aralıklarka borc cıkarıyor teyzem en sonunda bunaldım dıyor ve ayrlmak ıstıyor öncelıkle yasal olarak takıp etmesı gereken sureç nedır ve kızın velayetı kıme verılır nafaka tazmınat v.s alabılır mı

kızlar...... daha önce konu aaçmıştım kira alamıyoruz diey....
2011 haziran son haftası ev aldık ve o ayın başından beri evi alacağımızı bilen kiracı 2-3 aya ben çıkarım diye kendi söyledi biz birşey demedik çünkü yatalak misafirimiz gelip gitmeden evden çıkıp evimize yerleşmeyi düşünmüyorduk neyse kasım ayına kadar hiç kira alamadık sebebi de oğulları işsizmiş(1 oğlu çalışıyordu güya para alamıyormuş yaptığı işden gayet güzel para kazadığını en başta kendi demişti ama ozaman işsizdi ilk evi aldığımız ve 2 ay içinde tekrar işe başlamıştı neyse) parayı vermiyorlar diye babam sonunda kasım ayında annemle beraber gitti o zaman hemen vermişler kirayı:KK53::KK53: kadının kocası yok die babam muhattap olmak istemiyordu ama 2 oğlu 30lu yaşda küçüğü 20li kızı da 20li .... neyse kadın daha sonra bida vermedi(aralığıda verdi) 3 aylık kirayı vermeden dün sabah erkenden evi boşaltmışlar:KK53::KK53: kadın çok cazgır annem en son gitmesinde ben 45 yaşıma giricem neredeyse kızlarım 20li yaşlarda beyim50li hepimiz çalışıyor illaki rahat olsun parası çok olsun diye bakınmaktansa başka bol paralı şeylerde çalışsınlar bizede yazık günah değil mi hem kira ödüyoruz hem kredi en azından kira ödemeyelim kadın bir bağırmış bana para ver akıl verme benm paraya ihtiyacım var akıla değil diye kovmuş kapıdan ...ki bu 2. kovuşuydu kapıdan:KK47::KK47: kadın hala çıkmaz zannediyorduk biz kadın anahtar falan vermeden tüymüş:KK53:
şimdi bizim kiralar uçtu galiba birde inşallah bari anahtarı getirir....şaştık kaldık ama çıktığınada çok sevindik Allah ım böyle cazgırlardan herkesi korusunEn Büyük KK

merhaba ben 9 aylık evliyim. ikimiz de öğretmeniz. evin giderlerini bu güne kadar ortak karşılamıştık. ta ki eşim yaptığım normal harcamalara aşırı tepki verene kadar. anneme hediye aldım bana kıyamet kopardı hakaretler etti bağırıp çağırdı. bu durum karşısında ben de çalışıyorum dedim. sonra barıştık, karışmayacağım maaşının bir kısmını istediğin gibi harca dedi. ama bir süre sonra yine aynı olaylar çıktı. yaptığım harcamalara bu denli karışınca ben artık maaşımı vermyeceğim dedim. bugüne kadar herşeyi ödedim ama artık bu duruma katlanamıyorum dedim. öyleyse seni boşayacağım dedi. ben boşanmak istemiyorum ama benimle maaşım için evli olduğunu düşünüyorum. yirmi gündür ayrıyız. beni evden gönderdi. parasını vermeyecekse biz evli kalamayız dedi. bu söz karşısında abim beni alıp götüreceğini söylediği halde bile eşim tamam gitmesin demedi. parasını verecekse kalsın dedi sadece. yirmi gündür de söylediğinden bir adım geri atmadı. hala eve gel ama herşey ortak olacaksa gel yoksa ayrılalım diyor. benim bu durumda nasıl davranmam lazım. lütfen yardımcı olabilir misiniz?

merhaba ben 9 aylık evliyim. ikimiz de öğretmeniz. evin giderlerini bu güne kadar ortak karşılamıştık. ta ki eşim yaptığım normal harcamalara aşırı tepki verene kadar. anneme hediye aldım bana kıyamet kopardı hakaretler etti bağırıp çağırdı. bu durum karşısında ben de çalışıyorum dedim. sonra barıştık, karışmayacağım maaşının bir kısmını istediğin gibi harca dedi. ama bir süre sonra yine aynı olaylar çıktı. yaptığım harcamalara bu denli karışınca ben artık maaşımı vermyeceğim dedim. bugüne kadar herşeyi ödedim ama artık bu duruma katlanamıyorum dedim. öyleyse seni boşayacağım dedi. ben boşanmak istemiyorum ama benimle maaşım için evli olduğunu düşünüyorum. yirmi gündür ayrıyız. beni evden gönderdi. parasını vermeyecekse biz evli kalamayız dedi. bu söz karşısında abim beni alıp götüreceğini söylediği halde bile eşim tamam gitmesin demedi. parasını verecekse kalsın dedi sadece. yirmi gündür de söylediğinden bir adım geri atmadı. hala eve gel ama herşey ortak olacaksa gel yoksa ayrılalım diyor. benim bu durumda nasıl davranmam lazım. lütfen yardımcı olabilir misiniz?

eğer sadece bu sebepten dolayı eşiniz boşanma davası açarsa zaten boşayamaz sizi. üstelik evlilik henuz 9 aylıkken. gerçekten çok üzücü.erkekler artık erkek olduklarının farkında değiller ne yazık ki.
nasıl davranmam lazım demişsiniz bu konuda takdir sizin. ister dava açın ister dava açılmasını bekleyin. yalnız sadece bu sebep varsa ortada zaten boşanmanız zor

Öncelikle bu forumda yardımcı olmaya çalışan avukat arkadaşlara çok teşekkür ederim.İnsan başı sıkınca eğer maddi bir imkanı yoksa kendine hemen avukat tutamayabiliyor,bu şekilde bilgi alışverişinde bulunmak gerçekten çok faydalı.

Sorunuma gelecek olursam ben ekim 2011'de kpss kursuna gitmek amacıyla bir dershaneye yazıldım.Dershaneyi bir forum sitesinden araştırmıştım.Dersler ocak 2012'de başlıyordu.İlk gün derse gittim ve benimle beraber sınıfta yeni başlayan 5 öğrenci olduğunu gördüm,gerisi eylül ayında kursa başlayan öğrencilerdi.Bu durumda onlar bizden daha çok dersler hakkında bilgi sahibi olduğu için hızlı ilerliyordu ders.Ben de dershaneden ayrılmak istedim ama istediğimi sözleşmeme dayanarak geri çevirdiler.Sözleşmemde sağlık raporu,mücbir sebep ve resmi atama olmadan kaydımın silinmeyeceğini ve seneye devam etmem için kayıt donduracaklarını söylediler.Sonra dershaneyi araştırmaya devam ettikçe araştırdığım forum sitesinde dershane kurumundan birinin önce kendisini öğrenci olarak tanıtıp kurumu övdüğü,hatta başka bir dershaneyi kötülediği başka sayfalarda da kurum çalışanı olduğunu belli eden yazılar yazdığını gördüm.Ayrıca dershaneden bir arkadaşa ulaştım ve o da memnun kalmamış kurstan.Çünkü ders programları değişiyormuş sürekli,yayınlar geç veriliyormuş.Senet ve sözleşme imzalamadığı halde zorla parasını iade almış.

Neyse şimdi tabi kayıt dondurdum ama ben hep sözlü dile getirdim.Aradan da 4 ay geçti.Buna rağmen şimdi ptt ya da noter yoluyla dilekçe yollasam ve sözleşmenin haksız şart içerdiğini öne sürsem,bu forumdaki yaptıkları yanlış yönlendirme sonucunu ve verdikleri eğitimin aksak olduğunu belirterek dava açsam kazanma şansım olabilir mi acaba?Ayrıca bu yayınları geç verdiklerini filan ispatlamam gerekirse ne yapmam gerekir?Bir de ilk 1 ay geçti ama bildiğim kadarıyla milli eğitim bakanlığının özel kurumlar ücret yönetmeliğindeki bir maddede kurumun açılmasından 1 ay sonra ayrılmak istersem ilk taksidi ödeyeceğimi ama geri kalan senetlerimi alabileceğimi okudum.Çok soru sordum ama bu dava ücretinin maliyeti ne kadar olur bir de?Kurumla çok konuştum ama kesinlikle bu durumların sözleşmede yer almadığı için iptal edilmeyeceğini söylediler.Hatta artık benle konuşmuyorlar, meşgulüz diyerek ilgilenmiyorlar.

Son düzenleme:
dedem 1 süre önce vefat etti ölmeden bilmem kaç yıl önce kendi üzerindeki evi üvey babanneme tapu etmiş bizim yeni haberimiz oldu ölmeden 1 hafta öncede evi satmışlar şimdi yeni ev alacaklar biz bu konu hakkında ne yapabiliriz dava açma hakkımız var mı dava için 1 zamanaşımı süresi varmı ? üvey babaannem çalışmıyor evi alacak parası yok bunu ispatlarsak bir hak elde edermiyiz ? :KK28:

tapu iptal ve tescil davası açacaksınız, dedenizin ölümünden itibaren 1 yıl içinde açmalısınız.

Vicdanlı bir insan olarak fikrimi paylaşmak isterim.
Böyle bir insanla bir ömür bence geçemez.

Vicdanlı bir insan olarak fikrimi paylaşmak isterim.
Böyle bir insanla bir ömür bence geçemez.

fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. ama şimdi ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım acaba. o boşanmak istiyor ama tabiki en az zararla. ben de bu şekilde onunla yaşayıp kendimi ezdiremem ama haksız yere de hiç bir şey olmamış gibi boşanmak da istemiyorum. tazminat davası mı açsam. bu kez de adımı paracıya çıkaracaklar. ama dediğim gibi benim canımı çok yaktı ve sessizce ayrılıp onun başkasıyla evlenmesini izlemek istemiyorum

fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. ama şimdi ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım acaba. o boşanmak istiyor ama tabiki en az zararla. ben de bu şekilde onunla yaşayıp kendimi ezdiremem ama haksız yere de hiç bir şey olmamış gibi boşanmak da istemiyorum. tazminat davası mı açsam. bu kez de adımı paracıya çıkaracaklar. ama dediğim gibi benim canımı çok yaktı ve sessizce ayrılıp onun başkasıyla evlenmesini izlemek istemiyorum

Çok zor bir durum tabii ki, gerçekten iyi tanıyabildiniz mi eşinizi, belki ruh halinden dolayı sizi üzmüştür, belki öyle demek istememiştir, ya da belki geröekten çıkar ilişkisine önem veren biridir, bu soruları kendi içinizde cevaplamanız sizi rahatlatır bence.

Ayrıca, hukuki yönünü hukukçu arkadaşlar daha iyi anlatacaktır hem o zaman karar vermeniz daha kolay olur.

Son düzenleme:
Çok zor bir durum tabii ki, gerçekten iyi tanıyabildiniz mi eşinizi, belki ruh halinden dolayı sizi üzmüştür, belki öyle demek istememiştir, ya da belki geröekten çıkar ilişkisine önem veren biridir, bu soruları kendi içinizde cevaplamanız sizi rahatlatır bence.

belki çıkar düşünmüyordur demek istiyorum, o anlık sinirle söylemiştir demek istiyorum ama bir iki kez değilki. ayrıca yaptığı söylediği herşeyi unutsam bile boşanma noktasına geldik hala ben yalnız seni istiyorum demiyor, maaşını ortaya koyacaksan gel diyor. nasıl düşünmem gerekiyor

belki çıkar düşünmüyordur demek istiyorum, o anlık sinirle söylemiştir demek istiyorum ama bir iki kez değilki. ayrıca yaptığı söylediği herşeyi unutsam bile boşanma noktasına geldik hala ben yalnız seni istiyorum demiyor, maaşını ortaya koyacaksan gel diyor. nasıl düşünmem gerekiyor

Bir süre sakin kafayla düşündükten sonra kalbinizin sesini dinleyin.
O en doğrusunu söyler.
Allah hayırlı karar almayı nasip eder inşallah.

ben 21 yaşındayım annemle babam 7 yasında boşandılar ve o yaşımdan beri hiç nafaka almadım..ama artık nişanlanıcam evlenicem bana faydası olsun babalık görevlerini yapsın istiyorum 5 yıl önce görüşmek içinde aradım ama kaçtı benden yoldada karşılaşsak hiç bakmıyo bile bana ki tanıyo beni neyse kendisine nafaka davası açmayı düşünüyorum bazıları 18 yasına kadar alabilirsin diyo bazıları kız çocugu evlenene kadar alıyo diyo benımde kafam karıştı alabilir miyim sizce ? birde suanda sigortalı işte çalışıyo ama ben nafaka talep ettiğimde bu işten ayrılıp sigortasız bi işe girebilir bi tanıdıgım bana otomatik ödeme iste ozaman sigortasızda çalışsa ödemek zorunda dedi bu ne kadar doğru :26:

ben 21 yaşındayım annemle babam 7 yasında boşandılar ve o yaşımdan beri hiç nafaka almadım..ama artık nişanlanıcam evlenicem bana faydası olsun babalık görevlerini yapsın istiyorum 5 yıl önce görüşmek içinde aradım ama kaçtı benden yoldada karşılaşsak hiç bakmıyo bile bana ki tanıyo beni neyse kendisine nafaka davası açmayı düşünüyorum bazıları 18 yasına kadar alabilirsin diyo bazıları kız çocugu evlenene kadar alıyo diyo benımde kafam karıştı alabilir miyim sizce ? birde suanda sigortalı işte çalışıyo ama ben nafaka talep ettiğimde bu işten ayrılıp sigortasız bi işe girebilir bi tanıdıgım bana otomatik ödeme iste ozaman sigortasızda çalışsa ödemek zorunda dedi bu ne kadar doğru :26:

oncelikle keşke bu yaşınıza kadar nafaka talep etseydi anneniz diyorum. 18 yaşından sonrada siz edebilirdiniz. burda önemli olan konu okuyor musunuz? okuyor iseniz, işsiz iseniz pek tabiki yardım nafakası adı altında nafaka davası açma hakkınız var. amma velakin evlenince babanız zaten bunun kalkması için dava açar.nişanlıyım diyorsunuz o tarihe kadar evlenmişte olabilirniz ve nafakayı kaldırı babanız
kısacası 18 yaşını geçtiyseniz dahi okuyorsanız,işsizseniz,iş bulamıyorsanız nafaka davası açma hakkınız var. diğer türlüde bu davayı açma hakkınız var ama geri çevrilme ihtimali yuksek

oncelikle keşke bu yaşınıza kadar nafaka talep etseydi anneniz diyorum. 18 yaşından sonrada siz edebilirdiniz. burda önemli olan konu okuyor musunuz? okuyor iseniz, işsiz iseniz pek tabiki yardım nafakası adı altında nafaka davası açma hakkınız var. amma velakin evlenince babanız zaten bunun kalkması için dava açar.nişanlıyım diyorsunuz o tarihe kadar evlenmişte olabilirniz ve nafakayı kaldırı babanız
kısacası 18 yaşını geçtiyseniz dahi okuyorsanız,işsizseniz,iş bulamıyorsanız nafaka davası açma hakkınız var. diğer türlüde bu davayı açma hakkınız var ama geri çevrilme ihtimali yuksek
nişanlı değilim..bugun avukata gittim sizin dediklerinizin aynısını söyledi..evet okuyorum ama aöfde..yardım nafakası adı altında olması cok aşağılayıcı gene elini kolunu sallayarak gezebilecek ne kadar kolaymış çocuk yapıp ilgilenmemek :KK50: cevabınız için teşekkür ederim..

X