Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Benim de bir sorum olacak.

Dün bir duyum aldım, avukat arkadaşlar bu duyum hakkında bilgilendirirlerse bizi sevinirim.

Ben üniyi bitirdim şuan açıköğretim dikey geçişle lisansa tamamlıyorum yani öğrenciyim ve çalışmıyorum. Hastahane ye gitmem gerektiğinde babamın SSK sından yararlanıyorum. Aldığım duyuma göre artık babamın SSK sından yararlanamayacakmışım. Sadece ben değil 18-25 yaş arası çalışmayan bütün gençler artık babasından-annesinden SSK dan faydalanamayacakmış. Devlete beyanname verip (kaymakamlığa) çalışmadığını bildirecekmişsin, devlette belli bir yaşa gelene kadar (25 olarak duydum) senin bütün hastahane masraflarını karşılayacakmış (özel-devlet farketmez, ilaç, muayene, tetkikler). Eğer ki bu beyannameyi vermezsek kimin üzerinden SSK lıysak onun maaşından her ay 275 TL gibi bir tutar ceza olarak kesilecekmiş. Bu ne kadar doğrudur çünkü yasa yeni çıkmış ve bizim pek bir bilgimiz yok?

Duyumu zabıta olan kuzenimden aldım. Amiri üniversitede okuyan oğlu için yaptırmış ve bomboş olan kaymakamlıklar yasadan sonra tıklım tıklım dolu diyor. Bizi de uyardı vakit kaybetmeden verin beyannameyi diye ne kadar doğrudur?

merhabalr..
bişiy sorucaktım...

boşanırken altınların gramını nasıl ispatlıyoruz?

ve tazminat davası hangi koşullarda açılıyor yardımcı olursanız çok sevinirim...

teşekkürler..

benim sorunum o kadar büyük ki artık düşünmekten ve üzüntüden psikolojim bozuldu . size sorunumu derdimi anlatma ihtiyacı hissettim belki yardımcı olursunuz bana.ben yaklaşık 4 yıldır bir birliktelik yaşıyorum ama bu birliktelik evlenmek amaçlı yanlız ben şu an birlikte olduğum insanla tanıştığımda eşini terkedip benim bulunduğum şehire gelmesiyle tanıştım.yani yuva yıkan biri değilim zaten evi terkedip gelmiş ve bir müddet sonra benimle tanıştı birbirimizi çok seviyoruz bağlıyız yani bir evlilikte olması gereken herşey var yanlız sorun birlkte olduğum insanın eşi boşanmıyor ve eşine seni süründürecem boşanmıcam diyormuş bu ara da eşi benimle birlikte yaşadığını bilmiyor ve biroğlu bir kızı var oğlu bizim yanımızda 2 senedir ben bakıyorum ben ilgileniyorum tam 4 senedir ayrılar 3 sene ayrı şehirde yaşandığı için mahkeme boşar sanmıştık ama boşamadı ve bu yüzden resmi nikah yapamıyoruz şimdi 3 sene daha beklicez ama kadın 3 sene dolmadan bir daha dava açıcam uzatacam diye tehdit ediyormuş ne yapıcam şaşırdım lütfen beni bu konuda aydınlatın

ben bişey sorucam ben savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum sonrasında geri çektim fakat paramı alamıyorum tekrar şikayet dilekçesi versem kabul edilirmi acaba

Merhaba

iş sahibi genç bir erkeğin psikolojik sorunları var. 5 kadına sözlü tacizde bulunuyor ve ayrıca cinsel organını gösteriyor peşinden gidiyor ama daha fazla ileri gitmiyor. 5 kadından bir tanesi 16 yaşında

Genç şuanda cezaevinde

4 kadın tarafından sulh ceza mahkemesinde dava açılıyor 16 yaşındaki kızın dosyası savcılıkta.

1.) savcılıkta olan dosya neden halen orada ? bu durumda o dosya hakkındaki durum nedir?

2.) 4 kadının davası bu olayı nasıl etkiler?

4 dosya dışında sadece 16 yaşındaki kız şikayetini geri alınca durum ne olur?

mahkumun daha önce sabıkası yok

ilk mahkemede cezaevinden çıkma olasılığı nedir? çıkması için ne yapılabilir? ceza alırsa ne kadar alır ve cezayı paraya çevirme olasılığı nedir. daha önce sabıkası yok. ifadesindede pişman olduğunu belirtmekte.

Saygılar

Merhabalr. Öncelikle böyle bir köşeniz olduğu için sizi tebrik etmek isterim. Benim de bir sorum olacaktı. Bundan 6 yıl önce bir tanıdığım ceza mahkemesinde yargılandı ve 2 aylık süreçten sonra beraat kararı çıktı. Fakat 6 yıl aradan sonra yargıtayın bu beraat kararaını bozduğuna dair bir yazı geldi. Bu durumda ne yapması gerekir? Hüküm giyer mi?

bi arkadaşım mont çalmış spor salonunda ve itiraf etmiş, karanlıkta yanlışlıkla oldu demiş, kendisi atanmak üzere o yüzden çokk üzülüyo, mont 3 gün onda durmuş sonra farkedilmiş ve suçlaınnca evden getirmiş, deri mont kendisininkine çok benziyomuş sicilime işlermi diye sordu bende hakimde biter dedim hagb diye bişey var avukatım ona uğraşıcak savunmada dedi, karşı taraf şikayetçi olmuş fakat malın küçüklüğünden ve yanlışlıkla oldu ifadesinden kurtarırmı dersiniz?

iyi günler
Merhabalar

Yaklaşık Toki ile 3yıldır süren davamız şöyle başladı

Dedemin vefatından 14 yıl sonra ortaya cıkan bir arsa oldu İstanbulda
Dedem fazla söylemezmiş malını mülkünü çocuklarına bile
Toki bu arsayı bloke etmiş
Bütün cocuklara tebligat cekmiş
Değeri 17.000 Tl
Bizde mahkeme açtık tokiye
İstanbula gitme ihtimalimiz olmadığı için bir avukata vekalet verdik
Ama Avukat her mahkemede ertelendi diyor
Tam 3 yıl oldu
Zaman aşımı nedir?
Avukatı arayacağım bugün nasıl bir konuşma yapalıyım
Neleri sormalıyım
Kimse ilgilenemiyor işleri ve mesleklerinden dolayı
Babam bana bir ilgilen dedi ama benimde fala bir bilgim yok
Yardımlarınıza ihtiyacım var.

benim bir mahkemem var tazminat davası. Karşı tarafın tanıkları e devletin sitesinde görünüyor. ama benim tanıklarım görünmüyor. üstelik tebligatta gelmedi. Avukatıma sordum ama siz orda hazır olun dedi. yazmamış olabilirler dedi. ben avukatımın bildirmediğini düşünüyorum aslında tanıklarımı. Ne yapabilirim? tanıkları bildirge muhakkak tebligat gelmez mi

Annemin boşanma davasında eşim ve ben şahit olarak gösterildik fakat eşim de ben de gitmek istemiyoruz bu bize herhangi bir soruna yol açar mı?

Annemin boşanma davasında eşim ve ben şahit olarak gösterildik fakat eşim de ben de gitmek istemiyoruz bu bize herhangi bir soruna yol açar mı?

Avukat arkadaşlar acil cevap verirse sevinirim ,bulunduğum ilçeden başka bir ilçeye taşındım bu boşanma sırasında şahit olarak adımız adresimiz verilmiş fakat biz şahitlik yapmak istemiyoruz.Dava nisan ayında bize bir davet gelmedi.bu sebeple gitmemiş olmamız bizi sıkıntıya sokar mı ?giderse de ben sıkıntıya gireceğim eşim ile.:26::KK50:

Avukat arkadaşlar acil cevap verirse sevinirim ,bulunduğum ilçeden başka bir ilçeye taşındım bu boşanma sırasında şahit olarak adımız adresimiz verilmiş fakat biz şahitlik yapmak istemiyoruz.Dava nisan ayında bize bir davet gelmedi.bu sebeple gitmemiş olmamız bizi sıkıntıya sokar mı ?giderse de ben sıkıntıya gireceğim eşim ile.:26::KK50:

sanırım elinize tebligat geçmedi henuz. şu durumda tebliğ olmadığı için gitmek zorunda değilsiniz. lakin tebligat olduğunda gitmezseniz diğer duruşmaya ihzaren celbinize(zorla getirilmenize) karar verilir.eğer uzak bir ilçede iseniz bulunduğunuz adliyede talimatla ifadeniz alınır. tabi önce adresinizi tespit etmek zorundalar. birde elime tebligat ulaşmadı diyorsunuz muhtara bir sorun eğer muhtar teslim aldıysa siz teslim almışsınız gibi işlem görür dosyada
Aile mahkemelerinde tanıklık çok önemlidir. Çok zor durumda kalmadıkça yardım için tanıklık etmenizi öneririm

Benim de danışmak istediğim bir konu var: yaklaşık 2 yıldır çalıştığım kurum 2011 temmuzda devretti (ama devir derken kira olan binayı başka bir kuruma devretti bununla birlikte eşyalarının bir kısmını devretti)kurum son 6 aydır hiç maaş ödemesi yapmamıştı.Bizler işten ayrılırken de ne kıdem tazminatımızı,ne asgari geçim indirmimizi,ne de 6 aylık maaşımızı alabildik bununla beraber kurum kapatacağını önceden de bildirmedi.iyi niyet gösterdiğim için dava açmadım.sonuçta ''herkesin hakkını zamanla ödeyeceklerine'' inancım vardı fakat ilerleyen süreçte bazı kişilere ödemeler yapıldığını duyduk,arkadaşlarımız kurucularla(7 ortaklı bir şirket) görüşmüş ''dava açsanız da kazansanız da bir şey alamazsınız,o nedenle ödememizi bekleyin'' tarzı şeyler söylenmiş ve açıkçası kırıldım.2 yıl boyunca emek verdim maaşların geç ödenmesine,kapanması önceden öngörülebilir olmasına rağmen gönül bağımı koparmak istemedim çalışmaya devam ettim..ama şu anki süreci değerlendirecek olursam geçen yılki hasarımı kapatmak için büyük bir banka yükün altına girdim ve bununla da birlikte bu yılım da geçen yılın eksiklerini kapatmaya gitti ve emeğimin sömürüldüğünü hissediyorum..bir kaç avukatla görüştüm söylenilen şey şu:Kurum iflas göstermemiş.iflas gösterse iflas ettiğini kanıtlamak zorundadır.(ki kurum benim çalıştığım 2 yıl boyunca maaşları bankadan yatırmadı,hep elden aldık.2 yıl boyunca bir defa bile maaş bordrosu imzalamadım sadece aldığım maaş karşılığında makbuz imzaladım ve bizim sektör gereği yazın 3 ay maaş almadık ama sigortamız yattı).Usulsüzlük olduğu için iflasını kanıtlaması zor şeklinde konuştular ama sonuç itibariyle dava açıp kazananlar bile herhangi bir ödeme alamıyorlar.kısaca ortada borcum borç ama ''bekleee alırsın'' gibi bir durum söz konusu..acaba 7 ortak olduğu zaman mal varlığına dokunulamıyor mu?

Bir ay sonra mahkemem var,ben müştekiyim sanık ise 1 yıl önce ayrıldığım eski erkek arkadaşım. Ayrıldığımız süreden bu yana beni telefonla ve sözlü olarak taciz ve tehdit etti. İki kez savcılığa suç duyurusunda bulundum,ikinci şikayetimden sonra mahkemeye çıkacağız. Şahit olarak ilk şikayete gittiğim zaman iş arkadaşlarımı şahit göstermiştim,fakat onlar şu an şahitlik yapmak istemiyorlar, avukat tutmam gerekir mi yoksa direk gidip mahkemede olup biteni anlatmam yeterli mi,başka şahit yazdırmam gerekir mi.. Dosya kişilerin huzur ve sükununu bozma ve tehdit suçundan açılmış, bu kişi herhangi bir ceza alır mı? Tek istediğim artık beni rahat bırakması..

mrb. benim de bir sorum olacak. bilgisi olan kişilerden çok rica ediyorum cvp versinler. eşim bir ortağı ile teknik servis açtılar. şirkette ki imza yetkisi şöyle ki ikisi de ayrı ayrı imza yetkileri var. benim içime kurt düştü. (çünkü muhasabeci ayrı yapın demiş ve muhasebeci ortağının tanıdığı ve muhasebeci imzayı ayrı kullanın diye yön göstermiş)
lütfen bilen arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim. içim içimi yiyo:KK43:((((

Merhaba,
Acil bir avukatın beni yönlerdirmesine ihtiyacım var.
Eşimle 2010 Mayıs'ta resmen boşandık.7 yaşında bir oğlum var ve velayeti bende.
Eşim bana çok kötü günler yaşattı.Çocuğunu istemedi,beni istemedi,bizi aç bıraktı vs vs vs..
Biz oğlumla yaşıyoruz babasıylada çok düzenli olmasa da görüşüyorlar.
Benim hayatıma birisi girdi.Evlenmeyi düşünüyoruz ama acele etmek istemiyorum.Evimize geliyor 3'ümüz vakit geçiriyoruz.Dışarı çıkıyoruz kısaca üçümüz ortak bir hayat kurabilir miyiz anlamaya çalışıyoruz.
Eski eşim seni mahkemeye vericem,evine erkek alıyor,başka adamla fingirdiyor deyip çocuğu senden alıcam diyor:KK43:

Alabilir mi?
Eğer böyle bir risk varsa önünü nasıl kesebilirim?Söz yada nişan yapmak çözüm olur mu?
Ayrılmak en doğrusu mu?

siz artık boşanmışsınız sizin hayatınız onu ırgalamaz. eşinizin velayeti alması için güçlü delillere sahip olması gerekir. sizin içki ,kumar hastalığınız, ahlaksız yaşantı sürmeniz vs vs. yalnız velayet davası açtığını düşünürsek tabi düzenli hayatda önemli. hakimin gözünde evli olmanız size artı puan kazandırır. ama evli olmadığınız için velayet sizden alınacak diye birşey yok. boş laflarla sevdiğinizden vazgeçmeyin derim:KK34:

Kardeşimle ilgili iki soru sormak istiyorum:
Çekişmeli bir boşanma davası oldu, karşı taraf davacı kardeşim davalı. Birkaç mahkeme sonra hakim boşanma kararı verdi, temyize gönderdik o da bir seneden fazla sürdü ve boşanma gerçekleşti. Bu sırada tedbir nafakası aldı ancak yoksulluk nafakasına çevrilmedi. Şimdi merak ettiğim şu ki boşanma gerçekleştikten sonra nafaka davası için bir yıllık bir zaman aşımı var. Yalnız bu bir yıllık süre hakimin boşanma kararı verdiği andan itibaren olan süre mi? yoksa temyiz sonucundan sonraki bir yıllık süre mi?
2. sorum:
Düğünde takılan takıları da alamadık malesef. Bununla ilgili dava açabilir miyiz. Onda da bir zaman aşımı söz konusu mu acaba???
Teşekkür ederim...

merhaba boşanmayı düşünüyoruz.evliliğimiz süresince maaşım%100 evime harcandı..yeme içme tüm ev faturaları..hepsini ispatlayabilirim..otomatik ödeme talimatlarım var.bunu dışında birde eşimin babasının çektiği krediyle aldığımız evin kredisinide ben ödedim.eşimin maaşı benim maaşıma göre düşüktü ve ekstra harcamaları çok oluyordu.(sigara-benzin).eve katkısı ekmek almayla sınırlıydı.boşanırken evli kaldığımız süre boyuncaki kazandığım maaşa denk bir rakkam isteme hakkım varmı?
evin ancak yarısını veririz diyorlar..ama benim ödediğim rakkam bunun üstünde..
ayrıca ev eşyaları düğün gibi masraflarıda ben karşıladım.eşimin ailesi size ev alacağız diyerek herhangi bir takıda takmadı,düğün masraflarınada karışmadılar

Son düzenleme:
Sibelim
Cevabın yüzüme gülümseme getirdi sanki göğsüme oturan öküzlerden biri kalktı,sanki azıcık nefes alabildim.Sağol.
Fakat ben bir kere yalnış bir evlilik yaptım ikinci kez aynı hataya düşmek istemiuorum tanıyıp iyice emin olup yuvamı öyle kurmak istiyorum ama eski eşim benim hahayımda biri olmasını,benim evime gelmesini ahlaksızlık olarak değerlendiriyor ve ben çocuğumu almasından korkuyorum gerçekten böyle bir risk varmı bir avukattan yardım almak istiyorum.Varsa da bu riskin önünü kesmeliyim.
Şimdi şöyle anlatayım
Çocuğumun maddi manevi herşeyini ben karşılıyorum o nafakasını bile doğru düzgün ödemiyor
Onun herhangi bir sosyal güvencesi yok ben özel sigorta bile ödüyorum kendime
Tek sorun hayayımda birinin olması ve onu seviyorum

X