Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

bankalara gidip bildirim yapmanıza gerek yok, eğer ki bankalar icra yoluna giderlerse, elinize ödeme emri ulaştığı tarihten itibaren 7 gün için reddi miras yaptığınıza dair itirazda bulunabilirsiniz. ki bankalar da ölüm durumunda 3 ay içinde icra takibi yapamazlar.

Çok teşekkürler cevabınız için, zaten mahkeme süreci uzayacak bugün annemin mahkeme kağıdı geldi nisan ayının sonunda. Benim ki beklemede... Bu süreçte mutlaka icra takibi olacaktır bu durumda sizin dediğiniz gibi dava sürecinde olduğunu belirten dilekçe ile itirazda bulunmak gerekir o halde... Bir de dava için avukat tutmamız gerekecek mi?

Çok teşekkürler cevabınız için, zaten mahkeme süreci uzayacak bugün annemin mahkeme kağıdı geldi nisan ayının sonunda. Benim ki beklemede... Bu süreçte mutlaka icra takibi olacaktır bu durumda sizin dediğiniz gibi dava sürecinde olduğunu belirten dilekçe ile itirazda bulunmak gerekir o halde... Bir de dava için avukat tutmamız gerekecek mi?

avukat tutmak sizin tercihinizde, fakat çok ihtiyaç olduğnu düşünmüyorum.

Merhaba,

Apartman yönetimine karşı açtığım davada yaklaşık 3000 TL kazandım. İcraya da verdim. Bizim site 60 kişilik, bu yüzden yönetim herkesten 50 TL istedi.

2 avukata danıştım. Fakat ikiside farklı cevaplar verdi. O yüzden sizlere de soruyorum.

Şimdi ben bu kazandığım dava için, yönetime (siteye) gelen bu borca ortak mıyım? Benim de bankaya 50 TL vermem gerekiyor mu? Kat malikleri normal de tüm borçtan sorumlu diye biliyorum. Ama siteye karşı davayı kazandığım için benim bu parayı verip vermeme konusunda tereddütüm oluştu. Hukuk olarak geçerli olan nedir? 50 TL'yi ödemeli miyim? Ödememeli miyim?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Avukat arıyorum fakat şu an maddi durumum iyi değil tazminat davası açacağım davadan aldığım paranın yüzde onunu avukata vermek şartıyla yardım edebilecek bir avukat bulabilirmiyim ilgilenen olursa özelden yazabilirmi

Avukat arıyorum fakat şu an maddi durumum iyi değil tazminat davası açacağım davadan aldığım paranın yüzde onunu avukata vermek şartıyla yardım edebilecek bir avukat bulabilirmiyim ilgilenen olursa özelden yazabilirmi

Umarım burdan birileri size ulaşır, ancak ulaşamamaları ihtimalini düşünerek cevap yazıyorum;

maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ildeki Baro'ya giderek adli yardım talebinde bulunabilirsiniz..Önce Baronun sitesini inceleyip gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol edin..

Ayrıca avukatlık asgari ücret tarifesi gereği avukatınıza ödeyeceğiniz en düşük meblağ bellidir, dolayısıyla tazminat kazanmanız durumunda %10'una tekabül eden kısım bu meblağın altında kalabilir..

Arkadaşlar merhaba yargıtayda bi alacak dosyam vardı altınlarım için dava açmıştım ve kazanmıştım eski eşimde temyize gitmişti dosya sonuçlandı ancak bozma kararı çıktı hakimin kararı bozulmuş sebep ise hediyelik olan bileziklerin gramının fazla yazılması ben 20 gr demiştim hakim karar kagıdına 30ar gram yazdırmış ancak paraya döküldügünde 20şer gramın fiyatı tutuyor, sadece gr yanlış yazılmış yani alacak para miktarında sorun yok, yargıtayda hakimin fazla miktar vermesini bozmuş benim istedigim miktarla hakimin karar verdigi miktar çelişiyormuş örnegin ben 60 küçük altın 25 büyük altın demiştim hakim ise 70 küçük altın verdi büyük altınları birleştirdi yani,deliller sayesinde kazandım davayı sırf miktarlar uyuşmuyo diye bozuldu karar,ben ne yapmalıyım karar düzeltmeye gidicem ama şansım nedir bu durumda özellikle öğrenmek istedigim karar düzeltmeye gittigimde süreç ne olur? Yine yargıtayda ki gibi 1 senemi sürer, yardımınıza ihtiyacım var, cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Pardon arkadaşlar şimdi kagıtlarımı inceledim ben 14 adet 9 ar gram istemişim parasıda 12 bin civarı tutuyor 45 küçük altın 25 büyük altın demişim bilirkişi ise büyük altın belli olmuyor kamerada diye 70 küçük altın olarak hesaplamış hakimde bilirkişinin raporuna göre 70 altın demiş, para ile hesaplandıgında aslında bilezikler 9 gramdan hesaplanmış hesaplanan miktar dogru ve yargıtay kararındaki para miktarı aslında 9 grın tuttugu miktar, sırf hakim 30 gr yazdırmıs diye bozulmus oluyor karar, 30 gr olsaydı para miktarının yüksek olması gerekirdiki yargıtay hesaplama bile yapmadan direk hüküm vermiş bu nasıl iştir anlamadım ufacık hata nelere mal oldu bu düzelir mi arkadaşlar moralim sıfır :KK43:(((

Pardon arkadaşlar şimdi kagıtlarımı inceledim ben 14 adet 9 ar gram istemişim parasıda 12 bin civarı tutuyor 45 küçük altın 25 büyük altın demişim bilirkişi ise büyük altın belli olmuyor kamerada diye 70 küçük altın olarak hesaplamış hakimde bilirkişinin raporuna göre 70 altın demiş, para ile hesaplandıgında aslında bilezikler 9 gramdan hesaplanmış hesaplanan miktar dogru ve yargıtay kararındaki para miktarı aslında 9 grın tuttugu miktar, sırf hakim 30 gr yazdırmıs diye bozulmus oluyor karar, 30 gr olsaydı para miktarının yüksek olması gerekirdiki yargıtay hesaplama bile yapmadan direk hüküm vermiş bu nasıl iştir anlamadım ufacık hata nelere mal oldu bu düzelir mi arkadaşlar moralim sıfır :KK43:(((

şimdi sadece grmmı yanlış yazılmış....anlayamadım...eger 9 yerıne 30 mu yazılmış.....eger boyleyse bozma gerektırır tabıkı...boşuna kaar duzeltmeye gıtmeyın ılk celsede dogru karar verılır zaten

şimdi sadece grmmı yanlış yazılmış....anlayamadım...eger 9 yerıne 30 mu yazılmış.....eger boyleyse bozma gerektırır tabıkı...boşuna kaar duzeltmeye gıtmeyın ılk celsede dogru karar verılır zaten
Sibelim şimdi davayı açarken ben 8 adet 20şer gram bilezik 14 adet 9 ar gram hediyelik bilezik 45 çeyrek altın ve 25 tam altın olarak açtım bilirkişi raporu ise şöyle; 7 adet 20şer gram bilezik 14 adet 9 ar gram bilezik ve 70 küçük altın tam altınlar görünmüyor kamerada diye ikisini bir tutmuşlar tam altınlarda çeyrek olarak geçmiş kayıtlara
hakimin gerekçeli kararı ise şöyle; 7 adet 20şer gram bilezik 14 adet 30 ar gram bilezik mevcut ise aynen değil ise bedeli 12 binin ödenmesi ve 70 adet çeyrek altın
şimdi yargıtay ise sırf 9 gram yerine 30 gram yazıldı diye benim istediklerimle miktar ve cins uymuyor diye bozmuş hakimin kararını diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik mahal yoktur diye yazılmıs
yalnız 12 bin, 9 gramdan hesaplanan bileziklerin ücreti, 30 gramdan hesaplansa 30 bini geçiyor yani bunu yargıtay anlayamaz mıydı yada düzeltemez miydi de kararı bozuyorlar anlamadım bir türlü ben
birde 70 çeyrek altına takılmış yargıtaydaki hakimin kafası, ben 45 çeyrek istemişim ama hakim 70 çeyrek vermiş diye de bozulmus halbuki tam altınlar görünmüyor diye o 25 i çeyrek geçti kayıtlara tek celsede biter derken takrarmı mahkeme olucak yani bir dilekçeyle düzelmezmi acaba şimdiden teşekkür ederim Sibelim

benimde bir avukattan bilgi almam gerek eyer gerekiyorsa dava açıcam çünkü..
ben 3 yıldan fazladır bir iş yerinde çalışıyorum ve son senemde sigortama 3 kez giriş çıkış yapılmış. ve şu an 6 aylık hamileyim en son giriş çıkışı 9.ayda yapmışlar işyeriyle konuştuk tartıştım fakat mecburen çıkış olduğunu firmaya kapanış verdiklerini söylediler. e tabi firma aslen hala faliyette sadece isim değişti. şimdi bu durum beni çok geriyo. ben meslek lisesi okuduğumdan 18yaşından beri sigortalıyım 97girişim 99ilk pirimin yatışı .. yani stajer olduğum dönemde yatırılmamıştı ama totalde gün sayım 4.352 gün şimdi devletten alacağım doğumla ilgili parada bir düşme yada alamama gibi bi durumum olurmu. bu firma bana ayrılırsamda tazminatımı vermek zorunda sonuçta ben işten çıkmadım ve çıkarılmadım hala çalışıyorum ama kafalarına göre çıkış veriyolar. yasal tazminat hakkımı yapılan giriş çıkışlardan dolayı kaybetmiş oluyorum. gerçi hala çalıştığım ve faliyette olduklarını kanıtlayabiliyorum sonuçta... bilgisi olan biri bu konuda yardımcı olabilirmi.

Sibelim şimdi davayı açarken ben 8 adet 20şer gram bilezik 14 adet 9 ar gram hediyelik bilezik 45 çeyrek altın ve 25 tam altın olarak açtım bilirkişi raporu ise şöyle; 7 adet 20şer gram bilezik 14 adet 9 ar gram bilezik ve 70 küçük altın tam altınlar görünmüyor kamerada diye ikisini bir tutmuşlar tam altınlarda çeyrek olarak geçmiş kayıtlara
hakimin gerekçeli kararı ise şöyle; 7 adet 20şer gram bilezik 14 adet 30 ar gram bilezik mevcut ise aynen değil ise bedeli 12 binin ödenmesi ve 70 adet çeyrek altın
şimdi yargıtay ise sırf 9 gram yerine 30 gram yazıldı diye benim istediklerimle miktar ve cins uymuyor diye bozmuş hakimin kararını diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik mahal yoktur diye yazılmıs
yalnız 12 bin, 9 gramdan hesaplanan bileziklerin ücreti, 30 gramdan hesaplansa 30 bini geçiyor yani bunu yargıtay anlayamaz mıydı yada düzeltemez miydi de kararı bozuyorlar anlamadım bir türlü ben
birde 70 çeyrek altına takılmış yargıtaydaki hakimin kafası, ben 45 çeyrek istemişim ama hakim 70 çeyrek vermiş diye de bozulmus halbuki tam altınlar görünmüyor diye o 25 i çeyrek geçti kayıtlara tek celsede biter derken takrarmı mahkeme olucak yani bir dilekçeyle düzelmezmi acaba şimdiden teşekkür ederim Sibelim

genelde hakımler bılırkışı raporundakının aynısını yazıp kararı verırler.yanlış yazılan karar bozulur canım çunku ılam bu çok onemlı.dılekçeyle uğrasmana gerek yok zaten aynı celse bıtecekl

genelde hakımler bılırkışı raporundakının aynısını yazıp kararı verırler.yanlış yazılan karar bozulur canım çunku ılam bu çok onemlı.dılekçeyle uğrasmana gerek yok zaten aynı celse bıtecekl
Anladım canım çok teşekkür ederim peki şimdi dosya mahkemeye gelicek ve duruşma mı olucak? birde tahmini ne kadar sürer bu durum ve düzeltildikten sonra dosya tekrar yargıtaya mı gidecek aynı süreci tekrar yaşarmıyım acaba çünkü yargıtaydan dosyanın dönmesi 7 ay sürdü...

Anladım canım çok teşekkür ederim peki şimdi dosya mahkemeye gelicek ve duruşma mı olucak? birde tahmini ne kadar sürer bu durum ve düzeltildikten sonra dosya tekrar yargıtaya mı gidecek aynı süreci tekrar yaşarmıyım acaba çünkü yargıtaydan dosyanın dönmesi 7 ay sürdü...

duruşma gunu gelecek sıze...ogun dosya bıter....temyzı hakkı var tabıkı....

kızlar bende çok zordayım bnm %40 zihinsel özürlü abim var malulen emekli çok aksi kimseyi dinlmez durmadan onu dolandırırlar 80000 tl borcunu ödedik şimdi 35000 tl kredi çekmiş ama bankalar bizi rahatsız ediyor maaşına bloke konmuş nerden olduğunu bilmiyoruz bankalar eve gelebilirler falan diyor ama nasıl olacak yardım edim 2 sorumda abimin bankalardan çektiği kredi veya mağazalardan alıp ödemediği şeyler için biz mesul değiliz diye dava açabilirmiyiz yada tedbir koydurabilirmiyiz vesayet davası açtık okadar akıllı ki heyet kendi kararını verebilir dedi ama hep bnm ailem zorda ya eve gelmesinlerde abimi hapsede atsalar olur kızlar babam yaşlı ablam garibim bitti artık onun kötülüklerinden ne olur yardım edin

kızlar bende çok zordayım bnm %40 zihinsel özürlü abim var malulen emekli çok aksi kimseyi dinlmez durmadan onu dolandırırlar 80000 tl borcunu ödedik şimdi 35000 tl kredi çekmiş ama bankalar bizi rahatsız ediyor maaşına bloke konmuş nerden olduğunu bilmiyoruz bankalar eve gelebilirler falan diyor ama nasıl olacak yardım edim 2 sorumda abimin bankalardan çektiği kredi veya mağazalardan alıp ödemediği şeyler için biz mesul değiliz diye dava açabilirmiyiz yada tedbir koydurabilirmiyiz vesayet davası açtık okadar akıllı ki heyet kendi kararını verebilir dedi ama hep bnm ailem zorda ya eve gelmesinlerde abimi hapsede atsalar olur kızlar babam yaşlı ablam garibim bitti artık onun kötülüklerinden ne olur yardım edin

vesayet yanı vası tayını davası açıp bu yaptıklarını belgelemedınız mı??? sonuçta engel raporuda var...tamam tekrar heyet bakar ama sureklı dolandırıldıgı sızı zor durumda bıraktgı için davayı kazanmanız gerekıyordu...davayı bu sekıldemı açtınız sadece vası tayınımı ıstedınız????
dığer sorunuza gelınce....icraya ıntıkl ettıyse eve gelebılırler ama hıçbır malı göturemezler ( aynı esyadan 2 adet olmadgı surece) ıtraz edebılırsınız ama aynı evde yasadıgınız surece sıkıntı yasarsınız......ikametgahını sildirin muhtrdan.sizinle yasadıgı görunmesın.....
borçtan dolayı hapıs kararı olmaz.ancak tahhut verırse su tarıhte odeyecegım dıye odemezse o zaman hapıs yatar.

Sayın avukat,2008 yılında eşimim borcundan dolayı bana tebligat gelmiş üç defa, ben o tarihlerde bir çocuğumu alarak ailemin yanını yerleştim. tebliğattan haberim olmadı 2010 yılında eşimden ayrıldıktan sonra nüfus kaydımı ailemin oturduğu mahalleye aldırdım. 2013 yılında tekrar bu dava alevlenmiş ben 06.2011 yılında çalışmaya başladım 11.2014 yılında maaşım kesilince haciz geldiğini söylediler.sizden ricam bu durumda ne yapabilirim kendimi nasıl haklı çıkarabilirim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Merhaba, annem %97 özürlü. Raporunu aldık. Abi'm annemin vasisi. ÖTV indirimli araç almak istiyoruz ancak hakim izin vermeyeceğini söyledi. Bu durumda ne yapabiliriz? Henüz mahkeme açmadık. Hakimle sözlü olarak görüştük.
Abimin aracı olmadığı için her zaman benim gitmem gerekiyor. Annem alzheimer ve ayrıca kanser. Ben çalışıyorum. Ufak çocuğum var. Her zaman yetişemiyorum. Hakime söyleyince taksiyle gidin dedi. Beni dinlemedi bile. Benim bu araca ihtiyacım var. Ne yapabilirim?

merhabalar bi sorum olacak bana yardım edebilirseniz çok memnun olurum
biz eşimle anlaşmalı boşanma dilekçesi verdik dilekçede sadece kızıma 500 tl nafaka yazdırdım dava günümüz belli oldu ama ben şimdi yaşadığımız bazı tatsızlıklar dolayısıyla artık kendimede nafaka talep etmek istiyorum sonradan ekleyebilir miyim dava gününe kadar ne yapabilirim çekişmeliye dönmeden bunu nasıl yapıcam yardım ederseniz çok sevinirim.

Merhabalar,
Babamı kaybettim, banka ve vergi borçları sebebiyle ölümünden bir ay sonra reddi miras davası açtık. Davam mayıs 2015'de. Bankada bir miktar param var. Bu süre içerisinde vergi borçları sebebiyle bankada bulunan parama tedbir koyulabilir mi?

X