Artık bayramları sevinçle degil,endişeyle bekliyorum:(

canım zor bi durum gerçktende ya ne insanlar var anlayamoyrum ya şu haytta 2 günlük dünyada insan hiç böyle yaprmı ne kadar anlamsızca

ben de aynı şeyleri yaşayan biri olarak
aslında bizlerin bu yaşadıkları esaret değil diye düşünüyorum,
sabrediyoruz ve sabretmek zorundayız galiba,
Diotima senin çocuğun varmı bilmiyorum ama ben çocuğumun parçalanmış bir ailede büyümemesi için çok kavgalar ettim, bayramlarda ben ailemin yanına o kendi ailesinin yanına gitti,
sabrettim ama sabrımın sonu ne oldu biliyormusun?
evliliğimden 5 yıl sonra kaynım evlendi,
benim için türlü entrikalar çeviren kaynım öyle kötü bir hanımla evlendi ki,
kayınpeder öldü gitti,
kayın valide benden yıllar sonra özür diledi,
köpek gibi bana atılan görümcem bu arada kötü bir evlilik yaptı tekrar boşandı,
başlarına gelmedik kalmadı,
dünyayı ben yarattım diyenler perişan oldular
ama ben hep Rabbime dua ettim,
günlerce ağladım namazlarımda

yani diyeceğim sabrın sonu selamettir eğer eşinle birbirinizi gerçekten seviyorsanız
güzel kardeşim

sabrın sonu selamet olan güzel örneklerde var muhakkak :nazar: yıkık dökük psikolojimle hala sakin ve sağlıklı düşünmeye calısıyorum.günlerdir bu adam eve uğramıyo,aramıyo,sormuyo ,yalnızlığa mahkum edilmiş gibiyim :nazar: ve o bunu hep yapıyo.4 yıldır siddetle artan anne,baba sevgisini,bağımlılığını,gercekten anlamıyorum :nazar:herkes cok sever annesini babasını ama bu başka bişey iş degişikliğim nedeniyle kayınpederi arayıp müsade istememem bile kavga sebebi :nazar: yılın tüm tatillerini orda gecirme fikrinin bende sevinç oluşturmaması kavga sebebi annesine yeteri kadar hizmet edememem kavga sebebi (nezle olduğunda kilometrelerce yol tepip temizliğini,evinin işini yapmakla mükellefim,aynı sehirde oturan kızının annesine böyle bir mecburiyeti yokmuş),bu saçma örnekler uzar gider :nazar: işin en can sıkıcı tarafıda benden bekledikleri herseyin tam aksini öğütlemeleri kızlarına :nazar: buna eşimde dahil :nazar: aman kardesim sakın altınlarını verme kocana onlar ananın ak sütü gibi senin hakkın,aman kardesim sakın hizmete alıstırma kayınvalideni sen bizim kıyamadığımızsın,aman kardesim sakın sessiz kalma ezdirme kendini... :nazar: ben ortada bir sevgi olduğuna inanamıyorum artık bu noktada :nazar: yapmam gereken cok belli,gün gibi ortada :nazar:

kusura bakma bacim ama cok sinirlendim
belki bekara kari bosamak kolay ama
ben olsam ceker giderim aileme, bosanirdim o adamdan
o ne ya bacim cekilir gibi degil, allah sabir versin ama
bence taviz verme, tavrini koy

Diotima bende bunları gördüm,
benim yanımda görümceme küfürlü bir şekilde kaynanasını evine almamasını ona hizmet etmemesini söylediğini dün gibi hatırlıyorum,
1 haftalık gelinken oğlum bunu kullansın biraz kıçına vuracağız tekmeyi sözünü kulağım duya duya yanımda söylemesini,
evimize geldiğinde her defasında kavga çıkardığında bu ev oğlumun defol git demesini,
3 aylık gelinken bu kısır boşa bunu oğlum demesini,
tabi bunları silemiyorsun hafızandan
ama artık benimkinin başına gelenlerden sonra benden açık açık özür dilemesi karşısında
büyüklük bende kalsın dedim ve bitirdim bu kırgınlıkları,

Mevlam büyüktür bu gün mübarek gece Rabbim duyacaktır sesini,
onların ne hallere düşeceğini göreceğin günler yakındır İnşallah,
Allahım sana güç kuvvet versin
tabi boşanmakta Allahın emri
belki öylesi senin için daha hayırlı olabilir,

birde unutmadan seni uyutmayacak hafif bir antidepresan al
sağlıcakla kal canım

arkadaşlar çoğunuz aynı şeyi demişsiniz sessiz kalmışsın diye ama şundan emin olun sesi bangır bangır çıksada ne eşinin ne de ailesinin tavırları değişirdi. aynı şeyleri ben yaşadım hala da yaşıyorum kayınvalide hanım bana laf söylediği zaman aynısının cevabını çatır çatır verdim ezdirmedim kendimi ama eşimiz yanınızda değilde kendi ailesini tutuyosa değil ses çıkarmak dünyayı yıksanız değişmez değişen tek şey tartışmanın seviyesi düşer karşınızdaki basitleştikçe sizde ona uyduğunuz o sinir haliyle sonradan aynada kendinize bakıp benim bu basit insanlarla ne işim var die ağlarsınız. bu bi kısır döngüdür ben şunu anladım ki evliliğim kendi açımdan söylüyorum devam ettiği sürece bu şekilde olacak maalesef. ben eşimin ailesine resti çektim hiç biriyle konuşmuyorum bu çözüm değil çünkü oda benim ailemle mecbur kalmadıı sürece görüşmüyo aynen arkadaşın anlattıı gibi bende evi terk ettim çıktım gittim ailemin yanına ve benim annem babam bana sahip çıktıkları için kötü oldular. tabi kendileri adam gibi adam olup eşlerine sahip çıkmayınca kendi ailelerinin yanında söz söyleyemeyince kendi yapamadıklarını benim ailem yapınca kötü oldu. allah sonumuzu hayır etsin diyorum gittiği yere kadar gider bizim gibi olan evlilikler ama allah bunları yapanın yanına bırakmasın demekten başka yol kalmıyo insana. bende çoookkk dertli olduğum için uzun oldu biraz kusura bakmayın.

ya arkadaşlar kusura bakmayın ama cidden aklım almıyor.çok samimi söylüyorum.eşinizin ailesini geçtim tamam.ama eşiniz tarafından saygı sevgi görmediğiniz bir evliliği çocukta yokken,üstelik iş güç sahibiyken,aişeşerinizi görememe pahasına niye sürdürmeye devam ediyorsunuz?
yada çocuk acaba bu şekil huzursuz bir ortamda dahamı mutlu oluyor?
Allah kimseyi yuvasında huzursuz etmesin ama bazı şeylerede kendimiz sebep olmuyormuyuz bu durumda?biz kendimize saygı göstermeyip bunca hakareti eziyeti sineye çekersek el oğlu bize acırmı?

ya arkadaşlar kusura bakmayın ama cidden aklım almıyor.çok samimi söylüyorum.eşinizin ailesini geçtim tamam.ama eşiniz tarafından saygı sevgi görmediğiniz bir evliliği çocukta yokken,üstelik iş güç sahibiyken,aişeşerinizi görememe pahasına niye sürdürmeye devam ediyorsunuz?
yada çocuk acaba bu şekil huzursuz bir ortamda dahamı mutlu oluyor?
Allah kimseyi yuvasında huzursuz etmesin ama bazı şeylerede kendimiz sebep olmuyormuyuz bu durumda?biz kendimize saygı göstermeyip bunca hakareti eziyeti sineye çekersek el oğlu bize acırmı?

canım haklısın aslında ama insan biraz sabredeyim diyo.konuyu açan arkadaşla birebir aynı şeyler yaşadım diyemem onunkiler çok farklı benden ,altınlarını eşinin ailesine vermesi ailesini görememe eşinin eve gelmemesi vs ben okadar sabır edemem.bendeki tek sorun sadece ailesine daha doğru anasına düşkünlüğü açısından söyledim.herşeyin bi sınırı vardır.ben annesiyle tartıştığım zaman o sadece nolur yapmayın demekle yetiniyodu ağırlığını koyamıyodu.bende tak dedi bastım gittim.tekrar yuvamızı kurduk ozamanlar kaynıvalideyle beraberdim maalesef.şimdi ayırdık evimizi ve hiç bi şekilde yüzünü dahi görmek istemiyorum o kadının.kaydirigubbakcemile
insan son noktayı koyduktan sonra içinde ya keşke şunuda yapsaydım dememeli. onun için biraz sabredip elinden geleni yapıp eğer yine olmuyosa gönül rahatlığıyla ben elimden geleni yaptım ama olmadı demeli. sırf onun için katlanılıyo bazı şeylere

herkesin dayanma kapasitesi,sabır sınırı,doğrusu,yanlışı farklı farklı işte.kiminde x olayı son noktayı koymada haklı bir sebep teşkil ederken, kiminde y olayı eder :nazar: kendi kendime düşünüyorum flört döneminde bu sıkıntıların %5 ini yaşayacagımı tahmin etsem evlenmezdim.ama evlenince boşanmak gercekten zor :nazar: kararı versen,uygulamaya sokmak zor :nazar: 4 yıldır farklı bir sehirdesin,iş güç sahibisin,herseyi olduğu yerde bırakıp,sıfırdan başlamak bu psikolojideyken cok zormus gibi geliyo insana.bunlara katlanmakta kolay degil,hatta daha zor,ama kadını dulluk korkutuyo kim ne derse desin,yanlışta olsa toplumda medeni halinden ötürü tedirginlik yasayacagını düşünüyo.moral olsun diye bakımlı olsan,ne düşünürler ....bunun gibi aslında saçma sapan seyler var,kadını ürküten.kim ne derse desin böyle bir bakıs acısı var",daha dün boşanmış"la başlayan çirkin laflar ediliyo ne yazık ki.en basiti iş yerinden bir arkadasımdan biliyorum,evliliğinde şiddet görüyordu ve boşandı,bakışlar degişti,güzel giyinse suç,güler yüzlü davranmaya calıssa suc,eve 5 dk gec kalsa suç...bunlar beni illa ki korkutuyo bulunduğum noktada :nazar: ha içinde bulunduğum durum sırf bu olasılıklar yüzünden katlanmaya degermi,degil o ayrı!olan kadına oluyo :nazar: hiç bir kadın mutlu yuvasını yıkmaz olur olmaz nedenlerle,eğer yıktıysa haklı nedenleri vardır.evliliğinde ezilip,itilip kakılması yetmiyomuş gibi,boşanma sonrası,bunları düşünüp,mücadele etmesi ayrı dert :nazar: günlerdir ne halde olduğumu bir ben,bir allah bilir :nazar: hayat zor,kadın olmak zor,katlanmak zor,yeniden başlamak zor... hayallerim elimden alınmış gibi düşünüyorum :nazar: içim öyle acıyoki tarifi yok :nazar: allah tüm darda olanlara yardım etsin :Saruboceq:

bu zaman kadar cocuk sahibi olmayı hiç düşünmedim.nasıl düşünebilirdim ki,onu böylesine sağlıksız bir ortama dahil etmek cok bencilce olurdu senağlama hem cocuk askıyla yandım tutuştum,hem bastırdım senağlama şimdi hiç bu duyguyu tatmayacak olma düşüncesi beni kahrediyo senağlama durumumu bilen sadece 2 kişi var ve günlerdir bana neden bu kadar cesaretsiz olduğumu soruyolar senağlama neden kendime bu eziyeti cektirdiğimi senağlama herhangi bir beklentiden degil,sadece adımımı sağlamca atacak gücü toplamaya calısıyorum :çok üzgünüm: sadece kendim için,her iki taraf içinde uygun olan bu :çok üzgünüm: o'da cok mu mutlu sanki bu halde.sürekli rencide olması sonucunda mutsuz bir kadın var karsısında,ama onun doğrusu bunu şu şekilde yorumluyo;"rencide eden taraf annem,babam olduğu için,katlanıp hayatına bu sekilde devam etmesi gerektiğini kabullenebilir".bu da demek oluyoki biz birbirimiz için yanlış insanlarız :nazar: 4 yıllık bir zaman var ortada,4 haftalık,4 aylık degilki :nazar:

yorumunu esirgemeyen herkesin agzına saglık,sağolun :nazar: benim bugünlerde en iyi ortağım bu sayfa oldu :nazar: bunaldıkca yazıyorum,içime atmamak için :nazar:

canım çocuk gerçekten insanı bir nebze bağlıyor,
tabi birde eşine duyduğun sevgi,

ama sizde bunlar yokken ha evlisin ha değilsin
dul diyeceklermiş, umrunda bile olmasın
anan baban sana sahip çıkıp bağırlarına basacaklarsa
bir an önce kendine doğru olan yolu seç

veya eşimi seviyorum onunda beni sevdiğini biliyorum diyorsan
bir evlilik danışmanına gidin
benim evliliğim hastalandı acil ihtiyacı var bir uzmanın görmesine deyin
evlilik uzmanı size bir yöntem sunabilir

bol şanslar diliyorum

Canım diotima yazdıklarını okuyunca kendi yaşadıklarım tek tek gözümün önüne geliyor hele o çocuk sahibi olmak için söylediği senağlama bende hiç cesaret edememiştim çok istememe rağmen canım Allah yardımcın olsun şu mübarek kadir gecesinde inşallah dua et bol bol Allahım de bu insan benim dünyam ve ahiretim için hayırlı değil ise bana hayırlı eş çocuklarıma hayırlı baba olmayacak ise beni el kınamaz aydınlığına çıkar de ben hep böyle dua ettimve benim için demekki ayrılmam daha hayırlıymış canım inşallah sende tez zamanda aydınlığa çıkarsın çok öpüyorum

:a015:[FONT="AriaÇok üzgünüm çoookçok üüzldüm canım yaa bugü kadir gecesi inş güzel şeyler olur senin için bayramda temennim bu ama şunuda söylemeden geçemiyeceğim iyi niyetli olmak bazen geri tepiyor başa kalkmak gerekiyor demekki genelde kız annesi babası yapıcı olur hep buda ezilmelerine sebeb oluyor diye düşünüyorum fazla taviz verme yin bu konuda benim kardeşimde 2 senelik evli aynı şehirdeler annemlerle ama öyle garip adetleri varmış ki yeni öğrendik damat tarafının düğünden sonra kardeşim gil el öpmeye bizim akrabalrın hiç birine gitmediler soruyoruz bilmiyorum diyo cvp vermiyomuş damat sonra gişideriz diyormuş ama 2 sene geçti daha gidecekler meğer sebbe neymiş bizim taraf toplanıp önce kardeşimin kayınvalidesine gideceklerimiş hayırlı olsuna sonra bunlar el öpmeye gidermiş ilk defa duyduk bizdede var suç üstelemedik damatta annesine çok düşkün babasını düğünden az önce kaybetti l birde altlı üstlü oturuyolar tamamen yönetmeye çalışıyo işte kayınvalide şenşakrak olan kardeşim sus pus olmuş konuşmuyo tepkisini sussarak veriyo o da onunla eski zamanlarımıız özlüyorum sabahlara kadar otururduk şimdi evinde 1 kere bile kalmadım abla gel bizde kalalım demiyor bile diyemiyor ben onlarla aynı şehirde değilim

egerkı sevmıyorsan bosanmalısın sen resmen işkence cekıyorsun dedıgın gıbı hayat gecıp gıdıyor gecen yıllara yazık oysakı senınde mutlu olmaya hakkın var!

insan bu karmasanın içinde ne sevdiğini,ne sevildiğini anlayabiliyo . kendi kendine sürekli sorgulayıp duruyo,boşanma sürecini başlatmak için zaman kazanmaya calısmak,acaba bosanmayı istememekle alakalımı diye .ya da karsı taraf bosanma lafını etmemesi acaba seviyormu diye :nazar: iletişim eksikliği,ne büyük bir eksiktir evlilikte :çok üzgünüm: iki yetişkin insan gibi konusamamak bu noktada. dün bütün gece dua ettim,allah'a yalvardım,hayırlı olanı vermesi için.anneme biraz konuyu çıtlattım,çok net düşüncelerini belirtti,daha kaç 4 yıl gecmesi gerekiyoki,onun düzelmeyecegini anlaman için dedi ,annesi,babasının istediği doğrultuda olacak yaşantınız artık bunu gör dedi :çok üzgünüm: ilk defa bu kadar net yorumlar yaptı :çok üzgünüm: ve artık kendim için,gençliğim için bu işe noktayı koymamı gerektiğini söyledi :çok üzgünüm: bir anne olarak böyle düşünmekte cok haklı.bende evladımın benden kilometrelerce uzakta mutsuz olduğunu bilsem aynı seyi yapardım mutlaka :çok üzgünüm: ama son bir kez evlilik danışmanına gitmeyimi önersem diyorum kendi kendime :çok üzgünüm: kendimi çıkmazda hissediyorum . çok acı cekiyorum :çok üzgünüm: korkuyorum psikolojim çöktü .allahım ne zormuş senağlama hakkımda gercekten hayırlı olan ne,bu cevabı bulmak zorundayım,aklımla,kalbimle :çok üzgünüm:

içimin karmaşasını olduğu gibi döküyorum satırlara senağlama bunu yapmazsam çatlarım senağlama kendi kendime yetemediğim bir noktadayım senağlama yazarken düşünüyorum ve aynı zamanda bir nebze rahatlıyorum senağlama

annemide tedirgin ettim senağlama ama gercekten bir o kadar dolu ve yalnızım senağlama içimdeki sıkıntı tarifsiz :çok üzgünüm:

bu akşam eşimi karsıma alıp,konusmam gerek :nazar: her seyi ama her seyi konusmak :nazar: suskunluk içinde bulunulan durumu dahada vahimleştiriyo :nazar: o zaman her ikimizdede birseyler sekillenecek :nazar: rabbim hayırlı olanı ver :Saruboceq:

topiği bir psikolojik sorunlu günlüğüne döndürmüş gibi oldum belki,onun için özür dilerim senağlama tek faydası benzer durumları yaşayanlar belli hatalardan ders cıkarabilirler kendilerine senağlama

X