Arkadaslarla gezme planı yaptık, beni ekip gittiler :(

Çünkü her gittiğimiz yere kendi kültürümüzü de taşıyoruz. Tamamen başka ülke, başka kültür, başka insan ilişkileri var. Her davranışı üstümüze almamamız gerek. Onlarda "ayıp olur söylemezsek" diye bir şey yok. Çok rahat bir şekilde hayır derler, bunu istemiyorum, üzgünüm sen davetli değilsin derler. Mesela birisi evine davet eder parti veya kutlama yapacaktır, liste hazırlar ve sorar kim ne getirebilir diye. Ben her gittiğim yere ekmek salata tatlı vs...bana ne düşmüşse götürdüm. Bahçede ızgara partisi verilir herkes etini içkisini kendi götürür.

10 kişi gelecekse 10 kişilik hazırlık yaparlar ama biz ne olur ne olmaz belki gelen olur der 20 kişilik hazırlarız. Çocuklara doğum günü bile sayılı kişiyle yapıyorlar. Yine bizde çocuk kardeşini ya da arkadaşını getirir, ne olacak canım o da çocuk dersin ve zaten fazla fazla yiyecek hazırlamışsındır. Onlar, malesef sayılı aktivite hazırlamıştık der kapıdan geri çevirirler. Doğum günü davetiyesinde lütfen şu tarihe kadar onaylayın yoksa davet geçerli değil yazarlar. Oldu da evet kızım oğlum gelecek diye haber vermedin, siz haber vermediniz size göre hazırlık yapmadık der yine geri çevirirler.

Yani bize göre absürd kaba ayıp olan davranışlar onlara göre normal. Mesela bir arkadaşımdan ödünç kitap alacaktım, anlaştığımız saatte bana mesaj attı posta kutusuna koydum seni karşılayamayacağım misafirim var oradan al lütfen diye. Biz olsak bırak bunu yapmayı, eve alır çay kahve vs ikram etmeden göndermeyiz.

Yazsam daha çok yazarım ama demek istediğim samimiyet arkadaşlık dostluk kavramları bizim gibi değil.

Benim eski evimde yan komsum Turk'tu ve kendisi tasinma sebeplerime dahil 😂 Surekli, surekli, surekli diger Turk arkadaslari davet edeLIM, kahvalti yapaLIM, sunu bunu yapaLIM diye kendince beni dusunup dahil ettigi planlar yapardi ama bana sormak yok tabii. Defalarca kez konustum bireysellikten daha cok hoslandigimi, aksamlari kafa dinlemek ve esimle vakit gecirmek istedigimi, surekli bir sekilde bir arada olan iliskilerin beni cok bogdugunu falan. Yok ama kendisinde boyle bir kod yok, asla anlamadi, inatla anlamadi. 😬 Bi de 2 tane kendi gibi arkadasi vardi 30 yas ustu kadinlar surekli birbirinde kaliyorlardi, ben kimsede yatili kalmam dedigim icin garipsiyorlardi. Surekli bulusmayi kabul etmedigim icin garipsiyorlardi. Kendime ait alan istedigim icin garipsiyorlardi. Valla oradan tasindim, ucuyle de iletisimi bicak gibi kestim, yapamiyorum ben oyle mic mic iliskiler, kuzey kutbuna yerlessem bile gurbetteyim hissi ile boyle iliski kurmam 🤷🏻‍♀️

Bir kere onlar arkafaslariniz degil tanidiklarunizmis. Arasira böyle etkinlikler ivun bukystugunuz kisilerdi sanirim.

Yaşananlar onlarin kültürüne göre nirmal bize gıre ayio. Yine siz" çok kirildim, kalbim kirildi" demek yerine, " filan müzeye gezmeye mi gittinuz? Kafama bir sey takildi. Ben de gelmek istedigimi söylemistim" seklinde sitem etmeliydiniz. Kadin acikladikladiktan sonra tekrar tekrar " ama kalbim cok kirildi" demenizi garip bulmuslardir. Sizin duygu durumunuzdan sorumlu degiller ki

Bu veya baska insanlarla sosyallestiginizde cok sizlanan, yüzü cabuk düsen biri misiniz ? Neseli olun, insanlar pozitif vibe lar yayan insanları seviyor, bir seyler üretin, hobileriniz olsun, üreten insan mutludur. O zaman diş dünyada olup bitenler sizi daha az etkiler.

liseden kızlar da bana aynısını yaptı. Düzenli aralıklarla buluşuyorduk. Ben işe girdim. Bi baktım buluşmuşlar.
Hayırdır kızlar dedim?
Sen çalışıyorsun diye sana demedik!
belki işten çıktım. Belki o gün izinliyim. Bunu düşünmek size düşmedi. Sizin göreviniz haber vermek. Müsait yada değilim. Bu bir inceliktir.
Bidahada hiçbiriyle görüşmedim. Engellemedim ama hal hatır bile sormadım
İnsan çok kırılıyor böyle konularda.

Yok daha neler ya kalbim acıyor filan. İsteyen istediği yere istediği ile gider. Yol boyu anan arayabilirdide. Ay biri bana bana canımı yaktın filan diyecek görüşmezdim sanırım

Ay kız orda anan yazmıyo 🤣 klavye ne diye düzeltmiş anlamadım. Sinirle ne yazdıysam

Merhaba,

Ben ABD de yasiyoruum, 35 yasindayim. Yeni tasindigim yerde bir yıldır tanistigimiz bir arkadas grubumuz var, çok samimi olmamakla birlikte arada bir araya gelip seviyeli biraz muhabbet ediyoruz, ayrılıyoruz. Bu arkadaslardan biri sosyal medyada "x müzeye gitmek istiyorum, benimle gelen var mi" dedi, ben de ben gelirim yazdim. Benden baska iki arkadas daha gelecegini söylemiş. Neyse ucu kendi arasında konuşmuş gidelim diye, biri de bana yazdı sen de yazmissin, sen de gel dedi. Sonra konustuk gidelim dedik, ben de dedim ki benim arabam geniş, benim arabayla gidelim dedim. Gidecegimiz gun bir arkadas hasta oldu, sonra erteledik, o iyileşinceye gideriz dedik gecen hafta.

Arkadaslar sabah instgrama bir girdim ucu buluşmuş, müzeye gitmiş, ucu de ayri ayri storyler atıyorlar falan nasıl kotu oldum bilemezsiniz. Kalbim kirildi, hatta ağladım tum gun. Aralarinda en genc benim ki ben de 35 yasindayim, digerleri 37, 39,42 yaşlarında. Seviyeli, iyi bir muhabbetimiz vardi, hiç beklemezdim, neye ugradigimi sasirdim. Nispeten biraz daha yakin hissetigimin story sine yazdım, neden beni ektiniz anlamadım dedim, çok ani oldu dedi, diger ikisi buluşmaya karar vermis, son dk buna haber vermişler ve aniden yola cikmislar ve hatta hem yol boyunca hem de gezi boyunca sürekli beni anmışlar. Dedim ki bana da ani haber verebilirdiniz, geliyorum ya da gelemiyorum diyebilirdim dedim, haklisin dedi. kalbim kirildi dedim, daha samimi olabilirsiniz, daha iyi anlasabilirsiniz ama var olan bir plandan ekilmek çok canimi yaktı dedim, haklisin dedi.

Arkadaslar ne olur bana yardimci olun. Bu insanlarla bir gr husumetim yok. Ucu anlaşıp gitsin buna da sozum yok ama neden var olan plandan ekiliyorum ki? Ya son dk da olsa haber vermelerinde ne gibi bir beis var ki?
Demek ABDde de yaşasak durumlar cennet mahallesi😕

Ben bunlarla bir daha görüşmezdim cidden
Ben takarım böyle şeyleri sorarsın gelemiyorum derim git buluş ama gelcem demişim zaten üstüne arabamı sunmuşum be, ekip gidiyorlar ona rağmen.

Yok daha neler ya kalbim acıyor filan. İsteyen istediği yere istediği ile gider. Yol boyu anan arayabilirdide. Ay biri bana bana canımı yaktın filan diyecek görüşmezdim sanırım

Tamam anan derken ne demek istediğimi hatırladım. Yolculukta adınını anan kişi arayabilirdi ama aramamışlar. Bilinçli bi tercih yani

Yani basima gelmemis degildir eminim bu durum benim de. Ama koca kadin olarak oturup aglamadim. Belki hayat bana sizden daha cok aglama nedenleri vermistir o yuzden bunu aglancak konu olarak gormemisimdir.

Soyle ornek vereyim. Biri gruba mesaj atti, haftasonu dogumgunu kutlayacagiz yeri ve saati yazarim dedi. Yazmadi. Pazar aksami gruba herkesten dogmgunu cok guzeldi diye mesajlar gelmeye basladi. Ben o kisiye duygularimi, ve kirginligimi ifade ettim, sonra izledigim filme devam ettim. Cunku 36 yasinda kadindim; milletin savma sapan davranislarinin beni aglatmasina izin veremem.

Daha kucukken de 23 yasinda falandim sanirim. Ben haftasonu baska bir sehire gezmeye gidecegimi soyledim. Sonra yalnizim diye cekinip, gidemedim. Ogrendim ki calistigim yerdeki herkes haftasonu oraya gitmis. Soyledigimde sen zaten orada olacaktin, sokaklarda sana bakindik demisti arkadas. O zaman kucuktum, kafama takmistim ama yine de sizin kadar aglamamistim.

Kirilmakta haklisiniz. Ama kendinize bu kadar dar etmeniz dogru degil.

Valla 39 yasindaki ben oyle insanlara maruz kaldim ki artik boyle olaylari onemsemiyorum dahi.

İş yerinde selamlaştığım muhabbetim olan kişiler sürekli yemeğe beraber çıkarlardı aşırı üzülürdüm. Şimdi üzüldüğüme üzülüyorum.

Bir ögretmen servisi ayarlamistim. Üc okul beraber gidecektik. Pzts günü, lisenin kimyacisi nöbetçi, " hocam servise gelin" diye cagirdim vee unuttum. Tam üc kere adami unuttum. Benden baska da kimse bilmiyor onun gelecegini. Adam bir sekilde evine dönüyor. Sonra bir cuma günü ögle tatilinde yemek yerken beni gördü, yanima geldi :
- Selen Hoca'm, servis degisik degisik yerlerden mi kalkti ? Bir türlü yakalayamadim. Pzts sizi arasam rahatsiz olur musunuz?( bakin ne kadar kibar, ne kadar ben diliyle konustu) Benim ise hicbir bahanem bile yok 🙈 O suclamayinca ben de aciklamalara girisip ortami sogutmadim.

Hocam, bana kin tutacagina, tam tersine olayi unuttu, hatta sonrasinda bana cok faydasi oldu. Alan degistirecektim ama istedigim merkez okulu alan degisikligine açmıyorlardı. "Gidelim milli egt müdürüyle görüselim" filan dedi, görüştü de, onun sayesinde merkez okul alan degisikligine acildi benim de puanim yeterliydi, gectim.

Demem o ki, yaklasiminizi degistirin. Insanlari kazanin. Kendiniz de, daha esnek daha rahat bir insan olun. Sevgiler

Siz onları onların sizi sevdiğinden daha çok sevdiğiniz için üzülüyorsunuz.
Doğru yapmamışlar sizde olsanız hiçbirşey olmazdı aslında sizin içinde güzel bir gün olurdu.
Hayattaki en güzel özgürlüğün hiç sırrının olmaması ve herkesi dışlamadan kim olursa olsun kabul edip yaşayabilmek olduğunu anladım.

Benzer durum başıma gelmişti. Bir evrak bahanesiyle 4 arkadaş buluşacaktık. Biri şehir dışından gelecekti. Aylarca o günü bekledik. Ben de o evrak işini öteleyip durmuştum. Bir gün sosyal medyada buluşup o evrak işini hallettiklerini gördüm, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Sorduğumda ise aniden gelişmiş, benim gelmeyeceğimi düşünmüşler vs. Ben de onlara postayı koydum. O eski samimiyet gitti.

Benim tepkim de belki hatalıydı ama ben onlarla buluşup işimizi beraber halledeceğiz diye işimi öteledim ve heves etmiştim. Bizim bir de 1 senelik yakın arkadaşlığımız vardı.

Benzer durum başıma gelmişti. Bir evrak bahanesiyle 4 arkadaş buluşacaktık. Biri şehir dışından gelecekti. Aylarca o günü bekledik. Ben de o evrak işini öteleyip durmuştum. Bir gün sosyal medyada buluşup o evrak işini hallettiklerini gördüm, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Sorduğumda ise aniden gelişmiş, benim gelmeyeceğimi düşünmüşler vs. Ben de onlara postayı koydum. O eski samimiyet gitti.

Benim tepkim de belki hatalıydı ama ben onlarla buluşup işimizi beraber halledeceğiz diye işimi öteledim ve heves etmiştim. Bizim bir de 1 senelik yakın arkadaşlığımız vardı.

Bir kişidir kesin gelmesin diyen bir çıkıntılık yapan oluyor illa

Inanin elimde degil. Aklima geldikce agliyorum. Yani Gercekten bir kotulugumuz yok ama beni ekiyorlar. Umursamamayi Nasil yapabilirim? Cunku esim de agladigima denk gelince umursama diyor. O olsa hic umursamaz da. Elimde degil diyorum
Bnce siz bir işe girin sosyal hayatınız olsun egerki ev hanımı iseniz ozaman bu kadar takılmazsiniz bütün bunlar hep bu boşluk hissinden kaynaklanıyor new_yorker new_yorker

Bir kişidir kesin gelmesin diyen bir çıkıntılık yapan oluyor illa
Yok beni istemediklerinden değil benim meselem. 3 kişi aramızda en son toplanacağımız zaman gelemeyeceğimi belirtmiştim. Ona istinaden buna da gelmeyeceğimi düşünmüşler benim yerime.

X