Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

Çamaşır makinenize bile anneniz karar veriyor, niye? İki kişiyiz bize yeter diyemiyor musunuz? Yetişkin kendi kararını veren insanlar eşya almaya da kendileri gitsin artık. İnternet sitesinde her markanın fiyatı modeli özelliği vs hepsini gitmeden görebiliyorsunuz. Bunu seçemeyecek ne var da anneyle gidiliyor?

Evlenme niyetinde olan kişi kendi akıl edip vermeyecek. Ya da aileme destek olayım ama kenara da koyup biriktireyim diyecek. Sırf evlilik masraflarını karşılayamıyorum diye tazmninatı alabilmek için işten çıkmak nasıl bir kafa? İş tecrübesi, kalifiye, kıdem vs bunlar hiç mi önemli değil? Ne o işten çıksaydı ne de siz gıdanızdan yol paranızdan olsaydınız.

Bu nedir ya sanki iki çocuk okula başlayacak da aileleri karar veriyor her şeye. Kalem silgi alınıyor sanki.
Sözde 25 bin TL 'yi ne için harcadınız ben de merak ettim. Başka şehirden geldiler de otelde mi ağırladınız? Babası vefat etmiş birinden de nişan yapması beklenmez. Karşı taraf mı tutturdu nişan da nişan diye? Yanlış anlamayın her isteyen yapsın ama durum sıkışıka da nişan yapmayıverin.
Evet karşı taraf tutturdu nereye harcadığımı da yazdım ağzına geleni saymadan lütfen oku her şeyi.

Her şey tam olarak ve borçsuz evlenen kaç kişi vardır şurada çok merak ediyorum, kusura bakmayın ama hatanın büyük kısmı siz ve annenizde, akrabalar ne dermiş o ne dermiş bu dermiş diye yaşıyorsunuz. Madem beş tane 20 gr bilezik şartınız vardı, nişanlınız kendi hazır edecek ve ona göre atacaktınız bütün adımları. İnsanların yediğini içtiğini hesap ederek elinize hiçbir şey geçmez ve milletin temel gıda maddelerini kısamazsınız siz dört dörtlük düğün yapacaksınız diye.
Dört dörtlük? Gördün mü düğün salonunu? Gördüm mü mobilyaları? Ya da gördün mü halıları perdeleri nerden aldığımı?

Keşke okusaydınız bu yorumları yapmadan önce. Saydırmak değildi biz bu kadar sıktık biraz sıksalar en azından bir tane daha yapabilirlerdi demekti. Allah korusun diyorsunuz şok oluyorum ben daha ne yapmalıyım mesela mobilyalar 5 bilezik istedi annem ikimizi eşitledi bak benim toplam masrafım 500 ü geçti onların o kadar etmiyor. Nasıl Allah korusun diyebildin vicdanın sızlamadı mı yazarken. Bazen gereksiz sert tepkiler veriliyor.

Yoo cidden allah korusun sizin gibilerden eşya,altın diye diye kendi hayatınız dahil herkesinkini de zora sokuyorsunuz.
Evlilik hayat arkadaşlığıdır yoldaşlıktır, paraya pula elalemin dediğine bu kadar düşmek karşındakine değer vermemenin bir türüdür. Bir alyansla evlendim ben, evim barkım vardı zaten bekarken benim evime yerleştik , eşim yeni bir işe girmişti hiç bir şeyi yoktu, yapacak ailemizde yoktu (varda yoktu yani) yıllar içinde her şeyimiz oldu, eşyalarımız değişti, birbirimize hediyeler de aldık, şimdi her şeyimiz var ama bunları birbirimize sarılarak yaptık ve çok kıymetli oldu. Eşim her özel günde yapma dememe rağmen altın aldı, sen beni darlamadın ne kadar yapsam az diyerek. Evliliğe para diye, eşya diye, biz şunu yaptık onlar bunu yaptı diye başlarsan hüsrana uğrarsın. Yapmış zaten elinden geleni daha yapmam da demiyor insanları bu kadar darlamanın manası nedir. Bir kere evleniyoruz, elalem ne der , biz bu kadar yaptık bla bla bla boş işler sevgi bunun neresinde....

Karşıdan mobilya 5 bilezik dışında hiç bir şey istemedik! Oldu mu.
Oteki konuyu önce görüp oraya cevap yazmıştım konuyla alakalı. 2 konu birden açmak yasak önce onu soyleyeyim. Orda yazdım yine yazıyorum çok itici geliyor şu muhabbetler bana. Evlilik bu değil, olmamalı. Sizin istekleriniz yerine getirilse bile siz bu maddiyatci zihniyetle çok mutlu olamazsınız.
Öyle bir yazıyorsunuz ki sanki bakkaldan ekmek ve yoğurt istemissiniz gibi. Mobilya ve 5 bilezik az mı şu devirde? Ayrıca kimse sizin için boğazından kesmek zorunda değil. Anneniz anlamsız bir fedakarlığa bürünmüş diye aynısını kimseden bekleyemezsiniz. Daha babanızın mezarı yok siz kınanın, takının derdindesiniz. Annenizin zihniyet çok sıkıntılı ama sizde bunu gayet normallestirmissiniz. Hiç annem böyle napayım falan demeyin. Bebek değilsiniz annenize söz geçirebilmelisiniz. Evlenceksiniz diye milletin lokmasina da göz dikemezsiniz bu arada. Ne kadar çirkin bişey her gün yedikleri etin hesabını yapmak. İçlerinden yapmak gelmiyor da olabilir. Yazılı bir kural,senet mi var?Bir erkek annesi olarak ilerde kendisinin yada ailesinin böyle sizin ki gibi talepleri olan bir gelinim olmaması en büyük dualarimdan biri. Satılık bir eşya mısın kızım sen hayırdır falan derim tutamam kendimi.

Niye herşeyi siz yapıyor,işsiz adamla evlenmek için tüm yükün altına giriyorsunuz??? Kafa bu kadar gitmiş olamaz,ana kız oturup tamam herşeyi biz yapalimda düğünden sonra taş mı ,toprak mi yiyecez diye düşünmüyorsunuz.Tum aile düğünü bosverip diğer kardeşin borcuna odaklanmişlar.Sizi kaale alan yok.Siz gelinliği giyip oturup bekleyen takıntılı tipler gibisiniz??? Tamam evlenmek masraflı ,zor ama niye adamın işe girmesini,abinin borcunun bitmesini,adamın sorumluluk almasını beklemiyor hadi evlenelim,açta kalsak ,beni sevmesende ,ben seviyorum ,hadi evlenelim akilsizligiyla hareket ediyorsunuz???? Sizin gibiler mutlu olmaz,evliligide çok sürmez çünkü resmin bütününü görmekten, sorunları çözmekten acizsiniz,evliliğe fokuslanmiş,ne yaşadığınızın ve ilerde neler yaşayacaksınız anlamıyor , mantığıniz yetmiyor.
Nişanlım çalışıyor işten çıkıp geri girdi tazminat parası için. Düğün için. Onlara da üzülüyorum arada kaldım ben anneme de yazık onlara da yazık. Olan benle nişanlıma oldu

Bu arada ben annemden gizli gelinlik paranın bir kısmını balayı paramın kaporasını ödedim? Bilmiyorsun değil mi ama eşimin ailesi biliyor
Aferin yaaaa , arkadaş bu ne evlilik merakı??? tamam düğünlerde erkek tarafına yüklenilmez karşılıklı anlayış lazım,abisi için işten çıkan evlilik öncesi tüm yükü size atan adam için fazla fedakarlık .....evlenince sana hayatı tersten okutur sende yaptığın enayiliklere ,bu adamı seçen aklına,seven kalbine sabah akşam küfür edersin ....

Yoo cidden allah korusun sizin gibilerden eşya,altın diye diye kendi hayatınız dahil herkesinkini de zora sokuyorsunuz.
Evlilik hayat arkadaşlığıdır yoldaşlıktır, paraya pula elalemin dediğine bu kadar düşmek karşındakine değer vermemenin bir türüdür. Bir alyansla evlendim ben, evim barkım vardı zaten bekarken benim evime yerleştik , eşim yeni bir işe girmişti hiç bir şeyi yoktu, yapacak ailemizde yoktu (varda yoktu yani) yıllar içinde her şeyimiz oldu, eşyalarımız değişti, birbirimize hediyeler de aldık, şimdi her şeyimiz var ama bunları birbirimize sarılarak yaptık ve çok kıymetli oldu. Eşim her özel günde yapma dememe rağmen altın aldı, sen beni darlamadın ne kadar yapsam az diyerek. Evliliğe para diye, eşya diye, biz şunu yaptık onlar bunu yaptı diye başlarsan hüsrana uğrarsın. Yapmış zaten elinden geleni daha yapmam da demiyor insanları bu kadar darlamanın manası nedir. Bir kere evleniyoruz, elalem ne der , biz bu kadar yaptık bla bla bla boş işler sevgi bunun neresinde....
Seviyorum gerçekten seviyorum bana kalsa demem mi aşkım yapma tamam güçleri buna yetiyor diye sanıyorsun? Ama annem? Bak senin aksine benim annem vefakardır yemez yedirir içmez içirir. Nasıl üzeyim ben onu? Tek kızının en iyi şekilde evlenmesini isteyen kişiye. Keşke benim de annem yapmasaydı her şeyi birlikte biz yapsaydık borçla ödeseydik de huzurum olsaydı. Şimdi kaynanama kıyamıyorum yok yapamıyor anneme kıyamıyorum o yokken yaptı her şeyi eşit böldü hatta fazlasını kendi yaptı onlardan da bekliyor ben anne yapmasalar desem bana kızıyor üzülüyor beni yok sayıyorsun diyor. Kaldım arada ne yapayım. Bir de ben bu durumdayken insanlar bana beni gör anneme laf etmiş. Anneme. Pardon insanlar dedim. Sinirliyim kırgınım arada kaldım nişanlımla kavga ediyoruz delirecegim

Babamin mezar parasini harcayip peynir bile yemeden haldur huldur evlilik hazirligi yapmazdim. Sizce mantikli mj? Belki mantikli olan nisanlinizin ailesidir?
Tüm her şeyi okuyup yorum yapmanız tercihim cahil insanın yorumlarını ciddiye almıyorum sert oldu biliyorum üzgünüm ama çok doldum lütfen üstüme gelmeyin okuyun kendinizi tamamen yerime koyun

Önce biraz sakinleş.Aklı selim düşünmeye çalış.Şunu düşün ben bu adamı seviyor muyum.Cevap evetse halıdır bileziktir bilmem nedir takılma .Olduğu kadar olsun.Evlenince hepsi olur zamanla.He siz fazla yapmışsınız ki keske o kadar açılmasaydınız ama olan olmuş artık.Annenizide anlıyorum evladına en iyisini yapmaya çalışmış ama çok yıpratmış kendini yazık.Her ebeveyn aynı hassasiyete sahip değil.Nişanlınızda arada kalıyor haliyle.En güzel günler böyle sinir harbiyle geçiyor sonra evlenince seninkiler onu dedi bunu yaptı yapmadı derken kavga gürültü hoop bi bakmışsın boşanma.Yapmayın bunu kendinize yuva kuracaksınız beraber iki bilezik eksik diye herşey silinip atılmaz.

O kadar katılıyorum ki şu yoruma. Bizde ilk eşyalarımızı spotcudan çoğunu 2.el almıştık. Hatta 1 hafta kamp sandalyesinde oturmustuk boş salonda 😂 Zamanla hepsinin yerini daha iyileri aldı. O eşyalardan bazıları da hala evimizde durur ve bakar ne günlerdi deriz. Ailesinin taktiği tek bir bileziğin gramini bilmiyorum bile öyle umrumda değil. Daha fazlasını takmalarina rağmen ailemde bir kere bile lafini etmedi. Hatta bakmadılar bile kaynanan ne taktı diye. Biz mi tuhafiz böyleleri mi bilemiyorum gerçekten.

Aferin yaaaa , arkadaş bu ne evlilik merakı??? tamam düğünlerde erkek tarafına yüklenilmez karşılıklı anlayış lazım,abisi için işten çıkan evlilik öncesi tüm yükü size atan adam için fazla fedakarlık .....evlenince sana hayatı tersten okutur sende yaptığın enayiliklere ,bu adamı seçen aklına,seven kalbine sabah akşam küfür edersin ....
Hayır evlilik merakı değil yapamıyorlardı anneme söz geçiremiyorum onlara yapacaksınız diyemiyorum nişanlımla aramızda bir şeyleri çözmeye çalışıyoruz. Öyle bir arada kaldım ki

Tüm her şeyi okuyup yorum yapmanız tercihim cahil insanın yorumlarını ciddiye almıyorum sert oldu biliyorum üzgünüm ama çok doldum lütfen üstüme gelmeyin okuyun kendinizi tamamen yerime koyun

Annem protein falan almiyor yazmışsınız. Size beyaz esya almak icin temel gida maddelerine ulasamiyor kadin. Ben mi cahilim simdi? Ihtiyaclae hiyerarsisinin en altinda beslenme ihtiyaci gelir, evlilik icin beyaz esya degil

Orda lütfen dur bana hakaret edildi yeterince sırf yapılması gerekeni söz verileni ben yokken konuşulanı istediğim için arada kaldığım için ama benim için bu kadar fedakar davranan annem konusunda rica ediyorum bak tüm samimiyetimle laf etme. Kızım eksik kalmasın istedi tek amacı buydu millet gülmesin istedi. Laf etmesin istedi. Eski düşüncede 60 yaşında bir kadın benim annem. Bu tutuculuk onda yıllardır var çöm yokluk görmüş ben görmeyeyim istedi. Ama yemin ederim karşı tarafa haksızlık etmedi kadın eşitledi masrafları dedi yazık günah diye tek istediği eşit bölelim ama o eve borçsuz girin demekti. Bana salak aptal aç gözlü diyebilirsiniz lütfen hepsini bana diyin ama anneme demeyin
Bu kadar drama yapmanıza gerek yok anneniz için mükemmeliyetçi dedim sadece. İnsanların ne diyeceklerini, hakkınızda ne düşüneceklerini analı kızlı çok kafaya takıyosunuz. Hadi anneniz 60 yaşında eski nesilden gelmiş bir kadın. “Dul kadın almıyolar, kız alıyolar” gibi hoş olmayan cümleler kuruyor. Siz niye karşı çıkmıyorsunuz? Aynı cümleyi sadece nikahla evlenmek istediğim için ben de duymuştum bu arada. Ancak dinlemedim kimseyi ve kına, düğün yapmadan sadece nikahla evlendim. İnsanlar bana güler, arkamdan şöyle der diye düşünmekten aç gezmeye başlamışsınız. Şahsen gelenekleri onların standartlarında yapmadım diye bunu insanlar kendine dert edecek, arkamdan konuşacak kadar hayatsız ve hasta ruhluysa bu benim problemim değildir.

Önce biraz sakinleş.Aklı selim düşünmeye çalış.Şunu düşün ben bu adamı seviyor muyum.Cevap evetse halıdır bileziktir bilmem nedir takılma .Olduğu kadar olsun.Evlenince hepsi olur zamanla.He siz fazla yapmışsınız ki keske o kadar açılmasaydınız ama olan olmuş artık.Annenizide anlıyorum evladına en iyisini yapmaya çalışmış ama çok yıpratmış kendini yazık.Her ebeveyn aynı hassasiyete sahip değil.Nişanlınızda arada kalıyor haliyle.En güzel günler böyle sinir harbiyle geçiyor sonra evlenince seninkiler onu dedi bunu yaptı yapmadı derken kavga gürültü hoop bi bakmışsın boşanma.Yapmayın bunu kendinize yuva kuracaksınız beraber iki bilezik eksik diye herşey silinip atılmaz.
Asla atamam sinirle konuştum ama söz geçiremiyorum anneme çünkü kadın üstlendi ve yapsınlar yaptıkları oğullarına diyor. Onlara da üzülüyorum vicdansız değilim keşke hiç aileler yapmasa direk eşya alıp evlenseydik borçla kendi yağımızda o kadar isterdim ki

Nişanlım çalışıyor işten çıkıp geri girdi tazminat parası için. Düğün için. Onlara da üzülüyorum arada kaldım ben anneme de yazık onlara da yazık. Olan benle nişanlıma oldu
Ne düğün için ??? Siz yazdınız abisinin borcu için diye,madem tazminat aldı nerede parası herşeyi siz yapmışsınız,bizi mi , kendinizi mi kandırıyorsunuz????
Madem parası yok düğünü ertelseydi,ya da oturup daha minimalist şeyler yapsaydiniz,hem herşey tam olsun ,hem don delik deşik ,oldu canım, kuşlar gibiyiz bir kanadımız eksik.......

Annem protein falan almiyor yazmışsınız. Size beyaz esya almak icin temel gida maddelerine ulasamiyor kadin. Ben mi cahilim simdi? Ihtiyaclae hiyerarsisinin en altinda beslenme ihtiyaci gelir, evlilik icin beyaz esya degil
Protein alınan maddeleri tekrar okumanızı isterim benim annem et yemiyor 9 aydır peynir yemiyor dedim. Aç demedim.

Ne düğün için ??? Siz yazdınız abisinin borcu için diye,madem tazminat aldı nerede parası herşeyi siz yapmışsınız,bizi mi , kendinizi mi kandırıyorsunuz????
Madem parası yok düğünü ertelseydi,ya da oturup daha minimalist şeyler yapsaydiniz,hem herşey tam olsun ,hem don delik deşik ,oldu canım, kuşlar gibiyiz bir kanadımız eksik.......
Hayır o askere giderken aldığı şimdi tekrar aldı düğün için 5 yıllıgını. Düğünü ertelemek değil de keşke her şeyi kendimiz yapsaydık borçla d alacamız rahat olsaydı

Kızım eksik kalmasın istedi tek amacı buydu millet gülmesin istedi. Laf etmesin istedi.
Neye göre kime göre? Her zaman başkalarına göre eksik kalınır. Siz 5 bilezik demişsiniz 6 bilezik takılandan eksiksiniz veya evini en pahalı markalarla döşeyenden de eksiksiniz. 500 bin masraf yapmışsınız, 1 milyon masraf eden de var. Anneniz kendi kafasında bir ölçü belirlemiş, o karar veriyor her şeyin değerine. Dul musun sen, kız alıyorlar vs ne çirkin tabirler. İnsanlar boşanmak için evlenmiyor herkes bir gün "dul" kalabilir. Değeri mi düşüyor kadının?

Ben de evliliğinizde mutlu olacağınızı düşünmüyorum çünkü kendi aklınızla değil annenizin aklıyla yönetmesiyle karar veriyorsunuz. Her şey onun düşündüğü istediği gibi olmak zorunda yoksa sen dul musun diyor. Daha mezarı yapılmadığına göre babanız kısa süre önce vefat etmiş. Adamcağızın mezarını yaptırmak yerine bizde o yapılır bu yapılır, etli sarmalar yemekler verilir... Babanız sağ olsaydı yine yapsaydınız ama hem vefat etmiş manen yok hem de bir dünya masraf. O gülmesin bu gülmesin diye yaşanır mı, kendini böyle eziyet ettiği baskı yaptığı yetmiyor size de aynısını yaşatıyor. Onun sizi frenlemesi gerekirken tam tersi gaz veriyor. Vasıtaya peynire verecek para yok ama iki saat oturup gidecek insanlar için padişah ağırlar gibi ziyafet sofrası kurmuşsunuz.

Nişanlınızın da evlilik olgunluğu içinde olduğunu düşünmüyorum. Yapabileceği yapamayacağı belli değil. Net konuşamıyor çünkü onun adına da kendi ailesi karar veriyor. Olmuyorsa niye zorluyorsunuz, hanedan birleşmesi mi de bu kadar yokluk içinde o evlilik olmak zorunda görülüyor. Seneye evlenirseniz ne kaybedersiniz?

X