Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

Konuyu okudum inanamadım gerçekten. Çok ilginç gerçekten, peynir almayıp kına organizasyonu yapmak çok şaşırdım. Şimdi bizim ihtiyaç piramitimiz vardır en altta yeme, içme, nefes alma, uyku, sağlık gibi temel ihtiyaçlar vardır bunları gerçekleştirmeden bir üst düzeydeki ihtiyaçların arayışına girmez. Kına nişan, düğün bunlar çok gerekli değil. Nişanlınızın ailesi belki biraz salmışlar ama bu piramidi uyguluyor. Olması gereken de bu.

Kendimden örnek verecek olursam, ne benim ailem ne eşimin ailesi bize eşya almadı, düğünü kendimiz yaptık, benim ailem bilezik taktı yakın akrabalarım da, eşimin ailesi eşimin aldığı ve borcunu evlendikten sonra ödediğimiz 3 bileziği taktı, abisi ayrı kendisi 1bilezik taktı. Evlendiğimizde televizyonumuz, portmantomuz, küçük ev aletlerimiz, mutfak masamız yoktu belki başka eksik de vardır hatırlamıyorum. Eşimle ikimiz de kamuda çalışan gelirlerimiz iyiyken. Nişan söz organizasyon da yapmadık. Belki bizimki de normal değil ama sizinki de değil. Babanın mezarını yaptırmayıp aldığın eşyayı nasıl kullanacaksın yada annenin canı isteyip de alıp yiyemediği ki mango avokado, ejder meyvesi değil peynir.

Eşime söylediğimde var da mı yapmıyorlar diyor elimden bir şey gelmiyor bana neden yükleniyorsun diyor ama evde 5 çalışan nüfus var. Hatta annesinin emeklisi de var 6 gelir.

Anneme hak veriyorum kadın yemedi içmedi yaptı.

Eşime yükleniyorum neden biriktirmiyorsunuz son günlerimiz ayrılalım mı istiyorsun ağırlığını koy diye

Kendi fikrim aynı mı? Bursan görüntü atılıyor mu?
Bu yazdıklarınızdan sizin de aynı fikirde olduğunuz anlaşılmıyor mu? Anneniz kadar katı değilsiniz ama zihniyet aynı

Anne terörü yaşıyorsun

Bunu
Annenizin manipüle edilmiş hali sizin "bilezikleri yapamıyorlarmış" demeniz halinde ayılıp bayılması mı? Dalga amaçlı gerçekten söylemiyorum manipülenin dozunu artırın o zaman.
yapmak yerine onlar gelip gücümüz hetmiyor bir tane eksik yapalım dünür deseler annem de en azından beni ciddiye alıp geldiler konuştular Allah razı olsun dese ben de annemi daha kolay ikna etsem?

Bunu

yapmak yerine onlar gelip gücümüz hetmiyor bir tane eksik yapalım dünür deseler annem de en azından beni ciddiye alıp geldiler konuştular Allah razı olsun dese ben de annemi daha kolay ikna etsem?
Eğer anneniz buna tamam diyebilecek bir insansa o zaman eşinizle durumu konuşursunuz ama ben "dul kadına üç bilezik takıyorlar" diyen birisinin bunu kabul edeceğini pek sanmıyorum

Bu yazdıklarınızdan sizin de aynı fikirde olduğunuz anlaşılmıyor mu? Anneniz kadar katı değilsiniz ama zihniyet aynı
Anneme böyle düşünmesinde hak veriyorum çünkü annemde de yoktu yemeden içmeden yaptı burda anneme ne diyim ? Banane yapmasaydın yeseydin mi? Eve 6 maaş giriyor evet 3 ü anne babasının 1 i nişanlımın. Aynı görüşte değilim anneme yalvardım isteme bilezik gücünüz neye yetiyorsa de diye annem istedi kaynanam 5 yaparım dedi annem tamam dedi. Dikkat ettiysen demişim ki annem de bunun karşılığında koltuk takımı yatak odası hariç tüm eşyaları üstlendi. Daha doğrusu ben ikna ettim. Çünkü durumları olmadığını biliyordum. Şimdi bu kadın bu kadar şey yapmışken ben yapmışken annemi de 5 çöm anne durumları yok ben alayım diye ikna etmişken anneme 5 taneyi de yapamıyorlar diyemiyorum. Bu kez diyecek onlar gelip konuşamıyor mu ben kız annesiyim beni adam yerine koymadılar diyecek

Ayrıca karşı tarafın durumu yok, anladığım kadarıyla babanız hayatta değil siz kıt kanaat yaşıyorsunuz anneniz size niye 2 bilezik takıyor? Akrabalar ne der diye. Siz eşya söz nişan yüzünden evlenip geçinemezseniz bosanirsaniz o şov yapılan akrabalar size bi yerleriyle gülecekler bilginize

Eğer anneniz buna tamam diyebilecek bir insansa o zaman eşinizle durumu konuşursunuz ama ben "dul kadına üç bilezik takıyorlar" diyen birisinin bunu kabul edeceğini pek sanmıyorum
Onlara 4 yapın der. Gelir bana söylenir. Ama en azından ikna olur. Anne yokmuş canlarını mi versinler diy ekavga ederim. Diğer türlü beni insan yerine bile koymadılar diyecek

Madem para yok bu kadar masraf yapmasaydınız sizde evde bir söz nişan olurdu aile arası , eşyaları da ilk etapta hayati ihtiyaç olanlar alınrı sonrası zamanla telafi edilirdi. Ayrıca eve 6 maaş girmesi demek herkesin siz evleniyorsunuz diye tüm birikimini ortaya dökmesi anlamına gelmiyor. İki yetişkin insansınız bütçenize göre yaparsınız töreni, eşyayı , aileler de elde varsa istekli ise gönlünden geçeni alır yada takar.
Sizde de hata var eve peynir yumurta alamazken neden sürekli eşyaya yatırım yaptınız. Almasaydınız hepsini evlendikten sonrada alınırdı bazı şeyler. Ya da yaptırsaydınız mezarı evliliğinizden önemli mi bence değil.
Hem iki bilezik eksik olsa ne olur onunla mı mutlu olacaksınız sanki.
Evlenirken eski eşyalarla evlendik zamanla evi sil baştan yeniledik. Hiç birşey istemedim ne eşimden ne ailesinden ama ellerinden geldiğince takılarını da taktılar.
Bizim düğün nikah ayrı oldu, nikah masraflarını biz hallettik eşimle gelinlik damatlık vs dahil.
Kına düğün ailem sponsor oldu ama ben zaten istemiyordum onlar yapmak istedi tamam dedik,eşimin ailesinin de kendinin de durumu yoktu ama kimse bunu sorun etmedi çünkü gönül rızası vardı.
Ve şu an herşeyimiz var. Maddiyat bu kadar önemli ise yol yakınken ayrılın zaten ama değilse olanla yetinmeyi bilin.

Annem birini önceden almıştı diğerini de babam yerine aldı. Akrabalar ne der diye değil babam yerine takmak istediği için takıyor. Takma diye yalvardım. Düğün de ben değil eşimin ailesi istedi ilk oğulları evleniyor diye. Ben nikah yapalım dedim. Benim tek istediğim şu bilezik işinden kurtulmak. Annemi ikna etmek. Sonra onun yerine bir sahte bilezik takmak akrabaların çenesini kapatmak. Annemi de bunlara ikna etmek. Ben akrabalara takılmam ama annem feci takılır hemen doldururlar

Bütün dünya sizin aile yapınıza uymak zorunda mı? Herkes sizin gibi düşünsün, size uysun istiyorsunuz. Çok sabit fikirlisiniz.

Borçla harçla, borç havuzunun içinde evlilik yapıyorlar. Sonra da evlilikler tartışmadan çıkamıyor. Ama gerçek şu ki bu kadar talepkar olanlar vallahi daha kıymetli

Konuyu bu şekilde açsanız yorumlar biraz daha farklı olurdu. Ben ilk okuduğumda nişanlısına biraz üzülen ama üzülse de annesiyle aynı fikirde olan ve baskı kuran biri olarak gördüm sizi. Gerçekten öyle anlaşılıyor. Şu anda gerçekten de sizin derdiniz annenizi iknaysa eş ailesine yapamıyorlar diye yüklenmeyi bırakmanız gerek. Sizinki anne de eşinizinki değil mi? Empati kurun biraz. Kardeşler de abi için bilezik yapmak zorunda değiller ayrıca. O 6 maaş alıyorlar kısmını kafanızdan atın.

Canım benim karşı tarafı bağlamaz bu durum o zaman aldılar diyip anneni kandıracaksın bak gerçekten ama gerçekten çok gereksiz. Evlenip kapınızı kapattığınız zaman o akrabalar pufff diye yok olup sosyal medyada sizi sinsi sinsi takıp edip eksiğinizi kolluyorlar. Eşin iyiyse onunla birlik olup bi plan cizmelisin bu konuyu çözmek için

E siz de kazandığınızı kuruşuna kadar ailenize vermiş ve hiç çeyiz yapmamışsınız. Her şeyi şu an baştan almak zorunda kalmışsınız ve bu yüzden çok borçlanmışsınız. Bu konuda nişanlınızı ne hakla eleştiriyosunuz? Yazdıklarınızı unuttunuz herhalde.

Canım benim bak yaşım 29 ve bu yaşıma kadar çalıştığım her kuruşu aileme verdim

Onlara 4 yapın der. Gelir bana söylenir. Ama en azından ikna olur. Anne yokmuş canlarını mi versinler diy ekavga ederim. Diğer türlü beni insan yerine bile koymadılar diyecek
Tamam siz çözümü bulmuşsunuz işte. Onlara bir şey çaktırmayacaksa sorun yok böyle yapın. Ve annenizin bu düşüncelerinin de sizi böyle etkilemesine izin vermeyin yoksa çok sıkıntı çekersiniz

Bakın zaten hayatı ihtiyaçları aldım ben bunu kaçıncı yazısın bimiyorum ama 5 bilezik durumlarını bildiğim için çok geldi yavaş yavaş ikna ede ede bulaşık çamaşır buz dolabı tv vs aldım ben. Bir tencereden 2 takım bile almadım toplam yorgam sayım 3 iki kişilik 2 tek kişilik 1 2 nevresim takımım var bir Çatak bıçak bir yemek.. hiç bir şeyde fazlaya gitmedim. Eşime bunları yüklememek için üstlendim. Annem kavga etmedi mi süreçte bunları sen enden yapıyorsun diye etti ikna ettim. 5 çok anne diye. Şimdi gelinen noktada 5 çok diye üstledindigim her şey alındı ama 5 tane yapılmadı. Yine diyorum yapmasınlar ama en azından annemle gelip konuşsunlar ki annemden en azından onay almış olsunlar ki anneme anne durumları olsa gelir konuşurlar mı demekki yok diyebileyim

Şey ben buz dolabı çamaşır bulaşık tv halı mutfak masası da aldım. Yatak odası ve oturma gurubu hariç her şeyi yani kendi alacaklarımın yanında bunları da aldığım için girdim zaten bu borca

Tamam siz çözümü bulmuşsunuz işte. Onlara bir şey çaktırmayacaksa sorun yok böyle yapın. Ve annenizin bu düşüncelerinin de sizi böyle etkilemesine izin vermeyin yoksa çok sıkıntı çekersiniz
Sorun kavga tam bu noktada patlak verdi zaten nişanlım hala yapılacak diyo ama yapılmıyor. Gelio konuşan da yok. Kriz burda çıktı kavga burda çıktı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…