Arada kalmak ülke ..

Yani bilemedim, Fransa’da pek de eğitimi olmayan günlğk işlerde geçici çalışmış bir Türk’le tanıştım, eşi de geçici sözleşmeyle postacılık yapmış süresi bitmiş falan, yaşadıkları hayat öyle şaşırtmıyor, kira çocuk yardımı ile ayakta kalmaya çalışıyorlar. Doğru düzgün işim olmayacaksa niye gideyim Avrupa’ya. Vergi konusu evet doğru ama ben niteliksiz işçi olarak gitmem yani orda da sürün burda da sürün ne farkı var?
Evet hayalci olmamak lazım. Birikim olacak bi kere. İş olacak ortalama maaş en azından ama.

Bende okuyunca şaştım kaldım cahilin gözü pektir diyorum
İki ülkede kucağını açmış sizi bekliyor gibi yazmissiniz
İkisi de sizin için imkansız
Çalışırım deyip durmuşsunuzda bebek Peki ona kim bakacak
Bakın meslekleriniz kalifiye değil dil bilmiyorsunuz paranız yok yani gerçekçi olun hedefleriniz gerçekçi olsun
Bir arkadaşım vardı böyle el emeği ürünlere malzeme olsa ben de yaparım derdi. Ee malzeme olsa herkes yapar. O hesap herşey hazır ayarlı olsa herkes çalışır zaten. Bana da hedefler gerçekçi gelmedi. İki ülkeden iş teklifi almış ama kararsız kalmış gibi olmuş. O iş öyle olmaz. Gerekirse iki ülke için de ugrasirsin. Hangisi denk gelirse ona gidersin

200bin Euro gerekmiyor şirket kurmak için arkadaşım 25bin Euro’ya kurdu şirketini işletiyor şuan oturum iznini de 10 yıllık aldılar . AB ye girse sarpa sarabilir tabi bilemem .
Benim eşimde Bulgar göçmeni o işler çok karışık sorduk önce kayınpeder alması gerekiyor ki (kayınpederim rahatsız demans ) o işler çok çok uzun
Bence burdan yuruseniz çok daha kolay olur. Aracı şirketler var. Birine verin o halletsin. Vatandaşlık olursa çalışmaya rahat gidersiniz almanyaya

Hollandada çok sayıda arkadaşlarım var
Çok merak ettim soracam
Hiç sanmiyorum elini kolunu sallayan ev alabilsin
Genelde kiralancak ev bile bulamiyorlar ama dediğim gibi araştırcam
Hollandayi bilmiyorum ama arkadaş ingilteden aldı. Burda çalışıyor üstelik. Ara sıra gidip kalacağız tatillerde dedi

Şirket kurayım diyince ne şirketi kuracaksınız ki? Hadi kurdunuz prosedürleri yaptınız, şirket ne iş yapacak, nasıl para kazanacak? Karadağ Türkiye’den eğitim alanında çok daha mı iyi? Buradan gideyim de ne iş olsa yaparım diyorsunuz ama yurtdışı planlarını bir zemine oturtmak gerekiyor. Yurtdışında da her şey toz pembe değil.

Şirket kurayım diyince ne şirketi kuracaksınız ki? Hadi kurdunuz prosedürleri yaptınız, şirket ne iş yapacak, nasıl para kazanacak? Karadağ Türkiye’den eğitim alanında çok daha mı iyi? Buradan gideyim de ne iş olsa yaparım diyorsunuz ama yurtdışı planlarını bir zemine oturtmak gerekiyor. Yurtdışında da her şey toz pembe değil.
Şirket kurma kısmı olmaz zaten .
Eğitim konusunda iyi Karadağ fena değil .
Plan zemini demişsiniz onun için araştırıyoruz zaten . Toz pembe olmadığını Biliyorum …

Bir arkadaşım vardı böyle el emeği ürünlere malzeme olsa ben de yaparım derdi. Ee malzeme olsa herkes yapar. O hesap herşey hazır ayarlı olsa herkes çalışır zaten. Bana da hedefler gerçekçi gelmedi. İki ülkeden iş teklifi almış ama kararsız kalmış gibi olmuş. O iş öyle olmaz. Gerekirse iki ülke için de ugrasirsin. Hangisi denk gelirse ona gidersin
Böyle deyince hoşlanmıyor hatta yorumu da okumuyormus kendisi öyle dedi

Ben almanyada yaşiyorum
Otellerde temizlikçi, aşçı açığı falan yok özellikle Ukraynadan gelenlerden sonra
Almanların pasif olduğunu size düşündüren nedir tam anlamadım ama size açık olan sektörleri ben söylim: inşaat, elektrik, su tessisatda yoğun eleman açığı var
Oto yıkama açıcam gel çalış demekle dönerci açıcam gel çalış demek aynı şey
Burdaki eleman pahallı gel sen ucuza çalış demek
Yoksa insanlar öldü herkes tembel, işci bulamiyorum değil yani
Elim elektıkcı. Yuksek gerilim inşşaat, maden sanayı elektrik belgelı yanı elkerık konusunda uzman. Ayrıca arama kurtarma uzmanı 3yıldır ders alıyorlar bu komuda da. Ilk yardım sertifikaları ve surucu sertifika ları var. Insan tasıma, yuk tasıma vs tam anlamıyorum o konuları ama. Ona da demişler almanyada senın meslek tercıh edıliyor gıt dıye suan aylık 25 bın alıyor usta olmasına ragmen malum buralarda aylıklar kısıtlı nedense kıralarda ucmus vazıeytte. Gıdeyım kafasında suan. Sızce meslekı olarak oluru var mı fıkır almak istiyorum da

Elim elektıkcı. Yuksek gerilim inşşaat, maden sanayı elektrik belgelı yanı elkerık konusunda uzman. Ayrıca arama kurtarma uzmanı 3yıldır ders alıyorlar bu komuda da. Ilk yardım sertifikaları ve surucu sertifika ları var. Insan tasıma, yuk tasıma vs tam anlamıyorum o konuları ama. Ona da demişler almanyada senın meslek tercıh edıliyor gıt dıye suan aylık 25 bın alıyor usta olmasına ragmen malum buralarda aylıklar kısıtlı nedense kıralarda ucmus vazıeytte. Gıdeyım kafasında suan. Sızce meslekı olarak oluru var mı fıkır almak istiyorum da

kendi konunuzu açarsanız hanımlarda daha yardımcı olacaktır.

Havada kaparlar okadar söylim

Ben sizin yerinizde olsam hasta ve yaşlı bakımı okurum.2 sene zaten.O arada da Almanca öğrenirim.Bebegim büyür.Ama eğer tiksinirseniz ben yapamam derseniz o başka bir mevzu.Ama benim aklıma gelen yol bu...

Almanyaya gidersiniz, gidemezsiniz bilemem ama Karadağ bir sosyal medya balonu bence. Karadağa gittim evet güzel plajlar, eski şehirler ama eğitim nasıldır, hayat kalitesi nasıldır bilmiyorum. Mafya olduğunu ve çok rüşvet olduğunu duymuştum. Ohh Avrupa ne güzel bir ülke değil yani. Karadağ'a gidenlerin de kafasında hep deniz kenarında bir taş ev, keyif düşüncesi oluyor, orda çalışayım diye gitmiyorlar

Ben hali hazırda bir şey var hop konacağım diye bir şey demedim her yorumumda her cümlemde araştırıyoruz dedim . Sadece iki ülke arasında fikir istedim hop gidiyorum ben demedim . Bazı arkadaşlar öyle anladı . Bir kaç iş görüşmesi yaptık haber bekliyoruz dedim. Hee diyelim olumlu cvp geldi yine çantamı aldım gidiyorum olmuyor bir sürü prosedür var .
İki ülkeden biri sizce hangisi dedim . Geri kalanı araştırmadan bakmadan yapılanilinir mi sizce ? Yani gerçekten bazı arkadaşlar sırf can sıkmak ve yorum olsun diye yapıyorlar bende o yüzden bir çoğuna laf anlatmak istemedim gereksiz tartışma , gereksiz uzayacak .

Almanyaya gidersiniz, gidemezsiniz bilemem ama Karadağ bir sosyal medya balonu bence. Karadağa gittim evet güzel plajlar, eski şehirler ama eğitim nasıldır, hayat kalitesi nasıldır bilmiyorum. Mafya olduğunu ve çok rüşvet olduğunu duymuştum. Ohh Avrupa ne güzel bir ülke değil yani. Karadağ'a gidenlerin de kafasında hep deniz kenarında bir taş ev, keyif düşüncesi oluyor, orda çalışayım diye gitmiyorlar
Gidip gitmemek kader kısmet sonuçta bi kapı aralığı buldum olur yada olmaz orası artık bakacağız ..
Karadağ a bende gittim . Güzel yer , eğitimini falan araştırdım fena değil .
Ama geri kalan söyledikleriniz doğru . Ben sadece ab üyesi olur yada olacak diye düşündüm

Daldaki kus cepteki kus misali. Bence siz once bir basvursaniz mi acaba? Oyle kolay sekilde oluyor mu isler? Sizin calisabileceginizi bile dusunmuyorum diliniz yoktur diye tahmin ediyorum. Esinizin de dil belgesi almasi lazim. Bence sizin yolunuz uzun.
Ikinci olarak almanyayi dusunelim. Buyuk ihtimalle siz calisamiyacaksiniz. En once esiniz is buldu gitti diyelim kaldi ki sizin de dil belgesine ihtiyaciniz olacak. A1 ve ya A2 seviye almanca istiyorlar aile birlesimi icin.
Koy gibi yerde yasamak istemiyorum diyorsunuz ama almanyada da kiralar buyuk sehirler icin hic de az degil. Mecbur kucuk bolgelerde yasayacaksiniz cunku esinizin maasi o kadar da yuksek olmayabilir.

Daldaki kus cepteki kus misali. Bence siz once bir basvursaniz mi acaba? Oyle kolay sekilde oluyor mu isler? Sizin calisabileceginizi bile dusunmuyorum diliniz yoktur diye tahmin ediyorum. Esinizin de dil belgesi almasi lazim. Bence sizin yolunuz uzun.
Ikinci olarak almanyayi dusunelim. Buyuk ihtimalle siz calisamiyacaksiniz. En once esiniz is buldu gitti diyelim kaldi ki sizin de dil belgesine ihtiyaciniz olacak. A1 ve ya A2 seviye almanca istiyorlar aile birlesimi icin.
Koy gibi yerde yasamak istemiyorum diyorsunuz ama almanyada da kiralar buyuk sehirler icin hic de az degil. Mecbur kucuk bolgelerde yasayacaksiniz cunku esinizin maasi o kadar da yuksek olmayabilir.
Teşekkürler yazınız için :)
Ben zaten yolumun uzun olduğunu biliyorum :) . Hemen gideceğim diye içerik kısmını detaylı anlatmadım . Göçmen yasalarını aranan işleri gerekli belgeleri , prosedürleri vs vs biliyorum :)
Ben sadece iki yer arasında kaldım onu sordum :)

Şirket kurma kısmı olmaz zaten .
Eğitim konusunda iyi Karadağ fena değil .
Plan zemini demişsiniz onun için araştırıyoruz zaten . Toz pembe olmadığını Biliyorum …
Yani şu anda yurtdışı sürekli pompalanıyor ama koşullar ideal olmayacaksa kendi ülkemiz sizin açınızdan daha rahat olabilir. onu paylaşmak istedim. gönlünüze göre olmasını dilerim.

X