Antidepresan kullanırken hamile kalan var mı? Lütfen bana bir akıl verin

Major depresyon ilaçsız geçer mi ki çünkü intihara meyil oluyo ağır depresyon da

Depresyon, terapiye en güzel yanıt veren duygu durum bozukluklarından.
Majör depresyondaki birine ilaç kullanmasını tavsiye ederdim ama hamilelik gibi durumlarda, kişinin kendi hayatını sürdürebilecek duruma gelebileceğini düşünüyorum.

Ben de öyle düşünüyorum aslında, kısmetse tekrar doktor ile görüşene dek rahat bırakacağım kendimi, kafamı dağıtacağım biraz sabrederek.. Görüştüğüm zaman bana en doğru seçeneği söyleyecektir. Tek başıma karar vermek istemiyorum dediğiniz gibi danışmak lazım. Eğer tedavi ile hamileliğin aynı anda olamayacağını duyarsam, tabi ki de yavruma asla zarar vermek istemem, hiçbir anne istemez ki..

Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun..

Haklısınız, ağır bir depresyon vs gibi bir şey değil benim dertlerim aslında çok şükür, o raddede değil daha doğrusu. Kaygı, panik; biraz rahatlık sağlayabilirsem ve kötü şeyler düşünmeyi bırakırsam bu da geçecek farkındayım.. Ama ne olursa olsun her anne gibi (ya da çoğu anne) yavruma zarar vermek asla istemem. Teşekkür ederim yorumunuz için, ışık oluyorsunuz bana, kendi kendime düşünmekten yorulmuştum inanın

Allah razı olsun.

Peki o dönemde ya tekrar panik atağım başlarsa? Hamilelik dönemi, Doğum sonrası..
Yani eğer panik atağımı ilaç ile kontrol altına almak durumundaysam bu dönemlerde de kullanacağım sanırım.
Tamamen yenmek istiyorum ben gerçekten, paniğe kaygıya boyun eğmek istemiyorum..

En iyisi şimdi de farkettiğim gibi bu kadar detay düşünmek yerine, önce tedavi olmak..

Teşekkür ederim.

Anlıyorum sizi, muhakkak ilaçsız terapiyle de atlatabileceğiniz bir durumdur şu an içinde bulunduğunuz. Ama hamilelik tek başına psikolojiyi bozmaya yetebiliyor zaman zaman. Bir de altında hamilelik öncesinden getirilen sorunlar olunca kat kat artma ihtimali var. Bu riski göze almayın diyorum sadece. Daha çok gençsiniz, 8-10 ay beklemek hiç problem değil inanın.

Sağolun, Allah sevdiklerini kaybedenlerin tümüne sabır versin ve dayanma gücü versin..

Önceliğim sigarayı bırakmak benim de, en kötüsü bu aslında. Bunu yenicem biliyorum, inanıyorum. Şu panik atak ta geçti mi hayalime kavuşucam inşallah, başka bir sorun daha olmasın da.. Var gücümle çabalıyorum işte..

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için

Sağolun Allah razı olsun..

Onun iyiliği için elimden ne geliyorsa, başım gözüm üstüne.. bile bile asla zarar vermek istemem.
Ama bilmiyorum, gerçekten beni bir görseniz.
Yavrum derken bile gözlerimin içi gülüyor, ben onu tedavi olarak değil sadece mutluluk olarak görüyorum..

Doktorum ile tekrar görüşmek ve en doğru şekilde ilerlemek istiyorum.
Tedavimi en doğru şekilde yaşayarak inşallah kavuşurum bebeğime..
Teşekkür ederim

Çok üzüldüm, Allah sabır versin kendisine..

Umarım öyle olur, sağlıklı bir şekilde ilerlerim bundan sonrasında.. Elimden geleni yapıyor olucam.

Teşekkür ederim yorumunuz için.

Ben ilk çocuğumda kullanıyor dum hamile kalınca kestim sonra kötü oldum beş aylık olunca başladım Dr kontrolünde doğumda kestim içmedim iyiydim ikinciye hamile kaldım iki sene sonra hamilelikde içmedim iyiydim bebek doğunca altı aylık olunca başladım Dr kontrolünde hala içiyorum 16 aylık emiyor bu ara da

Öncelikle teşekkür ederim, Allah bu durumdaki herkese sabır ve dayanma gücü versin..

Haklısınız, biliyorum ben de öyle olabilirim.
Ya bir şey olursa, ya nefes almazsa, ya iyi bakamazsam.. Kaygılarım artabilir haklısınız.
Ama şimdi tedavi olduktan sonra da bu durumları o zamanlarda yine yaşarım diye düşünüyorum, annelik, anne olmak bebeğime zarar gelmesin diye korkmak normal değil mi aslında? Tabi kaygı bozukluğu olduğu için daha fazla yaşayabilirim, korkularım da fazla olabilir..

İnşallah tedavimi olduktan sonra bunlar olmaz..

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için

Sağolun Allah razı olsun, sizin de başınız sağolsun..

Zaten hali hazırda doğum, lohusalık, bebeğimin sağlığı gibi kaygılarım olacak.
Bir de üzerine panik atağım olsun istemiyorum.
En iyisi zor da olsa beklemek ve her şeyi sağlıklı bir şekilde yapmak.. Teşekkür ederim

Merhaba canim siddetle terapi öneriyorum netten arastir istersen EMDR yontemini ben de hamileyim emdr aliyorum. Allah tez zamanda sifa versin hayirli zamanda da bebek nasip etsin

Araştırıcam bunu, çok teşekkür ederim.
Faydasını görüyor musunuz peki?

Allah tüm isteyenlere hayırlısıyla yavrusunu sağlıklı bir şekilde kucağına almayı nasip etsin.

Başınız sağolsun, mekanı cennet olsun inşallah hepsinin..

Benim içimi yakan durum şu; eşime nasıl söyleyeceğim.
Zaten kendimi hırpaladığım için üzülüyor, boş yere yoruyorsun kendini diyor.
Düşünme diyor, kafanı dağıtalım. Elimde değil diyorum.
Üzülüyor.. şimdi de benim yüzümden yine üzülecek

Haklısınız, çok üzgünüm sadece bu yaşadıklarım benim yüzümden diye ağlıyorum..

En iyisi tedavimi olmak, inşallah tamamen atlatırım

Haklısınız, çok üzgünüm sadece bu yaşadıklarım benim yüzümden diye ağlıyorum..

En iyisi tedavimi olmak, inşallah tamamen atlatırım

Atlatırsınız tabi ki, ben sizde o gücü görüyorum. Hatta sansığınız kadar uzun bile sürmeyecek tedaviniz bence.

Direk kendi yasadiklarimi aktaricam...

Anksiyete ve panik atak sebebiyle ilac kullaniyodum ve evlendikten sonra kendimi iyi hissedip birakmistim fakat bir sure sonra yavas yavas beni zorlamaya baslamisti bu surecte esim bebek istiyodu fakat durumu anlatamiyodum cunku yasamayan birine bu kendini nie uzuyosun dedirtiyo anlamiyolar.Bir psikatriyle gorustum bu durumu gebeligin hastaligimu tetikleyebilcegini gebelik dusunuyosam ertelememi soyledi aksi takdirde hicbir sekilde ilac tedavisi yapilamayacagini anlatti.Fakat megerse ben zaten hamileymisim o ara ve dedigi gibide oldu yavas yavas tekrarlayan durumum beni buyuk bi cikmaza surukledi gebelikte antidepresan cok elzem durumlarda verilir ki o da 12. haftadan sonra dusuk dozda baslanir ama ben o kadar bile dayanamadigim icin 8. Haftadan dogumuma 2 hafta kalaya kadar kullandim cok korkmama ragmen cok sukur saglikli bi evladim oldu dogumdan sonra ise 4.5 ay dayanabildim oglum 13 aylik ve hala ilacimi kullaniyorum ne yazikki...

Dunyaya getiriceginiz o melegin herseyden once saglikli bir anneye ihtiyaci var ruhsal durumunuzu en iyi siz analiz edebilirsiniz neye ihtiyaciniz oldugunu iyi dusunun size nacizane tavsiyem once tedavinizi olup sonra bebek sahibi olmaniz cunku inanin evlat hickimseye benzemez kaybetme korkunuz evladinizda tavan yapicaktir.Allah yardimciniz olsun

Bence ruh haliniz düzelmeden hamile kalmayın hormonların da etkisiyle çok tehlikeli bir duruma sürükleyebilir sizi.

bebeğinizin sağlıklı olması, eşinizin de önceliğidir, bunu anlatın eşinize
geçen gün bir teyze anlattı, hamileyken yaşadığı yoğun stres, çocuğun görme fonksiyonlarını etkilemiş
hamilelik ve lohusalık dönemindeki ruh haliniz birebir çocuğu etkiliyor
özellikle hassas insanlar için lohusalık çok zor, tedavi olun, biraz güçlenin ki o dönem çok sıkıntı çekmeyesiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…