Annemin bende yarattığı çocukluk travması

Ben çoğu arkadasin düşündüğü gibi iyi anne olamamiş gibi birsey asla demiyorum ve zannetmiyorum da böyle birşey.

Anneniz babanızı hiç sevmemiş sorun bu. Köşkte otursa sarayda otursa ne olacak. Sevmemiş kadın. Bir ömrü de sevmediği bir adamla gecirmis onun sevmedigi ailesiyle muhattap olmus.belki de sizin rahatiniz için katlanmis.

Bunu bu yaşlarımda yeni yeni fark ediyorum. Yaşım 24. Objektif olarak normal bir çocukluk geçirdim, herkes gibi. Bilincimin yerine gelmeye başladıgı zamanları hatırlıyorum, ilkokul zamanlarımı net hatırlıyorum.
Küçükken yazın her gün anneannemlere giderdik, her gün avm magaza bilmem ne dolaşır dururduk annem, teyzem ve ananemin yanında. Sonra her gün eve dönerken annem yolda bagırırdı, yine sunu yaptınız, yok rahat durmuyorsunuz söyle böyle diye. Eve gidince de aksam babam gelene kadar saatlerce ders calısırdık.

Neyse, zaman geciyor, ilkokul 1'den 12 yasıma kadarki zaman aralıgı dıyelim. Annemle babam sürekli kavga ederdi. Babam bizim yanımızda kavga etmemeye calısırdı ama annem hep bizi kullanırdı, gelip sorardı kim haklı bilmem ne diye. Çok kücükken oluyor bunlar, ama annem sürekli ben sizin icin katlanıyorum, ben sunları yasadım, söyle böyle bagırıp dururdu surekli.
Ben burada cok kv görümce konusu okudugum icin artık herkesin aynı seyleri yasadıgını az cok göruyorum, annem anlattıgı zaman müthiş bir iskence gibi gelirdi ama cok sıradan ve herkesin yasadıgı seylermis meger. Annemin de anlattıkları hep aynıydı, babannen benden hizmet bekliyor, benim iki cocugum var iste kendi akrabalarını toplayıp bızım eve getiriyor, yok gün yapacagı zaman benden tatlı istiyor, yok yeni evlendigimizde her gun onlara giderdik falan. Sürekli biz kücükken babanneme, halama, amcama karsı kötü konusurdu anlatırdı. Doldururdu yani acık söylemek gerekirse.
Su an baba tarafından kimseyle görusmuyorum. Ne ben ne kardesim.

Küçüklüğümden beri annem beynime bazı seyleri o kadar net yerlestirmis ki ben eskiden kendimizin cok fakir ve kötü durumda ve mutsuz oldugumuzu dusunurdum. Bütün cocuklugum annemlerin kavgalarını izlemekle gecti, evet her ailede olan seyler ama 8-9 yasında olunca bunun her ailede olan seyler oldugunu bilemiyorsun, o an ben o algıyı yerlestirmisim kafama ve hep o kodla yasamısım. Hep cok mutsuz cok zor durumda oldugumuzu dusundum butun cocuklugum boyunca. Küçükken diyordum ki "ben ileride anne olmak istemiyorum, sonra babaya zorla katlanman gerekiyor"

Dusunuyorum, daha 99 yılıydı babamın ustu acık Mercedes i vardı, o zaman Mercedes almak ne kadar zor bir seydi halbuki, ama annem hep aglardı, hep mutsuzdu. Birlikte cekildigimiz fotograflarımız vardı, kendisinin oldugu fotografları cerceveletmezdi hic, ve her zaman suratı asıktı. Cok guzel deniz manzaralı buyuk bir evde oturuyorduk. Bakıyorum, simdi de cok guzel bir yerde ve evde oturuyoruz, istedigim her seyi alıyorum, benim de ustu acık Mercedesim var, arkadaslarımla tatile gidiyorum, mutluyum yani. Ama sanki hep bu mutluluk bana ait degil, bu hayat bana ait degil, ben mutsuz olmak zorundayım gibi hissediyorum. Bu aralar bu dusunce sürekli zihnimde zuhur etmeye basladı.

Geçen gun annem biraz söyleniyordu, dedem de kızdı (kendi babası) kızım senin stres yapıp sıkılacagın ne var yedigin önunde yemedigin arkanda haftada uc gun yarım gun calısıyorsun, ama surekli mutsuzsun yorgunsun, geriliyorum sıkılıyorum diyip duruyorsun hep sinirlisin dedi.

Biz ikimiz konusunca bana ben sürekli ezildim, sürekli agladım, hep sizin icin katlandım berbat bir hayatım oldu diye söylenir durur, ben de olmuş bitmiş şeyler 15 yıl once olan seyi su an tekrar dusunup kendini doldurma derim. Seni de görecegim evlenince, baban gibi biriyle evlenirsen görürsün, evlenince öyle olmuyor, öyle her gun her gun gezmeleri unut dedi. Ben de patladım artık, resmen ben mutsuz olayım da bak ben sana demiştim demek icin tetikte bekliyorsun oh olsun demek icin diye. Artık kendimi cok baskı altında hissediyorum, sanki yarışıyoruz sanki ileride ben onun yaşadıklarını yaşamak zorundayım, evlenen herkes bunları yaşamaya mecbur gibi. Sürekli gelecege dair bir korkutma ve tehdit icerisinde. Ve ben surekli mutsuz olacagımı, cocuklugumdaki annem gibi bir hayatım olacagını dusunup daha cok uzuluyorum. Senelerdir bu sekilde ve ben asla annemle bir sey paylasmıyorum, cunku nadiren de olsa paylastıgımda hep beni suclar, ve kötü bir sey yasadıgım zaman yenilgiye ugramıs gibi hissediyorum hep kendimi. O yuzden hicbir durumda ve hıcbır zaman ve kimseye karsı hatamı kabul etmedigimi fark ettim, yanlıs yapmaya hakkım yokmus gibi.

*Annem 22 yasında evlenmis, 25 yasındayken de ben dogmusum. Lütfen, erken yasta evlenmek icin evlenmeyin, evlenince mutsuzsanız cocuk dogurmayın, doguracaksanız da bunun buyuk bir sorumluluk oldugunu bilin, hicbir cocuk anne babasının mutsuzlugunu paylasmak icin bu dunyaya gelmiyor. Mutsuzsanız psikologa gidin, cocuklarınızı pedagog yardımı ile yetistirin. Ben bu yasa geldim hala cocuklugumdaki mutsuz anne imajının yarattıgı etkiden kurtulmaya calısıyorum. Ben bunu basarmaya calısıyorum ama cocukken bunu yasamak cok daha agır oluyor.

Cok uzun oldu biliyorum ama icimi dökmek istedim okuyan olursa simdiden tesekkur ederim.

Demek ki bilmiyormus bilmiyor. O hata etmis ya da ediyor. Ama siz farkindasiniz aslinda problemin ne oldugunu. Ona yardim etmeyi deneyin. Tesekkür ederim beni sevdigin icin katlandin. Ben de seni seviyorum. Ama sürekli bu cümleni duyunca kendimi suclu ve mutsuz gelecekten umutsuz hissediyorum deyin. Yani aslinda sözümün özü acik acik konusun. Suclamadan.

Bende 3kız annesiyim benim annemde biz kücük ken tansiyon hastası olmuş bize derdiki sizin yüzünüzden bende gercek sanırdım büyüyünce anladım bizim yüzümüzden olmadıgını ben şimdik hasta olsam kızlarıma belli etmemeye celışırım annem gibi şikayetci olmamaya calışıyorum sükredecek cok nimetimiz var başta saglık eş ve cocuklar Allah aratmadan verdi sizde gecmişi bırakın mersedesinizle güzelce gezin :))))en sevdigim araba markasıdır cok rahat güle güle kulanın.
ya cok tesekkur ederim ne tatlısınız:KK200: bence de hayatta sükredecek cok sey var ben burada annemi suclamaya gelmedim aslında yasadıklarımı anlattım belki de annem yerinde baska biri olsa o da öyle yapardı veya babam da öyle yapabilirdi ama olmadı, annemi cok seviyorum onun da bizi cok sevdigini biliyorum ama onun da yapısı bu ve hep bize ynsıttı bılmeden belki tecrubesizlikten ama ben bunun zorlugunu cok cektim o yuzden su an mutlulugun ve sahip oldugum her seyin kıymetini cok daha iyi anlıyorum

Hersey para,mercedes,ev,manzara degil malesef.
Belki babanizdan ilgi,ona vakit ayirmasini,onunla sohbet etmesini,onunla ilgilenmesini beklemistir.
Sefkate ihtiyaci vardir.
Babaniz duz mantik biridir belki.

Babanizin karakterini bilmiyoruz.
Babanizin ailesinden sıkıntıları annenizi mutsuz yapmis olabilir.

Bende esimin ailesiyle gorusmuyorum.
Oglumda tanimiyo onlari.
Sizin gibi buyudugunde de tanimiyo olacak.
Esimin ailesi benimde psikolojimi fena zedeledi.

Bende hep mutsuz bir 7sene gecirdim.
Cok agladigima sahit oldu evladim istemesemde malesef gordu.

Simdi bu benim sucum mu?
Benim kotu anne oldugumu mu gosterir?

Evin icindesin 4 duvar agliyosun
Banyoya kaciyosun,wc kaciyosun agliyosun.
Gece suratina yastigi basip agliyosun.

Ayni evin icinde olunca cocugunda sahit oldugu seyler olabiliyo..

Kimin cocugu cok sakin cok sessiz bir ortamda buyuyo ki?

Kucuk tartismalarda olsa illaki sahit oluyolar.

Siz ailenizin size yasattigi kötü izlenimleri size örnek olarak alin.
O hatalari yapmazsiniz aile olunca.

Sen bu mutsuzluğun gereksiz olduğunun farkına vardıysan bunu hayatına zaten taşımazsın ki , belli ki annen istemediği bir hayatın içerisinde mutsuz olmuş sizi de kendiyle mutsuz etmiş ama bunun dışında bir şey göremedim ( yazdıkların kadarıyla tabi )
Kendi zamanlarının koşullarını yaşamışlar mahalle baskısıyla evlilik mahalle baskısıyla çocuk ... ve peşine bizler yaralı bereli hayatlarımız Allah c.c sağlık vermiş , para vermiş , iş vermiş ,eş vermiş , sağlıklı evlatlar vermiş huzurlu bir ülkede yaşama şansı vermiş ama huzur vermemiş
Benim annemde seninkinin bir farklı versiyonu kompleksleri , desteksiz abartmaları etrafla yarışmaları olmadığındaki hırçınlıkları cok ciddi zararlar verdi ( halada veriyor ) yine de o da bir insan çerçevesinde değerlendirip, kırmadan eleştiriyorum ( yinede bağırıp çağırıp kapatıyor tabii ) kendi çocuğuma daha iyi anne olmaya çalışıyorum yoksa kafaya takıp dertlenmeye kalksak aynı duruma düşeriz, gerek yok düşünüp üzülüp süzülüp yeterince sinir krizi geçirdim zaten geride bırakıp kendi hayatına bakmak en iyisi...

Tipik simarik insan diyorum ben bunlara..
Biri demis 3 aylik bebegi olan sikayet eden anne diye buraya yazayim 3 aylik bebek uykusuzluk zordur. Ilerde sen koliktin hayatimi mafettin bebekken hep emdin beni tuvalete göndermedin diye sanmiyorum ki bir anne cocuguna sikayette bulunsun, o konu cok baska. Lohusalik ve uykusuzluk cok baska. Oranin ben iyice bir altini cizeyim. Gelelim asil konuya.
Ha ben de yalniz ve zor zamanlar gecirdim ama bunun sorumlusu bir gün bile evladim olmadi, olamaz. 23 yasinda kucagima aldim gencsem gencim, bir gün olsun gezemedim demedim. Inatla gezmedim cocugum icin en uygun ortami sagladim. Yani cocukla kocayla alakali bir durum degil bu.
Kisilerin yanlis tutumlariyla alakali. Kisi zaten mutsuzdur sucu evladina kocasina atar. Ama kendi iyi yanlarini görmez. Sanki dünyadaki tek derdi onalr cekiyormus diye.
Anneannem öyleydi her an sikayet her an ben neler cektim. Yahu yeter! Gecmise takilmis neler cekmismis hadi oradan bal gibide geziyordun da. Iki terslik yasadi diye ömrü boyu hayiflanir.
Ikinci örnek kayinvalidem. Kimse onu mutlu edemez. Ben artik biktim onun durumundan.
Ben bunlara sükürsüzlük derim. Sagligimiz yerinde yedigimiz ekmek onunde sorunlar illaki olacak, gülmeme engel degil.
Simariklik iste. Bir gün de mutlu ol ben kadin hicbir derdimiz yok. Ama bebegim dogdugu ilk zamanlardaki o büyüüük derdi yazayim sana, ben onu telefonla aramiyormusum. Bak. Bunun icin aylarca ugrastik, ne kavgasi bitti ne depresyonu.
Insanin enerjisini emiyorlar.
Sükürsüzlük ve simariklik.
Kesinlikle karakterin önemli, ayni seyleri yasamazsin. Cocugun da olur kocan da.
Ne demek gezemiyorum. Ya ben gezemedim diye bir gün cemkirmedim esime. Evde cocuk baktim gezemedim ama neden sikayet edeyim yahu. Hem güzel günlere umut ettim. Ediyorum da.
Yani zorluk illaki yasanir, dünya bu. Allah hastalikla evlatla sinamasin.
Ben derim derdi yok da ondan bunlara takiyor.
Beni hayata küstüren de kayinvalidem oldu. Onun memnuniyetsizligi depresyonu benden panik yapiyor. Hastalaniyorum resmen.
Hayat güzel, basimiza hersey gelebilir de. Mutlu olmak icin neyimiz varsa ona sarilmaliyiz. Sikayet etmek cok kolay. Kimse seni mutlu edemez sen istemedikten sonra.
Böyle insanlarla az görüsün, anneniz bile olsa. Ömür törpüleri yaa.
ugrasıp yazmıssınız tesekkur ederim. gercekten bazı insanların huyu boyle ben de annemde bunu gordum. kötü olan kısım bunu butun cocuklugum boyunca yasadım ve aklım ermeye basladıgı zaman gordum. bazen arkadaslarımla dertlesirken konusuyoruz onlar da dıyor anneleri surekli söylenirmis sikayet edermis, onlar da kucukken zannederlermis ki hayat cok kötü, berbat. ama nasıl her kadının görümce kv derdi yasaması bu derdi hafifletmiyorsa, her annenin aynı sekilde söylenip bunları cocuguna yansıtması da bu sucu hafifletmiyor. bizim de köpeğimiz var simdi ben ugrasıyorum her seyiyle, ben de almadım ama cok seviyorum o benim her seyim. yeri geliyor butun gun evde oturuyoruz butun hayatımı ona göre programlıyorum ama asla söylenmiyorum asla sikayet etmiyorum ben halimden memnunum cok seviyorum cunku. bilmiyorum demek ki insanlar cocuk sahibi olunca mutsuz evlilik + cocuk sorumlulugu + aile problemleri ust uste binince dengeyi kuramıyor, illa bir taraftan cıkarıyor sinirini. annem babama karsı agzını acamazdı, babannemlere karsı da hic acamazdı. babam ezmezdi annemi ama babannem biraz dominant bir kadındı cidden. annem de bize döktü hep icini, bize anlattı.ama bence cok yanlıs bir secim oldu, bunu da bu yasta anlıyorum. ogrendigim en onemlisi bu oldu ileride asla yapmamam gerekenleri artık biliyorum

Bende sizi anladım bu konuda belki de annemizsin durumundan dolayı vicdan yapıyorsunuz ama aile ilişkilerinde kendi başımıza hareket etmek herşey hallolur yanı babaanneniz ornegin gerçekten annenizi sevmeye bilir , belki babaanneniz suçları var ama belki annenizin de payi var ama sizi sever , anneniz canım değil ama siz canisiniz

Benimde kızım var dusunuyorum kv beni sevmeye bilir ama kızım onun torunu sağduyulu davranmak zorundayim

Ben kızımı doldurdum ornegin ,aslında kziimi da tarafima çektim evet ama sonuç aslında ben kziima zarr verdim.

Evet Babaanne ile mesafe oldu oh ne güzel ama aslinda benim kızım yara aldı ilişkileri zayıfladı ve kızımın ruhunu yok yere bunlarla doldurmuş oldum meseleler büyükler arasında , küçükleri katmak bencillik başka bisy değil.anne babalar bilerek veya bilmeyerek nefret tohumu ekip o küçük bedenleri yok yere olumsuzluklarla dolduruyor

Benim eşim de annesi yüzünden Babaanne ile kus gibi biseydi yani kuş değil ama arayıp sormazdi.inanin 4.5 yıl olacak bir kac ay sonra evleneli.biz geçen yaz gittik kadına ama o yüzündeki mutluluğu anlatamam.

Eşim hep dolmuş ,ama amcamın çocuğuna onu yaptı babaannem bana yapmadı vs vs hep bu tur şeyler.ikna ettim şimdi kadında mutlu esimde.cunku artık baba annesine , annesinin gözüyle değil kendi gözüyle bakıyor o gelin kv iliskisydi ama bu torun Babaanne ilişkisi

Uzun yazdım bende içimi dokmuş oldu
Bakın belki babaanneniz de hatalar yaptı ve pişman , cenezesi olunca emin olun çok uzulursunuz gidip kinussaydim ne olurdu sanki diye içiniz icinizi yer aman ne fayda gorusmeyi cenazeye bırakmayin

Suçlu bile olsa affeden kaybetmez kazanır ben böyle dusunuyorum
evet cok tesekkur ederim.. cok dogru söylemissiniz. üzüldüm okurken. yetiskinler cok bencillik ediyor gercekten cocuklara karsı, ve sonuc ortada. hep cocuklar ortada gidip gidip geliyor, cocuklugumdan itibaren hic sevemedim babannemi, bu yasıma geldim, hala sogugum ona karsı. dedigim gibi kırmak istiyorum ama, ne bileyim. haklısınız siz. babannemi aramam lazım belki de.

Geçen bir konu vardı linç edildiğim. 3 aylık bebeği olan bir kadının bebeğinden şikayet ettiği 4. konusu! Meseleyi benim çocuğum olmayışına bağladı millet ama hiç alakası yok. Sorun işte burda senin anlattığın bölümde..Benzer bir anneye sahibim. Hiç bir zaman dizine yatıp da ağlayamadım bir sorunum olduğunda. Evliliğimde de bazı problemler oldu yer yer en önce annemden sakladım bunu." Ben sana demiştim " demesin diye!

Seni çok iyi anlıyorum ama korkma.. ben de anneme bakınca hiç de berbat bir hayat yaşamadığını hayatı berbat edenin kendisi olduğunu görüyorum. Bunu görünce sorun büyük ölçüde azalıyor. Yıllarca elti kayın kv dedikodularına ben de maruz kaldım, baban beni öyle ezdi böyle ezdileri dinledim.. ama şimdi evim ayrı barkım ayrı. Annem kendini mutsuz edecek trilyon şey buluyor her saat.. şikayetlenmeye başladığında işe çağırıyorlar, yemek taştı, biri arıyor diye kapatıyorum tlfu :olamaz:[/QUOTE]
yazdıklarınızın her kelimesine katılıyorum.malesef ruhsat erilmiyor.hazır olmadan çocuk yapıyorlar sonra kaldıramıyorlar e o miniğin de hayatını mahvediyorlar.örnek işte konu sahibesinin hayatı.özellikle şu sözüne takıldım:"bu mutluluk bana ait değilmiş gibi hissediyorum" demiş konu sahibesi.demek ki bilinçaltına işlenmiş nakış nakış mutsuzluk
sonra da çıkarlar analık kutsal analık şöyle analık böyle.doğurmaya her canlı doğrurur ondan sonrası özellikle işin psikolojik boyutu önemli.

Bence senin annenin problemi ne baban ne mutsuz geçen hayatı ne erken yaşta çocuk sahibi olması. Gözle görülen elle tutulan hiç bir şey yok. Saçma sapan şeyleri kendine dert etmiş kendi kendine eziyet etmiş size eziyet etmiş. Muhtemelen babana eziyet etmiş.

Anliyorum ki annenin ailesi zengin, evlendiginde de baban benzer imkanlar sunmus simdi de oyle devam ediyor. Gerçekten bir derdi kederi tasasi acısı olmamış allahtan gelen. Ben annemi hatırlıyorum kardeşim icin yurt disindan ilac almak lazim oldu. ilaç parasini bulmak için aylarca ne endişeler ne kederler çekti. Bak bu parayla çözülecek problem. Bir de parayla cozulemeyecek ne acılar yaşadık. İnsan ilişkileri ile alakası olmayan. Bakıyorum hayatıma küçük emrah dan hallice. Ama kimse bana bu kadın mutsuz demez. Çünkü içten geliyor benim mutluluğum.

Bence senin annenin mutsuzlugu da içten geliyor. Çözümü var ben bu halimle bile ayda 600 -800 yillarca terapilere para harcadım annen de gitsin.
cok dogru. insanın icinden gelmeli. bazen ben de nedensiz yere mutlu oluyorum, ya da ne bileyim beni mutlu etmek icin dondurma alsan ya da hamburger yemeye gidelim desen inanılmaz mutlu olurum. mesela en yakın arkadasımla ne zman bulussak hep salata yeriz, gecen dogum gunumde hamburger yiyelim istersen dedi o kadar sevindim ki. diyor ki bu kadar sevinecegini bilsem onceden teklif ederdim havalara uctun resmen. gercekten öyle, ben kolay mutlu oluyorum cunku mutlu olmak basit bir sey, hayatı basite indirgemek lazım ki tadını alasın. ben genel olarak hayattan zevk almaya calısan bir insanım ama bazen herkesinki gibi icinden cıkamayacagım sorunlarım oluyor, elbette karamsarlıga kapılıyorum. ama bunu genel hayat tarzı haline getirip sürekli batsın bu dünya diye dolasırsam, istersem 50 hamburger yiyeyim, tebessüm edemem..

Ben çoğu arkadasin düşündüğü gibi iyi anne olamamiş gibi birsey asla demiyorum ve zannetmiyorum da böyle birşey.

Anneniz babanızı hiç sevmemiş sorun bu. Köşkte otursa sarayda otursa ne olacak. Sevmemiş kadın. Bir ömrü de sevmediği bir adamla gecirmis onun sevmedigi ailesiyle muhattap olmus.belki de sizin rahatiniz için katlanmis.
çocuğun suçu ne ki? bu bayan bilinçaltına mutsuzluğu yerleştirmiş.bu şekilde katlanıp bir çocuğa bu travmayı yaratacağına ayrılsaymış.

Yorumlarını severim, bu kadar genç olduğunu bilmiyordum. :)
Evdeki huzursuzluk açısından benzer şeyler yaşamışız, sürekli kavga eden anne baba, sürekli ayırmaya çalışan ayıramayınca odasında ağlayan iki çocuk, kavga etmeyin deyince ağır şekilde azarlanıp siz karışmayın denen çocuklar, ayrılmaya cesaret edemeyen ve sürekli çocuklarına sizin için katlanıyorum diyen anne, sürekli babanneyi dedeyi kötüler, anlatır anlatır anlatır bağırır çağırır. :/
Evet kötü şeyler yaşamış olabilirler ama hiçbir şey mutsuz kavga gürültü içinde çocuk büyütmenin bahanesi olamaz. Çocuklara yansıtınca sorun ortadan kalkmıyor Zaten, e yansıtma o zaman.
Benim de bu konuda kırgınlıklarım var ama zamanı geri getiremiyoruz. Yapabileceğimiz tek şey yaşayıp gördüklerimizi kendi çocuklarımıza yapmamak.
evet ayyyyynen öyle. zaten ben kendi ailemde o kadar cok sey gordum ki, artık ileride cocuklarıma karsı cok mükemmel derecede dikkatli olacagım sanırım. nasılsa ona buna icini dökünce bosaltınca dertler azalmıyor, aksine daha cok gaza getiriyor insan kendisini. olan karsı tarafa oluyor..
tesekkur ederim bu arada:) daha iki güne kadar 23 yasındaydım da yaslandım ben de:KK43:

bence anneniz erken yaşta evlenmemiş. bilemeyiz ama eşiyle özel konularda sorunları olabilir, severek evlenmemiş olabilir ve bunu asla dile getirmemiş de olabilir, anaç olmayan bir kişilikle evlat sahibi olmuş olabilir ya da mutsuzluktan haz alabilir. benim bir kardeşim öyle çünkü. hiçbir şey olmasa insanlar niye mutlu diye bile sinirlenir.

zira ben de 23 yaşımda evlendim 24 yaşımda anne oldum. çalışıyorum da eşim de çok yoğun çalışıyor. şu an işteyim mesela. gezmek falan hayal gibi. yaz tatilin de 4 gün yıllık izin kullanıp tatil yaptım. mutluyum çok şükür. her insan gibi belki biraz daha fazla olabilir sıkıntılarım da var. ama bunla baş etmeliyim yani yapacak bişey yok.
size bunları neden anlattım biliyor musunuz; annenizi artık değiştiremezsiniz ama kendi fikirlerinizi değiştirebilirsiniz. evlenince dünyanın en mutlu kadını olabilirsiniz, ya da onca dert için de yine de mutlu olduğunuzu düşünebilirsiniz, yaptığınız çocuklar için ohh iyi ki olmuşlar da eve bağlamış keratalar diyebilirsiniz. kesinlikle kişilik meselesi bu.
evet kesinlikle öyle, olay tamamen kişinin kendisinde bitiyor. ben zaten eskiden annem yuzunden panik atak olmustum, sürekli stres panik gerginlik eklendi kalp hastası oldum. annemde bunların hicbiri yok ama bunu anneme söylediginde de baban yuzunden ben de sıkılıyorum diyor ama bu hastalıkları hep ben cektim. ama cok sukur ki hepsi bitti gitti, bilincim yerinde ve tam olarak iyiyim, kendimin farkındayım ve mutluyum. her sey tamamen kişinin kendisinin elinde..

Geçen bir konu vardı linç edildiğim. 3 aylık bebeği olan bir kadının bebeğinden şikayet ettiği 4. konusu! Meseleyi benim çocuğum olmayışına bağladı millet ama hiç alakası yok. Sorun işte burda senin anlattığın bölümde..Benzer bir anneye sahibim. Hiç bir zaman dizine yatıp da ağlayamadım bir sorunum olduğunda. Evliliğimde de bazı problemler oldu yer yer en önce annemden sakladım bunu." Ben sana demiştim " demesin diye!

Seni çok iyi anlıyorum ama korkma.. ben de anneme bakınca hiç de berbat bir hayat yaşamadığını hayatı berbat edenin kendisi olduğunu görüyorum. Bunu görünce sorun büyük ölçüde azalıyor. Yıllarca elti kayın kv dedikodularına ben de maruz kaldım, baban beni öyle ezdi böyle ezdileri dinledim.. ama şimdi evim ayrı barkım ayrı. Annem kendini mutsuz edecek trilyon şey buluyor her saat.. şikayetlenmeye başladığında işe çağırıyorlar, yemek taştı, biri arıyor diye kapatıyorum tlfu :olamaz:
yazdıklarınızın her kelimesine katılıyorum.malesef ruhsat erilmiyor.hazır olmadan çocuk yapıyorlar sonra kaldıramıyorlar e o miniğin de hayatını mahvediyorlar.örnek işte konu sahibesinin hayatı.özellikle şu sözüne takıldım:"bu mutluluk bana ait değilmiş gibi hissediyorum" demiş konu sahibesi.demek ki bilinçaltına işlenmiş nakış nakış mutsuzluk
sonra da çıkarlar analık kutsal analık şöyle analık böyle.doğurmaya her canlı doğrurur ondan sonrası özellikle işin psikolojik boyutu önemli.[/QUOTE]
Ben de annem gibi bir anne olursam diye korkuyorum. Umarım çok daha iyisi olmayı başarırım

Bunu bu yaşlarımda yeni yeni fark ediyorum. Yaşım 24. Objektif olarak normal bir çocukluk geçirdim, herkes gibi. Bilincimin yerine gelmeye başladıgı zamanları hatırlıyorum, ilkokul zamanlarımı net hatırlıyorum.
Küçükken yazın her gün anneannemlere giderdik, her gün avm magaza bilmem ne dolaşır dururduk annem, teyzem ve ananemin yanında. Sonra her gün eve dönerken annem yolda bagırırdı, yine sunu yaptınız, yok rahat durmuyorsunuz söyle böyle diye. Eve gidince de aksam babam gelene kadar saatlerce ders calısırdık.

Neyse, zaman geciyor, ilkokul 1'den 12 yasıma kadarki zaman aralıgı dıyelim. Annemle babam sürekli kavga ederdi. Babam bizim yanımızda kavga etmemeye calısırdı ama annem hep bizi kullanırdı, gelip sorardı kim haklı bilmem ne diye. Çok kücükken oluyor bunlar, ama annem sürekli ben sizin icin katlanıyorum, ben sunları yasadım, söyle böyle bagırıp dururdu surekli.
Ben burada cok kv görümce konusu okudugum icin artık herkesin aynı seyleri yasadıgını az cok göruyorum, annem anlattıgı zaman müthiş bir iskence gibi gelirdi ama cok sıradan ve herkesin yasadıgı seylermis meger. Annemin de anlattıkları hep aynıydı, babannen benden hizmet bekliyor, benim iki cocugum var iste kendi akrabalarını toplayıp bızım eve getiriyor, yok gün yapacagı zaman benden tatlı istiyor, yok yeni evlendigimizde her gun onlara giderdik falan. Sürekli biz kücükken babanneme, halama, amcama karsı kötü konusurdu anlatırdı. Doldururdu yani acık söylemek gerekirse.
Su an baba tarafından kimseyle görusmuyorum. Ne ben ne kardesim.

Küçüklüğümden beri annem beynime bazı seyleri o kadar net yerlestirmis ki ben eskiden kendimizin cok fakir ve kötü durumda ve mutsuz oldugumuzu dusunurdum. Bütün cocuklugum annemlerin kavgalarını izlemekle gecti, evet her ailede olan seyler ama 8-9 yasında olunca bunun her ailede olan seyler oldugunu bilemiyorsun, o an ben o algıyı yerlestirmisim kafama ve hep o kodla yasamısım. Hep cok mutsuz cok zor durumda oldugumuzu dusundum butun cocuklugum boyunca. Küçükken diyordum ki "ben ileride anne olmak istemiyorum, sonra babaya zorla katlanman gerekiyor"

Dusunuyorum, daha 99 yılıydı babamın ustu acık Mercedes i vardı, o zaman Mercedes almak ne kadar zor bir seydi halbuki, ama annem hep aglardı, hep mutsuzdu. Birlikte cekildigimiz fotograflarımız vardı, kendisinin oldugu fotografları cerceveletmezdi hic, ve her zaman suratı asıktı. Cok guzel deniz manzaralı buyuk bir evde oturuyorduk. Bakıyorum, simdi de cok guzel bir yerde ve evde oturuyoruz, istedigim her seyi alıyorum, benim de ustu acık Mercedesim var, arkadaslarımla tatile gidiyorum, mutluyum yani. Ama sanki hep bu mutluluk bana ait degil, bu hayat bana ait degil, ben mutsuz olmak zorundayım gibi hissediyorum. Bu aralar bu dusunce sürekli zihnimde zuhur etmeye basladı.

Geçen gun annem biraz söyleniyordu, dedem de kızdı (kendi babası) kızım senin stres yapıp sıkılacagın ne var yedigin önunde yemedigin arkanda haftada uc gun yarım gun calısıyorsun, ama surekli mutsuzsun yorgunsun, geriliyorum sıkılıyorum diyip duruyorsun hep sinirlisin dedi.

Biz ikimiz konusunca bana ben sürekli ezildim, sürekli agladım, hep sizin icin katlandım berbat bir hayatım oldu diye söylenir durur, ben de olmuş bitmiş şeyler 15 yıl once olan seyi su an tekrar dusunup kendini doldurma derim. Seni de görecegim evlenince, baban gibi biriyle evlenirsen görürsün, evlenince öyle olmuyor, öyle her gun her gun gezmeleri unut dedi. Ben de patladım artık, resmen ben mutsuz olayım da bak ben sana demiştim demek icin tetikte bekliyorsun oh olsun demek icin diye. Artık kendimi cok baskı altında hissediyorum, sanki yarışıyoruz sanki ileride ben onun yaşadıklarını yaşamak zorundayım, evlenen herkes bunları yaşamaya mecbur gibi. Sürekli gelecege dair bir korkutma ve tehdit icerisinde. Ve ben surekli mutsuz olacagımı, cocuklugumdaki annem gibi bir hayatım olacagını dusunup daha cok uzuluyorum. Senelerdir bu sekilde ve ben asla annemle bir sey paylasmıyorum, cunku nadiren de olsa paylastıgımda hep beni suclar, ve kötü bir sey yasadıgım zaman yenilgiye ugramıs gibi hissediyorum hep kendimi. O yuzden hicbir durumda ve hıcbır zaman ve kimseye karsı hatamı kabul etmedigimi fark ettim, yanlıs yapmaya hakkım yokmus gibi.

*Annem 22 yasında evlenmis, 25 yasındayken de ben dogmusum. Lütfen, erken yasta evlenmek icin evlenmeyin, evlenince mutsuzsanız cocuk dogurmayın, doguracaksanız da bunun buyuk bir sorumluluk oldugunu bilin, hicbir cocuk anne babasının mutsuzlugunu paylasmak icin bu dunyaya gelmiyor. Mutsuzsanız psikologa gidin, cocuklarınızı pedagog yardımı ile yetistirin. Ben bu yasa geldim hala cocuklugumdaki mutsuz anne imajının yarattıgı etkiden kurtulmaya calısıyorum. Ben bunu basarmaya calısıyorum ama cocukken bunu yasamak cok daha agır oluyor.

Cok uzun oldu biliyorum ama icimi dökmek istedim okuyan olursa simdiden tesekkur ederim.
Icim alev aldi yandim resmen anne cocukluk yaradir hep yasamayan bilemez o etki butum hayatina sirayet eder ben hala 33 yasinda debelenip debelenip dururum

Kendi anneme benzettim :) bazı şeyleri değiştiremezsin kabullen. Annen kronik depresiftir büyük ihtimalle. Maalesef bu genetik bir hastalık. Yardım al sen de de çıkması büyük bir ihtimal gibi. Üzülme sen de. Ailelerimizi kendimiz seçmiyoruz. Benim annem bize kahvaltı bile hazırlamazdı. Evde hergün mercimek çorbası pişerdi onu içerdik. Ve bunun nedeni fakirlik değildi. Sadece canı istemezdi. Şimdi neredeyse 70 ine geliyor gala mutsuz gala söyleniyor. Kızlarının eşleriyle babamı kıyaslıyor. Yok bizim kocalarımız peşimize geziyormuşta bir aramızda o şansızmışta! Düşün öz annem! Kendime kıyafet alırken gizli alırdım. Ona niye almadım diye kıskanmasın diye. Oooo... anlatmayayım daha neler nelerrr. Son bir şey hasta olmaktan nefret ederim çünkü annem hep hastaydı hem hastaneydi hem açtık üşürdük. Ve biz fakir değildik. İki arabaları bir sürü evleri vardı. Ne zaman hasta olsam annem ben daha çok hastayım yarışına girerdi. Çorba bile pişirmezdi. Kardeşler birbirimize bakardık. Şimdi anne olmaya çalışıyorum. Annem geçenlerde dedi ki! Çok güleceksiniz ! Sen yeter ki doğur ben bakarım :)
:) son cümleye güldüm gercekten iyiymiş. annem cok sukur bizim hicbir seyimizi eksik etmedi her zaman mükellef sofralar hazırlar tıka basa da doyurur, hastalanınca sabaha kadar başımızda beklerdi. gercekten burada da hep yazdım annem cok iyi bir anne, kendi dertlerinden bagımsız olarak. ama ne zaman bir seye canı sıkılsa (ki neredeyse her gun bir seye takılır) baslardı söylnmeye. surekli babam söyle kötü babannem böyle kötü hayat böyle berbat evlilik cehennem. butun bu kötülülklere bizm yzumuzden katlandıgını da ekleyince iyice üzülür aglardım. cok agladım geceleri. cok kücüktüm ama hatırlıyorum. böyle bir hayat iste. insanın dengeyi iyi kurması lazım.
kronik depresif eger genetik bir seyse ve gercekten geciyorsa o zaman panik olabilirim. cunku depresyon hic bana göre bir sey degil :KK43:

evet ben de iyi bir anne olamamıs kısmına katılmıyorum yazan her kisiye de acıkladım zaten durumu. öyle bir sikayetim asla yok ve olmadı da.
aslında severek isteyerek evlenmisler, anneannemler cok erken hala okuyor diye istememis ama evlenmisler sonuc olarak. zamanla cekilmez hale gelmis olabilir bircok sey. gerisi zaten yazdıgım gibi..

Demek ki bilmiyormus bilmiyor. O hata etmis ya da ediyor. Ama siz farkindasiniz aslinda problemin ne oldugunu. Ona yardim etmeyi deneyin. Tesekkür ederim beni sevdigin icin katlandin. Ben de seni seviyorum. Ama sürekli bu cümleni duyunca kendimi suclu ve mutsuz gelecekten umutsuz hissediyorum deyin. Yani aslinda sözümün özü acik acik konusun. Suclamadan.
ben surekli onunla bu konu oldugu zaman konusuyorum, telkinlerde bulunuyorum ve cok sakin bir sekilde anlatıyorum neyin ne oldugunu, olmadıgını, her seyi. gercekten psikologa gitse benim dediklerimin aynısını söyler ondan da eminim. ama annem mutsuz olmayı ve hasta olmayı seviyor. surekli kendisini hasta etmek icin ugrasıyor. lenfleri alındı agırlıktan gectim hicbir sey kaldırmaması lazım spora gidip agırlık calısıyor. grip olmaması lazım ıslak sacla bahceye cıkıyor. yediklerine asla dikkat etmiyor, sekeri var butun gun ac gezip eve gelip pasta tatlı yiyor. bu insan 50 yasına basacak yakında. benim elimden artık bir sey gelmiyor. bilerek yaptıgını dusunuyorum artık, cunku sonunda yine ben sizin icin hasta oldum, siz beni hasta ettiniz diyecek.

Hersey para,mercedes,ev,manzara degil malesef.
Belki babanizdan ilgi,ona vakit ayirmasini,onunla sohbet etmesini,onunla ilgilenmesini beklemistir.
Sefkate ihtiyaci vardir.
Babaniz duz mantik biridir belki.

Babanizin karakterini bilmiyoruz.
Babanizin ailesinden sıkıntıları annenizi mutsuz yapmis olabilir.

Bende esimin ailesiyle gorusmuyorum.
Oglumda tanimiyo onlari.
Sizin gibi buyudugunde de tanimiyo olacak.
Esimin ailesi benimde psikolojimi fena zedeledi.

Bende hep mutsuz bir 7sene gecirdim.
Cok agladigima sahit oldu evladim istemesemde malesef gordu.

Simdi bu benim sucum mu?
Benim kotu anne oldugumu mu gosterir?

Evin icindesin 4 duvar agliyosun
Banyoya kaciyosun,wc kaciyosun agliyosun.
Gece suratina yastigi basip agliyosun.

Ayni evin icinde olunca cocugunda sahit oldugu seyler olabiliyo..

Kimin cocugu cok sakin cok sessiz bir ortamda buyuyo ki?

Kucuk tartismalarda olsa illaki sahit oluyolar.

Siz ailenizin size yasattigi kötü izlenimleri size örnek olarak alin.
O hatalari yapmazsiniz aile olunca.
evet dogru, siz de farkındasınız bu durumun zaten. annemlerin de öyleydi. aynen dediginiz gibi babam cok duz bir adam, ailesi de sıkıntılı cok karıstılar bize, annemin ailesi pek ilgilenmezdi. öyle veya böyle bir cocuk sahit olur evet, ama siz gidip surekli cocugunuza bunları anlatır, babasından sogutur, insanlara karsı doldurursanız biraz ters gitmeye baslar isler. ben de o yuzden cok uzuldum. cunku hep hayat cehennem, evlilik cehennem, her seye lanet olsun, babam berbat bir adam. surekli hayatım boyunca bunu duydum bunlarla yasadım. tabii ki evin icinde bir sıkıntı yasanıyorsa herkes buna ortak olur ama bu biraz acımasızca gelmeye basladı bana. bir noktadan sonra yani.

X