Annemin bende yarattığı çocukluk travması

Bunu bu yaşlarımda yeni yeni fark ediyorum. Yaşım 24. Objektif olarak normal bir çocukluk geçirdim, herkes gibi. Bilincimin yerine gelmeye başladıgı zamanları hatırlıyorum, ilkokul zamanlarımı net hatırlıyorum.
Küçükken yazın her gün anneannemlere giderdik, her gün avm magaza bilmem ne dolaşır dururduk annem, teyzem ve ananemin yanında. Sonra her gün eve dönerken annem yolda bagırırdı, yine sunu yaptınız, yok rahat durmuyorsunuz söyle böyle diye. Eve gidince de aksam babam gelene kadar saatlerce ders calısırdık.

Neyse, zaman geciyor, ilkokul 1'den 12 yasıma kadarki zaman aralıgı dıyelim. Annemle babam sürekli kavga ederdi. Babam bizim yanımızda kavga etmemeye calısırdı ama annem hep bizi kullanırdı, gelip sorardı kim haklı bilmem ne diye. Çok kücükken oluyor bunlar, ama annem sürekli ben sizin icin katlanıyorum, ben sunları yasadım, söyle böyle bagırıp dururdu surekli.
Ben burada cok kv görümce konusu okudugum icin artık herkesin aynı seyleri yasadıgını az cok göruyorum, annem anlattıgı zaman müthiş bir iskence gibi gelirdi ama cok sıradan ve herkesin yasadıgı seylermis meger. Annemin de anlattıkları hep aynıydı, babannen benden hizmet bekliyor, benim iki cocugum var iste kendi akrabalarını toplayıp bızım eve getiriyor, yok gün yapacagı zaman benden tatlı istiyor, yok yeni evlendigimizde her gun onlara giderdik falan. Sürekli biz kücükken babanneme, halama, amcama karsı kötü konusurdu anlatırdı. Doldururdu yani acık söylemek gerekirse.
Su an baba tarafından kimseyle görusmuyorum. Ne ben ne kardesim.

Küçüklüğümden beri annem beynime bazı seyleri o kadar net yerlestirmis ki ben eskiden kendimizin cok fakir ve kötü durumda ve mutsuz oldugumuzu dusunurdum. Bütün cocuklugum annemlerin kavgalarını izlemekle gecti, evet her ailede olan seyler ama 8-9 yasında olunca bunun her ailede olan seyler oldugunu bilemiyorsun, o an ben o algıyı yerlestirmisim kafama ve hep o kodla yasamısım. Hep cok mutsuz cok zor durumda oldugumuzu dusundum butun cocuklugum boyunca. Küçükken diyordum ki "ben ileride anne olmak istemiyorum, sonra babaya zorla katlanman gerekiyor"

Dusunuyorum, daha 99 yılıydı babamın ustu acık Mercedes i vardı, o zaman Mercedes almak ne kadar zor bir seydi halbuki, ama annem hep aglardı, hep mutsuzdu. Birlikte cekildigimiz fotograflarımız vardı, kendisinin oldugu fotografları cerceveletmezdi hic, ve her zaman suratı asıktı. Cok guzel deniz manzaralı buyuk bir evde oturuyorduk. Bakıyorum, simdi de cok guzel bir yerde ve evde oturuyoruz, istedigim her seyi alıyorum, benim de ustu acık Mercedesim var, arkadaslarımla tatile gidiyorum, mutluyum yani. Ama sanki hep bu mutluluk bana ait degil, bu hayat bana ait degil, ben mutsuz olmak zorundayım gibi hissediyorum. Bu aralar bu dusunce sürekli zihnimde zuhur etmeye basladı.

Geçen gun annem biraz söyleniyordu, dedem de kızdı (kendi babası) kızım senin stres yapıp sıkılacagın ne var yedigin önunde yemedigin arkanda haftada uc gun yarım gun calısıyorsun, ama surekli mutsuzsun yorgunsun, geriliyorum sıkılıyorum diyip duruyorsun hep sinirlisin dedi.

Biz ikimiz konusunca bana ben sürekli ezildim, sürekli agladım, hep sizin icin katlandım berbat bir hayatım oldu diye söylenir durur, ben de olmuş bitmiş şeyler 15 yıl once olan seyi su an tekrar dusunup kendini doldurma derim. Seni de görecegim evlenince, baban gibi biriyle evlenirsen görürsün, evlenince öyle olmuyor, öyle her gun her gun gezmeleri unut dedi. Ben de patladım artık, resmen ben mutsuz olayım da bak ben sana demiştim demek icin tetikte bekliyorsun oh olsun demek icin diye. Artık kendimi cok baskı altında hissediyorum, sanki yarışıyoruz sanki ileride ben onun yaşadıklarını yaşamak zorundayım, evlenen herkes bunları yaşamaya mecbur gibi. Sürekli gelecege dair bir korkutma ve tehdit icerisinde. Ve ben surekli mutsuz olacagımı, cocuklugumdaki annem gibi bir hayatım olacagını dusunup daha cok uzuluyorum. Senelerdir bu sekilde ve ben asla annemle bir sey paylasmıyorum, cunku nadiren de olsa paylastıgımda hep beni suclar, ve kötü bir sey yasadıgım zaman yenilgiye ugramıs gibi hissediyorum hep kendimi. O yuzden hicbir durumda ve hıcbır zaman ve kimseye karsı hatamı kabul etmedigimi fark ettim, yanlıs yapmaya hakkım yokmus gibi.

*Annem 23 yasında evlenmis, 25 yasındayken de ben dogmusum. Lütfen, erken yasta evlenmek icin evlenmeyin, evlenince mutsuzsanız cocuk dogurmayın, doguracaksanız da bunun buyuk bir sorumluluk oldugunu bilin, hicbir cocuk anne babasının mutsuzlugunu paylasmak icin bu dunyaya gelmiyor. Mutsuzsanız psikologa gidin, cocuklarınızı pedagog yardımı ile yetistirin. Ben bu yasa geldim hala cocuklugumdaki mutsuz anne imajının yarattıgı etkiden kurtulmaya calısıyorum. Ben bunu basarmaya calısıyorum ama cocukken bunu yasamak cok daha agır oluyor.

Cok uzun oldu biliyorum ama icimi dökmek istedim okuyan olursa simdiden tesekkur ederim.
Aslinda ben okuduklarimdan sunu cikardim babaniz bence cok da kotu huysuz bir insan degil . belki anneniz babanizi cok sever ama her yaptigi gozune batar sinir olur ve anneniz de isteyerek hep kendini mutsuzluga itmis belki siz olmasaydiniz anneniz bosanirdi daha farkli biriyle evlenebilirdi annenizin belki de istedigi buydu hep . Her evlenen mutsuz olacak diye birsey yok herkes alninda ne yazarsa onu yasar . ben esimle mutluyum sorunlarimiz olmuyor mu oluyor ama asigim ona yani biz birbirimizi sevdikten sonra herseyin ustesinden geliriz . sende evlenince illaki annen gibi olcaksin diye birsey yok hatta annenin yaptigi hic bir hatayi sen yapma . sen evladina guzel bir anne esinede guzel bir es ol . hersey gonlunce olsun canim benim

Aslinda ben okuduklarimdan sunu cikardim babaniz bence cok da kotu huysuz bir insan degil . belki anneniz babanizi cok sever ama her yaptigi gozune batar sinir olur ve anneniz de isteyerek hep kendini mutsuzluga itmis belki siz olmasaydiniz anneniz bosanirdi daha farkli biriyle evlenebilirdi annenizin belki de istedigi buydu hep . Her evlenen mutsuz olacak diye birsey yok herkes alninda ne yazarsa onu yasar . ben esimle mutluyum sorunlarimiz olmuyor mu oluyor ama asigim ona yani biz birbirimizi sevdikten sonra herseyin ustesinden geliriz . sende evlenince illaki annen gibi olcaksin diye birsey yok hatta annenin yaptigi hic bir hatayi sen yapma . sen evladina guzel bir anne esinede guzel bir es ol . hersey gonlunce olsun canim benim
Canım bunlar (annemde dahil) kocayı hayatta boşamazlar.
Çünkü başka hiç bir adam bu kaprislere tahammül edemez.
Hayatta boşamaz adamın hayatı burunlarından getirirler.

Bunu bu yaşlarımda yeni yeni fark ediyorum. Yaşım 24. Objektif olarak normal bir çocukluk geçirdim, herkes gibi. Bilincimin yerine gelmeye başladıgı zamanları hatırlıyorum, ilkokul zamanlarımı net hatırlıyorum.
Küçükken yazın her gün anneannemlere giderdik, her gün avm magaza bilmem ne dolaşır dururduk annem, teyzem ve ananemin yanında. Sonra her gün eve dönerken annem yolda bagırırdı, yine sunu yaptınız, yok rahat durmuyorsunuz söyle böyle diye. Eve gidince de aksam babam gelene kadar saatlerce ders calısırdık.

Neyse, zaman geciyor, ilkokul 1'den 12 yasıma kadarki zaman aralıgı dıyelim. Annemle babam sürekli kavga ederdi. Babam bizim yanımızda kavga etmemeye calısırdı ama annem hep bizi kullanırdı, gelip sorardı kim haklı bilmem ne diye. Çok kücükken oluyor bunlar, ama annem sürekli ben sizin icin katlanıyorum, ben sunları yasadım, söyle böyle bagırıp dururdu surekli.
Ben burada cok kv görümce konusu okudugum icin artık herkesin aynı seyleri yasadıgını az cok göruyorum, annem anlattıgı zaman müthiş bir iskence gibi gelirdi ama cok sıradan ve herkesin yasadıgı seylermis meger. Annemin de anlattıkları hep aynıydı, babannen benden hizmet bekliyor, benim iki cocugum var iste kendi akrabalarını toplayıp bızım eve getiriyor, yok gün yapacagı zaman benden tatlı istiyor, yok yeni evlendigimizde her gun onlara giderdik falan. Sürekli biz kücükken babanneme, halama, amcama karsı kötü konusurdu anlatırdı. Doldururdu yani acık söylemek gerekirse.
Su an baba tarafından kimseyle görusmuyorum. Ne ben ne kardesim.

Küçüklüğümden beri annem beynime bazı seyleri o kadar net yerlestirmis ki ben eskiden kendimizin cok fakir ve kötü durumda ve mutsuz oldugumuzu dusunurdum. Bütün cocuklugum annemlerin kavgalarını izlemekle gecti, evet her ailede olan seyler ama 8-9 yasında olunca bunun her ailede olan seyler oldugunu bilemiyorsun, o an ben o algıyı yerlestirmisim kafama ve hep o kodla yasamısım. Hep cok mutsuz cok zor durumda oldugumuzu dusundum butun cocuklugum boyunca. Küçükken diyordum ki "ben ileride anne olmak istemiyorum, sonra babaya zorla katlanman gerekiyor"

Dusunuyorum, daha 99 yılıydı babamın ustu acık Mercedes i vardı, o zaman Mercedes almak ne kadar zor bir seydi halbuki, ama annem hep aglardı, hep mutsuzdu. Birlikte cekildigimiz fotograflarımız vardı, kendisinin oldugu fotografları cerceveletmezdi hic, ve her zaman suratı asıktı. Cok guzel deniz manzaralı buyuk bir evde oturuyorduk. Bakıyorum, simdi de cok guzel bir yerde ve evde oturuyoruz, istedigim her seyi alıyorum, benim de ustu acık Mercedesim var, arkadaslarımla tatile gidiyorum, mutluyum yani. Ama sanki hep bu mutluluk bana ait degil, bu hayat bana ait degil, ben mutsuz olmak zorundayım gibi hissediyorum. Bu aralar bu dusunce sürekli zihnimde zuhur etmeye basladı.

Geçen gun annem biraz söyleniyordu, dedem de kızdı (kendi babası) kızım senin stres yapıp sıkılacagın ne var yedigin önunde yemedigin arkanda haftada uc gun yarım gun calısıyorsun, ama surekli mutsuzsun yorgunsun, geriliyorum sıkılıyorum diyip duruyorsun hep sinirlisin dedi.

Biz ikimiz konusunca bana ben sürekli ezildim, sürekli agladım, hep sizin icin katlandım berbat bir hayatım oldu diye söylenir durur, ben de olmuş bitmiş şeyler 15 yıl once olan seyi su an tekrar dusunup kendini doldurma derim. Seni de görecegim evlenince, baban gibi biriyle evlenirsen görürsün, evlenince öyle olmuyor, öyle her gun her gun gezmeleri unut dedi. Ben de patladım artık, resmen ben mutsuz olayım da bak ben sana demiştim demek icin tetikte bekliyorsun oh olsun demek icin diye. Artık kendimi cok baskı altında hissediyorum, sanki yarışıyoruz sanki ileride ben onun yaşadıklarını yaşamak zorundayım, evlenen herkes bunları yaşamaya mecbur gibi. Sürekli gelecege dair bir korkutma ve tehdit icerisinde. Ve ben surekli mutsuz olacagımı, cocuklugumdaki annem gibi bir hayatım olacagını dusunup daha cok uzuluyorum. Senelerdir bu sekilde ve ben asla annemle bir sey paylasmıyorum, cunku nadiren de olsa paylastıgımda hep beni suclar, ve kötü bir sey yasadıgım zaman yenilgiye ugramıs gibi hissediyorum hep kendimi. O yuzden hicbir durumda ve hıcbır zaman ve kimseye karsı hatamı kabul etmedigimi fark ettim, yanlıs yapmaya hakkım yokmus gibi.

*Annem 23 yasında evlenmis, 25 yasındayken de ben dogmusum. Lütfen, erken yasta evlenmek icin evlenmeyin, evlenince mutsuzsanız cocuk dogurmayın, doguracaksanız da bunun buyuk bir sorumluluk oldugunu bilin, hicbir cocuk anne babasının mutsuzlugunu paylasmak icin bu dunyaya gelmiyor. Mutsuzsanız psikologa gidin, cocuklarınızı pedagog yardımı ile yetistirin. Ben bu yasa geldim hala cocuklugumdaki mutsuz anne imajının yarattıgı etkiden kurtulmaya calısıyorum. Ben bunu basarmaya calısıyorum ama cocukken bunu yasamak cok daha agır oluyor.

Cok uzun oldu biliyorum ama icimi dökmek istedim okuyan olursa simdiden tesekkur ederim.
Abartan sizsiniz bence . Annenizin yaşadıklarını hiasettiklerini size en yakını olan kızına dile getirmesinde ne var?

Abartan sizsiniz bence . Annenizin yaşadıklarını hiasettiklerini size en yakını olan kızına dile getirmesinde ne var?
Herkes her hissettiğini yapsa konuşsa dünya ne hale gelir düşüne biliyormusunuz.
Her hakkı söylemek bileee hak değildir,
Kiii burda tek taraftan devamlı şikayet
Kocasının ailesini kendine düşman etmesi torununuda oğullarınıda onlara uzak tutması var. size normal geliyorsa
Bir evde sırf bunlar benim en yakınım diye durmadan mutsuz melankolik aile içinde herkesi rahatsız kendi mutsuzluğuna esir tutmak,.
Bizim evlatlık görevlerimizden değildir.
Ben çocuğumu doğurdum diye
Geçmişte yaşadığım herşeyi bütün mutsuzluğumu ona geçirme ona yaşatma hakkım yok..

Herkesin derdi kendine büyükmüş derler. Yasadiklarin zor...Yapilacak birşey yok.Gecmisin izlerini unut ve düşünme..
zor ama evet en zoru degil, herkesin derdi kendine buyuk, cogu zaman burada konuları okudugmda cok uzuluyorum, benim uzulduklerim hicbir seymiş diyorum. bazen de kendime cok uzuluyorum. zamanla kendimi duzeltecegim biliyorum da. tesekkur ederim..

malesefki bu anlattiklarinizi bende yasadim. Ve bendd coook seviyorum guzel annemi. Oda ailesinden gördüğünü bana yasatti bir sey diyemiyorum. Benm.babam agresif biriydi. Onun etkisi buyuk. Annem zaelten sinirli biri fakat asla.labul etmeyen. Hep annemin penceresinden hayata bakmisim dogru veya yanls farketmemis. Cunku sorgulayan bir tip degildim. Fakat simdi isin rengi cook degisti bebegim olacak ve ne yazikki sinirli bir ortamda büyüdüğümden bende agresif bir insanim. Sukur.ki esim oyle degil aksine cok sakin ve olgun. Ben ise annemden kalan yanlislardan siyrilamiyorum. Deniyorum okuyup arastrip sorguluyorum. Ne kadar basarili olurum bilemem. Ama deniyorum en azindan sizde oyle yapin. Annenizin doğrularini alin yanlislarindan siyrilin. Bilincli olsalar sonuclarini bilseler asla bizi uzecek hicbir sey yapmazlardi. Bunuda sk sk hatrlayin.
evet kesinlikle katılıyorum. bunun bilincinde olsa asla yapmazdı. bazen ben de bir arkadasım hakkında baska bir arkadasıma bir sey anlattıgım zaman sanki onu dolduruyor, laf tasıyor ve aralarını bozmaya calısıyormusum gibi hissederim. eskiden bunu yapıyordum cunku evde de aynısını gormustum, annemin gelip babannemi bize anlatmasının dedikodu oldugunun bilincinde degildim. ve hep hayatım boyunca birileri ile ilgili seyleri baska birilerine anlattım. tabii lisede universitede olaylar olunca ınsan farkına varıyor. halbuki ben bilmeleri icin yapıyordum, anlatıyordum. gibi gibi böyle seyler... insan yavas yavas ogreniyor. ben de ileride dogru davranıs olarak öğrenip icsellestirdigim ama megerse hata olan seyleri yapmamaya calısacagım. insallah

Anlattiklarin ve yorumlar...6 yaşlarında artık anlatma diye agliyordum...lisedeyken de...ama annem hala devam ediyordu...haklıydı...universiteden arkadasimi getirdim eve bir kereligine! hic tanimadigi kisiye bile gidene kadar anlatti...empatim yuksekti...hala yuksek...evleneli 3. yılım doluyor...artik eskisi gibi anlatamadigi icin her yerinde yaralar çıktı...ayaklarinin üstüne basamaz durumda...doktora gitti psikolojik dedi verdigi ilaclari almadi...kabullenmiyor...her gidisimde hala babama karşı hakaretler...hakli mi?...evet!...babam kotu mu? bu sorunun cevabını mahsere kadar ariycam...sebep mi? Artik duygularimi kontrol edemeyecek durumdayim...ilaclarla yasiyorum...kardesim de öyle...annem yemek yapmayi sever gecenin 3 unde canımız bir sey istesin acik bir yer bulur malzeme alır yapardi...hastalansak babam yatarken gecenin 3'unde ekip otosu çevirip hastaneye gotururdu...babam 40 yaslarina kadar calisti sonra birakti ...her seyi...disari bile cikmadi...universite hayatim bitti en iyi universitelerden birinde muhendislik okuyordum disardan bitirdim isletme...kardesim malulen genc yasta emekli...annem acligimiza dayanamaz...hastaligimiza da...yazarken yutkunuyorum...cok iyi biri...ama benim hayatim da kardesimin hayati da artik ilacsiz devam edemeyecek durumda...babam mi aradan 20 kusur sene gecti hala calismiyor...bizse artik calisamiyoruz! Sadece donem donem fazla yorulmadan...evlendim hic istemeden...neden mi?erkekleri sevemedim...iyi mi ettim? Evet...megerse erkek öcü degilmis! Agliyorum hala...hala ...ama her yeni bir saat tutunacak bir umut bulmaya calisiyorum kendime...kimseye anlatamadigim bir konuydu...TESEKKURLER...

Evlendim...esimle aramiz fasl-i muhabbet...ailesi rahatsizligimdan ötürü her seyi burnumdan getirdi annesi kiz kardesi...o kadar ki sokaklarda o..pu diye bagirip koparilan kus cesetini balkonumun onune koydular ve daha bir suru anormal hareketler...ilac istune ek ilaclar aldim...utaniyorum ama idrarimi bile tutamayacak zamanlar yasadim...esim hep destek oldu...ondan her konuda cok destek aldim...hep pozitif olmaya calisiyorum annem ve kardesim icin...bugun mesaj yazmis bana gunesimiz gel diye...canim yaniyor kaniyor...ben tebessum ediyorum...toz olan hayatima...eşimin destegi dostlarimin destegi...o tozlardan bir hayat cikarsin istiyorum...bunu istiyorum...

Şimdi ben basima gelen kaynana gorumce faslini anlatmak istedigimde ne yazik ki annemi yanimda goremiyorum...anlatamiyorum...!!! Cunku konu sen ne gördune dönüyor ve sonra yeniden kendini anlatıyor...susuyor dinliyorum...yaralarina bakinca yaninda olamadigim icin de ayri bir uzuluyorum...yeter degil mi ? Hala agliyorum...

Bu arada annem bizi bir kere bile fiziksel olarak dovmemistir...ama sarilmamistir da...uyudugumuzda simarmayalim diye sevmis...susma orucu uydurmustum kendime kucukken anneye babaya karsi konmaz diye...sonra konusamamaya basladim bunu yendim...arkadaslarim seninle konusunca rahatlariz derler...ama bilmiyorlar ki tasidigim rahatsizlik kanserin olum oranindan daha fazla can kaybına sebep...ben bu hayati sonlandirmayi hic bir zaman dusunmedim...beni ayakta tutan tek şey Allah a olan inancim...bazen ruyalarimda bile esma-ul husna okurken buluyorum kendimi...cunku kimse kimseyi dinlemiyor aslinda...Allah tan baska...

anlattıklarınızı okudum ve cok uzuldum. gercekten her seyin kurbanı siz olmussunuz. neyse ki esiniz yanınızda, arkanızda, bu cok buyuk bir sans. o agırlıgı tahmin edebiliyorum, bir yandan ailenize annenize karsı hissettiginiz sucluluk duygusu bir yandan kendi hayatınızı yasamanız icin cırpınma... insanın surekli kendini bir seyler icin fazla sorumlu hissetmesi bile kucuklugumuzden gelen suclamaların, sikayetlerin sonucu. bu bile cok yanlıs bir davranıs bicimi ama maalesef oyle kodlanmısız. Allah size sabır versin, gercekten ayakta durdugunuz icin kendinizle gurur duymalısınız.

Annen sevmediği bir adamla evlendırılmıs maddı durumu ıyı dıye anladıgım kadarıyla ve evlılıgı suresınce sevgı ılgı alaka gorememıs bız kadınlar ne ıcın evlenırız sevmek sevılmek ılgılenılmek ısterız ama annen bunları gorememıs goremedıkce sıze saldırmıs babana duyemedıklerını sıze soylemıs evet kotu bır cocukluk gecırmıssınız bence bır psıkolog yardımı almalısınız bu durumları atlatmak ıcın
yok hic alakası yok ilk cumledekiyle, annemlerin maddi durumu cok iyiymis yine aynı babamlar da denk, cok da severek evlenmisler ama annem el üstünde tutulan bir insanken birden evlilik, cocuk, ustune cullanan kv surekli gelen giden akrabalar, borclar, es ile anlasmazlıklar derken cok zor zamanlar gecirmis, yani aslında bunlar hayatın gercekleri ve herkesin yuzlestigi seyler, ama bu onun yasadıklarını hafifletmedigi gibi annemin bunları bize mübalağalı bir sekilde anlatıp bizi bu sekilde üzmesinin yanlıslıgını da hafifletmiyor. psikolog konusunda haklısınız simdiye kadar bu konuyu danısmayı dusunmemıstım ama burada da okudugum seyler beni gercekten o yone sevketti meger herkes neler yasamıs ve ileride kendi hayatlarına nasıl sirayet etmis, gördükce cok üzüldüm

Ve hamile oldugum halde bile hic uzulur mu diye dusunmuz bazen gerekli bazen gereksiz her derdini anlatir. Seninle konusunca rahatliyorum der. Ama benm dediklerimib tekini dahi tutmaz. Ve ben bosuna kendimi yorarim benm anlatacagm hc kimse olmaz. Cok uzulurum. Ama hep ne ya bunumu taktin buna mi uzulunur diye teselli veririm. Sonra telefonu kapat agla dur. Benm hayatta boyle gececek sanırım. O sag olsunda varsin anlatsin ne yapayim . icinr atip hasta olacagina. Ne olursa olsun kiymetlimiz onlar bizim. Varligina bin sukur. Kendi cocuklugunuza indiğimiz gibi annenizin cocuklugunada bi inin derim kim bilir orda ne acilar vardir.
evet maalesef ben de insanlara karsı öyleyim, üzülme takma kafana bosver üzülünce gecmiyor vs, sonra kendi halime ve kendime yardım edemememe aglarım. sanırım bazıları icin hayat hep boyle geciyor.
anneme de en son bir sorunumdan bahsettim cunku aile icine yansıyan bir anlasmazlık olmustu dısarıdan biriyle alakalı. sen onu icimize soktun diye yine beni sucladı. bugun benim anlattıklarımı kendi arkadası anlatınca (ben o kadar ayrıntılı anlatmaya utanmıstım) sok oldu ve hak verdi, sen nereden bilecektin ben de hic öyle dusunmemıstım diye.
cocukluk konusunda da annem hep anlatır soyle guzeldi böyle guzeldi kendi ailesini yasadıklarını, zaten anneme sorunca evlenmeden once her sey cennetmiş her sey mükemmelmiş ama evlendikten sonra hayatı kaymış hayat cehenneme dönmüş

Benim annemde yediği önünde yemediği arkasında, ama hep mutsuz 30 sene önceki problemleri büyütüp duran, çevresindeki insanları geren bir insandır.
Sizi o yuzden çok iyi anlıyorum.
Şu yaştam sonra o değişmiyecek.
Sizide etkilemesine izin vermeyin.
Ben aramızda 5 dk mesafeye rağmen ayda 1 görüşürüm. gerginlik başlatmadan sohbeti hemen kapatırım, olmadı işim var deyip hemen ortamdan kaçarım.
Herkeste huyunu bilir, bir başkasına laf söyletmem, ama uzak dururum hep melankolik mutsuz sitemkar bir insan.

Bende anneyim, korkmayın anneniz gibi olmuyorsunuz. neyin yanlış yaptığını bildiğiniz için o tür konularda özeliklle çok iyi bir bir anne olacağınıza ben inanıyorum
evet maalesef gercek bu. benim de tek temennim kücükken olduguna inandıgım seyleri bugunume ve ilerideki gunlerime yansıtmadan, ileride cocuklarıma da onun yaptıgı gibi yapmadan yasayabilmek. insallah... tesekkur ederim

konunu dun okudum yazip yazmamak arasinda cok kaldim. 31 yasindayim evliyim tedavi ile olan bir evladim var SUKROLSUN. Annemi cok seviyorum ama amasi var iste...
omrum boyunca karsilikli oturup dertlestigimizi bilmem. babamin durumu kotu degildir ama Annem hep bizim neyimiz var ki modundadir ki surekli marka giyinir hep daha ustunu gorur. babamin daha birkere anneme bagirdigini bilmem dunya iyisi bir adamdir ama Annem el iyisi der ona. kardeslerime gelince kesinlikle benden daha iyi kosullarda ve ozgurlukte okudular okuyorlar ama yine da yine Annem yuzunden babam yaranamaz onlara.
Annem 3 senedir tutturdu bosanicam diye o oyle dedikce resmen tiksiniyorum. bosanma sebebi yok. ilgisizmis konusmuyormus adam konussa bagirarak cevap veriyor.
halamlardan nefreteder bunu agziyla soyler ama onlarla tatillere gider.
ben halamla ayni sehirdeyim gorusuyorum yardim gelir ama Annem yanlarindan ayrilmiyorsun diye demedigini birakmaz...
evlendigimden beri sanki el oldum bikackere annemlerin yasadigi sehre gitmek istedik hep bir bahanesi oldu ee haliyleesim de gitmek istemiyor artik. esim de oyle gicik bir adam degildir ama illa tek basin gelmeliymisim arkadaslarinin kizlari oyle yapiyormi torununu da almaliymisim. ben ve esim hoslanmiyoruz bu durumdan. ayri kalmayi sevmiyoruz. ama anlatamiyorum.
her telefonda bir kavga. bana soylemeleri hereken seyleri gizlerler cok acayipler. bugun bi hafta olucak aramadim o da aramadi. whatsapp tan torunun fotolarini atiyorum cunku biliyorum torunumdan mahrum ettiler beni diyecek.
bekliyorum cok ozledim ama bekliyorum...

uzun oldu ama bazen boyle oluyor iste...

Annem gibi bir anne miyim bazen farkediyorum ki aynen onun endiselerine sahibim ve kendimi duzeltmeye calisiyorum. umarim kizima ayni seyleri yasatmam.

bak annemle dertlesmek istedigim bir zamanda annenim bana soyledigi birseyi soyleyeyim sana daanla beni.
ilk tedavim olumsuz aradim annemi olumsuz dedim kizarak bana ilk cocuguvolmayan sen degilsin dedi... bogazimda dugumdur o soz... omrum boyunca unutmayacagim...
meger anne ne kadar buyuk ve dert dolu bir kelimeymis. yazdıklarınızın hepsini okudum tesekkur ederim yorumunuz icin. burada herkesin bu konuda bir derdi varmıs onu gormus oldum. insallah biz kendi evlatlarımıza bu gordugumuz hataları yapmadan yaklaşır, onları yetiskinlerin dunyasındaki cirkinliklere alet etmeden yetistiririz

Hepsini okuyamadim ama annen sana ve kardesine hep kötü seyler yasatmis siddet felan olmasada piskolojinizi bozmus annenin hareketlerini normal bulmadim. Belki annenizinde piskolojisi bozuk bir uzmanla görüsmekde fayda var sanirim. Sanki annen buldu da bunuyor gibi üstüne alinma ama yazdiklarindan bunu cikardim umarim hakkinizda hayirlisi olur
yoo alınmam haklısnız zaten dedem de hep kızar cok abartıyorsun vs diye. ben de bu konuda psikolojik destek almayı dusunuyorum.

kendi hayatımla ilgili kuramadığım cümleler... birebir bunları yaşadım.
bu konuda yarası olan ne kadar insan varmıs meger. demek ki bizim toplumumuz bu yuzden bu kadar mutsuz. mutsuz anne demek mutsuz cocuk mutsuz gelecek demek. cok uzuldum, bir yandan da yalnız olmadıgımı gordum.. ama sevinemedim. neyse ki farkındayız ve ileride aynı seyleri biz yapmayacagız. farkında olup bunu dile getirmek problemi cozmenin yarısından da cogu ediyor cunku.. kendi hayatınızla ilgili kuramadıgınız cumleler oldugunu burada belirtmeniz bile buyuk bir adım, öyle dusunun. her sey kendi elimizde. benim de cok buyuk korkularım var ama bunları yuzlesip asarsak cok daha guzel bir hayat bizi bekliyor:KK200:

Rahat batması diye bir şey var gerçekten de.
Annenizin hayatı boyunca gerçek bir derdi olmamış ki ıbız zıbık şeylerden büyük dramlar çıkartmış.
Siz de onun gibi olmayın şuyum var buyum var ama mutsuzum vs vs diye.
İnsanlar çok uzun süre mutlu olunca, mutlu olduğunu unutuyor bence...
aynen son cumleniz cok dogru ben de o yanlısa dusmemeye calısıyorum insallah da dusmem. Allah kimseyi gercek zorluklarla sınamasın

Bence sorununuzu çok güzel ifade etmişsiniz herseyin farkindasiniz. Bir psikoloğa gidin ve aynen buraya yazdığınız gibi derdinizi anlatin. Birde bi kitap vardı. İnternetten bulayım fotoğrafını yukleyecegim onu muhakkak okuyun.

tesekkur ederim fotografını cektim kitabın. mutlaka okuyacagım. bu konuda kendi kendimi iyilestirmeye ve sorunlarımı asmaya calısıyorum, asamadıgım noktada da destek alacagım. burada bunu soyleyen cok kisi olmus ve maalesef destek almam gerekiyor. zor kısmını aşmış olsam da ilerlemek ve bazı yargılarımı kırmak icin.

Peki annenizle bu hislerinizi paylastiniz mi?
evet lisenin sonlarına dogru ve universitedeyken cok denedim ama aglamaya basladı anlatmazsam patlarım diye ben de sustum. anlattıgı seyler de 10 sene once babannemin yaptıkları ya da babamla sabah yasadıkları sacma kucuk tartısmalar. yok gazetem niye burada degil. yok ben senin gazeteni hatırlamak zorunda mıyım.
ben zannediyordum ki hep babam psikopatın teki hep annemi ağlatıyor benim uzak durmam lazım babamı sevmemeye kendimi zorlardım. herkesin derdi kendine buyuk ona da bir sey demiyorum ama koskoca insanlar kendilerinin ustesinden gelmesi gereken saçma konuları bu kadar abartıp kendileri bile kaldıramayacak hale geliyorlar sonra bunu hayata yeni yeni adım atan cocuklarına anlatıyorlar bastan basa yanlıslık silsilesi.

Anneannem teyzem ve biraz da annemin katkısıyla biz de babama düşman yetiştirildik ne yazıkki. Konu sahibiyle birebir ayni seyleri yaşamışız diyebilirim. Durumumuz cok iyi olmasına ragmen cogu zaman evimizde huzursuzluk ve sıkıntı vardi. Babam artik annemle polemiğe girmemeyi tercih eder susardı tabiki bu esnada teyzem ve anneannem annemi doldurmakla meşguldü. Teyzem bu dunyanin en mutsuz ve dengesiz kadınıdır iki tane de birbirinden fesat kiskanclikta boyut atlamis kizi var. Anneannem de teyzem bosanmis oldugu icin onu zavalli görür el ustunde tutmaya çalışırdı.
Benim aklım ermeye basladiginda babamla sohbet etme şansı yakaladım ve bizim dogdugumuzdan beri maruz kaldigimiz hikayelerin pek de dogru olmadigini öğrendim. Babamın yaptığı her seyin bir nedeni varmış oylesine değilmiş o tepkiler ve konuşmalar. Ne yazikki kardeslerim benim kadar şanslı olamadı. Babamla paylaşıp olaylarin doğruluğunu sorgulayamadi ve pişmanlığını her daim yaşıyorlar.
Evet herkes yaşıyor bu sıkıntıları ama lütfen cocuklariniza yansıtmayın. Derdinizi sıkıntınızı cocuklarinizla paylaşmayın.
offf benim teyzem de aynı. birebir aynısı hem de tek fark cocugu yok. ama bizde durum su sekilde farklı, annemin ailesinde herkes babamı cok sever, kavga ettiklerinde falan da ananem hep annemi sakinlestirir, aralarını ananem yapar, teyzelerim babamı cok sever abi abi diye dolasırlar hep gorusurler. dedem de öyle, anneme der hep senin stres yapacak neyin var ki surekli huzursuzluk cıkarıyorsun diye. annemin biraz abartma huyu var herhalde ondan dolayı bu kadar mutsuz. keske bu huyunu duzeltseymis de biz de bu kadar stresli cocuklar olmasaymısız. kesinlikle ben de aynı seyı dusunuyorum, yetiskinlerin bile kaldıramayıp buyuk kavgalar cıkarttıgı sorunları cocuklarınıza anlatmayın. siz kaldıramazken onlar ne yapsın? kucukken hamur gibi oluyor cocuklar yogurdukca sekilleniyor. sürekli soylenıp kotu seyler anlatırsanız mutsuz bıreyler olurlar. sonuc: mahvolmus bir hayat, yıkık bir ruh saglıgı

evet ama biraz da karsı tarafı, ozellikle de karsı taraf sizin cocugunuzsa veya sadece bir cocuksa, dusunmek lazım. bana su an gelip anlatsa, bu yasımda anlatsa inanın cok daha dogru olurdu. ama 7 yasında annemin babamdan nefret ettigini ve ölmek istedigini dinlemek cok da guzel bir duygu olmuyor

X