Annem ve Oglum

Yaşasın yanlız değilim😀 saka bı yana bizdede aynı sorun var ama tersi bırak yemesin bırak uyumasin bırak oynasın tüm düzen 1 günde sıfırlanıyor tekrar tekrar oturtana canım çıkıyor. Naparsin belki ilerde bizde öyle olcaz. Ben çok sert yaptım artık güzelce söylüyorum yine dinlemiyor anladım ki ne yapsam boş biraz mesafe iyidir. Kalp kirmaya degmez
Mesafe iyidir aynen. Yemek saatlerinde gelme dicem anneme😀

Malesef benim cocugum dogdugundan beri uzerimdeki baskisini size anlatamam. Okadar guzel sutum vardiki. Ama emmedi.cocugum sagiyordum hep emzirtmediki dogru duzgun agliyor kiyamiyorum dedi hep mama dayadi. Uzuntuden sutum azaldi. Zorla 10 ayina kadar emzirebildim. Ilk annem mama veriyordu sonra al emzir diyordu. Cocuk daha emer mi beni . Sert yapsam darilir diye de korkuyorum. Annemin kalbini kirmak istemiyorum ama sabrim kalmadi
Siz cok yanlis davraniyosunuz ne demek annem
Mama verdi asla musaade etmem siz annenizin eteginin altindan bir cikin once o alinmasin diye ne bu eziyet cocuga yazik degilmi? Kendi anneliginizi bir sorgulayin mudahalelerden etkilenmeyin cocukmusunuz gitme annene oda gelmesin geliyosa agzinin payini verirsiniz onceliginiz cocuk olmali anne degil

Benimde ilk oglum zayif. Cocugunuz saglikli ise ve hastalanmiyorsa hic dert etmeyin. Onemli olan saglikli beslenmesi ustelik. Ben cocuklarimda dengeli beslenmeye dikkat ederim. Bu yaslarda sebze yemeleri benim icin daha onemlidir. Yoksa ileride cok sikinti cekerler (cektirirler) diye dusunuyorum. Kayinvalidemin gozunde cop gibi cocugum mesela. Cocuklara baktigi gun patates ve pilav pisirir, corbayada ekmek katar kilo alsin diye. 3 gun bakiyorsa 3 gun patates, pilav veya makarna yapar kilo alsinlar diye. Onlara gore onemli olan cocugun kilo almasi. Halbuki esim kilodan dolayi nefes darligi cekiyor, mide kapagi hasar gormus ve ailede kalp rahatsizligi oldugundan dolayi yemegine dikkat etmesi gerek ama malesef zorlaniyor yapamiyor. Fazla yemeye alismis. Kayinvalidemde acilen kilo vermesi lagzim seker hastaligindan kurtulmak icin. Yani kilonun vucuda sadece zarari vardir. Dedigim gibi hic takilmayin siz dogru olani yapin.
Egerki oglunuz istahsiz ise yemek araliklarini uzatmanizi tavsiye ederim. Misal aksam yemegi saat 6da ise 3ten sonra birsey yedirmeyin. Sevmedigi seyleri siz yiyin oyle oyle oda heveslenir alisir. Oglum salatalik yemezdi mesela. Ben ara ogun olarak tabaga dogradim gectim koltuga. Merak etti geldi yanima. Ilk gun tukurdu istemedi. Ikinci gun kucuk kucuk isirdi. 3. Gun tamamen yedi bitirdi. Belki sizde bu sekilde bazi besinleri alistirabilirsiniz

Vallahi ben de çocuğum bir şeyi sevmezse asla vermedim. Hiç zorlamadım. O da bir birey dedim. Asla bir şeyleri karıştırıp vermedim. Yumurta peynir vs vs karistirip veren arkadaşlarım vardı. Bence kötü görünüyordu vermedim. Her şeyi ayrı verdim şu bu. Şimdi 9 yaşında nur topu gibi çoğu şeyi yemeyen çocuğum var. Bildiğin çok az şeyi yiyor. Damak zevki varmışmış. Gözüne güzel görünmeyen şeyin tadına bile bakmıyor. Mesela lahmacun gözüne hoş görünmediği için bugüne kadar tadına bile bakmadı. Ama arkadaşlarımın çocukları iyi yiyor yani. Acaba diyorum zorlasam fark eder miydi yoksa bu cocuk yine mı böyle olurdu. Yahu muz bile yemiyor çok tatlıymismis..muz sevmeyen insan var mıdır ki şu dünyada.. ağzına sürmez daHa neler neler. Saysam bitmez. Ama çok sağlıklı beslemiyormuş eşim öyle diyor. Gel de bana sor. Ne desem bilemedim..acaba peşinden yemekle koşan annelerden mı olmalıydım diyorum bazen.
Bence farkederdi çünkü ek gıdaya geçtiğinde ne verirseniz damak tadı oluşuyor çocukta..kızım fasulye yemezdi. 2 kaşık yoğurt verirdim.sonra 1 fasulye tanesini yoğurtlu verirdim, çıkarırdı..tekrar verirdim..alışınca sadece yoğurtsuz 2 fasulye tanesi verirdim yutardı. ..öyle öyle alıştı...Allah aşkına 1 tane anne çıksın da desin ki benim çocuğum 1 yaşından itibaren sorunsuz her yemeği yedi..yemezler...şükür şimdi 7 yaşında herşeyi yiyor..hiç ayırt etmez....

Vallahi ben de çocuğum bir şeyi sevmezse asla vermedim. Hiç zorlamadım. O da bir birey dedim. Asla bir şeyleri karıştırıp vermedim. Yumurta peynir vs vs karistirip veren arkadaşlarım vardı. Bence kötü görünüyordu vermedim. Her şeyi ayrı verdim şu bu. Şimdi 9 yaşında nur topu gibi çoğu şeyi yemeyen çocuğum var. Bildiğin çok az şeyi yiyor. Damak zevki varmışmış. Gözüne güzel görünmeyen şeyin tadına bile bakmıyor. Mesela lahmacun gözüne hoş görünmediği için bugüne kadar tadına bile bakmadı. Ama arkadaşlarımın çocukları iyi yiyor yani. Acaba diyorum zorlasam fark eder miydi yoksa bu cocuk yine mı böyle olurdu. Yahu muz bile yemiyor çok tatlıymismis..muz sevmeyen insan var mıdır ki şu dünyada.. ağzına sürmez daHa neler neler. Saysam bitmez. Ama çok sağlıklı beslemiyormuş eşim öyle diyor. Gel de bana sor. Ne desem bilemedim..acaba peşinden yemekle koşan annelerden mı olmalıydım diyorum bazen.
Çok tatliymismismis deyisinize bayildim

patates kızartmasını görünce kaçan 2 oğlum var şok yaşıyorum yahu sen çocuksun ne demek patates kızartması yemem :)

Yan yana binalarda oturuyoruz annemle bu cok guzel birsey.
Emin misin?
Annemin geldigi gun cocugumu asiri hirpaliyorum. Dovmuyorum ama psikolojik siddet uyguluyorum bagriyorum o da agliyor sinir krizleri geciriyor bende yipraniyorum cocugumda.
Çocuğunu annene düşman ediyorsun valla. Gaza gelip çocuğu hırpalamak ne demek ya? Annesi 'yemiyor' dedi diye çocuğun gününü Zehreden yarın öğretmen 'calismiyor,tembel' dedi diye evde çocuğu döver.
Benim çevremde de var siz gibilerden,en tiksindigim anne baba modeli kesinlikle .
Öncelikle kimseye çocuğun hakkında konuşma hakkı vermemekle başla olaya. Tersle, anneliğinle ilgili laf duymak istemediğini,çok sevdiğin halde devam ederse onu evinde istemediğini soyle mesela. Herkes haddini bilsin. Benim yeğenim de çok zayıf, annem asla diyeme bir gün bile 'bu bebek şöyle böyle' diye can sıkıcı cümleler. 'sutun yetmiyor' cümlesi bile yasak gibiydi,asla kurulmadı . Kurana da ablamın iki çift sözü olurdu, ikinciyi kuramazlardi.
Siz kendinizi ezdiriip hincinizi çocuğunuzdan çıkarıyorsunuz. Ayrıca çocuğun isteğine saygı duymadan, başkalarının onun hakkında söyledikleriyle onu yargiliyorsunuz. İyi annelik bu degil.
Böyle annem olsa ben de misafir istemezdim,geldikçe huysuzlanirdim.
İnşallah bu topigi kapattıktan sonra bazı krarlar alırsınız annelikle ilgili.
Ve bu arada bir kitap önermek istiyorum, iyi aile yoktur-psilolog nihan kaya..
Bence okursanız siz de kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz,bu konuyla ilgili kısımları da vae

Annenizden cikaramadiginiz siniri cocuktan mi cikartiyosunuz? Ayip ya yemezse yemesin bozmayin cocugun psikolojisini. Bizim kulturde yasli herseyi bilir diye bisey var da siz bile kusarak yiyomusssunuz dogru mu simdi bu?degil neden devam ettiriyosunuz?insallah esiniz akli basindadir da buna bi dur der. Yazik cocuga.

Malesef benim cocugum dogdugundan beri uzerimdeki baskisini size anlatamam. Okadar guzel sutum vardiki. Ama emmedi.cocugum sagiyordum hep emzirtmediki dogru duzgun agliyor kiyamiyorum dedi hep mama dayadi. Uzuntuden sutum azaldi. Zorla 10 ayina kadar emzirebildim. Ilk annem mama veriyordu sonra al emzir diyordu. Cocuk daha emer mi beni . Sert yapsam darilir diye de korkuyorum. Annemin kalbini kirmak istemiyorum ama sabrim kalmadi
Kusura bakmayın ama annenizin kalbi kırılacak diye cocuga yanlış davranıyorsunuz.üstte yazdıklarınızı düşman yapmaz yazıktır ya.

Ozaman da cocuklarda ozguven eksikligi oluyor biliyormusunuz. Ben cok arastiran bir insanim sadece uygulamama izin vermediler. Karisik kahvalti vermek istemedim zorla verdirdiler. Ekmek yedirmek istemiyordum zorla herseyine ekmek ici attirdilar. Uyku saatinde zorlatiyorlardi cok sukur dinlemiyorum artik istedigi saatte yatiyor ve tam zamaninda yatiyor 9 bucuk 10 da kendi basina uyuyor. Ben bugun corba icirmeyi gosterdim cocuguma okadar mutlu olduki kendi birseyleri basarsin istiyorum ama hep bi baski var uzerimde.
Karışık kahvaltı yeyince mi özgüven eksikliği oluyormuş yanlış mı anladım? 😂 yok o değildir, bir şeylere zorlayınca galiba... sizinki kadar kızım var benim, o kadar bile değil kilosu. Biraz uğraşıyorum konuşarak, yemeyince doydum diyor ben de bırakıyorum. Yapacak bir şey yok. Benim de küçüklüğüm çok zayıf geçti. Sonradan değişti huylarım büyüdükçe iştahım açıldı. Bana çekti çocuklar da böyle kalmazlar deyip sakinleştiriyorum kendimi

Ben size daha cok kizdim
Anneniz size de iskence yapmis resmen kusturana kadar yemek yedirmek ne demek ?
Koca kadin olmussunuz , evlenmissiniz , anne olmussunuz evladinizi koruyamiyorsunuz bir de ustune cocugu hirpaliyorsunuz , pes diyorum size
Verin annenizin payini , birini hirpalayacaksaniz annenizi hirpalayin el kadar bebeyo degil

Çocuğa üzüldüm.Benim hördüğüm çocuklara göre gayet iyi yiyor.Zaten midesi küçük o kadar yiyebilir.Kardeşimle yaşıt kuzenim vardı 6 yaşına kadar bir gün sadece su içerdi diğer gün 1 tane haşlanmış yumurta yerdi.Çocuk şu an 1.87 gayet sağlıklı.Yazık boşa üzmeyin çocuğunuzu

yemiyorsa yemiyor bazi cocuklar.
gercekten damak tatlari var benim kizim guzel yer ama cok az cesit şey yer
bazen cidden tartisa tartisa biseylerin tadina baktiriyorum.
ben bu az cesit yemesinde acikcasi kendimi hatali göruyorum yok blw idi yok tattirim idi asiri alerjenler disinda eskiler gibi ekmege yemegin suyuna bandirmak herseyi tattirmak lazim mis kucukken.

benim kizimin boy kilo hep öndeydi ona bile aç derlerdi annem kayinvalidem
en son sinirlendim ikisinide aldim dr kontrolune goturdum dr gozlerinin onunde 2 kilo daha alirsa endokrine gondermek zorundayim diyince seslerini kestiler onlara gore her cocuk ac yani.
eger sizde az yedigini zayif dusunuyorsaniz annesi olarak d vitaminlerine baktirin istahsizlik yapar eksikligi

annene sert çıkmak için geç kalmışsın , tamda anne sütü aldıgı zamanlarda yapacaktın tavrını ,
oda duracagı yeri bilirdi , gene bir şansını dene istersen

2 yaşındaki çocuğu hırpalamak nedir??? Biraz mantıklı düşünün ne cahilce konuşmalar yaşıyorsunuz annenizle. 33 yaşındayım benim çocukluğumla oğlumun yaşadığı çocukluk arasında dağlar kadar fark var, annem 4 çocuk büyüttü ki oğluma da annem bakıyor bir gün sizin dediğiniz kelimeleri kullanmadı. Devrin değiştiğini kilonun aslında sağlıkla fazla ilgisi olmadığını gördü. Persentilinde normal aralıktaysa bitti gitti. Anneye ne, kime ne. Acıkırsa yer zaten, az biraz kendinizi geliştirin özgüveniniz yerine gelsin ki anneniz sizi bu kadar baskılamasın.

Hergun annenize görüşmeyi mesela. Benimde ailem bana çok yakında oturuyor ama hergun hergun hele ki çocuğundan dolayı mutsuz hiessedecgim bir yer ise bende gitmem, gitmedigim zamanlarda oldu. Ailemin yanında çocuklar birden çok simariyor bana sadece strese girmek kalıyor.
Çocuğunuzun fıtrati bu, ilerde belki iştahı düzelir belki hep böyle kalır. Kendi düzenini seven bir çocuk, annenize bunu ilk başta güzelce söyleyin. Anne ben bugün gelmim çocukla yapacaklarim var hem sonra düzeni bozuluyor malum ev dışında biseyde yemiyor biraz daha dişimi sikayım, büyüsün biraz daha bilinçlenin herşey yerine oturur inşallah gibi.
Anneniz size gelirse de söylediklerini ciddiye almayın, anne sen böyle konuşunca bende sadece yetersizlik hisssine sebeb oluyosun ben üzülüyorum, benim elimde olan degistirebilecegim bişey değil olsa değiştirdim. Bak çocuk anlıyor artık geriliyor diyin. Ve lütfen lütfen annenizin size geldiği gün çocuğa bilenmeyin ya yazıktır onun suçu yok ki

Annenizle mesafenizi koruyun. Çocuğunuzun birey olduğunu unutmayın. Ben de küçükken zayıf ve kısaydım. Şimdi de boyum kısa ama kilom normal. Zekamda da bir sorun yok çok şükür. Kızımda öyle iri yarı bir çocuk değil. E ne yapalım şimdi? İlla kilo alsın diye zorlayayım mı el kadar çocuğu? Siz normal olanı yapın. Başkalarını dinlemeyin.

Konu bu arkadaslar. Annemle oglumun arasinda kalmaktan yoruldum. Evladim daha 2 yasinda. 25 aylik. Biraz zor cocugum kabul ediyorum. Baskasinin evinde yemek yemek istemiyor. Baskasinin evinde uyumak istemiyor. Bizim eve herhangi biri gelse yemiyor uyumuyor. Meyve eline verirsem yiyor. Ama corba yemek tarzi asla tutup da yediremiyorum. Kilosu 12.5 kilo. Bana gore ideal. Anneme gore hep zayif. Yan yana binalarda oturuyoruz annemle bu cok guzel birsey Allah basimdan ikisinide eksik etmesin. Ama yoruldum. Annemle bir yere gidince bu cocuk ac bu cocuk cok zayifladi bu cocuk niye boyle. Her sabah gelir bana annem yada ben giderim hergun ayni mevzu hergun ayni laf olur mu ya🤔Bunaldim.. Ben evde tekken cocugumla okadar iyiyimki yemekde yiyor (yarim kase ama) meyvesinide yogurdunuda herseyinden gule oynaya yediriyorum. Birlikte oyun oynuyoruz yatip tv izliyoruzml bir gunum mukemmel geciyor. Annemin geldigi gun cocugumu asiri hirpaliyorum. Dovmuyorum ama psikolojik siddet uyguluyorum bagriyorum o da agliyor sinir krizleri geciriyor bende yipraniyorum cocugumda. Ben kafayi yicem artik. Bunaldim
Benim de kv böyleydi. Ac, ac, ac, yemiyor, gelişmiyor, büyümüyor, falan kişinin Çocugu şu kiloda. O bunları sıraladıkça ister istemez geriliyor ve geriyor insan. Sizi anlıyorum.
Annenizle daha az görüşün. Her gün her gün ne gerek var

Bazen sesimi yukseltip yeter anne diyorum ama.degisen birsey yok . Hergun ayni mevzu 🙈
Annenize gitmeyi kesin
O gelmek isterse müsait değilim gelme deyin
Emin olun dersini alacaktır.
Neden her gün aynı mevzu biliyor musunuz? Siz buna izin verdiğiniz için. Yeter anne demek annenizi durdurmaya yetmiyor demek. O zaman bir sonraki adıma geçeceksiniz. Görüşmeyeceksiniz.

• Beğen
Reactions: Z P
X