Anneler bana yardımcı olun lütfen:(

Onun şu an sadecce siziin kokunuza ihtiyaciii var.
Belirli sebeplerden emziremiyor olabilirsiniz.
Ama siz hala onun annesisiniz.
Hassasiyetinizi anlayabiliyorum.
Kizimda sutum erken kesilince ben de ayni hissetmistim. Ama inanin bosuna uzuldum&uzuluyorsunuz.
Evlat edinerek dahi bir bebege oz annesinden daha iyi anne baba olabilenler mevcut. Kaldi ki sizin oz cocugunuz caniniz cigeriniz. Annelik emzirme ile olsaydi ohooo..
Takmayin kafaniza. Sarilin koklayin yavrunuzu.. Allah bagislasin bu arada.

herkese merhaba,
8 ay önce doğum yaptım bir oğlum oldu... sezaryenle doğum yaptım... ilk iki gün hastanede hiç sütüm olmadı mecburen mama verdik... o kadar sağmama rağmen damla gelmedi... eve çıktık sarılık oldu yemediğim içmediğim şey kalmadı sürekli sağmaya çalışmama rağmen yine sütüm gelmedi... hiç umudumu kaybetmedim hep denedim ama memelerim gerilmedi şişmedi bile tam tersine söndü... hep uğraştım sormadığıö doktor kalmadı ama hiç sütüm gelmedi... daha düne kadar bile hep umudum vardı belki gelir diye...annemin de çok çok az olmuş ama az da olsa emzirmiş bizi.. hiç kucağıma alıp mememi emerken izleyemedim onu... o hazzı yaşayamadım... oğlum aslında emmeye çok istekliydi... ilk başlarda belki süt gelir umuduyla boş da olsa emziriyordum ama bebeğim iki çekiyordu bişey gelmeyince ağlıyordu... velhasıl gezdiğim doktor yemediğim içmediğim şey kalmadı ama hiç anne sütü alamadı oğlum hiç emziremedim... ve hiç emziremediğim için psikolojim biraz bozuldu... 8 aylık olmasına rağmen hala bebeğim benimle bağ kuramamış gibi geliyor, ona ihtiyacı olan teması verememişim gibi geliyor, onu bazı şeylerden istemeden de olsa elimde olmasa da mahrum etmişim gibi geliyor... kahroluyorum o kadar özeniyorum ki bebeğini emziren annelere... neler vermezdim onu emzirebilmek için... içimde hep paranoyolar hep şüpheler her zaman bir damla üzüntü hep bi kaygı... oğlum bana yeterince bağlı değilmiş gibi geliyor... mesela arkadaşlarımın bebekleri annelerini gördüklerinde çırpınıyolar gülüyolar çünkü anneyi meme olarak görüyolar mutlu oluyolar anneleri direk memeyi memede en temel ihtiyaçları olan beslenmeyi çağrıştırıyor çünkü... annelerinin memelerine yapıştıklarında kuzu gibi mutlu oluyolar meme kokusunda mayışıyolar uyuyolar... bu direk inanılmaz bir bağ kuruyor direk anne bebek arasında
Ama bizde oğlum beni görünce değil biberonu görünce heyecanlanıyor seviniyor... koynumda mayıştırıp uyutuyorum hep ama aynı olmuyor maalesef... ya da bana aynı olmuyor gibi geliyor... eksik kalıyor... oğlum benim tenimi aramıyor... ne biliyim nasıl anlatayım... hep bişeyler eksik kalıyor gibi... beni yeterince sevmediğini bile düşünüyorum bazen...
Son günlerde meydana gelen davranışları içimi daha da yakmaya başladı... konu açmamın nedeni de bu zaten... sizde de aynı mıydı diye sormak istiyorum... 8 aylık oğlum babasına benden daha düşkün gibi... eşim gelene kadar onunla sürekli birlikteyiz... kendim de eğitimci olduğum içim bir çok etkinlik oyun biliyorum akşama kadar oynuyoruz gülüyoruz herşeyi beraber yapıyoruz ama akşam eşim geldiğinde beni direk unutuyor... eşim kucağına aldığında gel diye kollarımı açtığımda bana sırtını dönüyor hep babasında olmak istiyor... eşim işgili bir babadır geç gelir ama evdeyken oğlumuzla oynar güldürür baya baya iki erkek boğuşurlar... acaba onu oyun arkadaşı olarak gördüğü içim ve özlediği için mi o geldiğinde oğlumun gözü beni görmüyor yoksa aramızda bağ oluşmadı da babasına benden daha düşkün? Ya biliyorum yazdıklarım çok saçma ama anneler beni anlarsınız siz... oğlumu çok seviyorum ona meme veremediğim için içimde hep evham hep bi sevilememe korkusu... napıcam ben? Nasıl aşabilirim bunu? Sizin de bebekleriniz eşiniz gelince sizi unutuyor muydu? Acaba biraz daha büyüyünce mi benim arkamdan ağlamaya başlayacak? Şuan babasının arkasından resmen ağlıyor
Canım babasına düşküne kadar okudum 10 aylik oğlum var emzirdim ama babasına acayip düşkün benden ona gidiyor ondayken çagiriyorum gelmiyor memeyle alakasi yok yani..

Adem Güneş Güvenli Bağlanma kitabinda emzirmeyen anneler için de çözümler var. Bide medela diye bi markanin meme veriri gibi mama veren bi ürünü vardi keske en basindan arastirsaydiniz evlatlik alinan bebekler icin uretilmis mamayi kabina koyup omuz hizasinda asiyorsunuz ve aşağı bi hortum iniyor inen hortumuda memeye yapistiriyorsunuz ve bebek meme emerken aslinda mama aliyor birazdan Görseli bulup paylasirim. Ama üzülmeyin o sizin onun annesi oldugunuzu biliyor ve babayi da özlüyor zamanla arkamdan aglamasa keske diyeceğiniz günlerde gelecek

Screenshot_2017-09-17-10-18-30.png

Adem Güneş Güvenli Bağlanma kitabinda emzirmeyen anneler için de çözümler var. Bide medela diye bi markanin meme veriri gibi mama veren bi ürünü vardi keske en basindan arastirsaydiniz evlatlik alinan bebekler icin uretilmis mamayi kabina koyup omuz hizasinda asiyorsunuz ve aşağı bi hortum iniyor inen hortumuda memeye yapistiriyorsunuz ve bebek meme emerken aslinda mama aliyor birazdan Görseli bulup paylasirim. Ama üzülmeyin o sizin onun annesi oldugunuzu biliyor ve babayi da özlüyor zamanla arkamdan aglamasa keske diyeceğiniz günlerde gelecek
Eds yontemi. Enzirme destek sistemi diye geciyor

Eds yontemi. Enzirme destek sistemi diye geciyor
Evet evet öyleymiş araştırdığim dönem bi blogger firmaya mi ne sormus onlarda asıl amac evlatlik edilen bebekler için uretilmis ama sütü yetmeyen anneler icinde kurtarici bi yöntem diye okumustum.

Kendinizi cok yipratmissiniz yapmayin lutfen. Cocuk ac acikta sokakta degil ki. Mis gibi annesi var,babasi var. Onun hic bir derdi yok kendinizi daha fazla uzmeyin. Babayi aksamdan aksama goruyor siz bu zamani degerlendirin yeterli

Psikolojiniz bozulmuş yoksa bukadar saçmalayamazsınız heralde. İlk emzirmeyen kadın siz değilsiniz,elinizde olmayan sebeplerden emzirememişsiniz üstelik. Anne sütü almayan okadar çok çocuk var ki ( örn:ben),gayet sağlıklılar,gayet anneleriyle bağları var,gayet iyiler yani. Mama pis,mama kaka buraları geçelim artık millet uzaya gidiyor ahh ahh..

herkese merhaba,
8 ay önce doğum yaptım bir oğlum oldu... sezaryenle doğum yaptım... ilk iki gün hastanede hiç sütüm olmadı mecburen mama verdik... o kadar sağmama rağmen damla gelmedi... eve çıktık sarılık oldu yemediğim içmediğim şey kalmadı sürekli sağmaya çalışmama rağmen yine sütüm gelmedi... hiç umudumu kaybetmedim hep denedim ama memelerim gerilmedi şişmedi bile tam tersine söndü... hep uğraştım sormadığıö doktor kalmadı ama hiç sütüm gelmedi... daha düne kadar bile hep umudum vardı belki gelir diye...annemin de çok çok az olmuş ama az da olsa emzirmiş bizi.. hiç kucağıma alıp mememi emerken izleyemedim onu... o hazzı yaşayamadım... oğlum aslında emmeye çok istekliydi... ilk başlarda belki süt gelir umuduyla boş da olsa emziriyordum ama bebeğim iki çekiyordu bişey gelmeyince ağlıyordu... velhasıl gezdiğim doktor yemediğim içmediğim şey kalmadı ama hiç anne sütü alamadı oğlum hiç emziremedim... ve hiç emziremediğim için psikolojim biraz bozuldu... 8 aylık olmasına rağmen hala bebeğim benimle bağ kuramamış gibi geliyor, ona ihtiyacı olan teması verememişim gibi geliyor, onu bazı şeylerden istemeden de olsa elimde olmasa da mahrum etmişim gibi geliyor... kahroluyorum o kadar özeniyorum ki bebeğini emziren annelere... neler vermezdim onu emzirebilmek için... içimde hep paranoyolar hep şüpheler her zaman bir damla üzüntü hep bi kaygı... oğlum bana yeterince bağlı değilmiş gibi geliyor... mesela arkadaşlarımın bebekleri annelerini gördüklerinde çırpınıyolar gülüyolar çünkü anneyi meme olarak görüyolar mutlu oluyolar anneleri direk memeyi memede en temel ihtiyaçları olan beslenmeyi çağrıştırıyor çünkü... annelerinin memelerine yapıştıklarında kuzu gibi mutlu oluyolar meme kokusunda mayışıyolar uyuyolar... bu direk inanılmaz bir bağ kuruyor direk anne bebek arasında
Ama bizde oğlum beni görünce değil biberonu görünce heyecanlanıyor seviniyor... koynumda mayıştırıp uyutuyorum hep ama aynı olmuyor maalesef... ya da bana aynı olmuyor gibi geliyor... eksik kalıyor... oğlum benim tenimi aramıyor... ne biliyim nasıl anlatayım... hep bişeyler eksik kalıyor gibi... beni yeterince sevmediğini bile düşünüyorum bazen...
Son günlerde meydana gelen davranışları içimi daha da yakmaya başladı... konu açmamın nedeni de bu zaten... sizde de aynı mıydı diye sormak istiyorum... 8 aylık oğlum babasına benden daha düşkün gibi... eşim gelene kadar onunla sürekli birlikteyiz... kendim de eğitimci olduğum içim bir çok etkinlik oyun biliyorum akşama kadar oynuyoruz gülüyoruz herşeyi beraber yapıyoruz ama akşam eşim geldiğinde beni direk unutuyor... eşim kucağına aldığında gel diye kollarımı açtığımda bana sırtını dönüyor hep babasında olmak istiyor... eşim işgili bir babadır geç gelir ama evdeyken oğlumuzla oynar güldürür baya baya iki erkek boğuşurlar... acaba onu oyun arkadaşı olarak gördüğü içim ve özlediği için mi o geldiğinde oğlumun gözü beni görmüyor yoksa aramızda bağ oluşmadı da babasına benden daha düşkün? Ya biliyorum yazdıklarım çok saçma ama anneler beni anlarsınız siz... oğlumu çok seviyorum ona meme veremediğim için içimde hep evham hep bi sevilememe korkusu... napıcam ben? Nasıl aşabilirim bunu? Sizin de bebekleriniz eşiniz gelince sizi unutuyor muydu? Acaba biraz daha büyüyünce mi benim arkamdan ağlamaya başlayacak? Şuan babasının arkasından resmen ağlıyor

Birincisi demissiniz ki bebekler anneleri meme olarak gördüğü için seviniyor atlıyor falan. Bunun bilimsel bir dayanağı olduğunu düşünmüyorum bebeğim 9 aylık hep emzirdim beni görünce atlar ama babasına da atlar teyzesine de kediye köpeğe de tanımadığı birine de. Bunun emzirmekle ilgisi yok çocuk neşeli bir çocuk ve ilgisini çeken kanının kaynadığı şeylere sevinç gösteriyor. Ikincisi emziremeyebilirsiniz problem değil 3 aydan sonra ise başlamak zorunda olan kadınlar var onlar da emziremiyor sağıp biberonla veriyolar çok problem olmuyor. Buraya kadar biraz rahatlamaniz için yazdım sormak istediğim şu eğitimci olarak bebegimle vakit geçiriyorum falan demissiniz ya neler yapıyorsunuz bu aylarda bunu merak ediyorum. Çocuğun gelişimi acısından önerebileceğiniz oyun var mi

Cocugunuz bir daha 8 aylık olmayacak farkında misiniz? Bu vesveseler ile bebeklik yıllarını heba edeceksiniz. Sezeryanı emzirmeyi kafayı takmayi birakin anneliğin keyfini çıkarın.

Süt emmemekle ilgisi yok bence de. Boşuna hirpalamayin kendinizi. Erkek çocuklarının genel olarak mizacı böyle zaten. Tüm dertleri oyun. Sizi emse de memede işi bitince sırtını dönüp gidecek(ti) zaten. :KK70:

Bunlar hep mahale baskasi. Hep milletin hava atmasi. Gercekten emzirmek o kadar matah birsey degil. Emzirmek kimseyi iyi anne kilmaz. Önemli olan sevgi, ilgi ve sevkat. Ha biberonlarda sarilmis, ha memeye, cocuk icin fark etmez. Onun icin en önemlisi temel ihtiyaci, karnin ac olmasina bir care bulunur süt icmesidir.

Bende 2 ay emzirdim zar zor, az süt ile. Bende kendimi cok hirpalamistim, simdi üzülüyorum kizimin ilk aylarini daha iyi bir sekilde gecirmedim diye.

Ha bu arada babasina düskün olmasi harika birsey. O bebegi ikiniz yaptiniz. Ikinizde onun sorumlulugunu tasimalisiniz. Evet anne olmak güzel ama fazla abartmaya, arabesklestirmeye gerek yok ki. Ayni zamanda halen bir kadin, bir es, arkadas, evlat,..sin. Anneligin tüm herseyi kontrol almasina izin verme.

Evet evet öyleymiş araştırdığim dönem bi blogger firmaya mi ne sormus onlarda asıl amac evlatlik edilen bebekler için uretilmis ama sütü yetmeyen anneler icinde kurtarici bi yöntem diye okumustum.
Ben onu almadim kendim yaptim. Beslenme kateteri aldim bir ucu biberonda bir ucu gogsumde ise yaradi baya

Ben onu almadim kendim yaptim. Beslenme kateteri aldim bir ucu biberonda bir ucu gogsumde ise yaradi baya
Gercekten mi kataterle hic aklima gelmemişti biberonun icinden mi gecirdiniz? Ben ebeyim bana nasil yaptığınızı anlatirsaniz köyde çalışacağım bi iki aya en azindan ordaki bayanlara yardimci olurum.

Ten teması sadece emzirerek kurulmaz.
Kucak çocuğu yapın siz de.
Bebek arabası falan kullanmayın, alın bir ergonomik kanguru, kucağınızda uyutun, gezdirin...

Ikinci cocuk dusunureniz eds yontemi ile emzirme isini yapabilirsiniz. Ben sutum hic olmadigi zamanlardada yaptim cok iyi oldu. Baba olayina gelirsek o bambaska birsey. Bizde tum gunu evde cocugumla geciriyorum. Simdi 1.5 yasinda. Bebekliginde benimle vakit gecirirken gulmez genellikle sinirli ve aglama eslik ederdi. Babayi gorunce çıldirir ona surekli güler ve beni al diye ellerini uzatirdi. Buna birinci sebep baba ilgili ise ve oyun oynuyorsa o anlardan keyif almasi ve tüm gün görmedigu icin gorunce mutlu olmasi. Bize gelince genellikle anne beslenme bakim daha agirlikli oldugu icin onunla iliskilendiriyor. Bebek agliyor anne aliyor kucahina karnini doyuruyor cocuk o an huzur icinde oldugu ve o anne kokusunu huzurla iliskilendirdigi icin oyunlar yapmak yerine sarilip uyumayi seciyor. Anne huzurla uyunacak bir sigınak baba keyifle oynanacak bir oyun arkadasi. Olay bu..
Benim esim bu konuyu su sekilde ozetlemisti: sen ekmeksin ben tiramisu :)

Gercekten mi kataterle hic aklima gelmemişti biberonun icinden mi gecirdiniz? Ben ebeyim bana nasil yaptığınızı anlatirsaniz köyde çalışacağım bi iki aya en azindan ordaki bayanlara yardimci olurum.
Tabikide bicakcilar diye bir firmanin bebekler icin olan 2 numaraydi sanirim kateterini kullandim ucu gri renkli olandi. Gri ucunu biberona koydum ama biberonu ters cevirmedim. Ama kucuk uclu bir biberon olursa icine sıkıştırılip ters cevrilebilir. Diger ucunuda gogsumun ucundan bebegime verdim. Baslangicra kendi sutumu veriyordum. Baktim gelmeyince kateteri agzinin ucundan uzatiyordum. Baslarda biraz kendim cekip mamanin uca gelmesini sagladim. Sonra o yapti herseyi. Kateter genis olunca cok fazla geliyo. 2 numara tam cekis gucune gore ayarlaniyo.

X