Gebeliğe Hazırlık Anne Olmak İsteyenler 👩‍👧‍👦🙏

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Erken hamilelik belirtileriniz ne zaman başladı?

• Ankete Katılan
    492
Kızlar çikolata kistim varmış benim 3 cm gebeliğe engel değil dedi ama var mı çikolata kisti olan
Canım geçmiş olsun. Üzülme benim de var. Hem de 6 yıldır falan. Geçmişteki doktorlarım bebek sahibi olmanın zor olabileceğini, ama pek çok insanın da hiçbir tedaviye gerek kalmadan hamile kaldığını söylediler. Ben de şimdililik ara ara umutsuzlaşsam da umutluyum. Çikolata kistinin gebeliğe engel olması şu sebeplerle olabiliyor, bir kere diğer kistler gibi her ay adetle atılabilen bir kist değil. Aksine her ay daha da büyüyebiliyor. Çünkü adet kanamasının vücutta farklı yerlerde kalması gibi düşünebilirsin. Her ay adet gördükçe bu da büyüyebiliyor. Bir sebebi bu. Bu nedenle dpum kontrol hapları veya geçici menopoz iğneleri ile kisti baskılayabiliyorlar, büyümesini engelliyorlar en azından.
İkincisi, bu kist, yumurtalıklar, karın içi, rahim, bağırsaklar vs. Pek çok yere yerleşebiliyor. Dolayısıyla karın içinde yapışıklıklar oluştuğu için, tüpleri tıkayabildiği için, gebe kalmayı zorlaştırabiliyor. Tam da bu nedenle doktorlar hsg yani rahim filmi öneriyorlar, tüpler açık mı diye. Bazı durumlarda tanısal histeroskopi de yapılabiliyor rahimde karın içindeki yapışıklıklar o görmek için. Sanırım onu hemen tercih etmiyorlar.
Bir diğer sebep ise, çikolata kisti, salgıladığı madde nedeniyle yumurta hücresine zarar verebiliyor, saldırıyor, kalitesini bozuyor. Aynı zamanda spermi de öldürebilen bir madde bu. Dolayısıyla bu açıdan da gebe kalmayı zorlaştırabiliyor. Bu nedenle de, yumurta rezervi yüksekse, kişinin ağrıları çoksa, ailesini tamamlamışsa veya bebek düşünmüyorsa çoğunlukla ameliyat tercih edilebiliyor. Ama ameliyat sağlıklı yumurtaya da zarar verevşliyor, rezervini azaltabiliyor. Ve zaten karın içi ameliyatların çoğu da yukarıda bahsettiğim ve gebeliği engelleyen yapışıklıklara neden olabiliyor. Zaten ameliyattan sonra bu kist adet gördükçe tekrarlayabiliyor.

Tüm bunlar kötü senaryolar, ama tüm bunlara rağmen milyonlarca kadın bu kistle hamile kalabiliyor ve sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci geçiriyorlar. Gerekirse doğumda sezaryen olup doktor kistleri de temizleyebiliyor. O nedenle içini ferah tut, doktorunla tüm bu detayları konuş, ne kadar zamandır çocuk istediğini, olup olmadığını, ağrıların falan varsa tüm bu detayları konuşup güzel bir plan yaparsınız İnşallah. Hah bir de normalde korunmasız bir yıl ilişki deneyip doktora öyle gidin derler, bizde o süre 6 ay. Yani fazla vakit kaybetmemek lazım
Kesinlikle haklısın canım, hakkımızda hayırlısı olsun hepimizin
Hayırlısı olsun canım haklısın tabi ki, herkes kendi dinamikleri içerisinde düşünüp ona göre bir karar verecek, hepimiz için hayırlısı olsun inşallah
geçmiş olsun canım, normalle çikolata kisti arasındaki fark ne ki
fiona13 yukarıda yazdım bizimkisi biraz gıcık bir kist
Dr ile görüştük. Kafam iyice karıştı. Birkaç ay daha doğal yoldan deneyip ona göre yol alacağım.
Hayırlısı kuzum, o kafa karışmadan toparlanmıyor malesef. Önce bir karışmak lazım.
Çok teşekkür ederim canım. Çok güzel gerçekten o kadar uzun bir yola rağmen yumurtalıklara ulaşmış sıvı, bu iyi bir şey onca yapışıklığa. Kıyamam ben ya, öbürünün yanına sığınmış yumurtalık, çok fena oldum şimdi böyle görünce geçmişte bir muayenem geldi aklıma, doktor vajinal ultrason yapıyordu, solda kistim var benim işte onu kontrol etti yazdırdı değerleri falan, sonra sağ yumurtalığa gelince bana sağ yumurtalığın nereye sakladın dedi esprili şekilde bir süre göremedi böyle yukarıdan bastırdık falan. Acaba o nedenle mi benimki de o vaziyette mi diye düşündüm şimdi. Hatta bir doktorum da senin durumun ultrasondakinden daha fena demişti vajinal muayene yaptığında. Yapışıklıklar var içeride baya demişti. Bakalım neler olacak çektirirsem ben de paylaşırım, hayırlısı artık..
Hayırlısı olsun canım, tüm olasılıkları konuşmanız ve değerlendirmeniz iyi olmuş. Tüm bu seçeneklerden hakkınızda hayırlısı ne olacaksa o olsun inşallah, şu veya bu diyemiyorum. Bir de taşıyıcı anne olayı Türkiye'de var mıydı? Onu merak ettim.
Bağışladığını ben de bilmiyordum, ne iyi düşünmüşsün.

U Uzaygemisi35 canım tüp bebekte kimyasal riski var ama dış gebelik riski yok döllenmiş embriyo direk rahime konuyor yani transferden sonra otomatikman hamile sayılıyorsun, eğer tutunamazsa kimyasal oluyor
Anladım canım teşekkürler, bana bundan önce gittiğim doktor hiç aşılama falan yapmadan direkt tüp bebek önercem demişti. Bu nedenle olabilir yapışıklıklar nedeniyle belki de..

Demek istediğim buydu benim de. Garantisi yok.
Gerek yok kuzu zaten taşıyıcı anneliğe o kadar para dökmeye diğer tedavi yöntemlerini denersiniz. aynen malesef garantisi yok kuzum

off canım ağzına sağlık süper açıklamışsın cidden emeğine sağlık. izmir içinde olan varsa fatih şendağ bu konuda uzman arkadaşım onla çok güzel ilerledi nasipse 12 gğn sonra doğumu var

Anladım canım teşekkürler, bana bundan önce gittiğim doktor hiç aşılama falan yapmadan direkt tüp bebek önercem demişti. Bu nedenle olabilir yapışıklıklar nedeniyle belki de..
olabilir kuzu senin durumuna göre öyle demiş olabilir ama o bahsettiğim akrabama da doğal yolla çok zor bi 6 ay dene olmazsa tüp yapcaz dedi doktor ama hamileydi 6 ayın sonunda

Taşıyıcı annelik burda yok canım.
Sağlıklı ise bağışlanabiliyormuş. Zaten bağışçıydım tüm organlar olarak güncellettim.

Gerek yok kuzu zaten taşıyıcı anneliğe o kadar para dökmeye diğer tedavi yöntemlerini denersiniz. aynen malesef garantisi yok kuzum
Bekleyip görücez canım. Tuhaf olan ortada rahatsızlık yok. Dr tedavi öneriyorum ama tedavi edilecek sorun yok diyor. Adamın da bizim de beynimiz yandı.

Merhaba kızlar, benşm gibi ilk çocuğuna hemen hamile kalmış ama ikincisine 6 ay olmuş hala olmamış olan var mı? Bat 20 Ekim, bir umut bekliyorum eşim keçiboynuzu kürü içiyor ama olmayacak diye bir his var içimde. Acaba 2.infertilite falan mı oldum? Bu ay olmazsa doktora gideceğim

Çok sağol canım İzmirliyim ama İzmir'de değilim malesef. Ne güzel arkadaşına çok sevindim. Darısı başımıza inşallah.
olabilir kuzu senin durumuna göre öyle demiş olabilir ama o bahsettiğim akrabama da doğal yolla çok zor bi 6 ay dene olmazsa tüp yapcaz dedi doktor ama hamileydi 6 ayın sonunda
Hadi ya, neden hemen böyle diyorlar ki acaba, böyle deyince umutsuzluğa kapılıyorum ben 6 ay mı sürdü peki hamile kalması, inşallah benim de 6 ay olmadan olur

bizim de bu ay 3.ayimiz bitti ama ben stres oldum cnku ilki hmn olmustu, yarin doktora gidecegim, hep aklimin bi yerlerindeydi sekonder infertilite, smdi korktugum
basima mi geldi acaba diye icim icimi yiyor, ve her sey bisi ariyorum
kasigim agriyor kist mi oldu, regl kanamamda pihti var onu google'luyorum fln 3 ayda kafayi yedim, belirsizliklerle bas etme gucum sifir, en son 2 ay once fsl lh vs normal
ckmisti yarin ileri bir sey varsa daha dogrusu ne varsa isteyceegim
yeterki bi sorun varsa o
belli olsin ve tedavi olayim

Maşallah çabuk olmuş. 2.de olur inşallah.
Biz henüz birinci için çabalıyoruz.

Tup bebek yapmadan bunlari hic dusunme kuzum.
Evlat edince fikrine ben cok uzak degilim, cok guzel bisey bence. Ama esiminde senin gibi dusuncesi var galiba, ya edinirsek sonrada bizim cocogumuz olursa ve bilmedende olsa haksizlik yaparsak.
Neler dusunuyoruz yaa. Once tup bebek kuzu, herseyi zamani gelince dusunmek en iysi

Tüp bebeğe çok sıcak bakmıyorum canım. Bizde döllenme sorunu yok da tutunma sorunu var. Tüp bebekte de aynısı olma ihtimali çok yüksek. Oraya para harcanmalı mı zaman kaybedilmeli mi ya da umut bağlanmalı mı emin değilim henüz.

Tatlım geçmiş olsun bildiğim kadarıyla bazı doktorlar ameliyatla alma taraftarı bazıları ise gebeliğe engel olmadığı kanısında. Benim perde olayına benziyor biraz
Bu doktor hamile kalırsın hatta sezeryanla doğur bu kistide aldırmış olursun dedi. Tabi hsg sonrası bidaha değerlendirecek

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…