Altın biriktirmeye başlıyoruzz

1. Sezon sonu alışveriş yaparım
  2. Toplu taşıma kullanirim hatta yakın mesafeleri yürürüm.
  3. Temizlik ürünleri, şampuan, yağ, şeker, salca gibi ürünleri kışa girerken indirimde bir seneye yetecek kadar alìrim ve ertesi sene kışa kadar bunları almam.
  4. Derin dondurucuyu ve buzluğu aktif kullanırım Kış için yazdan turşu, reçel, erişte tarhana, konserve ve sebzeleri hazìrlarım
  5. Misafirlige giderken yaş past, tatlı vs alacağıma bir kek yada kurabiye yapıp götürüyorum. Yada ev yapımı küçük kavanoz bir reçel. Cok ekonomik oluyor
  6. Surekli dışarı çıkmak yerine, arkadaşlarımì davet ederim. Bir kahveye durduk yere 10 TL vermenin alemi yok.
  7. Meyve ve sebzeleri, sürekli akan suda yıkamam. Altìna bir kap koyar o su ilede balkon yikarim
  8. Bulaşıklarınızı elde değil, makinede yikarim
  9. Çamaşır ve bulaşık makinesini dolmadan çalıştırmam. Ekonomi programlarını kullanırim
  10. Pizlerde takılı fiş bırakmam. ( Sadece bunu yaparark faturamı 25 TL daha aşağıya çektim
  11. Odadan ayrıldığımizda lambaları mutlaka kapatirim
  12. Evdeki butun ampulleri tasarruf ampulleri ile degistirdim
  13. Donmuş bir yiyeceği mikrodalga fırında çözmek yerine, buzdolabının alt kısmına koyarim. Bu şekilde hem daha saglikli çözülür hemde buzdolabi daha az elektrik yakar
Kesinlikle sempatiğim bu kadar detaylı yazamadım ama her bir maddeye katılıyorum ve de elimden geldigince uygulamaya çalısıyorum :KK52::KK69:

1. Sezon sonu alışveriş yaparım
  2. Toplu taşıma kullanirim hatta yakın mesafeleri yürürüm.
  3. Temizlik ürünleri, şampuan, yağ, şeker, salca gibi ürünleri kışa girerken indirimde bir seneye yetecek kadar alìrim ve ertesi sene kışa kadar bunları almam.
  4. Derin dondurucuyu ve buzluğu aktif kullanırım Kış için yazdan turşu, reçel, erişte tarhana, konserve ve sebzeleri hazìrlarım
  5. Misafirlige giderken yaş past, tatlı vs alacağıma bir kek yada kurabiye yapıp götürüyorum. Yada ev yapımı küçük kavanoz bir reçel. Cok ekonomik oluyor
  6. Surekli dışarı çıkmak yerine, arkadaşlarımì davet ederim. Bir kahveye durduk yere 10 TL vermenin alemi yok.
  7. Meyve ve sebzeleri, sürekli akan suda yıkamam. Altìna bir kap koyar o su ilede balkon yikarim
  8. Bulaşıklarınızı elde değil, makinede yikarim
  9. Çamaşır ve bulaşık makinesini dolmadan çalıştırmam. Ekonomi programlarını kullanırim
  10. Pizlerde takılı fiş bırakmam. ( Sadece bunu yaparark faturamı 25 TL daha aşağıya çektim
  11. Odadan ayrıldığımizda lambaları mutlaka kapatirim
  12. Evdeki butun ampulleri tasarruf ampulleri ile degistirdim
  13. Donmuş bir yiyeceği mikrodalga fırında çözmek yerine, buzdolabının alt kısmına koyarim. Bu şekilde hem daha saglikli çözülür hemde buzdolabi daha az elektrik yakar
çok güzel canım benimde vazgeçemediğim çamaşır ve bulaşık makinesini saat 22.00 olmadan çalıştırmam

İyi akşamlar canlar nasılsınız?
Yoğun bir hafta yarın son iş günüm ile bitecek inşallah. Pazar da Ailem ile zaman geçiririm...
Ne güzel tasarruf planları yapılmış,
Ben büyük oğlumun birçok kıyafetini küçük oğluma da giydiriyorum.
Kuaföre çok para harcamıyorum
Bazen haftalık yemek planı yapıyorum ona göre alışveriş yapıyorum sebze, vs.
Kıyafet alımımı çok azalttım artık almıyorum, olanları doyasıya giyiyorum.
Mesela eve su arıtıcı taktırdık, yemekte çayda herseyde kullanıyorum. Zamandan emekten tasarruf oluyor böylece.
Ev eşyalarımı da eskiyip yırtılmadan değiştirmiyorum.
Evin tüm eşyalarını evlenirken kendimiz ödedik.

İyi akşamlar canlar nasılsınız?
Yoğun bir hafta yarın son iş günüm ile bitecek inşallah. Pazar da Ailem ile zaman geçiririm...
Ne güzel tasarruf planları yapılmış,
Ben büyük oğlumun birçok kıyafetini küçük oğluma da giydiriyorum.
Kuaföre çok para harcamıyorum
Bazen haftalık yemek planı yapıyorum ona göre alışveriş yapıyorum sebze, vs.
Kıyafet alımımı çok azalttım artık almıyorum, olanları doyasıya giyiyorum.
Mesela eve su arıtıcı taktırdık, yemekte çayda herseyde kullanıyorum. Zamandan emekten tasarruf oluyor böylece.
Ev eşyalarımı da eskiyip yırtılmadan değiştirmiyorum.
Evin tüm eşyalarını evlenirken kendimiz ödedik.
Iyi akşamlar canım az daha sabret son 1 gün :KK66: haklısın tabi tatil dönüsü zor gelmiştir bu hafta benimde çok yogun yorucu ve zor geçti ki çok şükür benim icin hafta bitti darısı tüm çalışan dostların başına :KK24: haklısın canım bizde evimizin bütün eşyalarını kendimiz aldık kimseden 5 kuruş yardım görmeden hatta salonumdaki koltuk takımı bekarken kulladıgım takımlar oldukça yeniydi yerine tekrar 1 takım almak istemedik kıyafetlerime epey yatırım yapmıstım evlenmeden önce 10 yıl almasam eksikliğini hissetmem. artık alışveriş yapmak para harcamak değilde para biriktirmek beni daha çok mutlu ediyor sanırım artık alışverişte doyuma ulaştım birde emeğimin kiymetini daha iyi biliyorum galiba ve de yaşlılıkta emeklilikte zorluk çekmekten korkuyorum o nedenle artık birikim yapmak istiyorum. ıvır zıvıra harcamak yerine konforum rahatım hayatım icin harcamak daha ön planda :KK52::KK55:

Kızlar bugün çok üzüldüğüm bir durum oldu. Sizinlede paylaşmak istedim.

Annem şans eseri bir kadınla tanışmış. Daha doğrusu bu kadından haberi olmuş diyeyim.
Kadın 38 yaşında beyninde bir tümör var. Ameliyat olması gerekiyor. Ama hafızasını kaybetme ya da felç olma ihtimali var.

Eşinden boşanmış. Daha dogrusu eşi onu başka bir kadin icin terketmis. Sevgilisinin fotografını karısına gösterip sende kadınmısın işte kadın dedigin böyle olur falan demiş. Kadın güzel bir kadın ama hastaliktan dolayı çökmüş sadece.
Boşanmada hakim nafaka bağlamış ama adam ödemiyormuş. Sigortasızda çalıştığı icin hicbir sey kanıtlayamıyormuş. Allahından bulsun inşallah böyle adamlar.

Kadinin kimsesi yok bir annesi ve babasi varmış onlarda yaşlı hasta ve kizlarina bakamiyorlar. Cunku kadinin en küçüğü 2, en büyügü 19 yaşında 5 tane kızı var. Üstelik kirasini odeyemedigi icin ev sahibi evden cıkartıyormuş. Bir kac tanidikla belediyeye kaymakamliga falan basvurmuslar yardim almak icin. Gelip kadinin evini falan gezmisler. ihtiyac sahibi olmasina ragmen hala bir haber cikmamis. Zaten bu tarz yardımlar gercek ihtiyac sahiplerine zar zor ulaşır bilirsiniz.

Kadın bugün bir otelde temizlikçi olarak ise baslamış. Ama beynindeki tümörden dolayı is çok ağır geldigi icin iş çıkışı hastanelik olmuş. Şuan hastanede yatiyor.

Hani hep gercekten yardıma ihtiyacı olan insanlar var. Ama biz bulamiyoruz deriz ya. Ilk defa bugün gercek bir ihtiyac sahibi karşımıza cıktı.

Bir ara kikikoko'nunda basına bu tarz ihtiyac sahibi bir aile cikmisti.Lütfen etrafımıza dikkat edelim. Eger cevremize dikkatle bakarsak mutlaka buluruz demisti. Gercekten oyleymis.

Ödemem gereken bir yemin kefareti parası vardı. Onu yarın bu aileye verecegim, bir miktar daha yardım ederiz bu ay ceyrek falan alamam yani.

İyi akşamlar hanımlar özledim sizi :KK36:
- altın alanlar bereketli olsun biri bin olsun çil çil altınları olsun inşallah
- hesap actıranlar dolar Euro alanlara ucuz alıp pahalı satmak nasip olsun :nazar:
- biz bu sabah doktora gittik ogluşumda atopik dermatit varmış şampuan krem verdi doktor carcabuk geçer inşallah :110:
- kuyumcudan bi yarım aldı eşim bana verdi yani bu ay eşime 2 yarım aldırdım bi tam parası da bende var Allah bereket versin :nazar:
- tüm gün evdeydim ortalığı topladım temizlikti derken gün kayboldu .. çok çabuk yoruluyorum ya sıcaklardan mı acep :110:
- akşama kabak yemeğim vardı onu yedik yanına ayran
- suyum bitmiş eşim çıktı şimdi damacanayı doldurdugu bi yer var oraya hitti doldurmaya bura bi damacana su 10 tl oralarda nasıl ?
- bu arada eşime yurtdışı görevi çıktı 3 ay boyunca yalnızım :110: 3 ay için 20 bin para alacak ayrıca yurtiçi maaşı da yatacak hedefim onun maaşıyla her ay bi bilezık almak bakalım hayırlısı rabbim sağ saglım gidip gelmeyi basıp etsin İnşaAllah :KK200:

Annem şans eseri bir kadınla tanışmış. Daha doğrusu bu kadından haberi olmuş diyeyim.
Kadın 38 yaşında beyninde bir tümör var. Ameliyat olması gerekiyor. Ama hafızasını kaybetme ya da felç olma ihtimali var.

Eşinden boşanmış. Daha dogrusu eşi onu başka bir kadin icin terketmis. Sevgilisinin fotografını karısına gösterip sende kadınmısın işte kadın dedigin böyle olur falan demiş. Kadın güzel bir kadın ama hastaliktan dolayı çökmüş sadece.
Boşanmada hakim nafaka bağlamış ama adam ödemiyormuş. Sigortasızda çalıştığı icin hicbir sey kanıtlayamıyormuş. Allahından bulsun inşallah böyle adamlar.

Kadinin kimsesi yok bir annesi ve babasi varmış onlarda yaşlı hasta ve kizlarina bakamiyorlar. Cunku kadinin en küçüğü 2, en büyügü 19 yaşında 5 tane kızı var. Üstelik kirasini odeyemedigi icin ev sahibi evden cıkartıyormuş. Bir kac tanidikla belediyeye kaymakamliga falan basvurmuslar yardim almak icin. Gelip kadinin evini falan gezmisler. ihtiyac sahibi olmasina ragmen hala bir haber cikmamis. Zaten bu tarz yardımlar gercek ihtiyac sahiplerine zar zor ulaşır bilirsiniz.

Kadın bugün bir otelde temizlikçi olarak ise baslamış. Ama beynindeki tümörden dolayı is çok ağır geldigi icin iş çıkışı hastanelik olmuş. Şuan hastanede yatiyor.

Hani hep gercekten yardıma ihtiyacı olan insanlar var. Ama biz bulamiyoruz deriz ya. Ilk defa bugün gercek bir ihtiyac sahibi karşımıza cıktı.

Bir ara kikikoko'nunda basına bu tarz ihtiyac sahibi bir aile cikmisti.Lütfen etrafımıza dikkat edelim. Eger cevremize dikkatle bakarsak mutlaka buluruz demisti. Gercekten oyleymis.

Ödemem gereken bir yemin kefareti parası vardı. Onu yarın bu aileye verecegim, bir miktar daha yardım ederiz bu ay ceyrek falan alamam yani.
Rabbim yardımcısı olsun zor gerçekten

- hesap actıranlar dolar Euro alanlara ucuz alıp pahalı satmak nasip olsun :nazar:
- biz bu sabah doktora gittik ogluşumda atopik dermatit varmış şampuan krem verdi doktor carcabuk geçer inşallah :110:
- kuyumcudan bi yarım aldı eşim bana verdi yani bu ay eşime 2 yarım aldırdım bi tam parası da bende var Allah bereket versin :nazar:
- tüm gün evdeydim ortalığı topladım temizlikti derken gün kayboldu .. çok çabuk yoruluyorum ya sıcaklardan mı acep :110:
- suyum bitmiş eşim çıktı şimdi damacanayı doldurdugu bi yer var oraya hitti doldurmaya bura bi damacana su 10 tl oralarda nasıl ?
- bu arada eşime yurtdışı görevi çıktı 3 ay boyunca yalnızım :110: 3 ay için 20 bin para alacak ayrıca yurtiçi maaşı da yatacak hedefim onun maaşıyla her ay bi bilezık almak bakalım hayırlısı rabbim sağ saglım gidip gelmeyi basıp etsin İnşaAllah :KK200:
Kostebekpasta Kostebekpasta bal akıyor yazdıklarından cnm... Amin...
Kuzuna çok geçmiş olsun bu arada...
Altınların hayırlı olsun çil çil olsun...
Eşinin iş durumuna da sen de ok verdiysen karlı da olabilir onun kararını siz bilirsiniz tatlım

Yakışıklıya geçmiş olsun.
Altınların hayırlı olsun devamı gelsin.
Eşinde sağ salim gidip gelmek nasip olsun.

Kostebekpasta Kostebekpasta bal akıyor yazdıklarından cnm... Amin...
Kuzuna çok geçmiş olsun bu arada...
Altınların hayırlı olsun çil çil olsun...
Eşinin iş durumuna da sen de ok verdiysen karlı da olabilir onun kararını siz bilirsiniz tatlım
Cnm benim eşim polis memuru kararı bize bırakmıyorlar yani mecbur gitçek

Ben tasarruf olarak salçamızı, zeytinimiz i, kendimiz yapıyoruz bir yıl yiyoruz.. Zeytinyağını 15-20 kg alıyoruz bir yıl kullanıyorum.
Ayçiçek yağı kızartma ve kek, börek, çöreklerde kullanıyorum
Peyniri basma ve salamura olarak köyde halama yaptırıyorum.
Beyazlılar için ayrı, renkliler için ayrı deterjan alırım.
Çamaşır ve bulaşık makinesi tam dolunca çalıştırırım.
Yumuşatıcı, sıvı el sabunu, elde bulaşık deterjanı 4-5 kg alırım epey süre kullanıyorum.
Pazara giderim.
Dışarıda giydiğim buluzlar eskimeye başlayınca evde günlük olarak giyorum.
Yer sil temizleyicisi olarak sirke, Arap sabunu.
Pantolon paçalarını elimde dikerim (kot hariç).

allah şifa versin ve biran önce toparlamalarını nasip etsin

Bende mevsiminde sebze meyve tuketmeye dikkat ediyorum.
Kisin cok istersek bimdeki chery domateslerden aliriz, hormonlu domatesleri biberleri salataliklari kilosu 10 tl ye almam. Yazdan domates konservesi yapiyorum. buzluga tam mevsiminde koy biberleri koyuyorum.
Toplu tasimada rekabetten dolayi fiyatlar degisti. Ben ucuz olani tercih ederek aradaki farki yil sonuna kdr biriktirecegim. Bakalim ne toparlanacak ne kdr fark edecek. Bu arada ucuz olan daha kaliteli. Ikisinede zam yaptilar, ucuz olan zammi uygulamadi ve musteri kazaniyor.

sempatik_kiz sempatik_kiz canım indirimden şampuan ya da temizlik ürünleri alacağında bize de haber verebilir misin ben takip edemiyorum

sempatik_kiz sempatik_kiz çok üzüldüm kadının durumuna ne hayatlar var Allah yardımcıları olsun inş
Yardım düşünmen çok insani bir davranış cnm böyle insanlar için neden ömür boyu yardım eden hiçbir kurum kuruluş hiçbişey yok..

Rabbim yardımcısı olsun zor gerçekten

sempatik_kiz sempatik_kiz allah kabul etsin. Allah yardımcısı olsun, allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin, çok geçmiş olsun.

allah şifa versin ve biran önce toparlamalarını nasip etsin
Amin kızlar, sağolun. Gercekten zor bir durum.
Keske yakınımızdaki her ihtiyaç sahibine ulaşıp yardım edebilsek ya da devlet gercekten ihtiyac sahibi halkına sahip çıksa

Selam kızlar nasılsınız

Dert değil de aklıma takıldı
İki iş arkadaş ım oğlumun resmine bakarken benim salonunda ki duvar kağıdını gördü çok beğendi
Nerden aldığımızı falan sordu
Eşime sorup söyledim fşyatı çok uygun geldi dedi biz çok araştırmık çünkü
Yerini tarif ettim sen bizi götür dedi
İş çıkışı gittik 2 yere baktık
Bi yer 180 dedi
Benim dediğim yer140 dedi ben paz arlık yaptım e hadi 130 dedi
Beğendi alacak
Diğeri kararsız
Benim hiç işim yoktu sırf onlar için gittim
Eve dönerken de yol parasını kendim ödedim
Bana tuhaf geldi
Benim işim olsaydı ve karlı bir alışverişe yardımcı olan arkadaşımın yol ücretini de öderdim.

Daha önce de başka bir arkadaş için 3 saat çarşıda dolanmıştım
Dönüş gene aynı (en büyük pişnalıklarımdan dır çok yorulmultum)
Bana tuhaf geldi ya gerçekten

X