Allah Sizin Üzerinizde Ne Sıkıntı Varsa Alır?

DÜNYA VE AHİRET İŞLERİ

Ahiret sermayen olsun. Dünyayı ticaret yeri say. Zamanını sermayeni batırmamak için evvela ahiretine sarfet. Eğer fazla kalırsa onu da dünyaya harca, geçimini sağla.

Sakın dünyayı sermaye, ahireti ticaret saymayasın. Bunu yapınca namazını vaktinde kılamazsın. Kılsan da erkanını yerine getiremezsin. Rukûu belli olmaz,sücûdu belli olmaz. Çünkü senin için maksat dünya olmuştur. Yorgunluk gelir,uyursun. Namazın kazaya kalır, kılamazsın. Gece cife gibi yatar, sabahları tenbel olarak kalkarsın. Nefis seni peşinden sürükler, heva seni takip eder. Şeytan artık sana hakimdir. Böylece ahiretini dünyaya satmış olursun. Sen bu durumda nefsin kulu ve onun uşağı olmuşsun. Halbuki sen onu emrine alacak, terbiye edecek, doğru yola getireceksin.

Bu, onun ahiret tarafı idi. Yani iyilik yüzü idi. Ama sen böyle yapmadın, onu hakkıyla idare edemedin. Onun sözlerini kabul etmekle zulüm ettin. Onu kendi başına bıraktın, netice lezzete, zevke, sefaya daldı ve şeytana uydu. Sen de ona uydun. Daha sonra hem dünyan battı, hem de ahiretin. Yarın kıyamet günü iflas halinle meydana çıkarsın. Orada ne din bakımından, ne dünya bakımından hiç karın olmaz. Ne kazandın nefse uymakla?

Eğer onu doğru yola getirseydin, her iki cihanda da mesut olacaktın. Nefse uymadan ahreti sermaye kabul etseydin, her ikisini de kazanacaktın. Ayrıca dünyadaki nasibin, bol ve rahat gelecekti. Sen her kötülükten temiz ve her pislikten beri olacaktın.

Peygamber (SAV) Efendimiz buyurdu:
- “Allah (CC), dünyayı ahiret niyetine göre verir. Ahireti, dünya niyetine görevermez.”

Niçin aksi olmuyor? Olmaz, çünkü ahiret Allah’a (CC) kulluktur. Allah’a (CC) kulluk niyeti ile ibadet eden ahireti bulur. Niyet ibadetin ruhu ve özüdür. Kötülüklerden çekinerek ibadet edersen dünyan hoş olur. Dünya bir yana der, yalnız ahreti arzularsan Allah’ın (CC) öz kullarından ve O’na (CC) halis ibadet edenlerden olursun. Dolayısıyla ahiret nimeti senin için olur. O nimetlerin başında cennet ve Allah’a (CC) yakınlık gelir.

Dünya sana hizmet eder. Kısmetin kendiliğinden gelir. Çünkü her şey yaratanına bağlıdır. Eşyanın haliki ise Allah’tır (CC), sen de O’nun (CC) öz kulu olduğuna göre, her şey senin olur.

Ahireti bırakır dünyaya çalışırsın. Hakk (CC) sana gazabını karşı yapar. Ahireti kaybedersen, dünya sana isyankar olur. Her şeyini güçlükle alırsın, ufacık bir makam elde etmek için güçlük çekersin. Çünkü Allah’ın (CC) sevmediği bir insan oldun. Dünya ehli olup ötekini kaybetmeyi mi, yoksa ahiret ehli olup dünyada manevi bir huzur duymayı mı?

İnsanlar iki kısımdır. Biri dünya arar, diğeri ahiret. Bunlar kıyamet günü de böyle olacak. Bir kısmı cennet ehli, diğer kısmı da cehennem…

Abdulkadir Geylani HZ.

şuan okuyunca çok fena oldum bunun bi sebebi var mı bilmiyorum ama bende akşamları Estağfirullah çekince kendimi subhanallah çekerken buluyorum neden acaba

şuan okuyunca çok fena oldum bunun bi sebebi var mı bilmiyorum ama bende akşamları Estağfirullah çekince kendimi subhanallah çekerken buluyorum neden acaba
Rabia ablamın cevabı : o onlık Rabbim onu söyletmiş Allah suphandır eşi benzeri yoktur. Rabbim zikrinde eşi benzeri olmadığını bildirmek için o kelimeyi söyletmiş.

Allah'ın ve Resulnun selam ve bereketi üzerinize olsun

Sizlerle babamın yaşadığı bir olayı paylaşmak istiyorum. Babam kalbinden rahatsız iki defa anjiyo oldu ve yavaş akım teşhisi konuldu. Bir ay önce kalbinden rahatsızlandı. Doktorlar kalbinde bir rahatsızlık yok demişler. Doktorlara güvenmediği için istanbulda çok iyi bir kalp hastanesine gitti. Yapılan incelemelerde ağrının kalp kaynaklı olmadı söylenildi. O doktor trafiği arasında gece bir rüya görmüş İsmail hocamla paylaştım rüyasını.
Rahatsızlığı var şifası siyah çekirdekli üzüm dedi. Bu mevsimde olmaz kurusunu bulup yesin dedi. Alıp yemeye başladıktan sonra ağrılar bıçak gibi kesildi. Bir aydır ağrısı yok . Rabbim şifasını ilk elden verdi. Tevhit okuyan kulunun sıkıntılarını ve rahatsızlıklarını alıyor.

Allahın ve Resulunun ve sevdiklerinin selam ve bereketi uzerinize olsun.
MaasAllah Can Hocam Rabbim birinci elden Şifasini bilmirmis ve vermis. Hamd olsun ve gecmis olsun:). Tevhid ile tum bilmedigimiz kapilar aciliyor Hamd olsun

Ve Aleykumselam Rabia Hocam ..
SubhanAllah ..Rabbimin tukenmez hazinesinden ne buyuk bir lutuf.
Cok gecmis olsun insallah :)
Rabbim tum sifa bekleyenlere katindan sifa nasip eder insallah.Amin

Rabia2015 ablam cevap yazarsan sevinirim.
1 aydir zikri yapmaya calisiyorum. Ruya kismina pek takilmadigimi daha oncede belirttim.
Daha once hic gorduklerimi hatirlamazdim ama bu aralar ruyalarimi hatirlar oldum.
cok merak ettim nedendir acaba aramin bozuk oldugu kisileri goruyorum.
gecen yuzen kucuk balik ve kagit para gordugum gun esimde demir para gordugunu soyledi (ayni gun)
bunlar yorumlanmasi gereken uyarici ruyalar midir?

bir kac sorumda olucak yardimci olursunuz insallah.
1) tesbih cekerken aralarda konusmak , baska bir ise dalmak gunahmidir
veya bu durumlarda basami almak gerekir sayiyi?
2) dua kuran tesbih gibi tum ibadetlerde dunyevi isteklerim aklimdan cikmiyor.
sanki onlar icin dua etmeliyim gibi.bunu nasil durdurabilirim? seytanin vesvesesimidir?
3) dileklerimiz icin zikir haricinde salavat ve tevhidmi cekmeliyiz?

canım ben üveys zikrini evde sessiz bir ortamda kıbleye karşı abdestli ve tesettürlü yapıyorum. Ama normalde de zaten Tevhid çekiyorum. Yolda yürürken, asansör beklerken, serviste giderken...abdestimi bozmamışsam her yerde çekiyorum Tabi ister istemez, bazen insanlarla karşılaşıyorsun ve konuşmak zorunda kalıyorsun. O zaman Euzü Besmele çekip tekrar devam ediyorum. Benim de tevhid çekerken maalesef aklımdan bir sürü şey geçiyor. Buna engel olamıyorum. Ama beynimizi bu şekilde yönetemiyoruz diye ibadetten vazgeçemeyiz. Zamanla o kıvama geleceğimizi düşünüyorum.

Cevap:

Tevhit okuyan kişiye rüyalar yol gösteriyor bir nevi rehberimiz oluyor. Salih rüyalarda lutuflar veriliyor. Rabbim şifa verdiğini bile rüyalarda bildiriyor. Peygamber efendimiz ve diğer bir çok peygamberimize rüyalar yol göstermiştir.

Tesbih çekerken eğer evimiz de isek, okumalarımız bitene kadar zorunlu olmadıkça dünya kelamı konuşmasak daha iyi. Allahın huzurunda onu düşünerek kalben teslimiyet bir şekilde tevhitimizi okumaya çalışmalıyız.

Dışarıda okumak zorundaysan çalışıyorsan ister istemez konuşma ihtiyacı olur ozamanlarda başa almaya gerek yok kaldığın yerden devam edersin.

Sabah namazında kalka biliyorsan sabah namazından sonra okursan daha iyi olur gün içinde geri kalan zamanda sürekli tevhit okursun. Araya dünya kelamı girse de fark etmez .

Tevhide İlk başladığınız zamanlar çok vesveseler gelir. Şeytan ve nefis zikir yapmanızı istemez size vesvese verir. İbadetlerinizde ister istemez olur bu ama geçici bir durumdur.

Tevhidlerimizi okurken kalbimize gelen düşüncelerden uzak durmaya çalışalım. Dünyevi isteklerimiz de aklımıza gelir. Şeytanın vesveseleri de sizi oyalar. Bunlardan kendimizi uzak tutalım. Sadece Allah ve Resulunun sevgisi için okuyorum diye düşünün. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz ama ileride mutlaka başarırsınız.

Dua etmeyelim mi diye sorarsanız. Elbette dua etmeliyiz. Namazlarımızın sonunda ya da 2 rekat hacet namazı kılıp peşinden dilediğin kadar dua edersin.

Dileklerimiz için salavat ve tevhit çekilmez. Allah sevdiği kendisini seven kulunun isteklerini ondan daha iyi bilir ve o istemeden de verir.

Allah razi olsun ablam biraz iyi geldi bu yazin.
gercekten nefsimle ve seytanla savasiyorum.cok fazla zorluyor beni bu.
tesbihat , kuran, namaz ibadetlerimi kucuklukten beri yaparim ama artik biraz daha yonelicem diye kendimi sartlamistim.
zikirlerede basladigimdan beri biraz vesveselerle karsilastim.asmaya calisicam insallah ...
zorlandikca dua ediyorum rabbim nolur imanimi ilmimi nurumu arttir diyorum insalllaaahhhh...

insallah cnm insllah bizde teslimiyetle yoneliriz zamanla insallahhhhh...
bende tesbihlerde abdestli olmayi secerim.zaten turbanliyim o yonden sorun yok.
bide evdeyim calismiyorum.her namaz sonunda cekiyorum.ama icimde hep bi vesvese oluyo malesef

Allah in ve Resulunun ve Sevdiklerinin selami ve bereketi uzerinize olsun ..

Çok sukur zikirle tanisali iki ay oldu Rabia Hocam vesile oldu burada Allah ondan razi olsun.Kisaca bahsetmek gerekirse ne degisti hayatimda ; sonsuzz bir huzur kapladi icimi dunyalik sıkıntılar borclar eksikler laf soz uzuntu vermez oldu.Ibadetlere olan istek artti namazlardan tat alir oldum.Yuce Kuran i laf olsun diye degil isteyerek anlamaya calisarak sinfire sindire okumaya basladim.Cok sukur esimle birlikte basladik evimizde bir sukunet bir huzur olustu. Is stresi genel kaygilar coluk cocuk akraba sorunlari yerini tatli dil guleryuze birakti cok sukur.Evde tv izlenmez gereksiz konular konusulmaz oldu.Aksamlari zaman oldurmek yerine Rabbimizi anmak Peygamberimizi anlatmak ogrendiklerimizi paylasmak oldu artik amacimiz. Guzel ruyalar gorur olduk.Haftasonu hangi alisveris merkezine gidelim nerede ne yiyelim gezelim tozalim yerine yakin civarda hangi evliyamiz var kimi ziyaret edebilirizi arastirmaya basladik. Rabbimizi anamadigimiz ortamlardan uzak durmaya basladik, dusunceleri bize uymayan bize zarar veren veya verecek olan bazi insanlar hayatimizdan cikti gitti.Agac yasken egilir derler kizimizda bizim bu halimizden nasipleniyor cok sukur.Besmele sukur dua ezan namaz hepsine ilgisi artti Elhamdulillah.
Simdiye kadar 5 tane ogretmenim oldu sıddıklık muhrum verildi bilmedigim bir rahatsizligim icin sifa verildi ruyamda.Hediyelerimde andigim vefat etmis yakinlarimi ruyamda gorur oldum.14 yildir bir iki kez ruyamda gordugum rahmetli babami iki aydir en az 10 kez gordum kokusunu duydum cok sukur.

Veren yasatan bildiren ogreten bu zikri bulduran bizleri bulusturan Rabbimizin şani ne yucedir.Hamdolsun..

Kardesim ve annemde zikre basladilar onlarda oyle mutlular ki simdi tek konumuz nasil yapalim da etrafimizdaki herkese bu zikri anlatalim nasip olan bu sofraya otursun bu guzellikleri yasasin istiyoruz.

Uzun oldu kardeslerim hakkinizi helal edin aslinda yazilacak daha coook sey var ama kisaca Yaşa ve Gör diyelim.

Rabia2015 Can Hocam Allah sizden razi olsun tekrar.Sizi ve bu zikri bulduran Rabbime sonsuz buyuklugunce hamdolsun..

Çok güzel yazmışsınız Rabia abla..Allah razı olsun

Senin adına ne kadar sevindim anlatamam... Rabbim herkese yaşatsın inşallah...
Benim de anlatmak istediğim çok şey var ama zamanı var ...içim öyle diyor..bunları inşallah hepsini birgün anlatacağım bende..Rüyalarımı ve hayatımdakı bendeki değişiklikleri ...
Öğretmenım verilmedı bunun için eksıklerım var bunu biliyorum..umarım onunda zamanı vardır ve bende birgün yaşarım..

Allah razi olsun kardesim..
Rabbim herkese guzellikler yasatir insallah. Herbirimizi razi oldugu sevdigi kullarindan eyler insallah.Amin..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…