Allah Sizin Üzerinizde Ne Sıkıntı Varsa Alır?

Evet canım henüz nefsimi görmedim
İnşallah sende güzel rüyalar görürsün canım

Gordum canım Rabbime şükürler olsun daim olsun inşallah nefsim gösterildi bide öğretmenim verildi rabiatul adeviye hazretleri çok sukur bin sukur mevlam yolundan ayirmasin hepimizi inşallah
Evet canım henüz nefsimi görmedim
İnşallah sende güzel rüyalar görürsün canım

Rabia ablacim sizin yaşadıklarınızin canlı şahidi arkadaşım buaksam bize oturmaya geldi konuştukca konular açıldı gül kokuları alıyor sağ ayağının altında sıddık mührü hz ebubekirin beninden var kalp gözü açık karşısındakine ne olduysa söylüyor rabbim banada yasatsin inşallah şimdi allahima çokça dua edeceğim allahim ilmimi artır diye inşallah manevi öğretmenim verilir arkadaşım perşembe cuma cumartesi pazartesi çokça oku dedi
Cuma günü öyle vakti rahmetli babası ziyarete gelmiş konuşmuşlar ve arkadaşım çalışırken olmuş bu gorusme ustası demiş sen kiminle konuşuyordu babamla demiş baban nerde demiş oldu demiş adam bismillah demiş urkmus ve şaşırmış arkadaşının babası kızım ben eylemeyim seni demiş yanağını oksamis gitmiş resmen yanında görüp konuşup hissetmiş allahim güzel allahim banada yasatsin anneciğim çok özledim babama hala inanmıyorum nisanda bir yıl olacak kaybedeli yasa ve gor bekliyorum inşallah banada nasip olsun

ne kadar güzel rabbim bizlerede yaşatsın inşallah

Şems Tebrizli Mevlana Hz. Hocası:

Sivas’ta ikindi namazını kılıp tam yola çıkmak üzereydim. Caminin duvarının dibinde birisinin yüksek sesle şöyle dua ettiğine şahit oldum.

— Allah’ım bana rahmet kapısını aç.

— Allah’ın rahmet kapısı kapalı mı ki açmasını istiyorsun? Rahmet kapısı her zaman açık. Kapın açık mı sen ona bak!

— Nasıl dua edeyim?

— Günahları terk etmekten daha güzel dua mı var? Sen dünyayı ahrete götüremeyeceğine göre... Öyle yaşa ki dünya seni ahirete götürsün.

Çok hoşuma gitti bu ablacım çok saol
Kapın açık mı sen ona bak ?????
Rabbim ilmimizi artır .... Algılarımızı aç
Aminnnnnnn

Bursa Ulu Camiinin Fazileti

Şeyh Hz.Üftâde (k.s.) Hazretleri buyurdular:

Kâbe-i Mükerreme, Medine-i Münevvere ve Kudüs-ü Şeriften sonra Bursa Ulu camiinden daha şerefli bir makam yoktur.

Şeyh Üftâde Hazretleri buyurdular:

Bursa Ulu Camii'nin yeri, Nuh Aleyhisselâm'a iman eden ve gemiye binmeye yetişemediği halde Allah'ın kendisini tufandan koruduğu yaşlı kadının evinin bulunduğu yerdir.

Şeyh Üftâde (k.s.) Hazretleri yine buyurdular:

Bazı tarikat ehline keşif yoluyla zahir oldu. Kim Bursa Ulu Camii nde ibâdet ve zikir ile meşgul olursa Allah, onu gaflet tufanından korur. (O yaşlı kadını tufandan koruduğu gibi.)

Şeyh Üftâde (k.s.) Hazretleri yine buyurdular:

Edeblerine riâyet etmek şartı ile Mekke'de bir gün ibâdet ile meşgul olmak, diğer yerlerde bir sene ibâdetle meşgul olmaya bedeldir.

Buyurdular:

Bizim memleketimizde, ibâdet, zikir ve evrâd ile meşgul olunacak iki yer vardır. Biri, istanbul'da Ebû Eyyub El-Ensâri Hazretleri'nin makamı, diğeri de Bursada bulunan Seyyid Buharı Hazretleri'nin Câmiidir.

Âbidler namazda, arifler niyazda, âşıklar şevk ve heyecan ile yâre (Allah'a) vuslatı elde etmeye çalışmaktadırlar. Gerisi hikâye Ya Rabbi! Bizleri senin rızan için meşgullerden eyle.amin.

Amin ablacim amin biz bursaya düğün için gitmiştik misafir kaldığımız evdekilerle ulu camine gidip namaz kılmak nasip olmuştu inşallah sizden ogrendiklerimle sayenizde neler öğreniyorum bir daha gidersem kısmet olursa tevhidimide orda okurum inşallah

Allah ve Resulunun ve sevdiklerinin selam ve bereketi üzerinize olsun
Bugun size heyecandan titreyen ellerimle hediyemi paylasmak istiyorum.sol ayagimin bas parmaginda siddiklik muhurum vuruldu. EsSekur.Hic beklemediğim bi anda gördüm. Rabbim Hamd olsun. Rabbim sizlere ve tüm üveys kardeslerime abimlerime ablalarima nasip etsin.
EsSelam

Ayy neguzel adına çok sevindim allahim bizede banada nasip etsin inşallah

Talebelerine sık sık şöyle buyururdu:

Ebüssü' ûd Ebü'l asâir El-bâzini

"Allahü teâlânın rızâsını kazanmak isteyen bir tâlib için, işlerini sağlam temel üzerine kuracağı dört esas vardır: 1 Dili, tam bir gönül huzûru içinde Allahü teâlâyı zikirle meşgûl etmek, 2 Kalbi, dâimâ Allahü teâlâyı murâkabe hâlinde bulundurmak, 3 Nefsin günah olan arzularına karşı, Allahü teâlânın rızâsını düşünerek muhâlefet etmek, 4 Allahü teâlâya tam kulluk edebilmek için helâl lokma yemek. Helâl lokma ile kalp; saf, berrâk bir hâle gelir."

Dostlarından birisine yazdığı uzun bir mektubunun tercümesi şöyledir:

"Ey kardeşim! Allahü teâlânın selâmı, rahmeti ve bereketi, senin üzerine olsun! Ey dostum, benden sana duâ etmemi istemişsin. Evet, doğru ve haklı bir istek! Fakat bu kulun, duâsı kabûl olmaktan yana ümîdi azdır. Fakat böyle olsa da, arzunuza uyarak duâ etmem gerekiyor.

Ey kardeşim! Allahü teâlâ, kendi zikrini sana ilhâm etsin. Nîmetlerine karşı şükretmeni nasîb eylesin. Senin kalbine, O'nun kaderine karşı râzı olmayı yerleştirsin. Seni, yardımından ve sevgisinden mahrum bırakmasın. Nefsinin kötülüklerine karşı, senin vekîlin olsun. Yarattıklarından herhangi birine seni muhtaç bırakmasın. Seni, sözünde ve işinde doğru olanlardan ve ahdine vefâ gösterenlerden eylesin. Allahü teâlâ seni, zâtını sadâkat ve edeb ile taleb edenlerden eylesin. Resûlünü de tasdîk edip, sünnetine uymak isteyenlerden yapsın. İyi amelleri işleyerek, herkesin eziyetine katlanıp kimseye eziyet etmeden âhireti taleb edenlerle birlikte bulundursun. Senin için cenâb-ı Hak'tan dileğim, seni dâimâ zikri ile meşgûl eylemesidir. Kalbinde kendi korkusunu bulundurup titreyenlerden eylesin. İhlâs sâhibi olup, kendi rızâsını düşünerek amel edenlerden kılsın. Zâtının birliğini tasdîk edenlerden eylesin. Hak teâlâyı nefslerine üstün ve vazifelerini, nefsinin haklarından önde tutanlardan eylesin.

NEFİS VE HALLERİ

Bu kadar külfetler içerisinde, varlığını gösteren yalnız Allah’ü Taala’dır. Bundan
sonra nefsin gelir. Muhatap olarak meydanda da sen varsın.

Nefis; başta Allah’ın zıddıdır. Halbuki her şey sahiplidir. Böyle olduğu için nefis,
hem yaradılış itibariyle, hem de mülk olarak Allah’ındır. Bu arada nefse boş iddia
ve arzu, bir de kötülükleri ile sevinmesi kalır.

İş böyle olduğuna göre, sen, Hakka uyarak nefsine muhalefet edersen; Allah için
nefsine hasım olmuş olursun... Allah-ü Taala, Davud’da (A.S) şöyle buyurdu:

- “Ya Davud, ben daimi kuvvetinim, bu kuvvetini nefsine düşman olarak ibadete
vermeğe çalış. “

Ey mümin, eğer sen de böyle yapar ve bu halde kalırsan, kulluğun ve Allah’a karşı
olan bağlılığın doğru olur. Rızkın ne ise... rahat, güzel, hoşolarak gelir; aziz ve
mukerrem olursun. Ve her şey sana hizmet etmeğe başlar. Sana tazim ederler,
hürmet ederler... Çünkü onlar yaratanına bağlıdır. Sen ise onun sevgili kulusun.

Onları Hak yaratmıştır. Onlar da bunu ikrar etmektedirler. Nasıl ki; Allah-ü Taala
bunu şu ayetlerde haber vermiştir.

- “Allah’ı tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, lakin siz onların tesbihini
anlayamazsınız.”

- “ Göğe ve yere isteyerek veya zorla geliniz... diye buyurdu. Onlar da dediler:
- İsteyerek geldik...”

İbadetin başı nefse muhalefet etmektir. Allah-ü Taala buyurdu:
- “Nefsine uyma; nefs seni Allah yolundan ayırır.”

Davud’a da şöyle buyurmuştur:

- “Ey Davud, nefsini bırak, çünkü o, daima münazaa çıkarır. “
Beyazid-i Bestami’den (Rh.) bir rivayet vardır. Beyazid mana aleminde tecelli-i
ilahiye nail olur ve sorar:

- “Yarabbi, sana nasıl gelinir?

Şu cevabı alır....

Nefsini bırak da gel...

Beyazid der ki:

Nefsimi bıraktım, yılan soyunduğu gibi ben de nefsimden soyundum... Her hayrın
ve her güzelliğin onu bırakmakta olduğunu gördüm...”

10. makale Futuhul Gayb Abdulkadir Geylani Hz.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…