Alkolle çok içli dışlı olan sevgili…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ilk başlarda birşey demedim yazmışsınız ilk postta, tekrar hatırlatmak istiyorum.

Bir şey demedim başlarda ama birkaç kez kokusundan rahatsız olduğumdan, benim de alkolü sevmediğimi bildiğinden kendi isteği ile bıraktı.

demek ki yanınızda içmiş, başlarda problem olmamış sonra aklınıza ayrılırım demek gelmiş. artık şu cümlenizin bir arkasında durun yahu. burada herkes okuduğunu anlayacak kapasitede.
Yanımda içmedi hiç, ama öğrenmiştim alkol kullandığını sonra birkaç kez beni alkollü ortamlarına davet etti ben de gitmedim haliyle bu ömür boyu böyle süremez diye de sorguladım

İşte o da ilk zamanlar öyle yapmıyordu. Bi gün geldi bunu yaşadım. Yine yaşamaktan korkuyorum derler ya şişede durduğu gibi durmuyor. Bi gün tamiri olmayacak bir şey söyler yaparsa alkollüyken korkum var alkole o günden beri karşıyım bu yüzden. Travma gibi oldu benim için
Eşim güzel içer içtiğinde 10 senedir beraberiz, ağzından kötü söz duymadım. Alkolle bu dediklerinizin alakası yok. Adam iyiyse alkol alınca kötü olmaz

Yanımda içmedi hiç, ama öğrenmiştim alkol kullandığını sonra birkaç kez beni alkollü ortamlarına davet etti ben de gitmedim haliyle bu ömür boyu böyle süremez diye de sorguladım

yanınızda içmedi, davetlerine de gitmediniz ama birkaç kez kokusundan rahatsız oldunuz diye bırakırım dedi ?
çok tutarsız geliyor bana hala. siz ılık ılık bıraktırmak için çabalamışsınız baktınız olmadı rest çekmişsiniz. o zamanda kaybetmemek için güya söz vermiş.

bir de sanki adam öldürmüşler gibi "başka kimse mi bulamadın alkol kullanan aileyi soktun içimize" deme potansiyeli varmış ailesinin. istemiyor olabilirler ama bu söylem çok yanlış.
eskaza tanışsalar belki de çok büyük tartışmalar çıkacaktı.

Biz buna yobazlik diyoruz.

Bence siz asıl gerçeği burada yazmıyorsunuz. Siz belli ki dindar bir insansınız. Dindar olmayıp içkiye sağlık vb durumlar nedeniyle karşı olan insanlar da var evet. Ama siz bu gruba girmiyorsunuz. Sizin içkiye karşı olma sebebiniz dindarlık. Çünkü dindar olmayan bir insan içki içilen ortamlarda bulunmayı bu kadar reddetmez. Dindar bir insan olmak da bir tercihtir, bunu saklamanıza gerek yok. Bence bahaneler uydurmak yerine dindar olduğum için içkiye karşıyım deyin olsun bitsin. Ayrıca dindar olduğunuz için aranızdaki sorunlar sadece içkiyle de kalmayacak. Yarın öbür gün belki kapanmak isteyeceksiniz mesela, e karşınızdaki insan dindar değil peki o zaman ne olacak? Hiç uygun değilsiniz birbirinize, bitirmek en mantıklısı.

Arkadaşlar merhaba. Birkaç aydır süregelen bir ilişkim vardı. Arkadaşça başlayıp çok ani ve düşünmeden ilişkiye dönen bir şey. Genel anlamda çok iyi anlaşıyorduk, ikimiz de gezmeyi çok seviyoruz hayvanları çok seviyoruz. İkimizin de evcil hayvanı var vs. İlişkiye ani başladığımdan bilmiyordum ama erkek arkadaşım alkol kullanıyor. Ve aşırı da seviyor. Öyle ki evinde viski şişelerini dahi koleksiyon yapıp saklamıştı düşünün. Ailesinde de var alkol kullanımı, kız kardeşten tutun, halaya amcaya kuzenlere kadar var alkol kullanımı. İnsanlara saygı duyulması gerektiğini düşünen bi insanım ama, aile yapım ve yaşantım buna tamamen ters. Bizim sülalede hiç yok. Hiç de alışkın olmadığım şeyler. Bir şey demedim başlarda ama birkaç kez kokusundan rahatsız olduğumdan, benim de alkolü sevmediğimi bildiğinden kendi isteği ile bıraktı. Sigara da kullanıyor. Bu konuda da çok rahatsızdım. Koku beni çok irite ediyordu. Alkol kullanan biriyle ilişkiyi evlilik boyutuna taşımayacağımı, ciddi bir gelecek niyeti varsa bunun sorun olacağını ailemin de kesinlikle kabul etmeyeceğini belirttim. Neyse 2-3 aydır beni rahatsız ettiğini bildiğinden alkolü bırakmış hiç kullanmıyordu. Sadece ailesiyle düğünde bayraMda içeceği noktasında anlaşmıştık. Sorun da yaşamıyorduk. Bi ara kardeşi ve onun sevgilisiyle sahile gidip masa kuracaklardı alkol kullanacaklardı beni de davet ettiler ben de kibarca alkollğ ortamlarda bulunmaktan hoşlanmadığımı başka bir zaman alkolsüz bir ortamda birkte birşeyler yapabileceğimizi düşünerek iyi eğlenceler diledim. Ancak geçenlerde son zamanlarda biraz yoğun olduğumdan eskisi kadar sık buluşamamıştık ve kendince benim uzak durduğum gibi algılara girmiş canı sıkılmış. Konuştuğumuzda kampa gidiyorum dedi kimle dedim, Bana a kişisiyle dedi. Bu kişi de annesinin görüşmesini kesinlikle istemediği beni özellikle uyardığı bu kişiden uzak tut dediği, bir sürü pisliğe bulaşmış saçma sapan bir adam. O adamla kampa gidip alkol kullandığını öğrenince çıldırdım bana verdğin sözü tutmadın hem de bu adamla alkol kullandın dedim. Bana sadece ailemle o da bazen diye söz vermemiş miydin dedim. Sözünü tutmadın dedim. Üzerine bir de bana bunu anneme söyleme sorarsa tek de yanım da a kişisi olduğunu bilmesin dedi. Resmen kendi yalan söylüyor annesine bana da söyletcekti. Annesinin anksiyete falan var üzülünce kötü oluyor. Sonradan söylemiş annesi ne a kişisi de vardı diye ama doğru zamanda söylemişmiş. Yani yalan söylememiş anneme sor bilir a kişisiyle gittiğimi dedi. Ben de alkolle bu kadar iç içe olman kendi isteğinle ben sırf ciddi bi gelecek düşüneyim diye alkolü bıraktığın halde 2 ay sonra ilk fırsatta başlaman senin bunu çok sevdiğini değişmek istemediğini böyle mutlu olduğunu gösterir dedim. Ben seni birşeylere zorlamak da istemiyorum ancak bunu ne ben ne aile yapım kabul etmez üzgünüm alışkın olmadığımız ortamlar ileride çok sorun yaşarız dedim. Ben eş adayı olarak mümkünse alkol sigara kullanmayan birini tercih ederim, gelecek anlamında seninle böyle düşünemem, bunları bilmeden çok hızlı doğaçlama başlayan bir ilişki oldu ama bile bile devam etmek yanlış, vaktini almama da gerek yok dedim ve ayrıldım. Benim sığ düşündüğümü göründüğüm gibi özgürlükçü olmadığımı vs söyledi. Ne var sen de kabullensen ben alkolümü içsem sen kolanı da sorun etmesen beraber birşeyler yaparken dedi. Ama ben gerçekten hiç alışkın değilim ve çok huzursuz oluyorum. Kendimi ait olmadığım bi yerde puzzle ın yanlış parçası gibi hissediyorum. Eski sevgilimden 2 sene çıkıp giyim tarzımı Değiştirmem konusundaki aşırı baskıları kavgaları sonucu ayrılmıştım. Şimdi ben de onun alkolünü kabul etmiyorum ve bana yapılanı başkasına yapıp haksızlık mı yapıyorum diyorum. Ama gerçekten hayal ettiğim eş ve baba figürü Alkol sigara kullanarak çocuklarıma kötü örnek olacak bir figür değil. Bu da benim karakterim sonuçta? Sizce yanlış mı yaptım ayrılmakla siz olsanız ne yapardınız?
Size ne erkek arkadaşınızın alkol kullanmasından? Bağımlılık boyutunda olsa anlayacağım da adam belli ki içmeyi seviyor yani bunda sizi “içmemesi için baskı kuracak” kadar ilgilendiren ne var anlayamadım.

Ayrılmak iki taraf için de iyi olmuş.
Baştan bilmiyorum demişsiniz yoksa alkol sizin için bu kadar net olmaması gereken birşeyse bu ilişkinin başlanmamasi gerekirdi.

Sevgiliniz de bırakacağım diye söz vermemeliydi. Bu tarz sözlerini sonu gelmiyor çünkü.

Eşimle tanıştığımız süreçte sigara kullanıyordu, bana bırakacağım diye söz veremem sakın bu konuda baskı kurma bana demişti. Daha sonra kendi isteğiyle bıraktı. Yetişkin insanlar olarak bu tavrı gösterebilmemiz lazım. Hafiye gibi peşinde dolaşıp içtin mi içmedin mi tavırlarına girmeye gerek yok.

Alkol sağlığa zararlı olması bir yana, hayat görüşlerinin de belirleyici noktalarından biri.
Dolayısıyla erkek arkadaşımın alkolünden banane diyemezdiniz.
Ayrılmakla en doğrusunu yapmışsınız.
O da sizin için alkolü bırakacağı konusunda dürüst davranmamış zaten. Sülalece alkol kullanan bir kişi, bunu öyle hemen değiştiremez, çünkü onun normali o. Size göre normal değil ama.
Bence birbirinize uygun değilsiniz.
Ben de alkol alan birisiyle evlenmezdim,benim için bırakmasını falan da istemezdim hatta.

alkol onun hayatında önemli ise bunu değiştiremezsiniz

Siz istediniz diye bırakırsa 1-2 ay sonra bir daha başlar.

Alkol size ters ise ayrılacaksınız mecbur.

burada neredeyse tüm üyelere "kimse" birbirinin hayatına karışamaz yazdı. bu ne demek ? kullanan da kullanmayan da kendi kurallarına göre yaşar kimse karışamaz demek.
bu saygısızlık mı size göre ?
Bunun saygısızlık olduğuna dair bir şey mi yazmışım pardon?

Alkolik insanı sevmem ama alkol almayan insanı da sevmem, eşimle karşılıklı içmeye çakırkeyif olmaya sonra ota moka saatlerce gülmeye ve günün sonunda o kafayla sevişmeye bayılırım. Bunu yapamayacağım adamla da ben evlenmem. Bir kere geliyoruz şu dünyaya için gariii ama ağzınızla 🥸

"Alkol kullananlara duyulan saygının yarısı da kullanmayanlara duyulsa keşke." yazınca kullanmayanlara saygı duyulmuyor anlamı çıkıyor.
Konu sahibi erkek arkadaşının davetini alkollü masalarda bulunmaktan hoşlanmadığı için reddetmiş, fakat arkadaşı bunu alkol kullanıyor diye kendisine mesafe koyuyor olarak anlamış, ben de buna istinaden dedim. Eğer konu sahibinin ona duyduğu kadar saygı duysa takılmaz bile bu konuya. Gayet açık ve net yazdım umarım bu defa anlatabilmişimdir.

Konu sahibi erkek arkadaşının davetini alkollü masalarda bulunmaktan hoşlanmadığı için reddetmiş, fakat arkadaşı bunu alkol kullanıyor diye kendisine mesafe koyuyor olarak anlamış, ben de buna istinaden dedim. Eğer konu sahibinin ona duyduğu kadar saygı duysa takılmaz bile bu konuya. Gayet açık ve net yazdım umarım bu defa anlatabilmişimdir.
Ay çok şükür birisi anlamış teşekkür ederim. Benden saygı bekliyor ancak sevmediğim ortamlara girmek istemediğimde benim gösterdiğim saygıyı ben görmüyorum.

Bence siz asıl gerçeği burada yazmıyorsunuz. Siz belli ki dindar bir insansınız. Dindar olmayıp içkiye sağlık vb durumlar nedeniyle karşı olan insanlar da var evet. Ama siz bu gruba girmiyorsunuz. Sizin içkiye karşı olma sebebiniz dindarlık. Çünkü dindar olmayan bir insan içki içilen ortamlarda bulunmayı bu kadar reddetmez. Dindar bir insan olmak da bir tercihtir, bunu saklamanıza gerek yok. Bence bahaneler uydurmak yerine dindar olduğum için içkiye karşıyım deyin olsun bitsin. Ayrıca dindar olduğunuz için aranızdaki sorunlar sadece içkiyle de kalmayacak. Yarın öbür gün belki kapanmak isteyeceksiniz mesela, e karşınızdaki insan dindar değil peki o zaman ne olacak? Hiç uygun değilsiniz birbirinize, bitirmek en mantıklısı.
Hayır aksine dindar falan değilim. Yahu sadece alkollü ortamları sevmiyorum. Bunu niye kimse anlamıyor? Rock konserinde bulunmayı sevmemek gibi bişey bu. Sevmiyorum o ortamı işte. Kullanmana saygı duyarım ama ben dahil olmam o ortamlara dedim. Alkol masası tabiri bana göre bişe değil. Bulunduğum alışkın olduğum ortamlar da değil. Dinle falan da alakası yok. Söylediğim gibi pop seven bi insanın rock konserinde bulunmak istememesi ortama yabancı kalması gibi birşey. Adam da diyor ki ben sensiz mi gidicem hep. E bensiz gideceksin. Gelmek zorunda mıyım? Ben sana saygı duyuyorsam sen de benim o ortamlarda bulunmak istemeyişime saygı duyacaksın bu kadar basit. Göbek bağıyla mı bağlıyız niye ben yoksam Gitmek istemiyor dahası niye beni buna zorluyor dahası öyleyse sana eşlik edecek o ortamlardan keyif alan birini bul onunla ol diyince neden ayrılığı kabul etmiyor? Neden ben sırf bi adamı seviyorum diye haz etmediğim hoşlanmadığım keyif almadığım ortamlara girmek zorunda kalayım hayatım boyunca ?

ilk başlarda birşey demedim yazmışsınız ilk postta, tekrar hatırlatmak istiyorum.

Bir şey demedim başlarda ama birkaç kez kokusundan rahatsız olduğumdan, benim de alkolü sevmediğimi bildiğinden kendi isteği ile bıraktı.

demek ki yanınızda içmiş, başlarda problem olmamış sonra aklınıza ayrılırım demek gelmiş. artık şu cümlenizin bir arkasında durun yahu. burada herkes okuduğunu anlayacak kapasitede.
Yanımda içmedi hiç. Alkol kullanıp geldi. Öpmeye kalktığında ağzındaki kokudan rahatsız oldum. ve kokusundan rahatsız olduğumu belirttim. Aynı şey sigara için de geçerli. Koku noktasında dikkat et dedim. Alkolü yanımda hiç içmedi. İçmesini de istemem. Dışarda napıyorsa yapsın. Söylediğim gibi alkol masası kavramından haz etmiyorum. Ben alkolden hoşlanmadığımı, kokusundan da haz etmediğimi söyledim sadece. Evlilik noktasına gelirsek, aşırı alkol tüketen altını çiziyorum aşırı alkol tüketen biriyle evlenmeyeceğimi söyledim. Eski erkek arkadaşım da alkol kullanıyordu. Bu bana negatif bir şey olarak yansımıyordu. Ama bu adamın hayatı olmuş resmen, öyle kendiyle bütünleştirmiş ki bağımlı falan olduğunu düşünmüştüm bir ara. Eski erkek arkadaşımda alkol alıyordu ama bu beni rahatsız etmiyordu çünkü gittiğimiz her ortamda arkadaşlarıyla buluştuğumuzda konunun geldiği yer alkol masası olmuyordu. Kendi kendine göl kenarına gider içer evinde içer bu da beni rahatsız etmezdi. Ama bu sefer ki öyle Bir şey ki hayatlarının bi parçası olmuş gbii geliyo bana akşam yemeği gibi. Ya kuzeni sevgilisi ben birkaç kişi bir gece otelde kaldık gezmeye gidip. Benim sevmediğimi bildikleri halde davet ettiler, alkol alırlar diye ben size iyi eğlenceler ben gelmeyim dedim yok sorun değil dediler. Hepimiz aynı odada kalıcaz büyük bir oda düşünün bir sürü alanı olan. Bir sürü farklı yatak olan. Kuzeninin erken arkadaşı alkol almış. Ben de biraz oturup gece dönmek istedim siz eğlenin ortamı bozmayım dedim. Bırakmadı da. Ama kuzeni sevgilisi vs sürekli şimdi buz gibi bira içmek vardı vs diyerek gece boyu konuyu oraya getirdi ve kendimi kötü hissettim. Oturduk kaç saat Ben gideyim Siz takılın diyorum bırakmıyorlar ama alkol alamadıkları için de tavır yapıyorlar bu kafa çok saçma. Ben sevmediğim bi ortamda bulunmak zorunda değilim. Benden uzak ne yapıyorsa yapsın. Ağzında o kokuyla bana gelmesin dişini fırçalamış olsun, sarhoş gelmesin karşımda sallanmasın yeterli benim için. Ama beyefendi kendine o ortamlarda eşlik edecek birini istiyor. İçmese bile ortamdan keyif alacak birini. Ben de keyif almıyorum böyle ortamlardan, rock sevmeyen bi adamı rock konserine götürsen keyif alır mı? Aynı şey işte. Ben abartmadan benden uzakta iç diyorum ailem sevmiyor ailem varken kullanma konusu geçmesin diyorum bu kadar sorun yok ama ben dahil olmam. Olmak zorunda da değilim bu noktada bana ısrarcı davranıyor. Ve alkol hayatında öyle bi yer kaplıyor ki ailesiyle toplanınca çok sık gündeme geliyor bu konu. Eski erkek arkadaşım da içiyodu ama böyle gözüne soka soka konu sürekli oraya gelmiyordu. Kendi halinde takılıyordu. Ama bu öyle değil. Beni de bu ortamlara girmeye zorluyor içmesen de yanımda dur diyor. Öyleyse böyle ortamları seven biriyle ilişki kurmalı

Size ne erkek arkadaşınızın alkol kullanmasından? Bağımlılık boyutunda olsa anlayacağım da adam belli ki içmeyi seviyor yani bunda sizi “içmemesi için baskı kuracak” kadar ilgilendiren ne var anlayamadım.
Beni de o ortamlara dahil etmek istemesi. Alkolü çok sık kullandığından gittiği ortamlar akrabalarıyla arkadaşlarıyla gittiği ortamlar hep alkollü. Beni de çağırıyor. Ben de alkollü ortamlarda bulunmaktan haz etmiyorum. Sen de gel kolanı çayını içersin noktasında fazlasıyla ısrarcı. Ben de alkollğ ortamlardan haz etmiyorum normal zamanlarda gelirim ama alkollü ortamlarda sen git eğlen beni dahil etme diyorum. O da sensiz gitmek istemiyorum diyip beni zorluyor sonra da trip yapıyor. Sevmediğim bi ortamda bulunmak zorunda mıyım ben? E adamın hayatı da bundan ibaret arkadaşlarıyla alkolsüz ortamı yok. Bu durumda ya bensiz yapacak birşeyleri ya da hayatı alkollü ortamlardan ibaret olmayacak farklı ortamlar da kuracak. Ya da beni rahat bırakacak herkes kendine göre birini bulacak. Ne benim yakamı bırakıyor ayrılmak istemiyor, ne de benim bu düşünceme saygı duyuyor. Kendisi içiyor içsin. Kendi halinde içse takılsa beni darlamasa sorun yok. Ama beni de bu ortamlara dahil etmeye çalışıyor ve bu ortamlar kırk yılın başı değil aşırı sık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X