Alerjik durum ve kreş

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
11.008
19.182
Oğlumu kreşe göndermekle alakalı pek çok konum var ancak son gelişmelerle içinden çıkılmaz bir hal aldı durum. Ocakta 4 yaşına girecek oğlumu 2.5 yaşından beri kreşe gönderiyorum. Daha doğrusu göndermeye çalışıyorum. Alerjik bunyeli bir oğlum var ve havaların sogumasiyla birlikte sürekli hasta. Bir hafta okula gidiyorsa iki hafta evde hastalıkla boğuşuyoruz. Sonucta yapılan alerji testlerinde ev tozu ve akarlara yüksek oranda, polen ve kufe de orta derecede alerjisi cikti. Aslında evde durumu iyi bir sıkıntı olmuyor ama okula gittiği anda burun akıntısı öksürük, göz akması yaşıyor ciddi oranda. Hem cocuk dr hem alerji dr kreşe gondermememiz gerektiğini söylüyorlar. İmmunoterapi 5 yaşından önce baslanamiyor. Bir yıl daha idare edip koruyucu önlemler alıp 5 yaş İtibariyle aşı tedavisine başlamamız öneriliyor. Gelgelelim kresten alsam ne yapacağım kara kara onu düşünüyorum. Kayinvalidem h.ici gelip bizde bakabilir ancak başta hijyen olmak üzere onu tercih etmeyisimin birbsuru sebebi var. Oğlum çok hareketli bir çocuk, kv kesinlikle dışarı hava almak için bile cikarmaz, oyun oynamaZ, tüm gün tv açık eline telefon verir bırakır. Kendi annemle aynı sitede oturuyoruz ancak o da anneanneme bakıyor. Çok zorda kalirsam hastalık vs durumunda oğlumu ona da bırakıyorum ama onun için de çok zor, sürekli olmaz bu durum. Ne yapacağımı şaşırmis durumdayım. Eşim annem baksinn işte ne düşünüyoruz drlar gondermememiz gerektiğini söylüyor işte diyor ama ben olayı her boyutuyla düşünüyorum. Diyorum ki alerji dr nün yeni verdiği ilaçlarla birlikte belki toparlar, okula gitmeye devam etse bir de öyle denesek nasıl olur..eşim de deney tahtası mi bu diyor ancak o ztn alerji durumu kesinlesmeden de kreşe gitmesin annem baksin diyordu. Çocuğu alerjik olup kreşle bu süreci iyi yönetebilen varsa tavsiyelere açığım. ( bu arada alerji için evde gerekli ortamı sağlamış durumdayım, ztn alerjisi okulda tetikleniyor)

Okulun sınıflarını gördünüz mü?

Benim oğlum da alerjik ve okulu tercih etme sebeplerimden birisi halı kullanmıyor oluşlarıydı mesela. Halı olan bi kreş ise alerjisini tetikler doğal olarak.

Benim oğlum hiç geri kalmadı kreş-anaokulunda. Pandemide bile gitti.

Alerji doktorumuzun verdiği sürekli kullandığı ilaçlar var eğer öksürük hapşırık tıkanıklık olursa başladığım ekstra ilaçlar da. Anında müdahale ile çocuğu okula göndermediğim gün sayısı bir elin parmağı.

Ha daha ileri seviyede kesinlikle gitmemesi gerekir derse de eski konularınızı biliyorum sizin eşiniz cebinden ekstra para verip de hayatta bakıcıya çocuk baktırmaz. Anasını getirir o eve.

Oglum alerjik bir çocuk. Kreşe başladıktan sonra anladık bizde öyle olduğunu.. sabahları hapsurma,burun akıntısı, akabinde geniz akıntısı ve öksürük dongusundeydik sürekli. İlk kreşe gittiği yıl çok sıkıntı çektik. Alerji olduğunu bilmedigimiz için de sürekli antibiyotik tedavisi gördü. Bir sornaki yıl pandemi vardı zaten yarım yamalak gitti. En sonunda çocuk doktoru alerji tanısı koydu. Alerji ilaçları rahatlama sağlıyor. Biz anaokulundaki öğretmeni ile de görüşmüştük. Sınıfta salgın olduğu zaman bize haber veriyordu okula gondermiyorduk. Bu sene ikinci sınıfta ,nispeten daha azaldı şikayetleri.

5 yaşına kadar çocuğumu gondermezdim kreşe yerinizde olsam ve kv değilde bakici tutardım. Hijyene dikkat etmeyen birisini evde düşünemiyorum küçük bir çocuk varken hele.

Önceki konularınızda bahsettiğiniz kadarıyla eşiniz pek bakıcı taraftarı olmaz gibime geliyor. Ben sizin yerinizde olsam kreşe göndermeye devam ederdim. Alerjik bünyeli çok çocuk var ve hiç birisi evde değil. Kaldı ki alerji tedavi vs ile de geçmiyor sadece hafifliyor,çok küçük yaşlardan beri alerji için üniversite hastanelerine giden biri olarak söylüyorum.

Okulun şartlarını incelediniz mi? Mesela temizliği neyle yapıyorlar? Çamaşır suyunu sadece wclerde kullanan,halı kullanmayan,halı kullanıyorsa her gün buharlı temizleyici ile temizlik yapan bir okul bulmanız lazım. Zaten ilaç da kullanıyormuş,hafifler inşallah. Ama dediğim gibi aşı tedavileri sonuç vermiyor,tamamen kurtulması mümkün değil sadece hafifleyecek,bunun için çocuğu okula göndermemek olmaz. Nereye kadar göndermeyeceksiniz zaten,nasıl olsa gidecek.

Alerji cok meret birsey. Kocaman kadinim, bazen ciddi anlamda yamuluyorum. Maalesef cocugunuz bununla yasamayi ogrenmek zorunda çünkü polen alerjisinin tedavisi yok. Ancak kullanacagi ilaclar alerjik reaksiyonlari ciddi anlamda baskılayacak. Cocugunuz da küçükmüş. Ben olsam kiyamaz, bir sene babaanneye birakirdim sanirim.

Oğlumu kreşe göndermekle alakalı pek çok konum var ancak son gelişmelerle içinden çıkılmaz bir hal aldı durum. Ocakta 4 yaşına girecek oğlumu 2.5 yaşından beri kreşe gönderiyorum. Daha doğrusu göndermeye çalışıyorum. Alerjik bunyeli bir oğlum var ve havaların sogumasiyla birlikte sürekli hasta. Bir hafta okula gidiyorsa iki hafta evde hastalıkla boğuşuyoruz. Sonucta yapılan alerji testlerinde ev tozu ve akarlara yüksek oranda, polen ve kufe de orta derecede alerjisi cikti. Aslında evde durumu iyi bir sıkıntı olmuyor ama okula gittiği anda burun akıntısı öksürük, göz akması yaşıyor ciddi oranda. Hem cocuk dr hem alerji dr kreşe gondermememiz gerektiğini söylüyorlar. İmmunoterapi 5 yaşından önce baslanamiyor. Bir yıl daha idare edip koruyucu önlemler alıp 5 yaş İtibariyle aşı tedavisine başlamamız öneriliyor. Gelgelelim kresten alsam ne yapacağım kara kara onu düşünüyorum. Kayinvalidem h.ici gelip bizde bakabilir ancak başta hijyen olmak üzere onu tercih etmeyisimin birbsuru sebebi var. Oğlum çok hareketli bir çocuk, kv kesinlikle dışarı hava almak için bile cikarmaz, oyun oynamaZ, tüm gün tv açık eline telefon verir bırakır. Kendi annemle aynı sitede oturuyoruz ancak o da anneanneme bakıyor. Çok zorda kalirsam hastalık vs durumunda oğlumu ona da bırakıyorum ama onun için de çok zor, sürekli olmaz bu durum. Ne yapacağımı şaşırmis durumdayım. Eşim annem baksinn işte ne düşünüyoruz drlar gondermememiz gerektiğini söylüyor işte diyor ama ben olayı her boyutuyla düşünüyorum. Diyorum ki alerji dr nün yeni verdiği ilaçlarla birlikte belki toparlar, okula gitmeye devam etse bir de öyle denesek nasıl olur..eşim de deney tahtası mi bu diyor ancak o ztn alerji durumu kesinlesmeden de kreşe gitmesin annem baksin diyordu. Çocuğu alerjik olup kreşle bu süreci iyi yönetebilen varsa tavsiyelere açığım. ( bu arada alerji için evde gerekli ortamı sağlamış durumdayım, ztn alerjisi okulda tetikleniyor)
Benim kızımda alerjik bünyeli hatta bazı gıdalara karşı ölümcül derecede. Adrenalin iğnesi taşıyoruz yanımızda...
Neyse biz 2 yaşından beri kreşe gönderiyoruz. Biraz burun akıntısı bile başlasa hemen ventolin vermeye başlıyorum, günlük olarak da floxidotide adında bir havası var onu kullanıyoruz. Bu arada aore chember ile veriyoruz bu ilaçları.
Eğer öksürüğü ilerlerse ventolini 4 saatte bir diğerini ise sabah ve yatmadan önce iki defa veriyoruz.
Bahsettiğinim ilaçları sadece kışın 4 ay kadar kullanıyoruz.
Çok şükür 2 yıldır antibiyotik kullanmadı. Kreş çocuklar için çok yararlı o yüzden bence gondermem seçeneğini eleyin ve nasıl tedbirler alabileceğinize odaklanın.

alerjinin tamamen tedavisi olduğunu sanmıyorum. bebeklikten beri bu hastalıkla mücadele ediyorum... aşı vs işe yaramadı. ilaçlar sadece günü kurtarıyor. ilaçlara rağmen hasta olduğum çok oluyor... oğlum 1. sınıf oda sık hastalanıyor.. 5 yaşında anasınıfına gitti o zamanda öyleydi....

anasınıfına gidip ortalığa bir bakın derim. yüzey temizleyici, çamaşır suyu gibi kimyasallar var mı bir bakın.

yok olmaz derseniz bakıcı en iyi çözüm

bu yılki virüsler de bi cins... geçen hafta kaç gün bir sürü ilaca rağmen ateşini düşürememiştim oğlumun... 1 aydır geçmeyen öksürüğüm var. alerji ilaçları ventolinler, antibiyotik vs devam... ama bademciğim şiş 2 gündür. anlamadım bu işten bişiy.. oğlumda aynı 1 aydır öksürüyor. alerji ilacı kullanıyor oda... antibiyotikde kullandı değişen bişiy yok. öksürüp duruyoruz

Alerji düzeyi, tehlikesi açısından konuşacak insanlar doktorlardır. iki doktorunuz da okula gitme konusunda olumsuz görüş belirtmiş tedaviye başlayana kadar. benim alabileceğim bir risk değil bu. hele ki doktorlar gönderme dedikten sonra göndermem. doktora güvenmiyorsam da değiştiririm. evet alerjisi olan birçok çocuk var ama her çocuğun alerjisi, bünyesi farklı. ayrıca kaçının doktoru kreşe göndermeyin demiş? zaten 5 yaşında tedaviye başlayacak bir çocuk için okula gitmemek olur mu yaklaşımı da mantıklı değil. ben net bir şekilde göndermem kreşe.

Bakıcı seçeneğini niye elediniz ki?
Arasıra anneniz de gider denetler,gozkulak olur madem aynı sitedeymis. İçiniz rahat eder
Bakıcı yaşını gecti, is sadece yemeğini yedirmek üstünü değiştirmek değil ki. Yaşıtları olmadan tek bir bakimverenle sabahtan akşama kadar evde kalmasını tercih etmiyorum. Cok Hareketli bir çocuk. Okula da alıştı, bir sürü kazanım elde etti. Sağlık hepsindeb önce gelir tabii de yeni ilaçlarla haftada 5 değil de 3 gün krese göndererek gidişata baksak mi diye düşünüyorum bu ara

Oglum alerjik bir çocuk. Kreşe başladıktan sonra anladık bizde öyle olduğunu.. sabahları hapsurma,burun akıntısı, akabinde geniz akıntısı ve öksürük dongusundeydik sürekli. İlk kreşe gittiği yıl çok sıkıntı çektik. Alerji olduğunu bilmedigimiz için de sürekli antibiyotik tedavisi gördü. Bir sornaki yıl pandemi vardı zaten yarım yamalak gitti. En sonunda çocuk doktoru alerji tanısı koydu. Alerji ilaçları rahatlama sağlıyor. Biz anaokulundaki öğretmeni ile de görüşmüştük. Sınıfta salgın olduğu zaman bize haber veriyordu okula gondermiyorduk. Bu sene ikinci sınıfta ,nispeten daha azaldı şikayetleri.
Bizim de güya 2.senemiz kreste ama değişen bir şey yok, gittiği müddetçe hasta. Hali yok yerde, Arap sabubuyla temizlik yapılıyormuş bol bol havalandiriliyormus sınıflar deniyor ama bilemiyorum tabii

X