Akşam Ne Yapsam Sorunsalı?!

Bazı hatunlar özellikle iyi tarifler veriyor, misal Elif Atalar ın tarifleri %99 tutar.. malzemeye göre bakıyorum ben, örneğin margarin varsa içinde es geçiyorum, alternatifine bakıyorum, vs..

Canım olur öyle şeyler, benim eşimde yemek konusunda seçici olmasa bile, damak tadına çok özen gösterir. Ben ilk zamanlar onun yemek zevkine uyum sağlayana kadar çok sıkıntı çektim. Yemeklerim pişene kadar tencere başından ayrılmadım, hep bir panik hali... Ama şimdi inan bana yemeği tencereye koyuyorum, ayrılıyorum mutfaktan. Döndüğünde son bir karıştırma ve altını kapatıyorum. Zamanla oturuyor, senden farkım yoktu. O tedirginlik, yapacağım yemeğe yansıyordu ve istemsizce zorlama bir tad çıkıyordu. Tuzu ayarlama konusunda hep eksiktim mesela. Şimdi lap diye tutturuyorum. Sanki yalnızmışsın gibi hayal et, sanki yemeği sadece sen yiyeceksin. Ve yaparken ay ne güzel oluyor gibi kendini motive et. Kendi duvarlarını ancak kendin yıkabilirsin, inan bana çok daha güzel olur. Ayrıca yemek her zaman 4/4'lük olmayabilir. Yağın çok az miktarındaki değişiklik bile tüm yemeği değiştirir, çok normal. Yeni evli değilsin anladığım kadarıyla. O yüzden eşinde bir şey demiyordur, hoş dese bile sana hırs olur, diğerleri daha güzel olur. Ama yaparken, malzemeleri hazırlarken bile vay be ne güzel kestim gibi konuş kendi kendine... İnan çok işe yarıyor. Bende çok zorlandım zamanında, şimdi en uzun yemeği bile 1 saatte hazırlayıp pişirip kapatıyorum. Motive çok etkiliyor, sıkma tatlı canını e mi? :)

Anaokulu kreş ya da googledan bulup aylik yemek listelerini buzdolabına asın.Ordan bakarsınız.Çok çeşit oluyor

Son düzenleme:
Bende hep aynı şeyleri yapıyorum. Biber dolması, nohut, pilav, fasulye, ıspanak,pırasa. Bazen balık ya da et. Bence yeterli yani. Kalkıp portakallı pekin ördeği yapacak halimiz yok

Ahahah bu mesaj süperdi! Bazen yemekleri çok tekrarlattığım zaman bende böyle diyorum kendi kendime, ''aaaaa Lisbeth, portakallı ördek mi yapacaktın, ne yani mis gibi yemek!'' ehehe

Ya bende aman aman çilingir sofraları yapmıyorum aslında, eşim çok rahattır bazen böyle ''offff napıcam ben yemek bugün yaaa'' modunda bir söylenme haline girince, dışarıdan yeriz bugün yat dinlen der. O yüzden yemek yaparken çok acaba demiyorum ama heves ediyorum işte, değişik salatalar, yemekler olsun diye. Eşim evlenmeden evvel öyle hasretti ki ev yemeklerine, annem sarmalar sarardı ona. O yüzden duygusal olarak kendi isteğimle yapıyorum. Kendi kendime kaşınmak ::

Tüm yorumlardan sonra anladım ki, benim eksik noktam, kendime bir liste çıkartmamaktan başlıyormuş. Buna başlayıp, bu şekilde düzene sokacağım yemeklerimi. Ayrıca detaylı anlatımınız ve özenli listenizi benimle paylaşmış olmanızdan ötürü sonsuz teşekkür ederim. Çok memnun oldum, ellerinize sağlık :)

İyilik yaparken, kendinize de harika liste çıkmış oldu. Ne yalan söyleyeyim, fikir oldu bana da :) Ellerinize sağlık... :)

Çocuk girince işin içine, ona yönelik olması mecburi oluyor tabii ki. Sağlıklı beslenip, yemesi açısından. O konuda şuan rahatım aslında ^^

Vallahi bu listeye çeyrek altın takmak geldi içimden eheheh çok teşekkür ederim gerçekten :)

Ben liste yapsam ona bile uyamam herhalde
Kesin o gun canımı yemek istemez yada yapması zor gelir

Liste fikri kesinlikle çok kolaylaştırıyor işi. Ben de üniversitelerin menülerine bakıyorum genelde.

Ben de sizin gibi yemek yapmayı çok seviyorum. Eşim de yemeği sırf doymak için yer. Özel bir zevki yok. Deli ediyordu başlarda bu durum beni. Şimdi alıştım. Canım ne istiyorsa onu yapıyorum.

Nefis yemek tarifleri çok güzel bir site. Popüler tarifler genelde tutuyor ve başarılı oluyor. Orada ne pişirsem diye menü kısmı da oluyor zaten.

çok güzel tarif siteleri var
orada belli yazarlar var onları takip et
bende deniyorum
güzel oluyor değişiklik
bende mesela çorba yapamıyorum
ama napalım az çok oluyor birşeyler

Ben haftada birgun mutlaka içli köfte yapiyorum ertesi gün kalıyor yanına çorba ekliyorum diğer gün makarna falan yapıyorum sonra tavuk yapıyorum sonra ki gün sebzeli yemek yapiyorum domates biber gibi eşimde fırında çalıştığı için haftada bir balık yapıyor getiriyor oh mis hafta bitti

çok güzel tarif siteleri var
orada belli yazarlar var onları takip et
bende deniyorum
güzel oluyor değişiklik
bende mesela çorba yapamıyorum
ama napalım az çok oluyor birşeyler

ben çorbayla büyüdüm. Kışın çorbasız yemek masamız olmazdı çocukluğumda. Rahmetli annem geçen sene bile hergün çorba yapardı. Yapamasa bana yaptırırdı. Eşim çorbacı değil, pek arası yok. Kendi başıma da yemek için yapmaya elim gitmiyor. Çorba tıkıyormuş, yemek yiyemiyormuş ekmeksiz içse bile :)

O yüzden evde ne varsa bakıp yemeye devam çok daraldığım yerde eşime sorarım bugun canın ne istiyo diyo oda bisey soylemezse hadi disarı cikalim hem hava almis oluruz derim

Hahaha , bazen insanın hiç o modu olmuyor. Arada değişiklik lazım, insan istiyor bir gün de yemeği önüne servis etsinler :) dıaşrısı en büyğk kurtarıcı :)

O valla balık işi çok süper olmuş ya hu :)

Kafama göre takılıyorum liste olsada bir süre sonra insan sıkılıyor. Ya canı başka bir şey yemek istiyor ya evde malzeme olmuyor ya da uğraşmak istemiyor.

Arada bir değişiklik olsun diye belli sitelerdeki kişilerin değişik yemek tariflerinden yapıyorum.

Sizde o sitelerden veya yemek videolarından faydalanabilirsiniz.

söylemek yasakmı bilmiyorum ama Elif korkmazel,Emine beder,Memet Özer,
Portakal ağacı,Nefis yemek tarifleri,Kevserin mutfağı baktıklarım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…