Akşam Ne Yapsam Sorunsalı?!

Clar-

Oğlak Kadını
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2016
502
1.052
Bayanlar hepinize günaydın öncelikle

Çok kısa meseleye gireceğim. Evliyim, yemek yapmayı çok seviyorum. Tatlı olsun, börek olsun, böyle koca tencere yemek koksun ev bayılırım. Bundan haz alıyorum daha doğrusu. Ancak sıkıntım şudur ki, bir gün yapıyorum, ikinci güne ya fazla yemek yapıp ısıtıyorum birde çorba ekleyerek ikinci gün de yapıyorum. Sonra bir bakmışım ki, yemekleri tekrar tekrar başa sarıyorum gibi... Eşim ne yapsam yer, bu ne demez. Her gün pilav yapsam ellerine sağlık der. Pırasa, brokoli, lahana, kabak dışında her şeyi yer. Misal şöyle söyliyim, bugün nohut pilav var, yarına fırında makarna var mesela. Üçüncü gün et yapsam , sonra yine sar başa yapıyorum...

Ay bayanlar, siz menüde ne yapıyorsunuz, var mı böyle fikirleriniz of valla yahu şiştim sabah sabah El atıp bana o güzel tecrübelerinizden sunsanız ya da öenü örnekleri yazsanız çok memnun olurum ciddi ciddi dert ediyorum kendime bunu mutfağa oturup saatlerce düşünüyorum bazen

(Not: Cümlenin başında kısaca konuya gireyim hemen deyip, son cümlede konuya girmeyi başardığım için de affınıza sığınıyorum)

Benim planli bir listem yoktur. O gun secenekleri degerlendiririm canimiz ne isterse o olur ama et,sebze,tavuk boyle bi siralama yapabilirsiniz. Eti bazen kavurma bazen bezelyeki havuclu sulu yemek. Sebze fırında da güzel olur bazen tencerede. Tavukla ilgili zaten yüzlerce çeşit var. Tavuk sote,haşlama,korili,soya soslu veya sultan kebabi derler sote şeklinde hazirlayip yufkanin içine koyulur ustune besamel sos hazirlarsin. Nefis olur. Ay canım istedi suan hepsini :)) boylelikle kendini tekrar etmezsin. He bu arada tavuk sarma diye bir yemekte var enfestir. Bunlari sira sira yaptigimda 1 yemegi tekrar yapma suremi hatirlamiyorum bile.

Valla yemek yapiyorum. ...ama yemek yapmayı pek sevmiyorum ..Esimde oyle herseyi yemez oyuzden rutin olarak tekrarliyorumm

• En tehlikeli kadın modeli ben oluyorum anacım, hem sevip hem menü bulamamak. Klasik menüler var kafamda. Pilav nohut,et pilav, tavuk pilav klasik 3 menüm. Yanına cacık, salata, yoğurt gibi aparatif şeyler derken sofra tamam. Eee sonra? Tüm hepsi bundan ibaret olmasıııııın

hic sevmiyorum yemek yapmayi.. o yuzden hic simdiye kadar ne pisirsem diye dusunmedim yemekten 2 saat once bakiyorum dolapta ne varsa onu yapiyorum.. ama bence soyle yapabilirsin..
iki haftalik menu hazirla buzdolabina yapistir..
corba pilav ana yemek seklinde.. ama tek gunluk yap iki kisilik.. ertesi gune kalmasin..
hergun bak ordan ne pisirecegine..
genelde her zaman olabilecek seylerden sec..
2 hafta sonra basa donersin..
listeye uymasan bile ara sira sikistiginda bakarsin fikir olur..

İtiraf edeyim hiç fırında sebze yapmadım. Onu nasıl yapıyorsunuz?

balık ekleyin çeşit olarak.

sıralama olarak baklagil, sebze, kırmızı et, beyaz et, karbonhidrat (makarna, mantı vs) şeklinde bir düzen kurabilirsiniz.

Bunu düşünmemiş olmama üzüldüm... Çok kurtarıcı bir fikirler oldu. Çok çok teşekkür ederim yukarıda bir kullanıcımız söylemiş, sizlerinde yaptığı bir menü yemek çeşidi varsa paylaşın, fikirlerimizi sunmuş oluruz

balık ekleyin çeşit olarak.

sıralama olarak baklagil, sebze, kırmızı et, beyaz et, karbonhidrat (makarna, mantı vs) şeklinde bir düzen kurabilirsiniz.

Evet bu da güzelmiş yahu :) en nefret ettiğimde evde eksik malzeme olup markete gitmek sanırım en yakın market bile evime uzak...

İtiraf edeyim hiç fırında sebze yapmadım. Onu nasıl yapıyorsunuz?
Mesela borcamin içine soğan dogra en altına. Sonra üstüne patates dilimle. Kabak,patlıcan ne seviyorsan onlardan da üstüne dilimle. Hafif su hafif yağ, birazda baharat. En son pismeye yakın domates dilimlersin gayet te güzel hafif bir yemek olur.
Ispanak,karnabahar bunlari da firinda yapanlar var ama en bunların tencere yemeklerini daha çok severim.
Ispanak güzelce salcali soğanlı sulu yemeği.
Karnabahar haşlayıp yumurtali yogurtlu. Olmadı kıymalı sulu yemek. Acıkmısim ben ya kalkıp yemek yiyim

benimkilerde klasiktir..
patlican musakka pilav cacik
biber dolma mercimek corba Salata gibi..
bir tane ana yemek yanina pilav ve mezelerden olusur..

ana yemege karar verdin mi gerisi kolay..
keske bende sizin kadar yemek yapmayi sevseydim ozendim valla

Patlıcan ve tavuk yemekleri kurtarıcıdır. Çeşit yapabilirsiniz.

Patlıcanı sadece kızartmada kullanıyorum bir kaç kez çok özendim en basit karnıyarık yemeğini bile rezil ettim... Hal öyle oluca çektim elimi ayağımı... Yaptıklarımı güzel yapıyorum lakin olmayanlar da gerçek manasıyla olmuyor

nohut ve kuru fasulyenın yanına fırın makarna mı yıyorsunuz?

Ben catlarımda yıyemem yahu
Bızımde dun ku menumuz soyleydı
kuru fasulye, pilav, et kavurma
patlıcan salatası

Bugün ise , kıymalı makarna yogurt corbası ve salata neyı kendıne dert ettın onuda anlamadım ama boregın yanına ekmek yıyorsunuz gıbı hıssettım

Patlıcanı mesela dilimle yuvarlak sekilde. Kizart biraz. Sonra içi için kıyma soğan biraz salça ve baharattan oluşan sos hazırla ve onlarıda tavada biraz pisir. Sonra patlicanları borcama diz kiymalarıda üstüne koy. Salcali su hazırla dok ama çok olmasın kıymalar suda yuzmesin. Karnıyarıkla kardes yemekler ama gorunum olarak farkli oluyor degisik gelir.

Nohutun yada fasülyenin yanına pilav yapıyorum. Fırında makarnayı tek başına başka bir gün yapıyorum orada hatlar karışmış. Fasülyenin yanına fırın makarna yiyen bir insan da yoktur zaten, en azından mide kaldırmaz. Sürekli yemek tekrarı yapıyor olmam dert ettiğim konu. Bunun içinde menü önerisi olan, aklıma yazacağım bir menü var mı sormak, bilgi almak istedim.

Zeyntinyağlılar deneyebilirsin.
Kendim yapabildiğimden değil evde yapıldıgından
Zeytinyağlı yeşil fasulye,yaprak sarma
Karnabahar kızartılıp yoğurtla yapıldığında enfes oluyor.
Mantar sote.
Kabak oturtma.Patlıcan musakka acıktım ve diyetteyim ama

Patlıcan oturtma yapabilirsiniz ya da İslim köfte. Bir sefer yapamadiysan hemen yılma bidahaki sefere daha güzel olur.

Ay bu harikaymış be B blossom- ! Bugün bu yemeği yapacağım, hem kıyma hem sebze. Ay harikaymış ya! Çok teşekkür ederim yapınca size yollayacağım:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…