Ailemin beni aşağıya çekmesi

socialscientist

Huysuz Şirin Emma
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
3.822
8.571
Merhaba hanımlar,

Ben yıllar önce ailemin çok istediği bir bölümü okurken başka bir şey olmak istediğim için tekrar üniversite sınavına girdim ve o bölümü kazanıp okul değiştirdim. (ayrıntı veremiyorum bölüm ismi vs yoksa direk tanınırım)

Ailem destek olmadı. Hep yapamazsın edemezsin dedi. Rest çektim gittim. Bölümü de 1.bitirdim. Bitirene kadar hep bakalım hele bi bitir de göreceğiz, ne yaptın ki daha bir şey belli değil vs diyorlardı. Bitirdim yüksek lisansa başladım sonra araştırma görevlisi olarak atandım kendi okuluma (üni adı veremiyorum fakat oooo yapılan okullardan biridir). Akademik kariyerime devam ediyorum. Hala takdir etme vs yok.

Asıl yapmak istediğim iş akademisyenlik değil de kamuda alanımla ilgili başka bir işti. Geçen sene bütün sınavlarda başarılı olup mülakatta (çok çok harika geçmesine rağmen torpilim olmadığı için) elendim. Bu sene tekrar deniyorum yine son aşamaya kadar geldim. Yakında mülakat var. Bununla ilgili konuşuyordum annem ve babamla otururken, bu iş olunca elbise dolabıma biraz yatırım yapmam gerekecek dedim. Annem, ay geçen sene de öyle diyordun hiç bir şey olmadı, dur bakalım olacak mı sanki dedi. Ben de destek olmuyorsun köstek de olma bari dedim. Sonra laf bizi beğenmiyorsun, arayıp sormazsın yılda 1 ararsına kadar geldi. Annemin klasik duygu sömürüsüdür bu her tartışmada yapar.
Babam, bölüm değiştirdin o kadar okudun bi baltaya sap olamadın dedi. Ona ayrı şok oldum. Yani daha hangi baltaya sap olayım kii

Bu arada millete kızım şöyle okudu, şurdan mezun şimdi şurada ar.gör falan diye hava atmaya bayılırlar. Ay o mu okudu biz mi, yıldık vallahi falan derler sağda solda. Sanki destek olmuşlar gibi...

Zaten okul değiştirdikten sonra mesafe koydum bu tavırlarından dolayı. Nişanlandıktan sonra nişanlımın ısrarıyla gelip gittik biraz yakınlaştık. Ama beni mahvediyorlar cidden. Hem dertleşmek hem de nasıl modumu düşürmelerine engel olurum diye sormak istedim.

Teşekkürler

Takmayın boşverın.Anne babadır haklısınız deyıp gecın yada hıhı evet deyın .Bu kadar.

Ailenizinkine benzer bir durum nisanlinizda da vardı sanki size karşı
Bu insanların hepsi mı size cephe almış yoksa sizin bir sorununuz mu var acaba?
Nişanlımdaki durum bambaşka bir şey. O böyle şeylere hep destek olur, oldu bu zamana kadar. Hatta gaza getirir. Başvurmaktan vazgeçmiştim, başvurumu kendisi yaptı hatta. Onun durumu apayrı..

Değişeceklerini sanmıyorum malesef. Hiçbir şeyinizden bahsetmeyin. Sorarlarsa cevap verin yoksa hiiiç muhatab olmayın. İşe girin, ayrılın, kendi hayatınıza kurun. Bunların hiçbirini şimdi yapamam diyorsanız anne baba dinlemeden çatır çatır yaptıkları kötülükleri yüzlerine vurup hadlerini bildirin.

Bi baltaya sap olmamak mi daha hangi baltaya sap olacaksınız:)) şöyle aslında bazı aileler böyledir 98 alirsin niye 100 degil derler .cumhurbaşkanı olursun aman hayatin duzensiz cok kotu cok derler . Tatminsiz daha dogrusu huzursuz duygudan yetersizlikten beslenen bir aileniz var . Bu onlari kotu yapmaz ama dusuncesiz yapar tabi . Bence duymayın takılmayın söylediklerine aile sonucta yapcak bisey yok . Siz hayaletlerinizden vazgecmeyin

Nişanlımdaki durum bambaşka bir şey. O böyle şeylere hep destek olur, oldu bu zamana kadar. Hatta gaza getirir. Başvurmaktan vazgeçmiştim, başvurumu kendisi yaptı hatta. Onun durumu apayrı..
Zekanı kucumseyen adamı savunman hayli ilginc.

Anladım.
Insan ister istemez heyecanını paylaşmak istiyor karsiliginda böyle tepkiler alınca ister istemez kırılıyor
Bir süre pek fazla birşey paylaşmayın bence illaki emeklerinizin karşılığını alacaksınız o zaman tebrik edip heyecanınıza ortak olurlar herhalde yani bir zahmet

Yok zaten üniversiteyi kendim okudum bir yandan çalışarak. Sonra ar.gör olarak atandım. Kimseye muhtaç değilim yani kendi işim gücüm düzenim var. Sadece daha çok istediğim bir iş var. O olursa daha mutlu olacağım. Dediklerinizi de yaptım ama yok durmuyorlar. Bir de çok desteklermiş gibi inciğini cıncığını günde 20 kere sorarlar.

Benim ailemde hep öyleydi. Farklı konularda olsada beni yermeyi aşırı severler.
Sanırım aileler farketmiyorlar dibe çektiklerini bazen. Sanırım böyle hırs yaptırmaya çalışıyorlar.
Sizin hakkınızda hayırlısı olsun. İnşallah bu sefer girersinizde bir baltaya sap olmuş olursunuz. Artık o neyse :)

Zekanı kucumseyen adamı savunman hayli ilginc.
İki birbirinden farklı durumdan bahsediyoruz. Bunu söylemek istedim kimseyi savunmuyorum. Ve burda başka bir dertten bahsediyorum. Alakasız konularıma bile ay senin nişanlında böyledi yazıp konularımı saptırmasanız artık. Karnım ağrıyor diye konu açsam, ay senin nişanlında seni şöyle yaptıydı diyeceksiniz. Bıktım yahuu. Sapla samanı ayırın bii.

Mevzu asagı cekılmen. Nisanlın da cekıyor ailende. Allah yardımcın olsun dedim, ne kızıyorsun?

Annem ona gitmedim diye kızdı diye konu acsan, nisanlın seni asagı cekıyor demem heralde.
Sapla saman ayırmada ustume yoktur, bu konuda endısen olmasın

Heh evet heyecanı paylaşmak.. Anneme şöyle akademik bir konuda ödül aldım diye telefon açıyorum mesela annem dur şimdi bilmemkimin kızın evine gittim şöyle güzel yemek takımı vardı şöyle güzel börek yapmıştı diyor. Ruhum çekiliyor sonra tabiii

Ben esas sorunun nisanlin oldugunu dusunuyordum. Nisanlin senin zekani kucumsuyordu. Sanirim hala devam ediyorsun onunla. Ailenle de nisanlinla da ayni sorunu yasiyorsun sanirim. Bu durumda etrafindaki tum insanlar sana bunu yapiyorsa once kendine disaridan bir gozle bakmani tavsiye ederim. Bunlari dusunmelerine sebep sen olabilir misin? Sanirim sen kendi degerini bilmiyorsun ve herkesin sana boyle davranmasina izin veriyorsun.

Konularınızdan anladığım kadarı ile kariyerinize çok önem veriyorsunuz. Kariyer önemli ve ideallerinizin peşinde koşuyor ve çabalıyorsunuz burdan gördüğüm kadarı ile şekil bu. Arş. Gör. unvanınız var yüksek lisansa başlamışsınız güzel. Fakat bu noktaya kadar gelmiş bir kadının bu tarz konulara kafa yormasına aklım almıyor.

Hayır cidden almıyor.
Mesela yetişkin bir kadınsınız dolabınızı yeniletmek için bunu neden ailenizle paylaşıyorsunuz? Bence çok gerekli bir şey değil.
Annenizle babanınız başından destek olmamışlar zaten şu saatten sonra destek olmalarını bekleyemezsiniz ki.
Konuşma sohbetlerine bakacak olursak yerden yere vurmuşlar aşağılamışlar. Acaba size gaz mı veriyorlarda böyle konuşuyorlar diyeceğim de gaz vermek içinde bu tarz aşağılayıcı cümleler kullanılmaz.

Şu zamana kadar destek görmediğiniz aileden destek beklemek faydasız. Eğer ideallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız kendi kendinize yetmeyi, sadece “ben” demeyi öğrenmelisiniz.
Hayat sizin hayatınız. Tepkisiz kalın, hissizleşin söylenenlere kulak asmayın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…