Ailem hic kabul etmeyecek mi?

chocolatestar

Nirvana
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2008
1.628
377
39
Merhaba.
Yaklasik 4,5 yildir suren bir iliskim var. Annem ve babam okumus ve medeni insanlar, ama iliskimi duyduklari ilk saniyeden itibaren sevgilime karsi ciktilar. Once herhangi bir sebebi bile yoktu istememelerinin, sonra biraz bilgi endindiklerinde sevgilimin benim gibi muhendis degil, guzel sanatlar mezunu olmasi sebebini sundular. Birakin tanimayi daha adini bilmeden, yuzunu bir kez gormeden ondan nefret ettiler, ayrilmamiz icin bazen ustu kapali "sen aptalsin" yakistirmasi yaptilar, bazen de telefonla bile konustugumu gorduklerinde laf giydirdiler. Okudugum bolumu sevmememi, derslerimin bazen kotu gitmesini, kendileri beni uzdugu icin depresyona girmemi hep ona bagladilar. Sevgilim onlar beni uzdukce pisman olurken, bunlara ben sebep oldum diye dusunurken, evi telefon sapigi arasa hep ondan bildiler. Biz ayri sehirlerde olmamiza ragmen butun bu zorluklardan yilmadik, birbirimizi cok sevdigimiz ve dogru insan olduguna inandigimiz icin devam ettik.
Sevgilim tum bunlara cok uzuldu ve iclendi ama her zaman hatirlarini sordu, bayramlarini kutladi, onlarin kendisini kabul etmesi icin cok ugrasti. Ben okuyorum, sevgilim ise ikimize iyi bir gelecek hazirlamak, benimle bir omur gecirmek, kendini kabul ettirmek icin mezun olur olmaz askere gitti, sonra da canla basla calismaya basladi. Ama ailem ne zaman ismi gecse daha tanimadan "sana denk degil", "seni asagi cekiyor" yakistirmalari yaptilar. Beni asktan gozu kor olmus sanmayin, olaylara hep esit mesafeden bakmaya calistim, duygularimi bir kenara koyup onlarin gozuyle anlam vermeye calistim, ama ben dort seneden sonra sevgilimin benim evlenecegim adam oldugunu acik bir sekilde gorebiliyorum.
Yasim kucuk falan degil, bu olanlardan oturu okulum uzadi ve seneye mezun olabiliyorum, ondan bir sene sonra da evlenmeyi dusunuyoruz. Ben istiyorum ki ailem bir sekilde onu sevsin, bu iliskiye sicak baksin, cunku ben de nisan, dugun yapmak, sevdiklerimi yanimda gormek istiyorum. Babam olaya sogukkanli yaklasiyor, "sen okudun, istediginle evlenirsin tabi, ama biz onaylamazsak herhangi bir yardimda bulunmayiz." diyor. Annem ise duygusal olarak sanki oglunu evlendiriyor gibi davraniyor.
Benzer durumda olan arkadaslara soyluyorum, o gun geldiginde bir umut var mi ailemin razi gelmesi icin? Cunku ben onlar arasinda tercih yapmiyorum, kendi yuvami kuruyorum sadece.
Basinizi agrittigim icin ozur dilerim. Simdiden tesekkurler.

Son düzenleme:
Bence haklısın canım. 4 Yıldır onu sevdiğini ve ondan vazgeçmeyeceğini anlamış olmaları lazımdı. Ama belliki baya kararlılar

Bence pes etme. Belki biraz zor olacak, belki yıpranacaksın ama savaşın bitmesşn canım.

Çünkü sen onu seviyorsun. Onunla mutlu olacağına, herşeyin güzel olacağına inanıyorsun. İnsan ancak birşeye gerçekten inanırsa uğrunda savaşır. Sende savaş. Kazanacağından eminim.

Savaş derken ailene sırtını dön anlamında değil bu kesinlikle. Ama sen herşeyin bilincinde olan birisisin. İş ciddiye binince oturup gerçekten düşünmerk zorunda kalacaklar.

Allah yardımcın olsun canım. Herşey gönlünce olsun İnşallah.

cok zor bı durum ama benımkı kadr deıl
bence sen aşkının pesınden sonsuza kadr gtmelısın aılen nerden bılıyo bundan sonrakı ınsanın ondan daha ıyı yüreklı olduğunu bu evlılık ömur surcek ve evlenen sen olduğun için karar senın olmadı ılk basta affetmem ıstemem gıbı havalar essede zmnla bu geçer buna ınanın aılenın desteğıne gerek yok sızın sevgınız yeter bazı seyler eksık olsada ask en buyuk değer bence :1closedeyes:

Ebeveynlerımız her zaman bızım ıyılıgımızı dusunur elbette ama bu konu bambaşka hadı ebeveynlerın sevdıgın kısıyı ılk tanıyıp gördukten sonra ve yanlısını sana ılettıklerınden sonra bu ılıskıye onay vermeselerdı onlar haklıydı ama dıger turlu sırf mesle karıyer yuzunden reddetmelerı ve yuzunu dahı gormedıklerı bırını reddetmelerı kızını mutsuz etmelerı yanlıs elbette..Yanı bu durumda sen haklısın zaten okumus bılgılı bır ınsansın ve kendı kararlarını verebılırsın elbette o yuzden bence yanı benım fıkrımce dogru bıldıgın bısey ıcın gıdebıldıgın yere kadar gıt cunku mutlu oldugunda annen baban ne kadar haksız olduklarını anlıyacaklar ve sana hak verıceklerdır buna emınım..
En yakın örnek verıyım benım bahar arkadasım ıngılızce ögretmenı ve nısanlısı ıse ılkokul mezunu tabı onun aılesı ornek bır davranıs gostermıs burda okudugu yer ızmırdı ve kendısı ıstanbulda yasıyor hem ızmıre gıtcek hemde ılkokul mezunu yanı normalde aılesı ıcın ıkı eksı yanı var ama gıdıp ızmıre arastırdılar cocugu ve cogu kez orda kaldılar bı cok kez cocugu denedıler ve suan nısanladılar cocuklarını..
İnşallah dua edıcem sana senın anne babanda bu sekılde düşünür..

Ama dedıgım gıbı sen hıcc ve hıc bırakma aksıne daha sıkı baglan sevdıgın kışıye..
Senı anlıorum ve her zaman dua etcem cnmm...:1hug:

Son düzenleme:
canım inan senin yaşadıklarını bende yaşadım hemde daha kötüydü aynı evin içinde annemle küstük konuşmuyorduk ben kamuda çalışıyorum eşim yani o zamanlar sevgilimdi o özel sektör v.b. bir sürü bahaneler üreterek karşı çıkıyolardı ama ben hem ailemden hemde sevdiğim ve mutlu olacağıma inandığım insandan da vazgeçmeye hiç niyetim yoktu aileme kalsa ben onlara yanlış yapsam bitmişti herşey yani ailemle görüşemezdim... annem o zamalnlar neler diyordu bir bilsen evlen düğününe gelmem çeyizlerini vermem aramasın "o çocuk " seni falan ama noldu ben sabrettim ikisinide bırakmadım zafer benim oldu şimdi eşimi benden çok seviyolar eskiden annemlere gitmeden annem benim sevdiğim yemekleri yapardı şimdi eşimin... yani çoktan pabucumuz dama atıdı. üzülme eminim senin de birgün böyle olur o zaman bu gününe güler geçersin benim gibi rabbim mutlu etsin sizi pişman etmesin ama sakın ailenin rızası olmadan o gelinliği giyme

canım anladığım kadarıyla kör aşık değilsin ve
mantıklı düşünüyorsun.
bence sen aşka devam et.zaman herşeyin olurunu
getirecektir önüne.aile rızası da çok önemli ama.
bence ailen de görecek sonunda sen umudunu yitirme yeterki!
dua et rabbim yardım edecektir sana:Saruboceq:.

canım benim kıyamam sana cok zor günler geçirmişsin ve biraz daha geçircek gibisin ama eminimki sonu cok güzel olcak anlattıgın kadarıyla sevgilin mantıklı aklı basında biri ve senin için caba sarfediyo sende biraz sabret ailen bu sevgiyi ergeç görcektir inan bana tanıdıktan sonra sende cok severler cok arkadasım vardı aynı durumda hepsinin sonu mutlu son oldu:) hiç umutsuzluga kapılma gelişmelerden haberdar et bizi:)

cok zor bı durum ama benımkı kadr deıl
bence sen aşkının pesınden sonsuza kadr gtmelısın aılen nerden bılıyo bundan sonrakı ınsanın ondan daha ıyı yüreklı olduğunu bu evlılık ömur surcek ve evlenen sen olduğun için karar senın olmadı ılk basta affetmem ıstemem gıbı havalar essede zmnla bu geçer buna ınanın aılenın desteğıne gerek yok sızın sevgınız yeter bazı seyler eksık olsada ask en buyuk değer bence :1closedeyes:

canım bence düşüncen biraz sert aile hayatın anlamı bunu ilerde anlıyosunuz bende çokzor koşulda evlendim babam eşimi istemedi ilk zamanlar ama ben hiçbizaman ailemin gönül rızasını almadan bu yola koyulmadım aile çok önemli bence eş sevgili aşk herzaman belki bulunabilir ama aile kolaylıkla bulunmaz ailesininde istememem sebebinin öğrenerek daha yapıcı olarak devam etmelisin bence

canım bence ailen seni degil kendilerini düşünüyorlar.eger seni düşünselerdi kızımız mutlu anlaşıyorlar güzel bir evliligi olur diye düşünebilirlerdi.ben izmirde oturuyorum eşim aydında biz tanıştık ve ailemin kararı şu oldu tanımıyoruz .sonra annemle babam aralarında konuşmuş.bu kız mutlu biz bunları ayırırsak kızımız sonra başka biriyle evlendiginde mutlu olamadıgında biz ne yaparız.bize siz yaptınız derse biz nederiz diye .canım benim ailem hayat okulu mezunu.ve çok şükür eşimi çok sevdiler ve evliyim .Aileme hep dua ediyorum herşey tatlılıkla oldugu için.ama şu an senin yaşadıklarını arkadaşım yaşıyor babası okul müdürü ve sevgilerine saygı duymuyor.Allah yardımcınız olsun eger sevdigine güveniyorsan gerçekten mutlu olabilecegini düşünüyorsan sevginin arkasında dur.sevdigin insanada laf söyletme.onun ailesi sana söyleseler ailen mutlu olurmu?ailene bu soruları sor.sizin için kariyermi yoksa benim mutlulugummu önemli.eger başkasıyla evlenirsem mutlu olamazsam sorumlusu sizsiniz yada artık bundan sonra benden evlilik beklemeyin diye ailene kararının ciddi oldugunu açıklayabilrisin.ailenin amacı sevginizi yıpratmak ve sizi birbirinizden kolayca koparmak.Allah yardımcınız olsun.burda sana görev düşüyor.

ayni seyleri yasamisiz canim.. bende askimla 4.5 yildir birlikteyim ama ailem bi türlü kabullenemedi.. neler düsünmedim ki neler.. ama artik annem kabullendi cünkü ne kadar yiprandigimi fark etti.
Sen askini hic birakma canim, akli basinda bir insansin neyin yanlis neyin dogru oldugunu ayirabilecek yastasin. Mutluluklar canim benim

Cok tesekkur ederim simdiden hepinize guzel ve yapici yorumlariniz icin. daha mutlu haberlerimi almaya biraz var ama, bir-iki seneye kadar burada olursak umarim =)
Allah hepimizin yardimcisi olsun...

canım bence düşüncen biraz sert aile hayatın anlamı bunu ilerde anlıyosunuz bende çokzor koşulda evlendim babam eşimi istemedi ilk zamanlar ama ben hiçbizaman ailemin gönül rızasını almadan bu yola koyulmadım aile çok önemli bence eş sevgili aşk herzaman belki bulunabilir ama aile kolaylıkla bulunmaz ailesininde istememem sebebinin öğrenerek daha yapıcı olarak devam etmelisin bence

ayy cumlemde bı yanlıslık olmus cnm hemen duzeltım aılenın desteğıne gerk yok derken arkdasım dems ya onunla evlenırsen destk olmayız maddı acıdn demek ıstedım yanı ılla bırısı yardım etmesı gerekmezkı kendılerıde yaapbılır dıe aboww :1shok: nasıl yanlıs yazmısm yaa

Merhaba.
4 yildir suren bir iliskim var. Annem ve babam okumus ve medeni insanlar, ama iliskimi duyduklari ilk saniyeden itibaren sevgilime karsi ciktilar. Once herhangi bir sebebi bile yoktu istememelerinin, sonra biraz bilgi endindiklerinde sevgilimin benim gibi muhendis degil, guzel sanatlar mezunu olmasi sebebini sundular. Birakin tanimayi daha adini bilmeden, yuzunu bir kez gormeden ondan nefret ettiler, ayrilmamiz icin bazen ustu kapali "sen aptalsin" yakistirmasi yaptilar, bazen de telefonla bile konustugumu gorduklerinde laf giydirdiler. Okudugum bolumu sevmememi, derslerimin bazen kotu gitmesini, kendileri beni uzdugu icin depresyona girmemi hep ona bagladilar. Sevgilim onlar beni uzdukce pisman olurken, bunlara ben sebep oldum diye dusunurken, evi telefon sapigi arasa hep ondan bildiler. Biz ayri sehirlerde olmamiza ragmen butun bu zorluklardan yilmadik, birbirimizi cok sevdigimiz ve dogru insan olduguna inandigimiz icin devam ettik.
Sevgilim tum bunlara cok uzuldu ve iclendi ama her zaman hatirlarini sordu, bayramlarini kutladi, onlarin kendisini kabul etmesi icin cok ugrasti. Ben okuyorum, sevgilim ise ikimize iyi bir gelecek hazirlamak, benimle bir omur gecirmek, kendini kabul ettirmek icin mezun olur olmaz askere gitti, sonra da canla basla calismaya basladi. Ama ailem ne zaman ismi gecse daha tanimadan "sana denk degil", "seni asagi cekiyor" yakistirmalari yaptilar. Beni asktan gozu kor olmus sanmayin, olaylara hep esit mesafeden bakmaya calistim, duygularimi bir kenara koyup onlarin gozuyle anlam vermeye calistim, ama ben dort seneden sonra sevgilimin benim evlenecegim adam oldugunu acik bir sekilde gorebiliyorum.
Yasim kucuk falan degil, bu olanlardan oturu okulum uzadi ve seneye mezun olabiliyorum, ondan bir sene sonra da evlenmeyi dusunuyoruz. Ben istiyorum ki ailem bir sekilde onu sevsin, bu iliskiye sicak baksin, cunku ben de nisan, dugun yapmak, sevdiklerimi yanimda gormek istiyorum. Babam olaya sogukkanli yaklasiyor, "sen okudun, istediginle evlenirsin tabi, ama biz onaylamazsak herhangi bir yardimda bulunmayiz." diyor. Annem ise duygusal olarak sanki oglunu evlendiriyor gibi davraniyor.
Benzer durumda olan arkadaslara soyluyorum, o gun geldiginde bir umut var mi ailemin razi gelmesi icin? Cunku ben onlar arasinda tercih yapmiyorum, kendi yuvami kuruyorum sadece.
Basinizi agrittigim icin ozur dilerim. Simdiden tesekkurler.

cnm burayı yanlıs mı anlamışım maddı acıdan mı yardım etmeyız dedıler ayy yanlıs anladysam o cumlem yanlıs olmusta ama dedım gıbı sevgı baskabısey cnmm :eek:

canim...
herseyden once sana mutluluklar dilerim
umarim bir gun ailen yaninda olur ve diledigin hayati yasarsin
ailen, bilmeden, gormeden, duymadan reddediyorlar, çok uzuldum
hani tanisalar, gorseler, ve sebepleri olsa anlarim
ama tanimadan, bi kez olsa gormeden boyle davranmalari yanlis
pes etme, inaniyorsan, savas derim
lakin, ailenin de onayini al
aile çok onemli, ne olursa olsun onlar çocuklarinin iyiliklerini isterler
zamanla onlari yumsatmaya bak ve tanistir
onlarin rizasini alman çok onemli
sevgiler

cnm burayı yanlıs mı anlamışım maddı acıdan mı yardım etmeyız dedıler ayy yanlıs anladysam o cumlem yanlıs olmusta ama dedım gıbı sevgı baskabısey cnmm :eek:

hayir dogru anlamissin. maddi acidan yardim etmeyeceklerini kastettiler, biz de kendimizi bu duruma hazirliyoruz, hatta butce falan cikarttik simdiden. evdeki hesap carsiya uymaz o ayri, ama en azindan hazirlikli olalim...

hayir dogru anlamissin. maddi acidan yardim etmeyeceklerini kastettiler, biz de kendimizi bu duruma hazirliyoruz, hatta butce falan cikarttik simdiden. evdeki hesap carsiya uymaz o ayri, ama en azindan hazirlikli olalim...

hayatta evlilik gercekten kumar.ii gorursun kotu cikar kotu gorursun adam melek cikar.nasip kismet hersey.sizin yasadiklarinizi bizde yasadik.esimm meleek gibi bir insandir.cook mutluuyduuk herseyimiizz superdii.amaa ne esimin ailesi beni ne benim ailem esimi istedi.en sonunda guc bela uzun sure sonra evlendik.esimin ailesi maddi destekte bulunmadi.hep kendisi odedi herseyi.benim ailem genede saolsunn herzaman destek oldular.bu soyleyecegim seni yanlis yonlendirmesin gercekten icimden geldigi icin yazacagim.tabiki kalbinin pesinden giit ne olursa olsunda...genede kendi adima soyluyorum suan ailemin neden istemedigi konusunda bicok yonden artik hak vermeye basladim.ve keske dinleseydim onlari diyorum.ha esimi coookk fazla seviyoruum.ilk gunkuu gibi delicesine seviyorum.amaa hersey sevgi olmuyor hayatta.seni yikan yipratan cookk baska seyler cikiyor ve ailenin evvelden gorduklerini neyazikki bizler evlendikten sonra gormeye basliyoruz.su zamana dek yasayacaklarimi evvelden bilseydim aslaaa ve aslaaaaa evlenmezdiimm.amaan ne ugrasacamm bee derdiiimm.ama yasamadan hicbiseyi bilemiyorsun.yasayacagin gorecegin cekecegin cileen varsaa nerede olsaa yasiyorsun zaten.oyuzdeen hayirlisiniii istemeekk lazimm..rabbim hakkimda en hayirlisi neysee o olsunn diye dua etmek lazim.umarimm mutlu olursun ve benim gibi gunun birinde yaa ailemdee bir cok yonden hakliymiss demezsiinn.

ablam 3 yıl önce olaylı bir şekilde nişanlısından ayrıldı. ailem o gün bugün erkek kısmına düşman oldu. ablamıın eski nişanlısı evimizden çıkmaz adeta annemle babama oğul gibiydi. şimdi benim başıma da aynı şey gelecek diye erkek arkadaşıma o kadar düşmanlar ki. herkes evlenmek zorunda değil gibi konuşmalara başladılar. ben de bir gün dayanamadım sinir krizi geçirdim. 4 yıldır birlikte olduğum insanın ismini evimde söyleyemiyorum hep tepki görüyorum diye. onlar da döküldüler dediler ki ilerde seni bırakırsa geçmişte yaşadığımız kadar yıkılmayalım istiyoruz dediler. onlar da bana o adamla evlenirsen .... tipi tehditlerde bulunmuşlardı ama o gün konuşunca gördüm işin aslı öyle değil. bu tehditler sadece sözde kalıyor. aşırı korumacılık oluyor bu sanırım.

sen de her şeyi açık açık masaya dök istersen belki seninkilerde de benzer bir durum ortaya çıkar.

ayrıca söylemek istiyorum güzel sanatlar mezunlarının hele de eğitimci olmuşlarsa çok iyi gelirleri ve çok renkli çevreleri oluyor. belki ailen bunu görürse daha da rahatlar.

bence sen annenden ve babandan daha kulturlu ve anlayıslı bır ınsansın senı tebrık edıyorum erkek arkadasınıda sıze yakısanı yapın ve evlenın mutlu olacagınız kesın sızın mutlulugunuzu gorup pısman olacam ınsanlarda kesın takmayın mutlu yasayın :nazar:

X