Aile evinden ayrılmak

Iyi geceler arkadaşlar,

Bundan bir kaç gün önce içime sinen bir daire için kira sözleşmesi imzaladım. Daire 2 ay sonra boşalacak ve ben taşınacağım. Sorun şu ki, ailemin bundan haberi yok. Bu işi onlardan gizli yaptım, çünkü asla böyle birşeye izin vermezlerdi.
Iş yerim çok uzak, bu yeni daire iş yerime daha yakın. Aileme bir kaç kez söyledim, iş yerime yakınlaşmak için ayrı bir daire'ye çıkmak istiyorum diye. Çok yoruluyorum dedim. Ama onlar olmaz, gidemezsin, o zaman çalışma dediler (ben çalışmazsam, bana para verecek kimse yok + her günümü evde iş görerek geçirmek istemiyorum). Ben 26 yaşındayım. Daha önce, bütün universite hayatım boyunca tek başıma yaşadım ve güzel bir deneyimdi.

Şimdi düşünüyorum, bunu onlara nasıl söyleyeceğim? Evde kıyamet kopacak. Korkuyorum arabamı elimden alacaklar, eşyalarımı evden almama izin vermeyecekler diye...

Sizce doğru mu yapıyorum? Ne yapmalıyım?
Ailesi katı olupta tek başına ayrı eve çıkmış olan var mı? Nasıl tepki verdiler ?
Gayet iyi yapmışsınız sizi kendilerine bağımlı kılmalarına izin vermeyin, eninde sonunda kabullenecekler siz dik durun ...

Peki kendimi korumak için yalan söylemem gerekiyorsa ? Ailem halden anlamiyorsa, o zaman ne yapmaliyim? Çünkü gün geçtikçe bu olaylar benim psikolojimi etkiliyor.
Allah aşkına şu anam babam kutsal , ana baba rızası diye sacmalayanlari dinleme , senin hayatına saygı duymayan anne baban bile olsa kendi kararlarını uygula yoksa bu çukurdan ölene kadar çıkamazsın, ben sülalemi dinleseydim şimdi 6 çocuklu, eğitimsiz bir kadın, saçma sapan bir adamın eşiydim, çok şükür ki hepsinden uzak kaçtım okudum meslek sahibi oldum , aldığım kararların meyvesini yiyorum suanda, ailene söyleme hemen önce gizli gizli eşyalı taşı sonra arabayı üzerine aldır o şekilde açıkla, ister kabil etsinler ister etmesinler sen doğru bildiğini yap ...

Iyi geceler arkadaşlar,

Bundan bir kaç gün önce içime sinen bir daire için kira sözleşmesi imzaladım. Daire 2 ay sonra boşalacak ve ben taşınacağım. Sorun şu ki, ailemin bundan haberi yok. Bu işi onlardan gizli yaptım, çünkü asla böyle birşeye izin vermezlerdi.
Iş yerim çok uzak, bu yeni daire iş yerime daha yakın. Aileme bir kaç kez söyledim, iş yerime yakınlaşmak için ayrı bir daire'ye çıkmak istiyorum diye. Çok yoruluyorum dedim. Ama onlar olmaz, gidemezsin, o zaman çalışma dediler (ben çalışmazsam, bana para verecek kimse yok + her günümü evde iş görerek geçirmek istemiyorum). Ben 26 yaşındayım. Daha önce, bütün universite hayatım boyunca tek başıma yaşadım ve güzel bir deneyimdi.

Şimdi düşünüyorum, bunu onlara nasıl söyleyeceğim? Evde kıyamet kopacak. Korkuyorum arabamı elimden alacaklar, eşyalarımı evden almama izin vermeyecekler diye...

Ailesi katı olupta tek başına ayrı eve çıkmış olan var mı? Nasıl tepki verdiler ?
Ne güzel yapmışsın keşke bende senin gibi olabilseydim imrendim vallahi....

Ne güzel yapmışsın keşke bende senin gibi olabilseydim imrendim vallahi....
Cesaretimi toplamam 1 senemi aldı. Bu 1 sene içerisinde, ailemden bağımsız başka olaylarda yaşandı. Ve artık ilk önce kendimi düşünmem ve sevmem gerektiğinin farkına vardım. Ben taşınmak isteyerek kötü bir şey yapmıyordum, bu gayet doğal bir istekdi. Etrafıma baktım ve farkına vardım ki, insanların bir kısmı eğer bugün istedikleri hayatı yaşayabiliyorlarsa, ailelerini her dediğini yapmadıkları için. Bir çoğu da aileleri ile konuşmaya devam ediyor, herşey geçiyor.

Ben 26 yaşındayım ve henüz kendimi iyi bir şekilde tanımıyorum bile. Ne istediğimi tam olarak bilmiyorum. Çünkü bugüne kadar tam olarak kendim olmama izin verilmedi. Ben istediğim yere, istediğim kişilerle tatile bile çıkamıyorum, yasak. Bir kafeye oturmaya gittiğimde dahi ailem rahat vermiyor. Bir iki tane arkadaşım var, erkek. Etrafım'da ki insanlar görür ve ailem beni "keser" diye, onlarla buluşmuyorum, veya biraz uzak bir şehirde, tanıdığımını olmadığı yerlerde bir araya geliyoruz. Halbu ki onlar benim kaç senelik arkadaşım, insanların aklına hemen sapıkça fikirler geliyor.

Gitmemde en önemli etkenlerden biri ise, bundan bir kaç ay önce ailemden bir insanın ve annemin benim hakkımda evlilik konusunu açmasıydı. Ben daha kendimi yeterince sevmiyorum, tanimiyorum bile. Ne evliliği ?? Üstelik istediğim kişi ile bile evlenmeme izin vermezler, eğer onların "kriterlerine" uymuyorlarsa.

Tabii bunların hepsine kendime başıma farkına varmadım, çok güvendiğim 2-3 arkadaşımla ve psikologla konuştum.

Gayet iyi yapmışsınız sizi kendilerine bağımlı kılmalarına izin vermeyin, eninde sonunda kabullenecekler siz dik durun ...
Kuzenlerime bakıyorum, benden küçük olmalarına rağmen istedikleri hayatı yaşıyorlar. Aileleri daima arkalarında, ve aralarında çok güçlü bir bağ var.
Neden aynì anne ve baba'dan gelen 2 çocuk, kendi cocuklarını biri baskıcı diğeri özgürlúkçü şekilde yetiştiyor ? Sonra sorunun cevabının çok basit olduğunun farkına varıyorum. Çünkü özgürlükçü yetiştiren kişi okumuş, ve bu sayede etrafını sorgulayabilimiş, işte bu yüzden...

Kuzenlerime bakıyorum, benden küçük olmalarına rağmen istedikleri hayatı yaşıyorlar. Aileleri daima arkalarında, ve aralarında çok güçlü bir bağ var.
Neden aynì anne ve baba'dan gelen 2 çocuk, kendi cocuklarını biri baskıcı diğeri özgürlúkçü şekilde yetiştiyor ? Sonra sorunun cevabının çok basit olduğunun farkına varıyorum. Çünkü özgürlükçü yetiştiren kişi okumuş, ve bu sayede etrafını sorgulayabilimiş, işte bu yüzden...

Aynen öyle, her zaman ailemin istediğini yapmak zorunda kalırım. Onların istediği inslanlarla arkadaş olurum, onların istediği partnerle hayatımı birleştirmek zorunda kalırım, istediğim yere tatile gidemem, hatta ve hatta kendi çocuğumun ismini bile özgürce seçemem...
Kendi evinize çıkmak istemeniz çok doğal, ben de destekliyorum da fazla abartmasanız mı acaba? Şu saydıklarınızın aile evinde yaşamakla ne alakası var?

Baskıcı ve eğitimsiz ailesi olmayan kimse konu sahibini anlayamaz. Kimse de anne baba ahı demesin. Sen evine yerleş konu sahibi, çalışan kadınsın. Bu saatten sonra seninle görüşmeseler iletişimi kesseler ne olur ki? Bırakın şu anam babam kutsallığını. Onlar genelde ya bizim istediğimiz gibi yaşarsın(bu konuya her şey dahil) ya da kapı orada diyerek çocuklarını buna zorluyorlar.

Aile evinde kaldıkça bunların hiç birine izin vermiyorlar
Sizin ailenize özgü bir manyaklık sanırım bu. Ben hiç kimsede görmedim böyle şeyler. Arkadaşlara karışmak, sizin değil onların istediği kişiyle evlenmek falan, töre dizisi mi bu? Hele ki çocuğunuzun ismini kendinizin seçememesi ne alaka, çok tuhaf bunlar. Sadece tatile gitmeye karışıyorlar benim gördüğüm kadarıyla. Neyse yine de dik durun, şimdiden alıştırın onları bu fikre. Sık sık dile getirin.

Sizin ailenize özgü bir manyaklık sanırım bu. Ben hiç kimsede görmedim böyle şeyler. Arkadaşlara karışmak, sizin değil onların istediği kişiyle evlenmek falan, töre dizisi mi bu? Hele ki çocuğunuzun ismini kendinizin seçememesi ne alaka, çok tuhaf bunlar. Sadece tatile gitmeye karışıyorlar benim gördüğüm kadarıyla. Neyse yine de dik durun, şimdiden alıştırın onları bu fikre. Sık sık dile getirin.
Eğer yanlış tahmin etmiyorsam, sizin etrafınızda ki aileler, baskıcı olarak adlandırdığımız ailerden değil.
Yeğenine verilen isme karışan insanlar bile gördüm...

Baskıcı ve eğitimsiz ailesi olmayan kimse konu sahibini anlayamaz. Kimse de anne baba ahı demesin. Sen evine yerleş konu sahibi, çalışan kadınsın. Bu saatten sonra seninle görüşmeseler iletişimi kesseler ne olur ki? Bırakın şu anam babam kutsallığını. Onlar genelde ya bizim istediğimiz gibi yaşarsın(bu konuya her şey dahil) ya da kapı orada diyerek çocuklarını buna zorluyorlar.
Duygusal anlamda zaten hic bir bağımız yok.
Korkuyorum sadece, bu yaptıklarımın ""cezasını"" çekerim diye

Eğer yanlış tahmin etmiyorsam, sizin etrafınızda ki aileler, baskıcı olarak adlandırdığımız ailerden değil.
Yeğenine verilen isme karışan insanlar bile gördüm...
Benim ailem de çok müdahaleciydi. Mesela asla tatile çıkamazdım kız kıza. Ama diğerleri bizimkilere bile saçma gelir. 😁

Kesinlikle öyle benimkiler de çok baskıcıydı ama annem anlayışlıydı Allahtan , ben de çok direndim ama kazandım 🙃

Duygusal anlamda zaten hic bir bağımız yok.
Korkuyorum sadece, bu yaptıklarımın ""cezasını"" çekerim diye
Neyin cezasını çekeceksiniz ki? Arabanızı kurtarmaya bakın bir daha da görüşmeyin. Daha taze bir münakaşanın içinden çıktım daha kötü şeyler yazmamak için burada sonlandırıyorum.

Iyi geceler arkadaşlar,

Kıyafetini, ayakkabını vs çaktırmadan küçük küçük taşı (eşyalarını kurtar yani). Sorarlarsa da dolabımi temizliyorum dersin, ihtiyaç sahibi birisi var dersin vs.
Aklıma bu geldi sadece.
Yolun açık olsun, geri adım atma

Anne babanızın bedduasını almayın size sinirle söyledikleri bir laf yüzünden bir ömür çekmeyin. Allah sana bu evi aratsın deseler ve bu kaçmak istediğiniz evi arasanız ne zor değil mi? Tabii ki Allah iyi gün göstersin iyi insanlarla karşılaştırsın ama hayatta insanın başına her şey gelebiliyor. O yüzden bence rızalarını alın öpün sarılın annem babam bakın daha iyi olacak deyin ilişkileri koparmak yerine daha sıkı sıkı sarılın… Emin olun böyle yaparsanız hem ilişkiniz günden güne iyi olur hem kimse kırılmamış olur. Sevgi her şeyi halleder inanıyorum ♥️
Siz gerçekten bütün aileleri sevgi pıtırcığı olarak mı görüyorsunuz?

X