Adanmış ruhlar mı, aldanmış ruhlar mı?

Video falan izlemedim, tek dedemden duydum ben..
Fakat o iş öyle değildir diye düşünüyorum..
Ki öyle olsa dahi konunun Atamıza gelmesini hazmedemem.. Atamız dini önemseyen, din için çabalayan biriydi..

ATATÜRK'e kimse bişey demiyo,diyemez zaten... O yazıda chpden bahsediyo,onların yasaklarından bahsediyo...

Bilmem...! o zaman siz farklı bi türkiyede yaşıyo olmalısınız!

Sana cevap verenlerin çoğu senden bayağı büyük insanlar ama inatla hala bunlar yaşandı diyorsum bende sana yaşanmadı diyorum kendimemi inanıcam senin kulaktan dolma duyduğun şeylere bi düşün

Okim cidden saçmalardı dedem, rahmetli oldu lafım ağır gelmesin ama, takım tutar gibi parti tutardı.. Ben nasıl inanayım onun lafına.. Tek ben değil, babam amcam filancam falan da inanmazdı.. Öyle bir anlatırdı ki görmen lazım, kuran yasak, ezan falan.. Ha babası hafız ve gayette yapmış yani işini bilmemnesini.. E sorardık büyük dede nasıl o zaman elini kolunu sallaya sallaya yapardı diye, yasaktı derdi, yahu yasaksa nasıl yapıyor, eveler gevelerdi..
Ben asla inanmıyorum kuranın yasaklandığına..

Son düzenleme:
Annem kendini bildi bilesi başörtülüdür 60 yaşında.
Kuranı Bursa'nın Karacabey ilçesinden kız kuran kursundan öğrenmiştir arapça olarak.
Annemin babası dedem kuranı ezbere bilen biriydi Arapça o da tabi.
Ne annemden ne dedemden böyle birşey hiç duymadım.
Kaldı ki bende bizzat yaz aylarında mahalledeki arkadaşlarımla birlikte kuran kursuna giderdim bende böyle bir engellemeyle hiç karşılaşmadım aile büyüklerini geçtim konu komşudan da böyle bir şey duymadım.

Ben de 80 kuşağındanım hatta tam 80 liyim. Ben Kur’an kursuna gitmedim keşke gitseymişim de giden bir sürü çocuk görürdüm. Zaman geçti hep gördüm bunları hala daha görüyorum. Belli zamanlarda sıkı yönetimden kaynaklı tedbirler artmış olabilir zamanında ancak Kur’an okuma gibi dini vecibeler zaten insanların evinde yaptıkları şeylerdir. Belli bir eski kuşakta hep var bu Atatürk’ün din düşmanı olduğunun söylenmesi. Tekkelerin kapatılması mesela yapılması gerekmiyor muydu? Din tacirlerinin insanları gafil avladığı bir dönemde bunu yapmak devrimken tekkelerinden kopamayan halk için dün düşmanlığı olarak algılanmıştır.

yanii. aklın yolu bir...

buna kimsenin gücü yetmez.. daha öncede çıkmıştı bu safsatalar..söylentiler üzerine konuşmak bile gereksiz.

Evet şimdi çok şükür ki var artık herkes istediği yere gizlenmeden saklanmadan gidebiliyo.

Ama eskiden de öyleydi zhra, yıl 1991 karşımızda askeri lojman, kayınvalidem lojmanda giriş katındaki dairede, üst katta oturan ailenin hanımı çarşaflı, kızı baş örtülü, oğlu şalvarlı, Kuran okur Cuma sohbetlerine giderdi.
Lojmanın bize yakın tarafında da bir ablamız otururdu, baş örtülüydü, sık sık bize oturmaya gelirdi, eşi görevi sırasında rahatsızlanıp kanser sebebiyle vefat etmişti.

Yıl 1988 İstanbul'da bir semt, 16 yaşında kızım, sokakta bir adam yanında çarşaflı eşi, kadının elinden tutan küçük bir erkek çocuğu, vitrine bakıyorum, adam yanıma yaklaşır, boğazıma elini dolar, cehennemde yanacaksın der.

Kıyafetleri belirtiyorum yanlış anlaşılmasın, örtülü hatta çarşaflı arkadaşlarım var, hepsini de çok severim, bir kişinin yaptığını herkese mal etmem.

Yani demem o dur ki şimdi değil hep yapılıyordu ibadetler, tek sorun bir dönem kadınların baş örtüsyle kamu kurum kuruluşlarına girişi yasaklandı lakin 88 yılında falan askeri lojmanda oturabiliyorlardı, ibadetlerini de yapıyorlardı.

Yahu zaten böyle bişey mümkünmü canım ya ne olursa olsun biz çoğu müslüman olan bi ülkeyiz öyle bişey olduda niye biz duymadık kurslara gittik böyle bişeyi çıkıp söyliyen bikaç kişi olur anca nekadar yersen

Yine birileri mağdur olmuş. Bakın Arapça kutsal bir dil değildir, ezanın dili değişse ne olacak? Halkın dili neyse o dilde okutulması gayet yerinde bir uygulama. Anlamadığınız bir dilde okununca ne anlıyorsunuz? Kuranın yasaklanması olayı da uydurmadır.

Edit : Alper Tan diye birini tanımıyordum. Google'ladım, Kanal A'yı görünce anladım

Son düzenleme:
Kimsenin düşünce çizgisi bir olmaz zaten savunmanızıda beklemiyorum... Adam yazmış ama doğru gelsin ama yanlış gelsin ben bilemem! Düşünce özgürlüğü diyosanız eğer, o adamda düşüncesini yazmış. Kulaktan dolma falanda değil öyle inandırmayın kendinizi. Şunuda söyleyim kimseyede saygısızlık yaparak yazdığımı düşünmüyorum kimse öyle anlamasın..!

Ben çocukken gitmeyenler asıl garip karşılanırdı nerdeyse tüm mahallenin çocukları giderdi çünkü

Farklı bir mezhepten olmama rağmen arkadaşlarıma özenip gitmiştim.......gitmeyen bir çocuk dahi yoktu........kimi kandırıyor bunlar ....

Ben bu kısma katılmıyorum askeri lojmana çarşafla giremedi benim annem hatta yakınımızın eşi askeriyede aşçıydı eşi yanına gittiğinde çarşafını çıkarır öyle giderdi.

Aynen öyle valla Erzurumda bir imam geçenlerde kendi öz kız kardeşine tecavüz edip hamie bırakmıştı tüm gazeteler yazdı herkes okudu bu haberi.
Şimdi bu adamı biri çıkıp vursa (vurmasınlar tabi de) vahh efendim bu ülkede imamları vurdular, dini islamı engellemeye çalışıyorlar olur.
Oyüzden bağzı insanların bunları anlamasını beklemesek daha iyi bence.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…