Adanmış ruhlar mı, aldanmış ruhlar mı?

Benim babaannem 84 yaşında hiç duymadım da, görmedim de bu yasakları gayet ilkokulda da rahat bir şekilde kuran kursuna gittim

Chp tek partili iktidar olduğu dönemlerde yasaklamış kuranı yaz bul oku. İsmet paşa dönemi diyor hatta

Kuran yasaklamak evlere baskın derken?Ne yapıyorlardı kuran kursuna gidenleri.Biz de gittik çocukken başımızı kapatır elimize kitabımızı alır giderdik.Dini siyasete alet edenlerin yandaşları da aynı konuda sallıyor onu anladıkta bari biraz usturuplu sallayın.Siz de bunu ciddiye alıp inanarak paylaştığınıza göre cevap vericeksin tabiki chp ne zaman nerde kuran yasaklamış,kuran kursuna gidenlere engel olmuş?bunları bırakın biraz gerçekleri görün artık lütfen.Sizleri dinle imanla uyutup Allah bismillah diyerek malı götürenleri !

olmayan bir şeyi aramam kadar abuk bir şey olamaz. kendime yakıştırmam bunu.

Son düzenleme:
18 yıl boyunca arapça ezanın yasaklandığını türkçe okunduğunu biliyordum ama kuranı kerimle alakalı bi bilgim yok.araştıracam ama .kafamda deli sorular

Son düzenleme:

Ya kızlar ben sizlerin her yazdığınıza alıntı yaptığınız yazarın yazısına bana kanıt göstereceksin diyomuyum. Sizde kendi grubunuza yalanda olsa doğruda olsa kanıt göster gibi itamlarda bulunmuyoken, neden sizin düşüncenize uygun gelmeyen bi yazarın yazısına kanıt istiyosunuz ısrarla anlamıyorum... Adam köşesine çıkıp herşeyi anlatmış işte, size doğru gelmeyebilir bilemem ama yaşandı bunlar...

CHP nin en hakim olduğu yerlerden biride izmir .Doğma büyüme buralıyım ben . Kuran kursuna 7 yaşından 14 yaşına kadar gitmiş insanım Benim sülalemde sayılı insanlar açıktır. Ben bu zamana kadar kuranın ve dinin yasaklandığı görmedim . Kulaktan dolma şeylerle fikir edinip mantığınızla ölçmek aklınıza gelmiyor.

18 yıl boyunca arapça ezanın yasaklandığını türkçe okunduğunu biliyordum ama kuranı kerimle alakalı bi bilgim yok.araştıracam ama .kafamda deli sorular

Valla çok sağolun gerçek sağduyu ile ilk defa bi yorum yazıldı..

Chp tek partili iktidar olduğu dönemlerde yasaklamış kuranı yaz bul oku. İsmet paşa dönemi diyor hatta

CHP tek partili dönemde İsmet İnönü başbakan iken kuranı değil 2 dini kitabı yasaklamış. Yazdım buldum okudum. bu kitaplar Mevlit ve Namaz kitabı. "Her iki kitaba da, aslına uygun olmayan, İslamiyete aykırı, Müslümanlık karşıtı bölümler eklenmişti. Mevlit ve Namaz kitabı da gerçeklerine aykırıydı ve bu yanlış bilgiler içeren kitaplar toplattırılarak doğruları basılıp, halkın hizmetine sunulmuştu." diyor bir kaynak (http://www.halkinhabercisi.com/ismet-pasa-kurana-boyle-sahip-cikmis) diğer birçok yerde de aynı şey yazıyor nasıl araştırıp okuyorsunuz merak ediyorum. Bu arada sadece taraflı bir haber demeyin Devlet arşivleri incelenerek yapılan bir araştırmayı anlatıyor.

Ezanın ve kuranın arapça değil türkçe okunmasını sağlarken bile Atatürk din bilginlerinden hocalardan fikir almış caiz olup olmadığı tartışılmış ve caiz olduğu konusunda hemfikir olununca bu adımı atmıştır. Bu adımı atmasının sebebi de insanların bilip bilmeden dinimizi yalan yanlış öğrenmelerini engellemek ilk okula giden bir çocuğun bile ezanı anlayabilmesini sağlamak içindir.

"
Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz​
"

Madem kanıtsız bir yazı hiç kaale bile almıyorum.Ama bu yazının ana fikri aman efendim akp çok dindar bu cehape zihniyeti pek dinsizdir kuranı bile yasaklamış bikbikbik gibi aslı astarı olmayan sözde bilgilerin amacı budur.RTE de zamanında bu tarz insanları etkilemeye çalışmış görünüşe göre başarılı olmuştur.Mesala Atatürk camiyi ahır yaptı yalanını nasıl utanmadan söyleyebiliyorsa yandaş bir gazetecinin de bunları söylemesini çok görmüyorum hakkıdır tabi niye kanıt isteyelim ki ne münasebet !

chp kuranımı yasakladı . ne zaman..

okypete,
ben sana cevap vereyim gülüm, Kuran yırttılar, yaktılar sözü şehir efsanesidir, yıllardır kulaktan kulağa yayılan, yayıldıkça farklılaştırılan camiileri ahıra çevirdiler, camiileri yıktılar, kimse içeri girmesin diye camiilerin etrafına asker diktiler, din düşmanı bunlar laflarınında gerçeğini yazayım size.
Yıl 1939-1946 o yıllar 2. Dünya savaşı zamanı, İsmet İnönü bazı camiileri depo yapıyor çünkü ibadethane olduğundan bombalanmaz, saldırılmaz düşüncesiyle müzelerdeki tarihi ve dini eserleri camiilere saklıyor.

İsmet İnönü, 1939-1946 arasında bazı camileri depo yapmış ama bu depolar Kutsal emanetler, Hz. Muhammed’in (SAV) sancağı, kılıcı, hırka-i saadeti, Hz. Osman’ın kanlı Kuran'ını saklamış o depolarda.
Topkapı Sarayı’ndaki Kutsal Emanetler bu emanetlerle ilgilenen görevlilerle birlikte Niğde’ye götürülüp Niğde’deki bazı camilere konulmuş.

Kutsal Emanetlerin bulunduğu bu camiiler ibadete kapatılmış ve kapısına kilit vurulup asker dikilmiş, çünkü İsmet İnönü, bu “Kutsal Emanetlerin” korunmasına çok büyük bir önem vermiş.
Ben size tarihte vereyim 28 Ocak 1943 İsmet İnönü Niğde'deki depo yapılan Saruhan camii'ne gider, teftiş eder, asker nöbetini aksatmıyor, kimseyi içeri almıyor değil mi? Gözüm arkada kalmasın der.

Bazı camiileri de kışla olarak kullanmış, askerimizin kışın kalacağı büyük misafirhaneler, kışlalar olmadığı için, askerimize barınak sağladığı için mi din düşmanı?

1972 doğumluyum, Kuran kursuna gittim, 42 yıllık yaşamımda hiçbir dönem Kuran yasaklanmadı, kurslara da gittim, kardeşlerimde gitti, kızım doğduğu zamanlarda kuran kursu vardı, hatta camiilerde cemaatler toplantı bile yapardı.

Chp doğru politikalar üretmemiş olabilir, yanlışları vardır mutlaka, çoğu şeyini eleştirdiğimde bir partidir ama bazı gerçeklerinde çarpıtılmaması gerekir, belki İsmet İnönü muhteşem bir adam değildi belki çok yanlışları da olmuştur, Atatürk dört dörtlük olmayabilir lakin din düşmanı değillerdi, Chp'ye din düşmanı gibi saldırıp dolaylı yoldan Atatürk ve İnönü'yü din düşmanı göstermeye çalışmak ayıptır.

Şimdi ben size birşey diyeyim o zaman camiileri yıktılar, Kuran'ı yaktılar diyen insanlar niye Adnan Menderes'in yıktığı camiilerden söz etmez.

babam subay. evimizde kuran vardı. babam orucunu tutardı. ankara da geçti çocukluğum okul hayatım.
mış muşla gelmeyin lütfen.

Şok oldum ben de okuyunca. Ben askeriyenin lojmanında özel Kuran dersi aldım. Gayet de göstere göstere gizli saklı yok bizde.

Yazının içeriğinden çok bi kelime üzerinde odaklandı herkes.
Alper Tanın her yazdığı kabul ister edilsin ister edilmesin. bana düşen görev zaman zaman okuduğum takip ettiğim bi yazarın kaleme aldığı yazısını paylaşmak oldu.
Dediğim gibi yalanlanamaz bazı yaşananlar,bilmeyebilir başınıza gelmeyebilir olabilir... ısrarla hayır olmadı bunlar denemez,denilemez...

-mış, -muş ile olmaz bu işler..Bilgi sahibi olalım önce.

Yasaklanan Kuran değil arapçadır. Bunun nedeni de dil birliğinin sağlanmasıdır. Bir milleti oluşturan temel unsurlardan biri dil birliğidir zira.

Bilinenin aksine, cumhuriyet döneminde, din birliğinin sağlanması için, o dönemin yetkilileri diğer dinler üzerinde ciddi bir asimilasyon uygulamıştır.
Sizce neden cumhuriyet döneminde, elmalılı hamdiye kuran tefsiri yaptırılmıştır? Madem dini ve kuranı yasakladı bu cehapeliler?

Bir de sizin bu bahsettiğiniz sıkıntıları yaşayabilmeniz için şuan 85 yaşında falan olmanız lazım.

Araştırın Atatürk'e din düşmanı diyenler Yunanlılar'ın işgal sırasında yakıp yıktıkları ve imkanları olmadığı için Mihallıççıklıların yaptıramadığı kasabanın tek camisini yeniden yaptırmıştır.

Atatürk'ün tüm masraflarını karşılayarak yaptırdığı bu camii Mihallıççık'tadır ve Aşağı Camii veya Mihalıççık Atatürk Camii diye adlandırılmaktadır.

Siz ısrarla yolsuzluk yok diyorsunuz ya ?

chp kuranımı yasakladı . ne zaman..

Rahmetli dedem de anlatırdı.. Babası kuran okurken, kapıda bekler korumalık yaparmış.. Chp yasak etti der dururdu rahmetli..
Açıkçası bana 'sallıyor' gibi gelirdi, fanatik akpli olduğu için çamur atıyor gözüyle bakar gülerdim.
Şu an şok oldum..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…