ABD, Çin ve Rusya anlaştı: "Teyyip gidici"

kitaplar bedavamıymış??? hahahaaa

her yıl kaç kitap basılıp kaç kitap çöpe gidiyor azcık ucundan hesaplayalım....

benim çalıştığım orta büyüklükteki okulda yaklaşık 300 9. sınıf öğrencisi var..her bir öğrencinin 11 kitabı var 300x11=3300 kitap sadece bir okulda sadece 1 sınıfta...yılda bilmem kaç milyon kitap basılıyor...her yıl aynı kitaplar basılıyor...ve bu basılan kitapların parası başbakanıncebinden çıkmıyor....

evet eskiden kitaplara para verirdik, bu yüzdeb kitaplarımızı özenli kullanırdık çünkü bir sonraki yıl bir başkası kullanırdı o kitap değişene kadar bir kaç öğrenciyi okuturdu...şimdi ne gerek var her sene aynısı milyonlarcası basılıyor...takdir ederdim şayet; bedava dağıtılan kitaplar toplatılıp bir sonraki yıl da kullanılsa...

eğitim konusunda söyleyecek çok şeyim var birazdan

liseyi bilmem de, ilkokul ve oraokulda, öğretmenler haklı olarak bu kitapları kullanmıyor bile, kaynak kitap kullanmak zorunda kalıyor çünkü çok yetersiz ve saçma sapanlar, çocuk bildiğinide unutur o etkinlikleri falan yaparken, malum bu kitaplarda ihale usulu(!) kalite pek önemli değil sanırım

Fatih prejsi mi ?? Zorla 3 yıldır senede en az 2 şer defa olmak üzere seminere gönderiliyoruz hatta 13-14 ocakta yine var.
Değişen ne ? Sıfıra sıfır.Tablet mablette yok piyasada.Belirli pilot iller var onlara dağıtılmış.Bizim gibi kırsalda köy okullarına ne zaman gelir bilinmezz:44:

Birde şu süt işi vardı hatırlar mısınız bilmem ?? Hani binbir havayla okadar inat ettirilerek dağıtımına başlanılan.Noldu biliyor musunuz ??
2013-2014 eğitim öğretim yılında şu güne kadar süt müt dağıtılmadı :)) Ama ihale birilerinin elinde oldugunda kaymağını yemiyor mu yiyor.Sütlerde şubattan itibaren mayıs sonuna kadar dağıtılacakmış.Haftanın üç günü 330ml:KK1:Salı günü Türkiye geneli seminer verildi süt semineri....Hergün değil tabi dediğim gibi haftanın sadece üç günü :) Ne anladınız şimdi bu işten siz.Biz okulca hatta öğretmenler olarak bişey anlamadık bu işten.:)

Birde dyned sistemi var..Evlere şenlikk..Sistem şu.İnteraktif ingilizce öğretimi..Bilgisayar-Mıkrofon-internet üçlüsünün şart oldugu bir sistem..Çocukların evlerinde bu ekipman olacak.Öğretmen okulda öğrenciye şifre verecek ve çocuk konular ilerledikçe dyned de ilerleyecek..Evinde değil bilgisayar bazılarında televizyon yoktu beenden bu programı uygulamam zorunlu kılınıyor.BAKANLIK milli eğitime milli eğitim müfettişlere müfettişler bize hesap soruyor.Uygulaması zorunlu !! Yaptım mı yapmadım tabiki ! Onunda ihalesi en son 2013te bitecek bi işe yaramadı derken hoooop 2020 ye kadar uzatıldı.Bilmem neden ??:KK14::KK14:

Valla milli eğitimde olanlar bunlarr.Daha anlatılacaklar var da boşverrrr deyip geçelim.

Şu yazıyı yazan parmaklarınıza sağlık Öğretmenim...

benim çalıştığım orta büyüklükteki okulda yaklaşık 300 9. sınıf öğrencisi var..her bir öğrencinin 11 kitabı var 300x11=3300 kitap sadece bir okulda sadece 1 sınıfta...yılda bilmem kaç milyon kitap basılıyor...her yıl aynı kitaplar basılıyor...ve bu basılan kitapların parası başbakanıncebinden çıkmıyor....

evet eskiden kitaplara para verirdik, bu yüzdeb kitaplarımızı özenli kullanırdık çünkü bir sonraki yıl bir başkası kullanırdı o kitap değişene kadar bir kaç öğrenciyi okuturdu...şimdi ne gerek var her sene aynısı milyonlarcası basılıyor...takdir ederdim şayet; bedava dağıtılan kitaplar toplatılıp bir sonraki yıl da kullanılsa...

biraz abartmışsınız sanki
kitaplar yetersiz kalitesiz deseniz anlarım ben şahsen öyle düşünüyorum ama bu şekilde yani kitaplar çöpe gidiyo şeklinde bi savunma tuhaf geldi bana
sanki sadece eleştirmek için eleştiri yapmışsınız gibi olmuş
sizi kırmak istemem yanlış anlamayın beni ama öğrenciler de eski kitapları kullanmak zorunda değil ki
her öğrenci düzgün kitap kullanmıyo sonuçta kitaba para verip alsa dahi ben düzgün kullanayım da gelecek yılkiler de kullasın diye düşüneceklerini pek sanmıyorum en azından herkes için geçerli olmaz bu
ben o yılları çok iyi hatırlıyorum hiçte üst sınıflardan kitap filan almazdık aksine ilçe ilçe kitap aradık biz balıkesirde okuyodum ben
her kitap başka bi kırtasiyede olurdu bulamayınca öğretmenler azarlardı bizi
ayrıca her öğrencinin durumu da kitaba para verecek düzeyde olmazdı ve o kitaplar varken de hep ek kaynaklar alırdık çünkü öğretmenlerimiz yetersiz bulurdu

ben de hükümeti pek çok açıdan eleştiriyorum yanlış buluyorum ama sırf eleştirmek için de herşeyi kötülemek biraz tuhaf kaçıyo
bence
kitapların üretsiz dağıtılması bence çok güzel bi uygulama ama tabiki içinin de dolu olması ve ek kaynağa gerek kalmaması şart
sizin dediğiniz gibi israfı önlemek için tamamen kitapsız online eğitime filan geçmek gerekir o da mümkün değil

Son düzenleme:
biraz abartmışsınız sanki
kitaplar yetersiz kalitesiz deseniz anlarım ben şahsen öyle düşünüyorum ama bu şekilde yani kitaplar çöpe gidiyo şeklinde bi savunma tuhaf geldi bana
sanki sadece eleştirmek için eleştiri yapmışsınız gibi olmuş
sizi kırmak istemem yanlış anlamayın beni ama öğrenciler de eski kitapları kullanmak zorunda değil ki
her öğrenci düzgün kitap kullanmıyo sonuçta kitaba para verip alsa dahi ben düzgün kullanayım da gelecek yılkiler de kullasın diye düşüneceklerini pek sanmıyorum en azından herkes için geçerli olmaz bu
ben o yılları çok iyi hatırlıyorum hiçte üst sınıflardan kitap filan almazdık aksine ilçe ilçe kitap aradık biz balıkesirde okuyodum ben
her kitap başka bi kırtasiyede olurdu bulamayınca öğretmenler azarlardı bizi
ayrıca her öğrencinin durumu da kitaba para verecek düzeyde olmazdı ve o kitaplar varken de hep ek kaynaklar alırdık çünkü öğretmenlerimiz yetersiz bulurdu

ben de hükümeti pek çok açıdan eleştiriyorum yanlış buluyorum ama sırf eleştirmek için de herşeyi kötülemek biraz tuhaf kaçıyo
bence
kitapların üretsiz dağıtılması bence çok güzel bi uygulama ama tabiki içinin de dolu olması ve ek kaynağa gerek kalmaması şart
sizin dediğiniz gibi israfı önlemek için tamamen kitapsız online eğitime filan geçmek gerekir o da mümkün değil

kitaplar bedava olana kadar her sene kitap aldık,bulamamışsak bir önceki seneden birilerinden bulmaya çalıştık.olan kitaplarımızı güzelce kapladık ve çocuklarımıza düzgün kullanması konusunda telkin verdik.sene sonunda tanıdığımız biri yoksa o kitapları verebileceğimiz,okula götürüp bıraktık ki,ertesi sene ihtiyacı olan kullansın.

neyse kitaplar bedava oldu.iyi hoş dedik.kitap arama derdimiz bitti.her sene ilk gün çocuklar kitaplarıyla geldi.ama inanın ki o kitapların çoğu doğru dürüst açılmadan sene sonu çöpe gitti.çünkü yapacak bir şey yok.evde tutacak halimizde yok :KK34:

+1
Bence de büyük bir israf. ki kullanılmadığını da düşünürsek oran daha da artıyor. örneğin müzik dersine müzik öğretmenleri girmiyor, ücretli, okul müdürü veya diğer derslerin öğretmenleri müzik dersine giriyor. öğrenciler müzik kitabını okula götürmüyorlar bile.
kitaplar yetersiz olduğu için ek çokça masraf çıkıyor, konuları internetten çıktı yapıp ödev yapıyorlar.. proje, performans bunları saymıyorum bile...

ha bir de lütufmuş gibi bedavaya kitap deniliyor, o kitapların parası yandaşların cebine giriyor yine milletten alınan vergilerle... kitaplar devletin basımevinden çıkıyor olsa anlarım...

burada eğitim konusunda öğretmenlerin ellerine su dökülmez. klişe olacak ama davulun sesi uzaktan hoş gelir..:KK14:

öğretmenlerimizin ellerine sağlık yorumları için... :KK9:

Kitaplarin cope gitmesine sasmamali.. Kitaplari bedava dagitma projesi Cem Uzana'a aitti, AKP'nin her zaman yaptigi gibi kendinden oncekilerden veya rakiplerinden caldigi projelerden biri.. Projeden secim meydanlarinda anlatilan kadar bilgileri oldugundan ve kendileri arastirip hesaplamadiklarindan dolayi; tam anlamiyla ve hakkiyla uygulanmayan bir projedir kitaplarin okullarda bedava dagitilmasi. Birileri ihaleyi aliyor, kitaplari basip basip dagitiyor, sene sonunda da kitaplar atiliyor, tekrar ihale, tekrar basim.. AKP ancak bu kadarini yapabiliyor projenin tamami ellerinde olmadigindan...
Onun asil isi ihale yapmak zaten... Her zaman oldugu gibi... Yakinda hepsi ortalara dokulecek bu gidisle zaten, bekleyelim, gorelim...:KK34:

millet ne derse o mu olurmuş
biz onu bilgisayarlar ne derse o oluyor diye biliyoruz

ne zaman insanlar rahata erdiler şikayet etmekte geç kalmadılar. biraz şükredin 11 sende neler değişmiş bi düşünün araştırın görün . bu kadar nankör olunmaz ki arkadaş

kitaplar bedava olana kadar her sene kitap aldık,bulamamışsak bir önceki seneden birilerinden bulmaya çalıştık.olan kitaplarımızı güzelce kapladık ve çocuklarımıza düzgün kullanması konusunda telkin verdik.sene sonunda tanıdığımız biri yoksa o kitapları verebileceğimiz,okula götürüp bıraktık ki,ertesi sene ihtiyacı olan kullansın.

neyse kitaplar bedava oldu.iyi hoş dedik.kitap arama derdimiz bitti.her sene ilk gün çocuklar kitaplarıyla geldi.ama inanın ki o kitapların çoğu doğru dürüst açılmadan sene sonu çöpe gitti.çünkü yapacak bir şey yok.evde tutacak halimizde yok :KK34:

siz en azından okula gidip bırakmışsınız biz kitap araya araya bi hal olurduk çünkü hepsi farklı kırtasiyelerde belirli sayılarda oluyodu
üst sınıftan tanıdığımız filan da olmuyodu açıkçası
hiç unutmuyorum 5. sınıftayken fen kitabını ilçelere dahi bakmamıza rağmen bulamamıştık babamla sipariş etmiştik
öğretmenime durumu açıkladım ama herkesin içinde azarladı ağlattı beni hala içimden çıkmıyo o durum sanki kitabın olmaması benim suçum
o yüzden kitapların bedava verilmesi bence güzel bi uygulama çünkü herkes üst sınıflardan bulamıyodu maalesef ya da çok karalı kullanılması zor oluyodu ve biz habire ek kitaplar alıyoduk zaten o zaman da içerik yetersizdi

kitapların israf olduğu doğru ama yapıcak başka birşey yok ki diğer türlü de kitaplar paralı diye eleştiriliyodu
ama kitaplar bedava diye de eleştirmek saçma değil mi biraz şimdi eskiye dönsek kitapları parayla alsak bundan kimse memnun olmaz
üniversitede bile para vermemek için fotokopi çektiriyoruz kitapları o zaman da bi sürü kağıt israf olmuş oluyo ama mecbur kalıyoruz
israfı önleyecek tek şey online okunabilen kitaplar olur o da pek mümkün değil bence her öğrenciye tablet dağıtacaklarda bunu yapacaklar çok zor cidden
ya da herkes kitabı düzgünce kullanıp seneye okula bıraksın desek eski kitapları almak istemeyen ya da kitabı kötü kullanan bi sürü kişi çıkar kimse yine memnun olmaz
yani bunun için çözüm ne onu anlamadım
birşeyi eleştiriyosak çözüm önerisi de sunmalıyız bence

bu kitapların geridönüşüme gitmesi gerekmiyo mu ayrıca bu konuda bilgisi olan var mı

Son düzenleme:
tabiki de değil ancak biraz yukarıları okursanız devlet ücretsiz kitap dağıttığı için resmen taşlanmış. ne çabuk unutuldu okul açıldığı hatta 2 hafta geçtiği halde matematik kitabı bulamayan alamayan velileri insanlar ne kadar çabuk. kırtasiyelerin önündeki o izdihamları tartışmaları. bunları bir hatırlayınca nankörlük değilde nedir . evt devletin bir eksiği var o da dağıttığı tertemiz kitapları kullanmayanların koyabilecekleri bir geri dönüşüm benzeri kulübelerin olmayıpta çöpe gitmesi. eleştiri var eleştiri var

evet ne mutlu bize değil mi,hiç kitap derdi,miz yok.okula bile götürülmeyen,sene başında okuldan geldiği poşetle,sene sonunda çöpe giden kitaplarımız var:KK31:

ne zaman insanlar rahata erdiler şikayet etmekte geç kalmadılar. biraz şükredin 11 sende neler değişmiş bi düşünün araştırın görün . bu kadar nankör olunmaz ki arkadaş

Araştırmaya ne hacet yaşadığımız gerçeklerden bahsedelim isterseniz...

Yaşadığım şehirde 11 sene önce asgari ücretin 1/3 üne ortalama şartlarda bir kiralık ev bulabiliyordunuz ama şu anda aynı şartlardaki evler asgari ücretin 3/4 ünden başlıyor....

Evin zorunlu gider faturaları(elektrik su vs) 11 sene önce asgari ücretin 1/5 ine tekabül ediyorken şimdi 2/5 ini geçiyor...

Gıda harcamaları deseniz..................

Neyse bu sefer boşa yormayacağım ben kendimi

Nankörüm ben ben arkadaş kime ne........

evet ne mutlu bize değil mi,hiç kitap derdi,miz yok.okula bile götürülmeyen,sene başında okuldan geldiği poşetle,sene sonunda çöpe giden kitaplarımız var:KK31:

kitaplar okula neden götürülmüyo onu anlamadım
bilmediğim için soruyorum benim kardeşim götürüyodu mesela
öğretmenler bu kitapları hiç mi kullanmıyolar yani nerden ders işliyolar o zaman
ya da milli eğitim bunun farkında değil mi eğer içerik yetersizse ki yetersiz olduğu belli onlar bu konuda birşey yapmalı
biz mesela gençlik ve spor bakanına bi tweet atmıştık yurtla ilgili bi sorunu ertesi hafta o konuda işlem yapıldı ve sorun çözüldü sosyal medyayı dikkate alırlar belki tepki göterilirse

diğer konuda da öğretmenler öğrencilere kitapları atmak yerine okula getirmeleri konusunda uyarıp onları topluca geri dönüşüme gönderebilir mesela
sonuçta madem ki israf olduklarını görüyolar okullar böyle çalışma organize edilebilir en azından

kitaplar okula neden götürülmüyo onu anlamadım
bilmediğim için soruyorum benim kardeşim götürüyodu mesela
öğretmenler bu kitapları hiç mi kullanmıyolar yani nerden ders işliyolar o zaman
ya da milli eğitim bunun farkında değil mi eğer içerik yetersizse ki yetersiz olduğu belli onlar bu konuda birşey yapmalı
biz mesela gençlik ve spor bakanına bi tweet atmıştık yurtla ilgili bi sorunu ertesi hafta o konuda işlem yapıldı ve sorun çözüldü sosyal medyayı dikkate alırlar belki tepki göterilirse

diğer konuda da öğretmenler öğrencilere kitapları atmak yerine okula getirmeleri konusunda uyarıp onları topluca geri dönüşüme gönderebilir mesela
sonuçta madem ki israf olduklarını görüyolar okullar böyle çalışma organize edilebilir en azından

Yasak olmasına rağmen ders kıtapları çoğunlukla göstermelik olup ya tüm dersler ya da kaynak kitaplardan müfredat takip ediliyor.Çoğu zaman okul ders kitaplardan gidilmiyor.

Sosyal medya demişkentwitter bile tehlikede.
Tehlikenin farkında mısınız ??

Madem eğitimden devam ediyoruz, yazmaya devam:KK14:
weiss,
evet eksik var, hemde çok var, asıl ana eksikler giderilmedi, sizde bunu kabul edin lütfen, eğitim dediğimiz mevzu bedava kitap dağıtmakla bitmiyor, evet kitaplar ücretsiz ama siz Türkiye'de dağıtılan o kitapları inceleme fırsatı buldunuz mu hiç?
Ben hepsinin içini biliyorum çünkü kızım ilkokul bire başladığı an onunla birlikte benimde eğitim hayatım yeniden başladı, nerdeyse hergün okula giden bir veliydim, son 2 yıl öncesine kadar.

Bir arkadaşımız dağıtılan kitaplar çöpe gidiyor dediği için yanlış anlaşılmış, kitaplar çöpe gidiyor çünkü bu yıl dağıtılan kitapla ertesi yıl dağıtılan kitap aynı değil, eskiden paralıydı lakin bir üst sınıfa geçen birinin kitabını alıp kullanbiliyordunuz, kitap alabilecek durumda olsanızda alıp kaynak kitap yapıyordunuz yine işinize yarıyordu.

Kitaplarda bizim zamanımızda okutulan kitaplar gibi bilgi yok, sorulardan oluşuyor, çocukları ezbercilikten kurtarmak içinmiş, iyi de çocuk ödev yapacağı zaman dağıtılan kitapta sorunun cevabı yok, başka kitap bulmak zorunda ya da internetten araştıracak, her çocuğun evinde internet ve pc yok, komşusuna her dakika gidemiyor, e zaten köyde oturan çocuklar var, köyde kütüphane yok, ki kütüphaneden faydalansan ne olacak çoğu ödev de görsel materyallerde kullanman gerekiyor, yani internet gerek, köyde, imkanı olmayan ailelern evinde net ne gezer, hadi bulup buluşturdun, ödevi bulabilirsen yazıcıyla ya kağıda basman lazım ya da flaşbellek, cd lazım çünkü ödevler çoğunlukla bu şekilde isteniyor, ödevi yaptın, proje ödevleri var, tüm veliler bilir, çocuğun sınıf düzeyine ve o sınıf düzeyinde müfredat düzenlemesine göre çocuklar o proje ödevlerini yapmak zorunda, bir misal bu sene ilk okul 2. sınıf öğrencileri zaman cetveli yaptı, metrelerce kartona.
Ve bu proje ödevleri not sisteminde yer alıyor, yani bir nevi yazılı sınav kadar etkili ödevi teslim etmeniz.

Ee çocuk fakir aile çocuğu, arkada var bilmem kaç kardeş, her birinin proje ödevi, proje ödevi deyip geçme herbiri ayrı masraf.
Yabancı dil eğitimimiz zaten hiç yok denecek düzeyde, yıllardır bu bir sorundu, kimse el atıp düzeltmedi.

Eğitim, bir kitapla olmuyor malesef, okuldaki eğitimle ygs lys sınav sistemindeki uyuşmazlıksa ayrı bir sorun, çocuğunuzu okula yolluyorsunuz ama okuldaki eğitimle sınav paralel gitmiyor, aynı müfredat olmasına rağmen okullar arasında bile ünite işleme farkı var, onu bırak sınıflar arasında bile ünite farkı oluyor, çocuklar ortak sınav olduklarında a ve b şubesindeki çocuklar sorulara ufo görmüş gibi bakarken c ve d şubeleri biz bu üniteleri işledik diyebiliyor.

Eğitim, kitap dağıtmayla olmuyor, hala yetersiz hala yetersiz, biz hala mr and mrs brown ingilizcesindeyiz, dağıtılan kitaplar çocukları ezbercilikten kurtaracak, araştırmaya teşvik edecek şekilde düzenlenmiş, burayı okuyan veli ve öğretmenlere soruyorum, kaç çocuk print ettiği kağıdın içeriğini sular seller gibi biliyor, kaç çocuk ödevini kendi araştırıp buldu.

Evet, eğitimde reform deniyor ama ana sorunlar çözülmedi. Ana sorunlar çözülmedikten sonra, nerdeyse her sene o, o olmadı bu, bu olmadı şu diye diye çocukların kafası ambele edildikten sonra kitap olsa ne olur weiss?

yok canım çöpe gitmiyor, sene sonu öğrenciler okula bırakıyor, ordan geri dönüşüme, ee o da bişey en azından:KK53::KK53:

Ey hükümet;

Lütfen kitaplari bedava dagitma, zaten kapagini biole acmadan cöpe atiyor insanlar.

Actigin üniversiteleri geri kapat.

Fatih projesini iptal et, deneme safhasindasin pilot illerde kullaniyorsun, istemiyoruz dagitma hic tablet mablet.

Verdigin yardimlari geri al istemiyoruz.

Harclarida geri getir olmuyor böyle egitim:))

Iste yapilan hicbirsey icin " evet güzel bir uygulama ama...................... gibi eksikleri var giderilmeli" diye degilde " HIHHH bosuna oldu israf oldu, zaten kullanilmyor, egitim mahvoldu" tarzi yaklasimlar yüzünden söylenilen sözler ve elestiriler karalama cabasi olarak algilanmaktan ileri gidemiyor.

Zira, Rahmetli Ecevit in " yüzüme anayasa kitapcigini firlatti" dedikten sonra yasanan krizi, ülkenin halini, bize krizden cikis yolu göstersin diye getirilen meshuuurr Kemal Dervisi ve hic bir yol göstermeyip, IMF ye 40 milyar dolar borc yaptirip, o paraninda nereye gittiginin bilinmedigi ( dönemin Bakani Kemal Dervis aldi ve para yok oldu demisti) , milletin inim inim inledigi, binlerce esnafin kepenk kapatip, yazar kasalarini Basbakanin basina firlattigi günleri insanlar unutmadi!

Iste böyle bir ülke devralinmisti!

NOT: Mune ben yazarken yazmissiniz, simdi yazinizi okuyacagim.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25362197/

Son düzenleme:
bizim zamanımızda proje ödevi yoktu ve tam olarak nasıl bir ödevdir bilmiyorum ama çevreden duyduğum kadarıyla bu proje ödevleri çocukların yapabileceği gibi değilmiş ve hep anneler ve babalar yapıyormuş.hatta şu projeden şu notu aldık diye dalga geçiyorlar:KK1:

nasıl bir sistem ki çocukların seviyesinin çok üstünde ödevleri isteyebiliyorlar:KK50:

X