ABD, Çin ve Rusya anlaştı: "Teyyip gidici"

Yasak olmasına rağmen ders kıtapları çoğunlukla göstermelik olup ya tüm dersler ya da kaynak kitaplardan müfredat takip ediliyor.Çoğu zaman okul ders kitaplardan gidilmiyor.

Sosyal medya demişkentwitter bile tehlikede.
Tehlikenin farkında mısınız ??

büyük bi sorun olduğu ortada o zaman
ben de yetersiz olduğunu düşünüyorum zaten projeye yapmaya yönelik olduğunu ama bu derece kullanılmadığını bilmiyordum
ek kaynak olmadan dersler yapılamıyosa çok saçma olur tabi
tweeter konusunda sizin demek istediğinizi anlıyorum tabi haklısınız

ama diğer taraftan biz de sorunumuzu bu sayede çözdük mesela
aslında bütün insanlar birleşip organize olup bu konuda milli eğitim bakanına yüklense belki dikkate almak zorunda kalabilir
kitapların israf olması konusunda geridönüşüm konusu çok önemli buna teşvik edilebilir
biz hiçbir şekilde tepki göstermeden beklersek te olmaz ki bi şekilde şikayetlerimizi dile getirmek zorundayız
sadece kendi kendimize konuşarak hiçbirşeyi çözemeyiz

ayrıca bu konularda eleştirirken düzgün bi şekilde dalga geçilmeden dile getirilse sorun anlaşılıyo ama sırf karalar gibi dalga geçer gibi eleştiriler benim hoşuma gitmiyo doğrusu
o zaman sırf eleştirmek için eleştirmiş hissi uyanıyo bende
üstelik ben herhangi bir partiyi de desteklemiyorum tarafsız bakmaya çalışıyorum ama yorumlarda bi taraf sırf hükümeti karalamaya diğer taraf sa her türlü savunmaya geçmiş gibi görünüyo
o yüzden ricam herkes eksik gördüklerini polemiğe girmeden doğru düzgün anlatsa çok daha güzel bi ortam olur

Son düzenleme:
yok canım çöpe gitmiyor, sene sonu öğrenciler okula bırakıyor, ordan geri dönüşüme, ee o da bişey en azından:KK53::KK53:

yok bizimkiler gerçekten çöpe gitti.ilk 1-2 sene öğrenciler okula götürdüler ama sonra ne okul ne de öğrenciler önemsemedi:KK50:

bizim zamanımızda proje ödevi yoktu ve tam olarak nasıl bir ödevdir bilmiyorum ama çevreden duyduğum kadarıyla bu proje ödevleri çocukların yapabileceği gibi değilmiş ve hep anneler ve babalar yapıyormuş.hatta şu projeden şu notu aldık diye dalga geçiyorlar:KK1:

nasıl bir sistem ki çocukların seviyesinin çok üstünde ödevleri isteyebiliyorlar:KK50:

Proje ödevi bizim zamanımınız dönem ödevi.Yılda bir kez alabiliyorlar.
Performans dönemde iki defa alınıyor.Sınav notu kadar bir değeri var yaklaşık olarak.
Ohoo ne diyosun kendi yaptıgı ödevi 85 aldı diye öğretmenden hesap soran veli biliyorum ben.:KK1:
Ben dıyorum bazı çocuklara tebrikler annen baya uğraşmış diye :)

yok bizimkiler gerçekten çöpe gitti.ilk 1-2 sene öğrenciler okula götürdüler ama sonra ne okul ne de öğrenciler önemsemedi:KK50:

Evet, bizde de aynı oldu, kitaplar geri dönüşüm için birkaç yıl istendi okuldan, hatta seve seve götürdüm, çünkü gerçekten yazık, israf oluyor, çöpe gidiyor ama son 2 yıldır kitaplar istenmiyor ve ne yazık ki çöpe gidiyor.
Proje ödevlerini hiç sorma, maddi manevi telef olmuş bir veli var karşında:KK14:

Meslek lisesinde okuyan çocukların birde bölümleriyle ilgili proje ödevleri olur, onlar daha fena:))

Son düzenleme:
Proje ödevi bizim zamanımınız dönem ödevi.Yılda bir kez alabiliyorlar.
Performans dönemde iki defa alınıyor.Sınav notu kadar bir değeri var yaklaşık olarak.
Ohoo ne diyosun kendi yaptıgı ödevi 85 aldı diye öğretmenden hesap soran veli biliyorum ben.:KK1:
Ben dıyorum bazı çocuklara tebrikler annen baya uğraşmış diye :)

aynen veliler birbirine soruyor şundan kaç aldın bundan kaç aldın diye:KK1:

Evet, bizde de aynı oldu, kitaplar geri dönüşüm için birkaç yıl istendi okuldan, hatta seve seve götürdüm, çünkü gerçekten yazık, israf oluyor, çöpe gidiyor ama son 2 yıldır kitaplar istenmiyor ve ne yazık ki çöpe gidiyor.
Proje ödevlerini hiç sorma, maddi manevi telef olmuş bir veli var karşında:KK14:

Meslek lisesinde okuyan çocukların birde bölümleriyle ilgili proje ödevleri olur, onlar daha fena:))

bazen iyiki çocuklarım şu dönemde okulda değil diye şükrediyorum.bizim zamanımız daha kolaymış ve kontrol dışında çocuklarıma hiç bir faydam olmadı:KK34:

Ülkenin bakanlıklar bazından en başarısız olanı meb bunu herkes bir şekilde öz eleştiri yapabiliyorken bazılarının ısrarla eğitim sistemi hakkında toz pembe düşüncelerde olmasını hiç yadırgamadım.
Yahu 6 senede bu 4. mıllı eigitim bakanı ve değişen 3. sınav sistemi?
Bir şeyler ters gitmior diyebiliyorsa biri hala diyecek bişey yok..

Tablet mablet istemiyoruza sütleri de ekle.Bozuk çıktı bize gelenler !

Ülkenin bakanlıklar bazından en başarısız olanı meb bunu herkes bir şekilde öz eleştiri yapabiliyorken bazılarının ısrarla eğitim sistemi hakkında toz pembe düşüncelerde olmasını hiç yadırgamadım.

:KK9::KK9:doğru söze ne denir:KK16:
eğitim sistemimiz yap boz oldu maalesef:KK50:

yok ilk defa içtiklerinden dokunmuştur, neden bozuk olsun:KK53::KK53:

yeni sbs benim içimi şimdiden daraltmaya başladı

Egitim sistemi 4*4 lük calisiyor diyemem elbette eksiklikler var.

Mesela Almanya dünya sanayi lideri ama gecen sene burada bile egitim sistemini degistirdiler.

Herkes bir arayis icinde nasil yapacaklarini bilmiyorlar.

Türkiye icinde ayni sey gecerli.

Devlet her hangi bir kurumunda (saglik, egitim vb) yeni düzenleme getirecegi zaman, hali hazirda gelismis ülkelerde uygulanan sistemlere bakar.

Bu sistemler arasindan halkin sorunlarini gidermis ve iyi isleyen sistem alinir ve ülkede uygulanir.

Ama su sorun ki dünyada ki gelismis ülkelerde bile egitim sistemi tam olarak oturtulamamis durumda.

MEsela Almanya da kitaplari devlet dagitir ama ögretmenler o kitaplarin bekcisi gibidir.

Kim kitabi ne durumda aldi, kim kitabi zarar görmeden teslim etti tesbit edilir, zarra veren ögrenci varsa kitabin ücreti o ögrenciden alinir.

Türkiye de ögretmenlere bu görev verilse ne kadar yerine getirirler bilmiyorum.

Türkiye deki egitim istemine ben kökten karsiyim zaten.

Egitimdeki bosluklar bazi özel kurumlarca doldurulmus ve cook büyük rant olusturmus.

Cocuklar resmen kirbaclaniyor.

Mesela benim cok yakin arkadasim Türkiye ye dönüs yapti, Tekirdag da kaliyor.

Gecen tatilde ziyarete geldi, egitim konusunuda konustuk.

"weiss egitim özel okullarin eline gecmis neredeyse, evet cok iyi özel okullar var ama herkesin bu okullara göndermesi imkansiz, parasi olan cocugunu okutuyor ama parasi olmayan cocuklar iyi egitim alamiyor. Büyük paralar dönen özel okullar sürekli gelisiyor, devlet okullari gerisinde kaliyor. Ayrica insanlar icinde bir yaris haline gelmis, herkes özel okula yollamak istiyor."

Özetle bunlari söyledi.

Bende katiliyorum, özel okullar, dersaneler, eksiklikleri doldurmak icin göndeme gelmis ama giderek devlet okullarinin cok cok önüne gecmis.

Bu sorun nasil halledilir bilmiyorum.

Devletin bu okullara yetismesi imkansiz cünkü ögrencilerden alinan yüklü miktardaki paralar o okullarin gelismesini sagliyor.

Bu okullar ve dersaneler oldugu sürece cocuklarin esit egitim almasida imkansiz.

Ya parayi verecek yada egitimine devam edemeyecek.

Not: Suanda Türkiye de uygulanan egitim sisteminin bir kismi Almanya dan alinma.

Son düzenleme:
büyük bi sorun olduğu ortada o zaman
ben de yetersiz olduğunu düşünüyorum zaten projeye yapmaya yönelik olduğunu ama bu derece kullanılmadığını bilmiyordum
ek kaynak olmadan dersler yapılamıyosa çok saçma olur tabi
tweeter konusunda sizin demek istediğinizi anlıyorum tabi haklısınız

ama diğer taraftan biz de sorunumuzu bu sayede çözdük mesela
aslında bütün insanlar birleşip organize olup bu konuda milli eğitim bakanına yüklense belki dikkate almak zorunda kalabilir
kitapların israf olması konusunda geridönüşüm konusu çok önemli buna teşvik edilebilir
biz hiçbir şekilde tepki göstermeden beklersek te olmaz ki bi şekilde şikayetlerimizi dile getirmek zorundayız
sadece kendi kendimize konuşarak hiçbirşeyi çözemeyiz

ayrıca bu konularda eleştirirken düzgün bi şekilde dalga geçilmeden dile getirilse sorun anlaşılıyo ama sırf karalar gibi dalga geçer gibi eleştiriler benim hoşuma gitmiyo doğrusu
o zaman sırf eleştirmek için eleştirmiş hissi uyanıyo bende
üstelik ben herhangi bir partiyi de desteklemiyorum tarafsız bakmaya çalışıyorum ama yorumlarda bi taraf sırf hükümeti karalamaya diğer taraf sa her türlü savunmaya geçmiş gibi görünüyo
o yüzden ricam herkes eksik gördüklerini polemiğe girmeden doğru düzgün anlatsa çok daha güzel bi ortam olur

Müfettişler geldiğinde teftişe bu kitaplar ortadan kalkar.Çünkü onlarda ezbere bildikleri şeyleri bize söylerler.Hocam kılavuz kıtaptan gidiyorsunuz değil mi ? Hocam kılavuz kıtap dışına çıkmayalım ? Yahu tamam iyi hoş ama bu kıtapların içi boş ! Kendi branşım açısından diyeyim.Henuz sayıları vermişken 2. sınıf öğrencisine kıtabı bır acıyorsun ''ben 2 tane ablaya sahibim''bu cumleyi kurmasını ıstıyorsun.Bunu sezdir ! evet bunu öğret bu bilgiyi aktar değil sezdir...Yaa demem o ki cidden kitapların içi boş.

Olayın,bu eğitim sisteminin üç ayagından biri oldugum için olayı ti ye alamıyorum.Sıkıntılar bunlar ve daha da fazlası var çok daha.Bilinçli aileleri geçiyorum ama kırsalda köyde okuyan cocugun öğretmenden başka kimsesi yok.Eksikler çok.Toz pembe gösterilmesi saçma geliyor bana.

Son 2-3 yılda öyle bir izlenim yaratılıyor kı ''tablet gelecek dertler bitecek'' Yahu cocuk interneti bulamıyor o tableti napıcak? vs vs ...Amann neysee hergün hergün bu sıkıntıları konusmak yetmezmiş gibi burda da klavye dövmek ruhen yoruyor ınsanı.

Müfettişler geldiğinde teftişe bu kitaplar ortadan kalkar.Çünkü onlarda ezbere bildikleri şeyleri bize söylerler.Hocam kılavuz kıtaptan gidiyorsunuz değil mi ? Hocam kılavuz kıtap dışına çıkmayalım ? Yahu tamam iyi hoş ama bu kıtapların içi boş ! Kendi branşım açısından diyeyim.Henuz sayıları vermişken 2. sınıf öğrencisine kıtabı bır acıyorsun ''ben 2 tane ablaya sahibim''bu cumleyi kurmasını ıstıyorsun.Bunu sezdir ! evet bunu öğret bu bilgiyi aktar değil sezdir...Yaa demem o ki cidden kitapların içi boş.

Olayın,bu eğitim sisteminin üç ayagından biri oldugum için olayı ti ye alamıyorum.Sıkıntılar bunlar ve daha da fazlası var çok daha.Bilinçli aileleri geçiyorum ama kırsalda köyde okuyan cocugun öğretmenden başka kimsesi yok.Eksikler çok.Toz pembe gösterilmesi saçma geliyor bana.

Son 2-3 yılda öyle bir izlenim yaratılıyor kı ''tablet gelecek dertler bitecek'' Yahu cocuk interneti bulamıyor o tableti napıcak? vs vs ...Amann neysee hergün hergün bu sıkıntıları konusmak yetmezmiş gibi burda da klavye dövmek ruhen yoruyor ınsanı.

o konularda tabiki haklısınız
eksik çok
eğitimin tozpembe olduğunu kimse düşünmüyodur bence her yıl değişen sistemler bunun göstergesi
kopya skandalları vs pekçok haksızlık var

ama bazı arkadaşlar işte böyle açıklamadan tuhaf yerlerden eleştiriye girince toptan yanlış anlaşılıyo

Olayı sadece özel okul dershane kısmına baglama weiss.Eşitsizlik orda başlamıyor tam.
Ondan öncesine temeline gelelim.

Mesela aranızda çocugu bepli olan var mı bilmiyorum ki inşallah yoktur Bepli yani kaynaştırma öğrencilerinin 8 yıllık eğitim öğretim hayatı boyunca sınıfta gidilen müfredattan farklı bir planla gidilip ama 8.sınıfın sonunda diğerleriyle aynı sınava tabi tutulup bir üst kuruma geçtiğini biliyormuydunuz ?Al eşitsizliğin en temeli...
Dershaneler ise çok büyük bir öğretmen istihdamı sağlayan bir kurum.Hayatının yarıısı dershanelerde geçiren biri olarak diyebilirim ki aman aman bir fısat eşitsizliği yarattıgını soyleyemem.Dershaneye 3 sene gitmiş olmak için gitmiştim maksat vakit geçsin.Dershaneler demişken dershanelerin kapanması durumunda nasıl bir kuruma dönüşülecek biliorsunuz değil mi ? Şekil değiştirileceğini ??Hatta bunun ilkinin yani ülkenin en meşhur dershanelerinden birinin öncülük edip bu kurumun eğitime başlayacağını...

Egitim sistemi 4*4 lük calisiyor diyemem elbette eksiklikler var.

Mesela Almanya dünya sanayi lideri ama gecen sene burada bile egitim sistemini degistirdiler.

Herkes bir arayis icinde nasil yapacaklarini bilmiyorlar.

Türkiye icinde ayni sey gecerli.

Devlet her hangi bir kurumunda (saglik, egitim vb) yeni düzenleme getirecegi zaman, hali hazirda gelismis ülkelerde uygulanan sistemlere bakar.

Bu sistemler arasindan halkin sorunlarini gidermis ve iyi isleyen sistem alinir ve ülkede uygulanir.

Ama su sorun ki dünyada ki gelismis ülkelerde bile egitim sistemi tam olarak oturtulamamis durumda.

MEsela Almanya da kitaplari devlet dagitir ama ögretmenler o kitaplarin bekcisi gibidir.

Kim kitabi ne durumda aldi, kim kitabi zarar görmeden teslim etti tesbit edilir, zarra veren ögrenci varsa kitabin ücreti o ögrenciden alinir.

Türkiye de ögretmenlere bu görev verilse ne kadar yerine getirirler bilmiyorum.

Türkiye deki egitim istemine ben kökten karsiyim zaten.

Egitimdeki bosluklar bazi özel kurumlarca doldurulmus ve cook büyük rant olusturmus.

Cocuklar resmen kirbaclaniyor.

Mesela benim cok yakin arkadasim Türkiye ye dönüs yapti, Tekirdag da kaliyor.

Gecen tatilde ziyarete geldi, egitim konusunuda konustuk.

"weiss egitim özel okullarin eline gecmis neredeyse, evet cok iyi özel okullar var ama herkesin bu okullara göndermesi imkansiz, parasi olan cocugunu okutuyor ama parasi olmayan cocuklar iyi egitim alamiyor. Büyük paralar dönen özel okullar sürekli gelisiyor, devlet okullari gerisinde kaliyor. Ayrica insanlar icinde bir yaris haline gelmis, herkes özel okula yollamak istiyor."

Özetle bunlari söyledi.

Bende katiliyorum, özel okullar, dersaneler, eksiklikleri doldurmak icin göndeme gelmis ama giderek devlet okullarinin cok cok önüne gecmis.

Bu sorun nasil halledilir bilmiyorum.

Devletin bu okullara yetismesi imkansiz cünkü ögrencilerden alinan yüklü miktardaki paralar o okullarin gelismesini sagliyor.

Bu okullar ve dersaneler oldugu sürece cocuklarin esit egitim almasida imkansiz.

Ya parayi verecek yada egitimine devam edemeyecek.

Not: Suanda Türkiye de uygulanan egitim sisteminin bir kismi Almanya dan alinma.

Dersanelere bende karşıyım, eğitim okullarda tam anlamıyla verilirse ve okul eğitimiyle çocukların girdiği sınavlar paralel olursa ne çocuklar, ne öğretmenler, ne de veliler sorun yaşamaz.

Emin olun öğretmenlerde sistemin mağduru, müfredat yetersiz, öğretmenin müfredat dışına çıkması yasak, çocukların kaynak kitap alıp okulda faydalanmasına izin verilmiyor, biz veliler çocuklarımıza destek olsun diye mecburen kaynak kitap alıyoruz, evde çalışıyorlar, kitaba yine de para vermek durumunda kalıyoruz, hadi bizim çocuklar şanslı, anne baba yeri geliyor başka şeylerden kısıp kitap alıyor vs ama gerçekten bir kalem alamayacak halde insanlar çoğunlukta.

Eğitim konusu ne zaman açılsa çocukların sbs, ygs gibi sınavlara girmelerine karşı olduğumu söylüyorum, çünkü sınav demek otomatikman dersaneye sevk ediyor çocukları, düşünsenize çocuk üniversite sınavı için lise 1'den itibaren dersaneye gidiyor, 4 yıl bir fiil, sınava giriyor, istediği bölümü tutturdu tutturamadı mevzusu oluyor bu sefer, anne baba yıllarca dersaneye para dökmüş, mecburen çocuk istemediği bölümü tuttursa da kayıt olmak zorunda kalıyor çünkü ailesinin maddi açıdan ne halde olduğunu görüyor, tekrar tekrar aynı masraflar olmasın istiyor, o kadar dersaneye gitmesine rağmen üniversiteye giremeyen çocuksa bunalıma giriyor, ailesine karşı kendini suçlu hissediyor, anlayacağınız sınavlar çocuklar ve veliler üstünde büyük bir stres ve baskı unsuru.

Ben eğitimin bir ülkenin gelişmesinde en büyük rolü oynadığını düşünüyorum, yollar, hastaneler, köprüler tamam ama bizim eğitim sistemimizin kökten değişmesi ve gerçekten ileri seviyede bir sistem haline gelmesi gerekiyor.
Bu her sene değişen sınav sistemiyle veya zaman kaybına yol açan kademeli geçişlerle olmaz inanın ki:KK50:

Iyide bak kendiniz söylüyorsunuz " dersaneye gitmis olmak icin gittim, maksat vakit gecsin diye" diye.

Ama yine diyorsunuz ki " dersaneler ögretmen istihdami sagliyor"

Bu cok yanlis.

Veliler o dersanelere para yetistirmek icin ne zorluklara giriyor.

PArasi olan icin sorun yok ama ya orta ve dar gelirli aileler ne yapacak?

Ögretmen istihdami var diye böylesi bir carpik sistem devam ettirilmez.

Ilk olarak üniversitelerin ögretmenlik icin olan bölümlerinin kontenjani azaltilir.

Hali hazirdaki ögretmenlerin devlet okularinda istihdami saglanip, beklemekte olan bütün ögretmenler istihdam edildikten sonra tekrar ihtiyaca göre kontenjan arttirilir.

Evet uzun zaman alabilir ama cözümüm saglam olmasi icin uzun vadeli uygulamalar gerekir!

Son düzenleme:
Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde “Her millet layık olduğu şekilde yönetilir” der.

İnsanlar her zaman layık oldukları yönetim tarzıyla yönetilirler, kendileri iyi olurlarsa yöneticileri de iyi olur, kötü olurlarsa yöneticiler de kötü olur. Zira yöneticiler halkın içinden çıkarlar ve onların bir parçasıdırlar.

bir araştırmanın sonucuna göre rüşvet konusunda romanya'dan sonra ikinciydik. ama iş lafa gelince hepimiz yöneticilerin yolsuzluklarından şikayet ederiz.
hepimiz birbirimize aynı şekilde hitap ederken, bu ülkede siyasi üslubun olmadığından bahsederiz.
herkes birbirinin arkasından kuyu kazarken, liderler siyasi ahlaktan yoksun deriz.
hepimiz işten kaytarmanın yollarını ararken, yönecilerin işini yapmadığını söyleriz.

Asla yanlış yapmadılar diyemem herşey mükemmel diyemem ama bazı şeyler düzelmeye başlıyorsa bunada şükür derim.
ben yıllar önce sadece ssk hastanesine gidip ilacımı sadece hastanenin içinden alıcam diye saatlerce beklediğimi astımlı halde nasıl bayılmak üzere olduğumu bilirim. şimdi özel haztaneye bile gidebiliyorsam şükürler olsun.

Rabbim hakkımızda hayırlısını versin. Erdoğan'ın da yanlışları olmuştur belki ama şu anda seçebileceklerimin den en iyisi...

Dersanelere bende karşıyım, eğitim okullarda tam anlamıyla verilirse ve okul eğitimiyle çocukların girdiği sınavlar paralel olursa ne çocuklar, ne öğretmenler, ne de veliler sorun yaşamaz.

Emin olun öğretmenlerde sistemin mağduru, müfredat yetersiz, öğretmenin müfredat dışına çıkması yasak, çocukların kaynak kitap alıp okulda faydalanmasına izin verilmiyor, biz veliler çocuklarımıza destek olsun diye mecburen kaynak kitap alıyoruz, evde çalışıyorlar, kitaba yine de para vermek durumunda kalıyoruz, hadi bizim çocuklar şanslı, anne baba yeri geliyor başka şeylerden kısıp kitap alıyor vs ama gerçekten bir kalem alamayacak halde insanlar çoğunlukta.

Eğitim konusu ne zaman açılsa çocukların sbs, ygs gibi sınavlara girmelerine karşı olduğumu söylüyorum, çünkü sınav demek otomatikman dersaneye sevk ediyor çocukları, düşünsenize çocuk üniversite sınavı için lise 1'den itibaren dersaneye gidiyor, 4 yıl bir fiil, sınava giriyor, istediği bölümü tutturdu tutturamadı mevzusu oluyor bu sefer, anne baba yıllarca dersaneye para dökmüş, mecburen çocuk istemediği bölümü tuttursa da kayıt olmak zorunda kalıyor çünkü ailesinin maddi açıdan ne halde olduğunu görüyor, tekrar tekrar aynı masraflar olmasın istiyor, o kadar dersaneye gitmesine rağmen üniversiteye giremeyen çocuksa bunalıma giriyor, ailesine karşı kendini suçlu hissediyor, anlayacağınız sınavlar çocuklar ve veliler üstünde büyük bir stres ve baskı unsuru.

Ben eğitimin bir ülkenin gelişmesinde en büyük rolü oynadığını düşünüyorum, yollar, hastaneler, köprüler tamam ama bizim eğitim sistemimizin kökten değişmesi ve gerçekten ileri seviyede bir sistem haline gelmesi gerekiyor.
Bu her sene değişen sınav sistemiyle veya zaman kaybına yol açan kademeli geçişlerle olmaz inanın ki:KK50:

Degisim uzun vadede olacak birseydir.

Degisim icin yapilacak seyler insanlara iyice anlatilip karsi cikmalarina engel olunarak uzun vadede gerceklestirilmeli.

Cocuklardan seviyelerinin üstünde performans bekleniyor.

Diyorumya cocuklar yaris ati olmus, kirbaclaniyorlar, rantlarin kurbani olmus durumdalar.

Oysaki egitim sisteminin tamamen degismesi, devlet okullarinin iyilestirilmesi ve devlet okullarinda okuyan cocuklarin durumuna göre sinavlar yapilmasi gerekir illede sinav olacaksa.

Okullar dışında dershanelerin ,etüt merkezlerinin ne zararı var anlamıyorum ,örneğin çocuğum hasta olsa kırık çıkık (allah korusun) uzun süreli rapor alsa okullarda gitmediği süreki bilgileri hiç bir öğretmen karşılamaz ,karşılayamaz ama dershaneler bu konularda hassas öğrenmek isteyen çocuklara her türlü bilgi tekrarını sunuyorlar,üstelik hep para diyede bir şey yok başarılı çocuklar eğitimin her kolunda burs alabiliyorlar,özel hoca tutmaya gücümüz yok dershaneler kapanırsa yine fakir çocuklara olan olur yine öyle burslu indirimli taksitli eğitime destek imkanı buluyoruz ,kapanınca ne olacak eğitimdeki yarış bitecek mi? Zenginler yine özel hoca tutacak olan bizim çocuklara olacak ,sistemin değişmesi böyle pat diye olacak iş değil ,eğitimdeki sistemi sürekli değiştirip deneme tahtası haline çevirdiler ,ara arada geri adım atmalarda var ,vay halimize! çocuklara her sene değişen sistemle kabus yaşatan bir dönem malesef ,sevgiler........

Okullar dışında dershanelerin ,etüt merkezlerinin ne zararı var anlamıyorum ,örneğin çocuğum hasta olsa kırık çıkık (allah korusun) uzun süreli rapor alsa okullarda gitmediği süreki bilgileri hiç bir öğretmen karşılamaz ,karşılayamaz ama dershaneler bu konularda hassas öğrenmek isteyen çocuklara her türlü bilgi tekrarını sunuyorlar,üstelik hep para diyede bir şey yok başarılı çocuklar eğitimin her kolunda burs alabiliyorlar,özel hoca tutmaya gücümüz yok dershaneler kapanırsa yine fakir çocuklara olan olur yine öyle burslu indirimli taksitli eğitime destek imkanı buluyoruz ,kapanınca ne olacak eğitimdeki yarış bitecek mi? Zenginler yine özel hoca tutacak olan bizim çocuklara olacak ,sistemin değişmesi böyle pat diye olacak iş değil ,eğitimdeki sistemi sürekli değiştirip deneme tahtası haline çevirdiler ,ara arada geri adım atmalarda var ,vay halimize! çocuklara her sene değişen sistemle kabus yaşatan bir dönem malesef ,sevgiler........

MEsela benim yasadigim ülkede dersane diye birsey yok.

Diyelim ki cocuk uzun süre rapor aldi okula gidemedi.

Okul saatinin bitiminde haftanin her günü 1 saat " devam edememis, gec anlayan yada o derste zayif olan" ögrenciler icin ögretmen ders verir.

Matematigi ele alalim.

Mesela matematik ögretmeni, pazartesi günü okul saati bitiminde 1 saat konulari gec anlayan yada raporlu olamadigi icin gelmeye ögrencilere ders verir ve diger ögrencilerle ayni seviyeye getirir.

Bu her ders icin gecerli.

Böyle bir uygulama ile sizin bahsettiginiz sorunun önüne gecilebilir ama Türkiye deki sorun daha büyük.

Egitim bir sekilde ranta dönüsmüs durumda.

X