8. Yarışma Duyurusu : ''Dram Tarzında Yazılmış Öykü'' Yarışması

çook zor berşule çookk :uhm:
ya yazdım 1-2 tane beğenmedim şimdi yeni bir konu arıyorum kafamçokkarıştı:uhm:....

Çok eğlenceli bir konu..Hele şu zorunlu kelimeler tam yarışma formatına uygun ve kesinlikle bu iş yetenek işi..O yüzden çok hoşuma gitti..Seçici olacak.
Herkese başarılar.

Yani arkadaşlar bana öykü yazıp gönderen arkadaşlarımı tebrik ediyorum:)
İnanın bana okurken,yazdıkları olayları öyle güzel ifade etmişler ki sanki sanırsınız dizi film izliyorum:)
Biraz gayret lütfen..Ortaya o kadar güzel şeyler çıkmış ki bende şaşırdım..
Göründüğü kadar zor olmasa gerek..Çünkü yapabilen var..Gerçekten tebrikler..
Okurken hiç sıkılmayacaksınız bu öyküleri garanti verebilirim:))

Arkadaşlar 8. yarışma kategorimizi belirlemiş bulunmaktayız:)

Kategorimiz, dram tarzında yazılmış öyküden oluşmaktadır..
Şimdi bu kategoride ki yarışmamızda bir takım kurallarımız olacak..

1* Yazacağınız öykü de,
ağaç, yumurta, nine, defne yaprağı, ütü, kötü şans ve çocuk kelimeleri geçmesi gerekmektedir..Yani verdiğim bu kelimeleri öykünüzün içinde anlamlı olarak cümle içinde kullanacaksınız.
Bu kelimelerle kurduğunuz cümleler,öykünüzün konusu ile anlam ifade etmeli..Cümle olsun diye kurmayınız..

2* Yazacağınız öykü de anlatacağınız olay drama tarzında yazılmalıdır..Dram;Türkçe’de ''acıklı'' gibi anlam kazanmasına karşın, elbete bu sözcüğün anlamı bu değildir. ''Etkili, canlı, tiyatral, göz alıcı'' gibi anlamlara gelen bu sözcük drama, sözcüğüne hizmet eden bir anlam taşımaktadır.

3* Öykünün çok kısa olması,yada çok uzun olması sizlere dezavantaj getireceğinden,çok uzun yada çok kısa yazmamanızı tavsiye ediyorum.

4* Çalışmalarınızı adrese gönderirken nicklerinizi(KK içinde kullandığınız rumuz,BerŞule gibi) eklemeyi lütfen unutmayınız..Nicksiz yollanan çalışmaları yarışmaya dahil etmeyeceğim..

Tema: Dram tarzında öykü
Başvuru Başlangıcı:02/12/2007
Başvuru Bitiş:09/12/2007

Başvurularınızı yarisma@kadinlarkulubu.com adresine yollayabilirsiniz.

deniz_güneş çıkmam gerenk:KK43:Merak etme haberleşiriz gelip gelmediğine dair delaaaanlı:)

2* Yazacağınız öykü de anlatacağınız olay drama tarzında yazılmalıdır..Dram;Türkçe’de ''acıklı'' gibi anlam kazanmasına karşın, elbete bu sözcüğün anlamı bu değildir. ''Etkili, canlı, tiyatral, göz alıcı'' gibi anlamlara gelen bu sözcük drama, sözcüğüne hizmet eden bir anlam taşımaktadır.

bildiğim kadarıyla dramalar içinde hüzünde neşe de barındırabiliyor.
benim sorum şu;

dramalar sahnede oynanmak için yazılır.bol diyalog içerir
öyküler ise herkesin bildiği gibi daha çok tasvir içerikli hayali yazılardır.
drama tarzı öykü nasıl olur ki?

tam olarak istenilen türü biraz daha açarsanız sevinirim.
Drama diyince konuşma metinleri gibi birşey olur.yani gelen metinler karşılıklı konuşma ağırlıklı
tiyatro oyunu oynanabilir konumda olacaktır.siz bizden öyle birşey yazın ki sahne oyunu oynanabilsin türünde birşey mi istiyorsunuz,bol diyaloglu vs..
istenilen bu mudur anlayamadım da ben tam olarak?:uhm:

Benim anladığım ve bildiğim drama da karşılıklı konuşma ağırlıklı olmakla birlikte kendi gözlemin ve yorumun da etkili biçimde anlatılması önemlidir.

bildiğim kadarıyla dramalar içinde hüzünde neşe de barındırabiliyor.
benim sorum şu;

Drama diyince konuşma metinleri gibi birşey olur.yani gelen metinler karşılıklı konuşma ağırlıklı
tiyatro oyunu oynanabilir konumda olacaktır.siz bizden öyle birşey yazın ki sahne oyunu oynanabilsin türünde birşey mi istiyorsunuz,bol diyaloglu vs..
istenilen bu mudur anlayamadım da ben tam olarak?:uhm:

Arkadaşım öyküler konu gidişatı olarak elbette dialog içerebilir.Ama ''öyle bir öykü olsun ki sahne oyunu oynanabilsin'' tarzında bir şart, benim bilgilerime göre gerekli değil..Burda drama içerik olarak istendiği için tabii ki dialoglar olacaktır ama illa bol bol olsun şu kadar olsun diye birşey söylemeyiz bence..

Dramalarda karşılıklı konuşmalar esastır elbette..Ama benim anlatmak istediğim yazacağınız öykülerde konunun ana içeriği dram tarzında olmalıdır demekti..Yani yazacağınız öykülerde konunun içeri bizlere neşe,sevinç yada coşkulu bir hava vermemeli,hayatın bir kesitinden(elbetteki hayali) acı olan,bizleri derinden etkileyebilen bir kısmının ele alınabilmesidir.
Dramı tiyatral anlamda düşündüğümüzde de,yine acıklı bir tiyatro oyunu olduğu aklımıza gelmektedir..İçinde diyalog,tasvir,karakterler,yer ve zaman belirtmeler elbette olmalıdır..
Dramdan kastım sadece bu idi..Yoksa bol diyaloglu,karşılıklı konuşma içeren bir yazı olmuş olsaydı gerçekten uzun bir çalışma meydana çıkardı..Ama öykülerin özellikleri de,anlatılmak istenen olayların,tiyatral şekilde kısa olarak bizlere sunulması olayıdır..
Hem dram tarzında(üzüntülü bir olayın tasviri), hem de öykü(anlatılacak olayların kısa şekilde ele alınması) şeklinde bir çalışma istedim:))

Dramalarda karşılıklı konuşmalar esastır elbette..Ama benim anlatmak istediğim yazacağınız öykülerde konunun ana içeriği dram tarzında olmalıdır demekti..Yani yazacağınız öykülerde konunun içeri bizlere neşe,sevinç yada coşkulu bir hava vermemeli,hayatın bir kesitinden(elbetteki hayali) acı olan,bizleri derinden etkileyebilen bir kısmının ele alınabilmesidir.
Dramı tiyatral anlamda düşündüğümüzde de,yine acıklı bir tiyatro oyunu olduğu aklımıza gelmektedir..İçinde diyalog,tasvir,karakterler,yer ve zaman belirtmeler elbette olmalıdır..
Dramdan kastım sadece bu idi..Yoksa bol diyaloglu,karşılıklı konuşma içeren bir yazı olmuş olsaydı gerçekten uzun bir çalışma meydana çıkardı..Ama öykülerin özellikleri de,anlatılmak istenen olayların,tiyatral şekilde kısa olarak bizlere sunulması olayıdır..
Hem dram tarzında(üzüntülü bir olayın tasviri), hem de öykü(anlatılacak olayların kısa şekilde ele alınması) şeklinde bir çalışma istedim:))

Bence çok doyurucu bir açıklama olmuş.a.s.

Bu arada şu ana kadar kaç eser var elimizde acaba?
(Eser dedim farkındaysanızjeyyar)

Bence çok doyurucu bir açıklama olmuş.a.s.

Bu arada şu ana kadar kaç eser var elimizde acaba?
(Eser dedim farkındaysanızjeyyar)

8 adet,dolu dolu yazılmış,harika öykümüz oldu..Ben bir okudum,bir daha okudum,bir daha okuyacağım:)
Hiç bir yazıyı bu kadar keyifle,heyecanla,gözümde canlandırarak okumamıştım..yerimseniben

evet şimdi daha açıklayıcı oldu ilgiliniz için teşekkür ederima.s

X