6 yaşındaki oğlum dehb ilkokul 1. Sınıfta gidemiyor

Sınıfta zihinsel engelli ya da down sendromlu kaynaştırma öğrencileri de olabilirdi. O öğretmen yine ağzını açıp bişey diyemezdi öyle bi hakkı yok. Öğretmenlik bu değil. Kaldı ki bu çocukta sadece dehb var ve öğretmen tabiki bakmak zorunda. Türkiyede bu çocukların eğitim görebileceği özel okullar yok. Böyle şey mi olur? Size bunu söyleyen öğretmenden şikayetçi olabilirsiniz. Okul müdürüyle görülün durumu olmazsa bimere yazın. İlçe milli eğitim müdürlüğüne gidin sessiz kalmayın. Çocuğunuzda dikkat eksikliği var diye kendinizi ezdirmeyin. Ayrıca birkaç yorumda dikkatimi çekti bizim sınıfta olsa benim çocuğumu rahatsız etse ben de istemezdim diyenler olmuş. Kimsenin çocuğu prens prenses değil devletin okulunda. Herkes eşit şartlarda eğitim alır. Çocuklarınızda toplumda çeşit çeşit insanla birlikte yaşamayı öğrensin bir zahmet.

İzmir de oturuyoruz. Ona özel düzenlenmiş sınıf ortamı derken biraz açabilir misiniz?
Yani dikkatini dağıtan şeylerin mümkün olduğunca azaltildigi bi sinif mesela.
Ön siralarda oturtulmasi,sınıfta pek çok sorumluluk verilmesi gibi şeylerden bahsediyorum.

Öğretmenin öyle bir hakkı yok, özel eğitimlik bir çocuksa önce rehberlikte bi inceletme yapılması gerek, bunun için müfettiş vs gelir öğrenciyi gözlemler, doktordan rapor istenir ve gerekirse özel eğitim sınıfına verilir. Öğretmen uğraşmamak için sanki bi öyle bi hakkı varmış gibi davranmış, yaptığı da suç ayrıca, götürün tabiki çocuğu okula.

Sakın öyle bir şey yapmayın, okuma-yazma öğrenmiş bir çocuk için yapılabilecek en büyük kötülük, belli ki zeki bi çocuk çabucak kavramış okumayı. Öğretmen bu tarz bir öğrenciyi yasal prosedüre uyarak kolay kolay sınıfından gönderemez, paşa paşa ilgilenecek. Sadece hukuki yolu izleyin ve ısrarcı olun, hemen pes etmeyin. Gerekirse en öne alsın çocuğunuzu, ben ilk okuldayken sınıfımda biri hiperaktifti ve bu çocuk ilkokul 5'teyken bile aynıydı yani anaokuluna vermek çözüm değil hatta daha çok sıkılır okuldan.

Cocugun iri olmasi, parmak kaslarinin gelismis olmasi; ilkokula baslamak icin kriter degilki. Su zekanin uygun olup olmadigina da keske ogretmenlerin karar vermesine izin verseler. Cocuga bu konuda doktorlarin yaptigi testler cok yetersiz bence
Valla komik bir yorum olmuş, öğretmenlerin zeki dediği zeki mi oluyor ki öğretmenler karar verecekmiş. Benim ilkokul hocamın kesin tıpçı, hukukçu olur diye üstüne titreyerek ders anlattığı öğrencileri kaldırım mühendisi oldu, beni de çok konuşuyorum diye sınıftan yollamaya çalışmışlardı, eh işte bir şeyler olur diyordu, hukukçu oldum. Şimdiye kadar bi çok öğretmenle karşılaştım dershanede, okulda öğrencinin kapasitesini anlayan 5 tane öğretmen görmedim. Ayrıca doktor sadece zeka açısından değil psikolojik açıdan da değerlendirerek iriliğine vurgu yapmış. Ayrıca öğretmenin işi bu paşa paşa hepsiyle ilgilenecek, öyle anlatırım, çıkarımn paramı alıp yatarım yok, o okulu okurken bunları da düşünerek okuyacaksınız.

Benim yaptigim yorumdan anladiginiz sey bu mu ogretmeninizin sizin hakkinizda dusundukleri normalmis. Hukukcuysaniz ogretmenin PASA PASA yapmak zorunda oldugu sey hakkinda yorum yaparken bence BIRKAC kere dusunun cunku komik oluyor

Tek sorun dikkat eksikliği ve hiperaktivite ise siz destek almaya devam edeceksiniz öğretmen de idare edecek. Bende de var üstelik aile destek de almıyor ısrarla. Çocuğa nokta koyduramıyorum, diğer öğrencilere de olumsuz örnek oluyor ama eski yumuşak halimden eser kalmadı açıkçası bendeki güler yüzü tüketince artık daha sert şekilde ikaz ediyorum şimdi biraz daha iyi, en azından arkadaşlarına zarar vermiyor. Çocuğun okul yaşı gelmiş bu çocuğu buharlaştıracak ya da roketle dünya dışına yollayacak halimiz yok öyle böyle uğraşacağız. Ama destek alınması, sürekliliği şart

Az önce aptalca bir şey yaptım. Oğlumu uyuturken oğlum sen neden diğer arkadaşlarin gibi değilsin, bak biz çok üzülüyoruz, sen de A arkadaşın, B arkadaşın gibi olsan dedim. Bana yüksek sesle anne çünkü onlar A arkadaşım, B arkadaşım dedi. Kendi ismini söyledi. Allah beni böyle yaratmış dedi ve arkasını dönüp uyudu. Kendimden nefret ediyorum.

Aman allahım bu çocuk bir de hiperaktif.cok büyük bir yanlış yapmış.tarihte yanlışlık olmasın bu yaşta çocuğu birinci sınıfa almazlar zaten.eylulde 60 aydan kucukmus.
Aman allahım bu çocuk bir de hiperaktif.cok büyük bir yanlış yapmış.tarihte yanlışlık olmasın bu yaşta çocuğu birinci sınıfa almazlar zaten.eylulde 60 aydan kucukmus.
oglum haziran 2011 li gecen sene anasinifna gitti.bu sene de anasinifinda...belki seneye bile vermeyi dusunmuyorum

Evet yaptiginiz cok dogru degil ama sizin de sinirleriniz yipranmistir cok iyi anliyorum. Oglunuzun en cok yapmayi sevdigi seyi en kisa zamanda beraber yapin. Bu, onu o oldugu icin sevdiginizi gostermenin bir yolu olur hem. Cocugun uzerine cok gitmeyin, siz de yipratmayin kendinizi, bir anda olmasa da zamanla duzelecektir oglunuz.
Ama simdiki ogretmeniniz de cok yararli olmayacaktir oglunuza.

Çok gitmemeye çalışıyoruz ama çok bunaldigim zamanlar oluyor.

oglum haziran 2011 li gecen sene anasinifna gitti.bu sene de anasinifinda...belki seneye bile vermeyi dusunmuyorum
Tabiki oğlunuz bu sene anasınıfında olmalı zaten,1. Sınıfa gidebilirdi ama isteğe bağlı grubunda ve erken göndermek doğru olmuyor en doğrusu anasınıfına gitmesi.ama seneye eylulde 75 aylık olacak tam 1. Sınıf yaşı.vermezseniz 87 aylıkken gondermeniz çok geç olur.yanlis yaparsınız.bu çocuk 2 sene anasınıfına gitmiş olacak 3. Sene de giderse onun için de çok sıkıcı olur ve dikkati dağılmaya başlar.hersey zamanında olmalı tabi özel bir durumu varsa bilemem

Benim yaptigim yorumdan anladiginiz sey bu mu ogretmeninizin sizin hakkinizda dusundukleri normalmis. Hukukcuysaniz ogretmenin PASA PASA yapmak zorunda oldugu sey hakkinda yorum yaparken bence BIRKAC kere dusunun cunku komik oluyor
Canim ya sizin neyi paşa paşa yapmak zorunda olduğunuz kanunlarda yazıyor, o yorum değil realite o yüzden komik bir tarafı yok, yok yapmazsanız şikayet üzerine hakkinizda işlem de paşa paşa başlatılıyor.
Ben gayet doğru anladım; ama sen doktorun ne anlattığını bile anlamayan birisin, gerçi okuduğunu anlayan biri olsan şu anda sen hukukçu olurdun, malum sınavlarda paragrafta anlam, cümlede anlam, kelimede anlam derken soruların yarısı okuma-anlamaya yönelik. Bu ülkede en düşük puanları alanlar genelde öğretmen olduğu için liyakatsız bir eğitim veriliyor çocuklara işte.

3.sene evde dursun diye dusundum
Kardesi dogacak ins doysunlar birbirine..ozel durumu cok.hareketli sikinti olur mu diye dusunmeden edemiyorum
Ay bile.farkediyor
Bakalim o.zaman gelince rabbim saglikli karar verdirsin ins

Siz çocuğunuzun kaynaştırma raporu aldığında ileriki eğitim hayatının da kötü etkileneceğini mı düşünüyorsunuz? Böyle bir çocuğu adamakıllı rehberlikci direkt ram a yönlendirir. Ancak velisi gidip bizzat basvurmazsa randevu verilmiyor. Siz bu raporu alırsa diye mi cekiniyorsunuz? Oysa bu çocuğunuzun yararına olacak. Üstelik üstün zekalı olma durumu da var. Bunu da göz ardı etmeyin. Ki okumayı soktugune göre olası bir zeka problemi yoktur bence.

Herkes yazmış ama bence de erken vermissiniz. Ama yarıyılda alıp onu anasınıfı na vermek çocuğunuza apayrı bir zulüm olacak. İlk ay alsaydiniz neyse de şimdi bunu yapmayin. Konunun uzmanı değilim sadece kendi çocuğumdan yola çıkarak bunları söylüyorum. Ve evet sizin çocuğunuz bir başkası gibi olamaz çünkü o kendine özel, tek. Ogretmeniniz resmen son yıllarını rahat geçirip başından atmaya calisiyor ve her aradığında gelip alarak siz de büyük yanlış yapıyorsunuz.

Son olarak şunu söyleyeceğim doktorunuzu değiştirin muhakkak. Hiperaktif diye ilaç verilmiş ama ise yaramıyor. Belki sadece aktif bir çocuktu. Neden her çocuğu çiçek olup kırk dakika pür dikkat ders dinleyecek diyerekten aynı kalıba sokmaya çalışıyorlar anlamıyorum. Resmen çocuğunuz kendini anlatmak için büyük bir mücadeleye girmiş çırpınıp duruyor ama onu anlayan yok. Üstüne dışlanıyor. Çünkü onun ismi A ya da B degil C. Ne de güzel ifade etmiş değil mi? Acaba neler hissediyor yavrucak. İçinde ne fırtınalar kopuyor? Bir duyan ve anlayan olsa keşke.

Hahahaha ayy çok güldüm sabah sabah yaa sen hukukçu yerine komedyen olsaydın keşke
Öğretmen olamayıp saldıranları çok gördük biz, hadi canım insanların konularında polemik yaratmaya çalışma işine bak..

Çok büyük bır sorun mu mesela ? Bızım sınıftada gecen sene boyle sorunu olan bır cocuk vardı , cocuk asırı derecede yerınde duramayan bır cocuk butun sınıfın cocuklarını elden gecırdı . hatta benım oglumunda bogazını sıkıp morartmıstı . Bende o sınırle annesını arayıp agzıma ne gelıyorsa saydım cocuk ılac kullanmalıymıs vermıyorlardı kadınıda anlıyorum uyusmasını ıstemedı sanıyorum ama bızım bu kavgamızdan sonra ılac basladılar hatta bızde o donem ogretmende bas edemıyordu cocugu sureklı her ders korıdora cıkarıp 10 tur at gel dıyordu.Neden mudure bas vurmuyorsunuz ben basedemıyorum dıye demıstık , sınıfta dıslanmıstı her anne cocugunu onunla oynamaması ıcın uyarıyordu ve cunku verdıgı zararlar eften puften degıldı bır kac kısının parmagını kolunu kırdı ders sureklı sabote edılıyordu tarafından .

Neyse ogretmenın ısrarıyla aıle cocugu ılaca baslattı ve bu sene o kadar uyumlu bır cocukkı sok oluyorum her gıdısımde. Ve aryıca cocuk cok zekı bızım cocuklar onun cıkardıgı sorunlardan dolayı cogu seyı okulda degıl evde kavradı haklarını yendı ama kendısı bır cok derste sınıfta bılen cıkarılsa derslerı hep cok ıyı oldu. O sebeble sakın uzulmeyın ıdealıst bır ogretmen bulun kendınıze, ve ılac kullanmıyorsanız baslayın derim.

Buarada benım oglanın kankası suanda

Ogretmen ne kadar idealist olsa da sonuc olarak sinif ogretmeni. Konunun uzmani değil. Ne yaparsa yapsin yetersiz kalir. Cocuk ozel egitim almak zorunda. Sinif ogretmeni ancak destek verebilir bu konuda.
Ben ram'den rapor alındıgında ogretmenınde bır kac kere egıtıme cagrıldıgını bılıyorum yanı bızım ogretmen gıttı kendımı talep ettı hıc mı bılgısı yoktu bılemıyorum ama bızım ogretmenımızde cok ıdealıst bır ogretmen degıldı kadın napcanı sasırmıstı sınıflarda korıdor boyunca tavana yakın camlar olur bılırmısınız normal yetıstının sıraya basarak bakabılecegı sevıyede , ıste oraya cıkıyordu cocuk askılıklara basarak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…