6 yaşındaki oğlum dehb ilkokul 1. Sınıfta gidemiyor

laylaylay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2009
148
13
Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi oğlum 6 yaşında, bu sene ilkokul 1.sınıfa başladı. Okulun açıldığı ilk günden beri çok zorluklar yaşadık. 1 yıldır dehb konusunda tedavi görüyor. Dürtüselligi ön planda, dikkat eksikliği de var. Derste çabuk sıkılıyor, öğretmeni dinlemiyor. Ögretmenimiz artık bizi istemiyor. Ana hatlarıyla konuyu anlatmaya çalıştım. Benim sorum şu. Bu çocuk okul yaşına geldiyse, devlet bana çocuğunu okula göndereceksin diyorsa, devletin öğretmeninin çocuğu istememesi sözkonusu olabilir mi?

Ben de sizinle aynı şeyi düşünüyorum. Kendisine böyle bir çocuğunun olması halinde ne yapardınız diye sordum. Hiç bilmiyorum , sizin için çok üzülüyorum ama yapabileceğim birşey yok dedi.

Öğretmenin sizin oğlunuz dışında ilgilenmesi gereken en az 20 çocuk daha var muhtemelen. Oğlunuz gerçekten çok zor bir öğrenciyse diğer çocukların eğitimini de engelliyor olabilir.

Bir öğretmenin bir çocuğu reddetmesi gibi bir hakkı var mı bilmiyorum ama yoksa bile eğer istemiyorsa olan yine sizin oğlunuza olacaktır. Öğretmenini ya da okulunu değiştirin bana kalırsa. Tedavide ne durumdasınız?

Okul yonetimiyle gorusun cocugunda bu sekilde okul veya sinif degistirmesi onun acisindan iyi olmaycaktir

Srun ciddyse özel eğitm sınıfları oluyor devlette ama halk arasında hiperaktf benm çocuğum tarzındaysa diğer çocukları etkilediği için öğretmen tepki gstermiş olabilir

Doktorumuz ısrarla okula gitmesi, sosyalleşmesi gerektigini söylüyor. Zeki olduğunu ama dikkat eksikliğinin de olduğunu, zeka testlerinin uzun sürdüğünü, oğlumun test süresini tamamlayamayacagı için testin olumsuz çıkabileceğini söylüyor. Dehb çocuklar için özel bir okul yok maalesef.

Doktorumuz ısrarla okula gitmesi, sosyalleşmesi gerektigini söylüyor. Zeki olduğunu ama dikkat eksikliğinin de olduğunu, zeka testlerinin uzun sürdüğünü, oğlumun test süresini tamamlayamayacagı için testin olumsuz çıkabileceğini söylüyor. Dehb çocuklar için özel bir okul yok maalesef.
Netten bi baktm merak edio ilaçla tedavisi varmış 1 sene geç gidip tedavi olsa seneye azalır belki sizin için zor durum ama benm de çocuğum o sınıfta olsa onu da bu durum etkilese bende öğretmenle görüşürdüm çözüm buln diye belki sizin öğretmene velilerden şikayet gelmiştir

Netten bi baktm merak edio ilaçla tedavisi varmış 1 sene geç gidip tedavi olsa seneye azalır belki sizin için zor durum ama benm de çocuğum o sınıfta olsa onu da bu durum etkilese bende öğretmenle görüşürdüm çözüm buln diye belki sizin öğretmene velilerden şikayet gelmiştir

1 yıldır ilaç tedavisi alıyoruz. Yaşı küçük olduğu için doz ayarlaması düşük oluyor. Doktorumuz zamanla yani yaşı büyüdükçe düzeleceğini söylüyor. Henüz ailelerden şikayet almadık ya da öğretmenimiz almadı. Çocuklara zarar vermiyor ama sınıfta ders dinlemiyor, sıkılıyor.

Ben universite öğrencisi iken kendi ilkokuluma gönüllü kütüphaneci olmuştum..

Birinci siniflarda dehb olan bi cocuk vardı.. derste çok sıkılıyordu.. arada öğretmeni bahçeye yollardi kaç tur kosacagini söylerdi mustahdem de sayardi yanında.. bi görev verme bi bağ kurma ve belki biraz da matematik yaptırmakti amac.. iyi niyet ise bariz vardı.. okuma yazması çok geride idi.. kütüphaneye yollardi birlikte çalışırdik oturarak değil koşarak bazen masanın üstüne çıkarak.. öğretmeni onu mümkün olduğu kadar derse dahil ederdi.. beden eğitimi dersi sınıf başkanı oydu mesela.. cikislarda yarım saat musait olan sınıf öğretmenleri ayrı ilgileniyorlardı.. ilaç tedavisi de alıyordu..

Amaç kazanmak olmalı..
Dersi bozuyor gitsin demek kolay..
Sınıfta dehb olmayıp sadece şımarık ve yaramaz olup dersi bozan öğrencinin velisine de al okuldan deniyor mu?

Onun durumu için özel eğitim veren kurum yok ise çocuğunuz orada olmayı diğer tüm çocuklar kadar hakediyor..

Çıkardığı sorun ne büyüklükte bunu bilmiyorum ama veli okul ve öğretmen çözüm için beraber hareket etmeli..

Bep yani bireyselleştirilmiş eğitim programı bu çocuklar için yani genel sınıfta özel öğretim özel sınav vs

Bu aşamada acilen RAM a yani rehberlik araştırma merkezine gidip teşhise uygun rapor alınması lazım

Doktor okula gitsin diyor ama bu basit bilgileri paylaşmıyor öğretmen alın çocuğu diyor ama bu hususta yönlendirmiyor

İlçe milli eğitime gidin okuldaki idare de yardımcı olmuyorsa RAM a yönlendirsin

Yalnız yaşı küçük büyüyünce geçer diyen doktor da acaba yeterince uzman mı bilemedim

Eğer diğer çocukların eğitimi aksıyorsa,öğretmen istemeyebilir.sonuçta sınıf mevcudu 20 ise,bundan 20 çocuk etkileniyorsa,öğretmen tercih yapmak zorunda kalmış olabilir.sizin oğlunuzun durumunda olan çocukların ilaçla biraz durağanlaştığını duydum,belki siz de hem özel eğitim alıp hem tedavi olabilirsiniz

Öğretmen istemeyebilir ama sınıftan gonderemez, yok oyle bir dünya.
Baska cocuklara ciddi zararlari olmuyorsa oglunuz o sinifta egitim alabilir. Ama ne kadar faydali olacagi konusu tartisilir.
Oglunuz ozel egitim almak zorunda. Ozel egitimle normal okulu bir arada goturebilirsiniz.
Pek cok ogrencim oldu bu şekilde.
Bizler de bu alanlarda uzman degiliz malesef. Uzman dahi olsak 30 kisilik sinifta tek bir ogrenciye yogun ilgi gostermemiz mümkün olmuyor. Bu durumda olan cocugs oluyor.
Ramlardan gerekli bilgiyi alip ozel egitime yonlendirin oglunuzu.

Ben universite öğrencisi iken kendi ilkokuluma gönüllü kütüphaneci olmuştum..

Birinci siniflarda dehb olan bi cocuk vardı.. derste çok sıkılıyordu.. arada öğretmeni bahçeye yollardi kaç tur kosacagini söylerdi mustahdem de sayardi yanında.. bi görev verme bi bağ kurma ve belki biraz da matematik yaptırmakti amac.. iyi niyet ise bariz vardı.. okuma yazması çok geride idi.. kütüphaneye yollardi birlikte çalışırdik oturarak değil koşarak bazen masanın üstüne çıkarak.. öğretmeni onu mümkün olduğu kadar derse dahil ederdi.. beden eğitimi dersi sınıf başkanı oydu mesela.. cikislarda yarım saat musait olan sınıf öğretmenleri ayrı ilgileniyorlardı.. ilaç tedavisi de alıyordu..

Amaç kazanmak olmalı..
Dersi bozuyor gitsin demek kolay..
Sınıfta dehb olmayıp sadece şımarık ve yaramaz olup dersi bozan öğrencinin velisine de al okuldan deniyor mu?

Onun durumu için özel eğitim veren kurum yok ise çocuğunuz orada olmayı diğer tüm çocuklar kadar hakediyor..

Çıkardığı sorun ne büyüklükte bunu bilmiyorum ama veli okul ve öğretmen çözüm için beraber hareket etmeli..

Maalesef biz bu konuda yanlızız. Hiç kimse empati kurmuyor. Benim de çocuğum böyle olabilirdi diye düşünmüyor.

X