5 yaşındaki oğlumun söyledikleri sizce normal mi yoksa çizgi filimlerden mi etkilendi☹️

Nefesimmmsin

💙26.07.2017 ❤️15.07.2021💙
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2017
3.724
10.645
31
Herkese iyi geceler kızlar 20 dk kadar önce oğlumun söyledikleriyle şok oldum oğlum temmuz da 6 yaşına basacak kaynnamların ilk torunu baya kıymet ve ilgiyle büyüdü.Ve temmuzda 2 yaşına girecek bir oğlum daha var karakter olarak çok zıtlar büyüğüm insanlara karşı daha mesafeli ,utangaç ve soğukkanlı küçüğüm ise sevgi pıtırcığı ,sıcakkanlı birde insanlara kendini sevdirmeyi çok ii biliyor .Büyük oğlum şimdiye kadar kıskandığını hep dile getirdi.Ama bu akşam söyledikleri beni şok etti ben dedim ki oğlum kardeşini sevmelisin o çok küçük ,sen abisin onu korumalısın vb. şeyler söyledim her zaman ki hırçoiınlığıyla hayır siz onu çok seviyorsunuz nenem dedem onu çok seviyor siz beni sevmiyorsunuz .Kardeşe bak çok tatlı ama ben değilim ,siz onu sevdiğiniz için ben hep onu dövüyorum çünkü hep oyuncaklarımı ağzına akıyor vb , şeyler söyledi . Sonra da kendi kendine Şeytan bana diyorl ki bir balta alalım herkesi doğrayalım ve yiyelim cümlelerini duyunca şok oldum yıkıldım dünya başıma yıkıldı ,yine de soğukkanlı olup seytan nasıl gördün vb şeyler sorunca anne seytan beyaz bir dumanın içinde çıkıyor ,şeytan kırmızı ,melek beyaz bende ona şeytanı doktora götüreceğimi ve bir daha öyle şeyler demeyeceğini söyledim ,anne dedi seytan gitse 2 beyaz melek gelse olmaz mı dedi çok çok mutsuzum ikisini uyuttum eşim ve kaynanamlar normal olduğunu söylediler .Bana gelmiyor şuna deprem bölgesindeyiz dedi n kısa zamanda pedagog a götüreceğim ama içim içime sığmadı bu söyledikleri çizgi filmden etkilenmiş kıskanç abi sözlerimi yoksa oğlumun ruhsal problemleri mi var ne olur bana fikir verim

Kardeşi hakkında söyledikleri normal de Baltalı şeytanlı kısımlar normal gelmedi. Şeytan kırmızı melek beyaz dediğine göre Bunu bi yerden izlemiş gerçekten şeytan kırmızı melek beyaz gösterilir hayal ürünü değil. Ama izlediği şeylerden etkilenmiş gibi. Kıskançlığı da biraz fazla olabilir. Zaten uzmana götürecekmişsiniz en iyisini o söyler.

Kontrolsüz bir şekilde telefon ve tabletten bir şeyler izliyorsa oralardan öğrenme ihtimali çok yüksek.

Ay ben okurken korktum yaaa
Çok geçmiş olsun, bence de en acilinden bir terapiste götürün. Hem deprem bölgesinde olması , hem tablete telefona televizyona denetimsiz maruz kalması etkilemiş olabilir.
Aileler kucuk cocuklar YouTubeda istediğini açıyor diye gurur duyuyor, oysa internet inanilmaz korkunç bir yer. Hep paylaşılıyor YouTube kidste erotik ve şiddet içerikli çizgi filmler. Denetim kesinlikle sifir

Kontrolsüz bir şekilde telefon ve tabletten bir şeyler izliyorsa oralardan öğrenme ihtimali çok yüksek.
Bir ara çok veriyorduk eline ama Şuan eline vermiyoruz verdiğimiz zamanda sadece oyun oynuyor bu arada depremden dolayı 1 aydır kaynanamlardayız o bakmıyor bende çakışıyorum.bu aralar cartoon Network işliyordu gündüz evde olmadığım için nasıl çizgi filimler izlediğini bilmiyorum .bu söylediklerinden sonra hemen gittim sildim .

Çocuklar davranışlarının ve dediklerinin sonuçlarını, anlamlarını pek kafalarında tartamazlar. Siz galiba canavarca hisle söylediğini düşündünüz ama o hissin, zarar vermenin, zarar verdiğinde ne olacağını bilemez çocuk. Daha küçük yaşta olsa garipserdim ama 6 yaşındaki erkek çocuğu için bana normal geldi.

Yani çocuk yan odadaki televizyonun sesinden bile duyduklarından etkilenebilir. Belki evde babaannesi gün içinde şeytanlı konuşmuştur. Bizim eski alt komşumuzun annesi torunlarını hep şeytanla ilgili konuşur korkuturdu, bu şekilde sözünü geçirmeye çalışırdı.

Bence dikkat etmeniz gereken şey kardeşiyle ilgili düşünceleri. Kardeşine olan ilgiyi kendisinde göremediği için kırılmış, hırçınlaşmış. Bundan sonra senin oyuncaklarından sadece sizin paylaşmak istediklerinle kardeşin oynasın diyebilirsiniz. Vakit bulursanız ayrı zaman geçirin.

Depremden dolayı böyle olmuştur büyük ihtimal ama normal psikolojide insanlar yaşı fark etmeden böyle düşünmezler, mutlaka psikoloğa götürün. Paylaşmaktan utanıyorum ama aklıma şu geldi:

Oynadığı oyunlara da bakın. Oyunların çoğu savaşlı vurmalı kırmalı. Belki de oynadığı oyunda Baltalı adam vardır.

Ayyy cartoon network sakın izletmeyin,büyük ihtimalle oradan öğrendi bu şeyleri. Ben bazen denk geliyorum o kanalın çizgi filmlerine ama ben bile korkuyorum acayip derecede korkunç ve vahşi çizgi filmleri var. Hep vurdulu kırdılı ve canavarlı şeyler var.

seytani vs cizgi filimde görmüştür ama sizin sen abisin onu korumalisin tarzi soylemleriniz dogru degil oda kucuk ve sorumluluk almak zorunda degil kardesini korumak zorunda degil bunlar onu hircinlastirir ayrica herkea cocujlara esit davranmak zorunda esit davranip esit sevmezseniz oda kardesini dover tabiki. Bendede 2 ve 5 yasinda iki erkek var hep pedagogla ilerledik kardes kiskancligi olmasin diye

"Şeytan bana diyorl ki bir balta alalım herkesi doğrayalım ve yiyelim"
Nerden ogrendigiyle ilgili bilgi vermislwr ben baska bisey ekleyeyim.
Tv deki siddet iceren içeriklere baktığınızda karakterler ölmez, ertesi gun iyilesir vs. Benzer seyleri kardesi uzerinde denemek isterse kalici bir hasar verebilecegini, öldürebilecegini idrak edemez. O yuzden buyuk cocugu denetleyin, kucugu hep goz onunde tutun

İzlediği şeylerden etkilenmiştir büyük ihtimalle. İzlemesi değil duyması bile yeter. Anlattığı şeyler çizgfilmlerdeki karakterleri tasvir eder nitelikte. Uzmanla görüşmeyi düşünmekte haklısınız. Kıskançlığı için sarf ettiği cümleler de normal geldi bana şeytan kısmına kadar olan kısmı yani.

Minecraft diye bence saçma sapan olan bir çizgi film var bunu izlemiş olabilir mi? Bu tabirler orda bolca var çünkü.

Açıkçası o canavarca his doğru tespitti aynen öyle düşündüm .şunu söylim oğlum bize karşı sarılma delisi teması çok çok seviyor ama kardeşi doğduğundan beri kabullenemedi bir türlü

Biraz çocukla ilgilenseniz mi acaba? Bir çocuğun utangaç olması onun sevgiye ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Aksine içe kapanık çocuklar buna daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Toplu ortamlarda onu övün, biraz daha ilgi gösterin. Küçük “kendini sevdirmeyi biliyor” cümlesine ben bile gıcık oldum. Çocuk bu ya sevilir zaten. Bunu bilmek ya da bilmemek diye bir şey mi var?

Yok çizgi film mi yok tablet mi hala sorunu diğer etkenlerde arıyorsunuz.

Elbetteki baltali kisim normal degil biryerden duydu gordu ama dede ve diger aile bireyleri kucuk cocugu buyugun yaninda sevemez yani adil sevmeli kiskanclik cocuklarda oluyor ama aile bireyleri bunu tetikliyor bence hata buyuklerde

Tebrik ediyorum cünki en dogrusu bu konu sahibi bide sen abisin korumalisin vsvsvs 6yasindaki bnm gozumde hala bebege söylenmemeli.
Nefesimmmsin Lütfen tablet Telefon vermeyin. Oyun oynayacaksa gozunuzun önünde oynasin simdiki zamanda oyunlardada siddet var. Ben olsam ne olursa olsun terapi alirdim hem inanin cok iyi gelir oyun oynamak yerine haftada 1 saat terapi ona cok sey Katar.

Oynadığı oyunlara da bakın. Oyunların çoğu savaşlı vurmalı kırmalı. Belki de oynadığı oyunda Baltalı adam vardır.

Minecraft diye bence saçma sapan olan bir çizgi film var bunu izlemiş olabilir mi? Bu tabirler orda bolca var çünkü.

Elbetteki baltali kisim normal degil biryerden duydu gordu ama dede ve diger aile bireyleri kucuk cocugu buyugun yaninda sevemez yani adil sevmeli kiskanclik cocuklarda oluyor ama aile bireyleri bunu tetikliyor bence hata buyuklerde

Çizgi filmler hic masum degil bilinc altina cok msj veriyor
Tek tek alıntılıyamadım hepinize olumlu olumsuz . Düşünceler için teşekkür ederim içim bir tık ta olsa rahatladı 15gün kadar bir süre ayıracam bu süreçte eksiklerimizi hatalarımızı telafi edip oğluma ne kadar olumlu yansıdığını tespit edeceğim süreçten sonra pedagog sıra alacağım

Çocuklara bir kurdun babaannelerini yediğini, bu kurdun çocukları yemek istediğine dair aslında masum sandığımız vahşi masallar anlatıyoruz. Kahraman olarak tanımlanan iyi insanlar, kötü diye tanımlanan kötü canavara/insana zarar veriyor.

Çoook izole şartlarda yetiştirmiyorsanız çocuğu normal böyle laflar etmesi. 6 değil de 16 olsa yaşı, canavar denebilir haline. Ama 6 yaş için daha bebek bence

Maddi durumunuza göre, kardeşin sana hediye almış diyerek ona küçük hediyeler alın verin. Böyle küçük mektup gibi sevgi kartları hazırlayın ailecek birbirinize.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…