2,5 yaşındaki oğlum ölen kuzenini görür mü

Ben bile dusununce korkarim ki bebeginizde oyle bir durum varsa uzmana danisin derim.belki baska bir durum vardir siz ona yoruyor olabilirsiniz.cunku konusamiyormus zaten

bence yanında çok fazla konuşuldu ise çocuk hissetmiştir ters bir şey olduğunu. bir de memi dedikçe korkuyor musun filan deyip körüklüyorsunuz durumu. öyle yapmayın

Cocuk görmüş bence korkutmuş gibi olmayım da gerci korkacak bi durum yok günahsız melek sonucta

Ölüleri kimse göremez öncelikle.
O cami hocası da ! Neyse...

Bunlar normal... Normal olmayan kısımda konuşmak hayali arkadaşa yemek saklamak giysi saklamak aileye oraya oturma gibi sözler ...odasından çıkmama dolap içine saklanma gibi şeyler var ...bunları yapıyor mu

Ölüleri kimse göremez öncelikle.
O cami hocası da ! Neyse...

Bunlar normal... Normal olmayan kısımda konuşmak hayali arkadaşa yemek saklamak giysi saklamak aileye oraya oturma gibi sözler ...odasından çıkmama dolap içine saklanma gibi şeyler var ...bunları yapıyor mu
Hayali arkadaşla konuşmak anormal mi, ben dahil etrafımdaki bütün çocuklar da konuşmuştur da..
Bilmediğimden soruyorum.

Basiniz sagolsun
Camii hocalarinin konuyla ilgili bilgi sahibi oldugunu dusunmuyorum. Uzun suredir gormedigi abisini ozlemis cocugunuz. Bu kadar basit.

evet maalesef yanlış yaptık
ama evde tuhaf bir olay var ve bunu anlayabilecek yaşta
bir kere 2 daireninde kapısı açık hiç kapanmıyor normalde kilitli duran kapı bunlar ve şimdiye kadar hiç görmediği karmaşa, aşırı kalabalık insan var, gelenler gidenler- ağlayanlar bağıranlar- feryat figan durumu çünkü yaşanılan şey kolay değil Rabbim kimseye yaşatmasın çocukta alıştığı ortamı ilgiyi bulamayınca onda açıklama yapmak zorundaydık belki uff oldu yanlış bir anlatım şekli ama ölümü acıyı yada en basiti amcasını yengesini ağlarken görüyor onunla ilgilenmiyorlar ki bu mümkün değil bunun sebebi olduğunu bilmeli diye düşündüm bilmiyorum belkide yanlış yaptım

Oğlunuz 2 buçuk yaşında ve bazı olaylara kendince anlam yükleyecek yaşta. Sizin anlatmanızla da olayın baş aktörünün abisi olduğunu anlamış. Eğer oradan bir kaç kişiden de uçtu gitti gelmeyecek gibi şeyler duyduysa kendince hayali arkadaş yaratmış olabilir.

Din boyutunu bilemem ölülerin bizimle iletişime geçmesi net bir bilgi değil. Kesinlikle yok da demem evet var da demem. Hocadan hocaya fark var sonuçta..

Büyüdükçe geçecektir olayı büyütmeyin çok da fazla tepki vermeyin çocuğunuzun dikkatini başka yöne çekin diyaloğa girmeyin. Eğer eve bağlanırsa bir de hiç gitmez arafta kalır gerek Yok. Son cümle ile ilgili yorumu bir filmi izleyerek yapıyorum:KK45:

Hayali arkadaşla konuşmak anormal mi, ben dahil etrafımdaki bütün çocuklar da konuşmuştur da..
Bilmediğimden soruyorum.
Sadece konuşmaktan bahsetmedim dikkatli okursaniz sevinirim.
Aksine normal dedim anormal olması için gerekli şartları söyledim.

Eğer çocuğunuz mutlu bir çocukluk sürüyorsa bu yaşlardaki önemli anıları hatırlayabilir. Bende 2 yaşımdaki bir cenaze törenini parça parça hatırlıyorum. Tavrınız bana yanlış geldi. Kaldı ki öyle bir şey mümkün değil çocuğunuzu pedg götürün ve bu olayı hafızasına kazıması için daha fazla katlı sağlamaktan vazgeçin.

Simdi hayaldir uydurma diyenler olacak ama ben turk degilim biz de goruldugune cok inanilir. Mesela cocuklara biri vefat edince "sen gorursun, senin yanina gelir. Ona onu cok sevdigimizi soyle" falan denir baya baya cocukla haber yollanir. Cocuklarin gunahsiz olduklari icin gordugune inanilir.

Neyse gorur gormez diyecek nitelikte biri degilim yine de.

Ancak sizin davranisiniz cok yanlis.

Uf olmak, korktun mu diye cocugun aklina korkuyu sokmak vs... bir uzmanla gorusun. Gorse de gormese de sizin davranisiniz yanlis. Uzmanla bu konuyu da mutlaka konusun.

Başınız sağ olsun
Aklıma geçen aylarda haberlerde şehit kızının bahçede oynarken birden gökyüzüne bakıp baba diye gülmesi el sallaması geldi.
Kim bilir belki gerçekten görüyolar, belki hayal gibi bişey yaşıyolar.

dedem öldüğünde kardeşim 3-4 yaşlarında idi.bir süre duvara bakıp dedem bize gülüyor demişti.

Bana özlediği için hayal ediyor gibi geldi. Çocuğunuzun psikolojisini düşünüyorsanz bida onun yanında ölen kişiden bahsetmeyin unutmasını sağlayın. Böyle şeyler yaptığında korktun mu deyip sorular sormak yerine görmezden gelin. Bi süre sonra geçer.
Görmüşte olabilir ama psikolojisi için böyle yapmanız unutturmanız en iyisi olur.

evet maalesef yanlış yaptık
ama evde tuhaf bir olay var ve bunu anlayabilecek yaşta
bir kere 2 daireninde kapısı açık hiç kapanmıyor normalde kilitli duran kapı bunlar ve şimdiye kadar hiç görmediği karmaşa, aşırı kalabalık insan var, gelenler gidenler- ağlayanlar bağıranlar- feryat figan durumu çünkü yaşanılan şey kolay değil Rabbim kimseye yaşatmasın çocukta alıştığı ortamı ilgiyi bulamayınca onda açıklama yapmak zorundaydık belki uff oldu yanlış bir anlatım şekli ama ölümü acıyı yada en basiti amcasını yengesini ağlarken görüyor onunla ilgilenmiyorlar ki bu mümkün değil bunun sebebi olduğunu bilmeli diye düşündüm bilmiyorum belkide yanlış yaptım
Keşke o çocuğu o ortamdan uzaklaştrsaydınz en azından ağlayanların yanına girmesini engelleyebilirdin.
Olan olmuş bundan sonra yanında bahsedip hatırlatmayın unutturmaya çalışın.. etkilenmiştr bi süre oyun yerlerine götürmeye ağırlık verebilirsin .

Sadece konuşmaktan bahsetmedim dikkatli okursaniz sevinirim.
Aksine normal dedim anormal olması için gerekli şartları söyledim.
Sadece konuşmaktan bahsettiğinizi söylemedim ki.
Bunlar normal...
Normal olmayan kısımda konuşmak vs diye gidiyor yazınız. Neyse.
Ben gerçekten merakımdan sordum, muhalefet amacıyla değil.

Uzman pedagog aramalısınız.
Birde lütfen çocuk tavanı gösterip aaa memi derse aynı şekilde lütfen çocuğa ilgi göstermeyin...
Yani siz anladıgım kadarıyla yazınızdan böyle yaptıgı zaman çocuk hemen gidip defalarca soru soruyorsunuz. Korktun mu, abin mi gelmiş. Çocuğun psikolojisini böyle böyle bozarsınız lütfen yapmayın. Sizde etkilenmişsiniz anlıyorum ama çok yanlış.
Çocuğun da hosuna gidiyor bu yüzden tekrarlıyor bunu.
O 2,5yaşında bir çocuk daha... Başınız sağolsun

X