2,5 yaşındaki oğlum ölen kuzenini görür mü

Ben 2,5 yaşin ölümü anlayamacak kadar kücük oldugunu düsünüyorum. Ölülerin de yok olduguna inanmiyorum. Belki hayal ediyordur belki gercekten görüyordur.
Mekani cennet olsun ölen yegeniniz de gencmis. Allah sabirlar versin annesine babasina sizlere

evet ilk 7 gün 2 dairede kalabalıktı oğlumu ayrı tutamadım ortamı biz ağladığımızı ona göstermemeye gayret ettik ama tabi ağlamaları feryatları duydu şahit oldu annem oğlumu almayı teklif etti ama benim oğlum bizden ayrı durmaz diye yollayamadım ki durmazdı da karşı daireye mümkün olduğunca yollamadım 7. günden sonra kapılar kapandı yoğun kalabalık dağıldı tabi biraz düzenine geri döndü sürekli dışarı çıkarttık hala daha parka sahile getiriyoruz her gün mutlaka amcasının daireye hiç yollamıyorum oğlumu amcası bize geldikçe görüyor eltim kendini toparlayamadı daha hem ona oğlumu görmek acı verir diye düşündüğümden hemde oğlumun yengesini o şekilde görmesini istemediğimden
abisiyle konuştuğunda normal tepi verdiğimi düşünüyorum ama biraz daha dikkat etmeliyim sanırım belkide farkında olmadan kaş göz mimiklerimde şaşkınlık hissediyorsa anlam yüklüyor oladabilir tabi
birde pedagoga götürmeye kararlıyım

Belki de ozlemistir kuzenini ya da gercekten biseyler goruyor bunu Allah bilir.
Cunku hayali arkadas edinmek icin biraz kucuk.

Ölüm halinde ölen kişiler tekrar gözükmezler. Öncelikle bu dini bilgiyi yazayım buraya. Cami hocası sallamış.

Konu sahibi, benim oğlumda odasında bir köşeye bakar orayla sohbet eder, güler, oyun oynardı. Önce paniklemiştik. Sonra bunun anormal olmadığı konusunda uzmanından bilgi aldık.
Şimdi 21 yaşında, oldukça normal bir çocuk. Yani panik yapmayın.

Abimin vefatinda 5 yasimdaydim her seyi net hatirliyorum ve olumunden sonra etkilenip ayni sekilde yapmisim kendime.dusunun ne kadr etkilendigimi cocuklari o orttamdan uzak tutmaliydiniz cunku anlamlandiramiyorlar anlamlandiramadiklari seyden de korkuyorlar siizn sorularinizda gereksiz olmus.cocuk o yasta gordugu her seyi soyut olarak duusunuyor zaten.siz farkinda olmasinizda her konustgunuzun farkinda.ama ne yazik ki siz degilsiniz.bundan sonra uzun bir sure korkulari ile buyuyecek uzgunum ama sizi hatali buluyorum.destek almanizi da tavsiye ediyrum

kızlar merhaba
04 temmuz gecesi 22 yaşındaki yeğenimizi trafik kazasında kaybettik Mekanı cennet olsun inşallah
2,5 yaşında bir oğlum var tam manasıyla konuştuğu söylenemez kelime haznesi geniş işaret dilide kullanıyor biz anlıyoruz
konumuz şu ki oğlum yeğenimizin vefatından 10 gün sonra tavana bakarak gülmeye öpücük atmaya felan başladı sorduğumda abisinin olduğunu anlattı hem ürperdik şaşırdık birazda sevindik
bu durum aralıklarla ara ara olmaya devam etti ve ediyorda
en sonda dün gece tavanı işaret edip memi demeye başladı abisine o meme derdi ben abi diye düzeltirdim
abinmi gelmiş diye sorduğumda heee diyor öpücük atıyor gülüyor eliyle yüzünü saklıyor
korkuyormusun annecim diyorum heee diyor
neden diyorum tavanı gösterip memi diyor bende korkmana gerek yok abin seni çok seviyor ve çok özlemiş seni görmeye gelmiş gibi bişiler söyledim bizde onu çok seviyoruz dedim hadi iyi geceler yap uyuyalım abinde uyusun dedim memii memi deyip tavana el salladı öpücüklü bay bay yaptı biraz sonra uyudu
ya bu gerçek olabilirmi kızlar düşünüyorum daha hikaye yazacak uyduracak çağda değil
ilgimizi çekmeye çalışıyor desem hep onunla ilgiliyiz zaten ve ölümü bileceği yaşta değil
cenaze zamanı amcası onla ilgilenmeyince (karşılıklı oturuyoruz kaynımla bu arada) oğlum amcasıyla çok düşkün olduğundan ben ona oğlum abine uff oldu ya amcanın başı uff olmuş ağrıyor felan dedim
bilemedim bu nedir ne olmuş olabilir
araştırıyorum inanıyorum da hatta eşim bu durumu cami hocasına danışmış oda normal onlar daha sabi oldukları için görürler demiş bu güzel bir şey korkmayın demiş ölüler ziyarete gelir biz göremeyiz ama oğlunuz görebilir demiş
sizce nedir gerçekten mi
uzmana getirmelimiyim
Bence hayal kuruyor olabilir . Siz o hayali desteklemeyin kısa sürede geçer diye düşünüyorum

Başınız sağolsun. Benim babamın vefat edeceği dakikalarda son kez küçük oğlumu sevmek istedi normalde oğlum da babama düşkündü ama o sırada oğluma babam gel dediğinde oğlum korkarak arkama saklandı. Ne olduğunu anlamadık meğerse bebekler melek olduğu için azrail veya yanındakileri görebilirmis mutlaka onlardan korktu dediler. Bir aydır daha yeni yeni etkisini atıyor.

Buna benzer aynı şeyi başka bir arkadaşım anlattı bana.
Çocuk bu yaşlarda ama konuşabiliyor.
Dedem geldi bana sarıldı öptü bana bunu verdi vs birşeyler söylüyordu.
Onlar görebiliyor sanırım..

Başınız sağolsun. Bende olmuştu komşumuz vefat ettikten sonra 2 hafta kadar o dedeyi gördüm koridorda balkonda hatta tuvalette bile. Masumlara görünür derler öyleydi sanırım. küçüktüm ben de oldukça

Ölüleri kimse göremez öncelikle.
O cami hocası da ! Neyse...

Bunlar normal... Normal olmayan kısımda konuşmak hayali arkadaşa yemek saklamak giysi saklamak aileye oraya oturma gibi sözler ...odasından çıkmama dolap içine saklanma gibi şeyler var ...bunları yapıyor mu

hayır bu dediklerinizi yapmıyor sadece gülüyor işaret edip memi diyor el sallayıp öpücük atıyor

Keşke o çocuğu o ortamdan uzaklaştrsaydınz en azından ağlayanların yanına girmesini engelleyebilirdin.
Olan olmuş bundan sonra yanında bahsedip hatırlatmayın unutturmaya çalışın.. etkilenmiştr bi süre oyun yerlerine götürmeye ağırlık verebilirsin .

uzaklaştırma şansım yoktu inanın ki ama cenaze evine gitmesine izin vermedim ama ordan gelen sesleri engellemenin bir yolu yoktu benim daireminde kapısı açıktı bana gelenlerede ağlamayın susun diyemedim tabiki çocuğumu odasında oyalamaya çalıştım hatta eline yanlış olsada telefonumu verip video açıp izlemesine müsaade ettim 7. günden sonra dışarılara çıkartmaya tekrar başladık hala daha her gün parka yada sahile getiriyoruz

Başınız sagolsun mekanı cennet olsun inşallah yegeninizin.

Acaba resimlerine bakıp aglayanları görmüş olabilirmi ?
Etkilenmiştir.
Görse bile tavanda neden görsün yanında konuşur yada karşıdan el sallar gibi geliyor.
Tabi bilmiyorum görebilir mi ?
Çizgi filmlerden falanmı etkilendi acaba ?

Başınız sagolsun mekanı cennet olsun inşallah yegeninizin.

Acaba resimlerine bakıp aglayanları görmüş olabilirmi ?
Etkilenmiştir.
Görse bile tavanda neden görsün yanında konuşur yada karşıdan el sallar gibi geliyor.
Tabi bilmiyorum görebilir mi ?
Çizgi filmlerden falanmı etkilendi acaba ?

Amin canım inşallah
Ağlayanları gördü duydu ama resimlerine bakmadık dediğim gibi ilk günler hiç müsaade etmedim karşı daireye geçmesine zaman zaman kaçtığı oldu ama bırak kalsın demelerine rağmen hatta bir iki ona laf atarlar felan evin havası değişir dediler ama ben hemen 5 dk bile durdurmadan aldım oğlumu ordan etkilenmesin fazla diye ama ismini ve konuyu duydu tabi kayınvalideler felan memleketlerinden geldiler akrabalar eş dost hepside bende konuk oldu tabi duydu yani bilmiyorum ama uzman desteği alıcam net

Benim oğlum da o yaşlarda tavanda birini görüp korkardi
ben üstüne gitmedim kimse yok dedim
Ama tırstım tabi
Ve nedense bu tür şeyler hep küçük çocuklarda ve tavanda görülüyor

Siz yinede cocuga abin orada vs. gibi telkinlerde bulunmayin zamanla hayali seyler gormesine de sebep olabilirsiniz bence..

" Korkuyor musun ? , orada ne görüyorsun " v.s sorularını sormayın .

Dikkatini dağıtın. Siz usteledikce devam edecektir bu durum . Çocuğun psikolojisi zarar görebilir.

allah bu olur mu olur biz bilemeyiz biz somut şeyleri bilebiliriz bide soyut olaylar var bizim bilmediğimiz başka bir boyut

Ya oyle birşey mümkün mu bilmiyorum ama çocuğa neden korktun mu vs gibi şeyler soruyorsunuz... korkunun anlamını bilecek yasta değil,birde karşınızda ki bebek daha abine uf oldu vs. Anlatamaya gerek var mı, yani ne olduğunu anlayamayacak çocuğa korku, kaza gibi olgulari beynine yerleştiriyorsunuz.. birde abine uf oldu ya bu cok yanlış bence uf genel olarak yanlis ya neyse
Merhaba benimde 1 buçuk yaşında oğlum var bazen düşüp biyeri acidiğında hop ettin uf oldu öptüm geçti tarzında konuşuyorum uf oldu kelimesinin yanlış olduğunu bilmiyodum zahmet olmassa açıklama yaparsaniz sevinirim sonuçta solememem gereken bisiyi soyleyip oğlumu yanlış yetiştirmek istemem

kızlar merhaba
04 temmuz gecesi 22 yaşındaki yeğenimizi trafik kazasında kaybettik Mekanı cennet olsun inşallah
2,5 yaşında bir oğlum var tam manasıyla konuştuğu söylenemez kelime haznesi geniş işaret dilide kullanıyor biz anlıyoruz
konumuz şu ki oğlum yeğenimizin vefatından 10 gün sonra tavana bakarak gülmeye öpücük atmaya felan başladı sorduğumda abisinin olduğunu anlattı hem ürperdik şaşırdık birazda sevindik
bu durum aralıklarla ara ara olmaya devam etti ve ediyorda
en sonda dün gece tavanı işaret edip memi demeye başladı abisine o meme derdi ben abi diye düzeltirdim
abinmi gelmiş diye sorduğumda heee diyor öpücük atıyor gülüyor eliyle yüzünü saklıyor
korkuyormusun annecim diyorum heee diyor
neden diyorum tavanı gösterip memi diyor bende korkmana gerek yok abin seni çok seviyor ve çok özlemiş seni görmeye gelmiş gibi bişiler söyledim bizde onu çok seviyoruz dedim hadi iyi geceler yap uyuyalım abinde uyusun dedim memii memi deyip tavana el salladı öpücüklü bay bay yaptı biraz sonra uyudu
ya bu gerçek olabilirmi kızlar düşünüyorum daha hikaye yazacak uyduracak çağda değil
ilgimizi çekmeye çalışıyor desem hep onunla ilgiliyiz zaten ve ölümü bileceği yaşta değil
cenaze zamanı amcası onla ilgilenmeyince (karşılıklı oturuyoruz kaynımla bu arada) oğlum amcasıyla çok düşkün olduğundan ben ona oğlum abine uff oldu ya amcanın başı uff olmuş ağrıyor felan dedim
bilemedim bu nedir ne olmuş olabilir
araştırıyorum inanıyorum da hatta eşim bu durumu cami hocasına danışmış oda normal onlar daha sabi oldukları için görürler demiş bu güzel bir şey korkmayın demiş ölüler ziyarete gelir biz göremeyiz ama oğlunuz görebilir demiş
sizce nedir gerçekten mi
uzmana getirmelimiyim
Eğer oglunuzun yanında gitti artık yok gelmicek tarzında konusmussaniz çocuk psikolojisi bunu alır cocuklarimiz sandigimizdan zeki dini boyutu konuşmak yasak ama bildigim kadarıyla ruhların gezdiği bı hurafeymis Allah ölülerin ruhlarini bidaha bu dünyaya salmazmis babam öldükten sonra çok arastirmistim ne kadar doğru ne kdr gerçek orası meçhul tabi bu arada basınız sagolsun

Merhaba benimde 1 buçuk yaşında oğlum var bazen düşüp biyeri acidiğında hop ettin uf oldu öptüm geçti tarzında konuşuyorum uf oldu kelimesinin yanlış olduğunu bilmiyodum zahmet olmassa açıklama yaparsaniz sevinirim sonuçta solememem gereken bisiyi soyleyip oğlumu yanlış yetiştirmek istemem

gayet korkuyu bilecek yaşta hanım efendi çocuklar aptal değiller sadece ölümün ne olduğunu kavrayamazlar şuanda hatta uzun bir süre uf olduda yanlış birşey yok dizini yaraladıgında örnegın uf uf dıye uflerız o sebepten uf oldu deriz. bukadar çok takılmayın hepimizi ailelerimiz yetiştirdi bir kaç kelime için yanlış insanlar mı olduk sanmam vicdanlı bi çocuk olduğunu düşünüyorum .

X