5.Sınıfta Dil Ağırlıklı Sınıftan Normal Sınıfa Geçse mi?

Eklemek isterim, bir sinifta ister 24 saat inglizce ders gör, yine dili tam ögrenemezsin. Gramerini ögrenirsin fakat dili ögrenmenin en önemli unsuru konusma ve bunu yapabilmek için özgüveni, sinifta ögrenemezsin.

Ancak "native speaker"ler ile konustugunda ögrenirsin. Mecburen konusmak zorunda kalirsan ögrenirsin. Yani 3 ay ingilterede kalmis bir insan rahatlik ile 6 yil okulda inglizce görmüs biriden daha iyi inglizce konusur.

Sadece Türkiyede bu inglizce ile obsesyon var. Diger ülkelerde çoçuklara ilk önce kendi dilini gelistirmelerini isterler. Türkiyede ise 2 yasinda hemen inglizce videolari, yellow mellow havada uçuyor.

Dediklerine yani kesinlikle katiliyorum. Bu yasta çoçugun matematikte, edebiyatta temelleri atilmali. Simdi daha birseye yönelmek için çok erken daha. Hele hafta sonu 3 saat yine inglizce ders. Cocuk gerçekten yine iyi durmus. Ben bir yetiskin olarak bile bu tempoya alisamam.

Kesinlikle haklısın. Ünide 2 yıl İspanyolca aldım. Çok rahat okuyup anlıyordum ama ilk İspanyolla konuşmamda yamuldum 10 yaşından 22 yaşına kadar İngilizce gördüm, ilk Hintliyle telefon konuşmam içler acısıydı. Gerçekten dil konuşulmadan öğrenilmiyor.

Daha öncede bu konuda yazmistim, okulda bir dili 8 yil gördüm. 8 yil. Ve halen o dili konusamiyordum. Ne zaman is yerimde herkes bu dili konustugunda ve ben mecbur birakildigimda, bir kaça aya dili sökmüstüm.

Hele Inglizce artik o kadar evrensel ki. Sadece dizi film bakmak ile bile dili çözersin neredeyse. Dil çünkü kitapta yazildigi gibi olmuyor. Halk agizi ile konusmak önemlidir. Ve bunu sadece halk ile konusarak ögrenirsin.

Merhabalar, bilim merkezi dediğiniz BİLSEM mi.

Sanırım tanılı zeka seviyesi var ama net olarak bilmiyoruz derken BİLSEM sınavlarından bahsediyor. İlköğretim öğrencilerine yapılıyor, iki aşamalı bir sınav. İkinci aşamada zeka testleri yapılıyor, 140 ve üzeri çocuklar bu merkezlerde eğitim almaya hak kazanıyor ve net IQ seviyesi velilere bildirilmiyor.

Niye ki? Velinin çoçugun üzerinde en dogru bilgiyi almaya hak etmiyormu? Ya cidden 140'in üzerinde degilse ve sadece ögrenci alma pesindelerse?

Ben yüksek zeka üzerine o kadar bilgili degilim fakat bana biraz tuhaf geliyor, bir yüksek zekali (140 üstü iq cidden baya yüksek) çoçugun hem hafta sonu etüt ile, hem okulda ders ile, bir sinavda halen 76 almasi. Ya dile cidden yetenegi yok, yada cidden o kadar yüksek zekali degil.

Bilsem ne zamandan beri kuruldu? Ben Türkiyede kurumlara pek güvenmem. Her kurumda yozlasma ve torpil mevcuttur bence.

Bir öğretmen olarak söylüyorum çocuğunuzu mutlaka ders dışı aktivitelere yönlendirin . Spor olur gezi olur ne istiyorsa ama mutlaka ders dışı bir şeyler yapsın . Robotik dersleri hobi değil sonuçta . Çocuk bu şimdi ne istediğini bilmiyor belki ama ilerde sıkılacak buna emin olun . Ayrıca zeka seviyesini ölçen hiçbir test güvenilir değildir tam sonuç vermez . Bir çocuğun yazılıdan sınavdan düşük alması onun hiç bir şey bilmediğini göstermez o an etkilendiği birçok şey olabilir . İnanın her şey ders sınav değil çocuğunuzu kazanın sevgiler ...

Bu ülkede üniversite sınavı kazanmanın tek yolu matematik ve Türkçe’den geçiyor. Aslında çok güzel düşünmüşsünüz, oğlunuza güzel bir İngilizce temeli vermek istemişsiniz ama bu sefer de esas dersleri es geçmek zorunda kalmışsınız maalesef. Biraz da çocuğa fazla yükleniyorsunuz gibi geldi. Eğer oğlunuz bu ülkedeki merkezi sınavlara girecekse matematik ve Türkçe şart, eğer yurtdışına gönderme seçeneğiniz varsa yabancı dil derim.

140 değil 130.
140 üstü olunca uçmuş oluyor zaten bilsemin kapasitesini aşar:))

konu sahibinin çocuğunu bilmem ama ben torpil döndüğünden eminim bu işlerde.

öğrenciyi alıp ne yapacaklar?
haftada bir gün 4 saat gidilen bir kurum. orada sürekli eğitim verilmiyor yani. yanlış anladın sanırım.

Ona göre velilerden para almiyormu? Yada devlet destegi?
Hani bana cidden saçma geliyor velilere tam bilgi verilmemesi. Bu niye sir olarak tutuluyor? Hangi test ile bu çoçuklarin zekasi ölçülüyor? Buna göre niye gereken psikologlara yönetilmiyor?

Bu kurum hangi yilda kuruldu? Asil amaci ne?

Bu velilerdeki odev hasretinin temeli neye dayaniyor , dusunuyorum dusunuyorum cozemiyorum
çocuklar veliyi takmıyor evde öğretmeni daha çok takıyorlar.kendi annemden biliyorum ödev verince öğretmen mutlu olurdu çünkü kardeşim hiç ders çalışmazdı sadece öğretmenden çekindiği için ödevlerini yapardı.her çocukta sorumluluk bilinci olmadığı için velide yüzgöz olmak istemiyor.siz ödev verince mecburen çalışmış oluyor.ödev aşkı buradan geliyor

Tek kuruş bile para ödenmiyor BİLSEME çocuk eğitim almaya başladığında. Neden bilgi vermediklerini de bilmiyorum. Sınavın ikinci asamasiyla ilgili bilgi de alamıyorsunuz, sadec zeka testi yapıldığını biliyorsunuz. Okulla ilgili bir eğitim verilmiyor. Farklı bir sistemleri var ve öyle çocuğu yoracak cinsten değil. İlkokul seviyesinde daha çok oyunlarla çocuğu tanıma aşaması var. Neye ilgili ve yetenekli diye. Ortaokul kısmında akademik yeteneğini belirleyip lise kısmında da tek bir alana yönelmesini ve sonunda bir proje ortaya koymasını bekliyorlar. Çocuk normal okuluna devam ediyor bu süreçte. Bu okul dışı bir kurum ve üstün zeka/yetenek alanlarında başarılı çocuklarla verilen destek programı gibi. Çok iyi anlatamadım belki ama güzel kurumlar.

Bu konuda dil sınav puanına gelirsek her çocuk farklı alanda yetenekli, bireysel farkları unutmamak lazım. Konu sahibi İngilizceyi önemli görmüş ve bunla ilgili eğitim aldırmış önceki yıllarda da ama belki çocuğun asıl yetenek alanı mühendislik. Bilsem bunu da ortaya çıkarmaya çalışıyormuş. Bildiklerim bunlar en azından. Konusunda bilim merkezi yazdığı için merak ettim ben.

Bu velilerdeki odev hasretinin temeli neye dayaniyor , dusunuyorum dusunuyorum cozemiyorum
ogretmenlerde oyle okulda cogunun yaptigi sey fotokopi kagitlarini verip cozdurmek.yazik vallahi şu fotokopiyi kim cikardiysa dovmek lazim.tek tek ilgilenmek varken ya odev ya o kagitlar.velilerde odev ne kadar cok olursa ogretmen o kadar iyi diye dusunuyor

hayır para almıyor. zaten devlet kurumu devlet okullarına verilen bütçe veriliyordur sanırım.
bilsemin uyguladığı zeka testi belli ismini bilmiyorum.
ona bakarsan zeka testleri külliyen mantıksız bana göre. zeka tek yönlü bir kavram değildir. zeka testini hazırlayan kişilerin zekasına göre ölçülüyor:))
zaten testi yapanlar psikolog.
hangi yıl kuruldu bilmiyorum. amacı üstün zekalı çocukların eğitim sistemi içinde kaybolmaması olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…