5 cm miyomm

Tugceexnxn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2022
1.143
1.636
Arkadaşlar merhabalar. Ben geçen yaz evlendim. 4 ay önce falan sağ tarafımda hafif bir ağrı nedeni ile devlette bir doktora gittim doktor 5 cm bi miyomum olduğunu ama gebeliğe etki edecek bir yerde olmadığını söyledi. Ben tabi tedirgin olup başka bir doktora daha gittim o da aynı şeyi söyledi sezeryanla çocuk alınırken miyomunda alınır ameliyat önermem, öyle bir yerde değil falan dedi. Aradan 4 ay geçti daha yeni başka özele bir doktora gittim. Miyomum boyutu değişmemiş. Ama doktor bana hemen ameliyat olman lazım yoksa sezeryan olsan da hem 3 kat masraf olur hem riskli vs dedi. Düşük, erken doğum vs gibi olabilir dedi. Bu arada miyomum intamural denilen rahim duvarında bir miyommuş. Bu son gittiğim doktor beni çok korkuttu. Baya o gün tamam desem ameliyat edecek yani. Şu an hamile değilim ama ne yapacağımı bilemedim. Bu konuda bilgisi olan lütfen yardımcı olabilir mi?

Bende aynı durumdayım 2yılı geçti evliyiz. Hiç hamilelik yaşamadım. Çocuk olmuyor diye doktora gittik ki 5cm dermoid kist olduğunu ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Çam ve sakura şehir hastanesinde tedavim devam ediyor. Başka doktora hiç gitmedim doktorum zeki bey daha ilk muayenede ameliyatlık kist teşhisi koyup diğer tetkitler ve tanılarla da teşhisini ispat etti zaten.Ameliyat sırasında tüplerimin de durumuna bakacağını söyledi. Ameliyat olup hamilelik planıma daha sonra mı devam edeyim, başka doktorlara da danışayım mı çok korkuyorum ne yapacağımı bilmiyorum.

Merhaba,bende ikinci gebeligimde 3,5 cm miyom ile hamile kaldım,gebelik öncesi muayeneye gittiğim Dr gebe kalamazsin düşük ile sonuçlanır falan deyip canımı sıkmıştı,ama sonra başka bir Dr gittim evet rahim duvarında miyomun ama bunun için kesin konuşmayız düşük olabilir de olmayabilir de dedi sen korunmayı bırak dedi ve ben o ay hamile kaldım,hemen progestana başladı,düşük veya erken doğum gibi bişey olmadı,miyomu alma durumu ise kaç tane Dr gittim hemen hemen hepsi sezaryende miyomu almayız zaten kan kaybedeceksin rahim daha çok kanar ve rahimi kaybetme riskin olur o yüzden doğumdan sonra alınması doğru dedi,bence doğumda aldırmayın ne olur ne olmaz,alırız diyenlerin de pek umrunda olmuyor rahimin alınması, girmeden önce kağıt imzaliyorsunuz zaten her şeyi kabul ediyorum diye,kusura bakma kanaman çok oldu aldık rahmini derse bişey diyemezsiniz,bence siz şimdiden folik asite başlayın korunmayı bırakın ve cesaretli,kendine güvenen bir Dr bulup ona devam edin,buarada gebeligimin sonunda 7,5 cm oldu miyom,ilk iç ay büyür sonra sabit kalirmis

Ben ameliyat olucam o kesin görünüyor ama gebelikten sonra mı olsam önce mi karar veremedim. Gebelik öncesi ameliyat olursam gebeliğe etki eder diye tedirgin oluyorum aslında. İçimde çok korkuyorum ama bi yandan cesaretim de var olumsuz düşünmek istemiyorum. Şu ana kadar 3 doktora gittim 2 si öyle bi konumda değil dedi 3 doktor daha olumsuz konuştu. Aşırı kararsız kaldım. Ne yapsam bilemiyorum.

Ben ameliyat olucam o kesin görünüyor ama gebelikten sonra mı olsam önce mi karar veremedim. Gebelik öncesi ameliyat olursam gebeliğe etki eder diye tedirgin oluyorum aslında. İçimde çok korkuyorum ama bi yandan cesaretim de var olumsuz düşünmek istemiyorum. Şu ana kadar 3 doktora gittim 2 si öyle bi konumda değil dedi 3 doktor daha olumsuz konuştu. Aşırı kararsız kaldım. Ne yapsam bilemiyorum.

benim de 3cm miyomum vardı ameliyatla aldılar, sezeryan gibi kestiler o şekilde aldılar yerinden dolayı. iyi bir doktor araştırıp ona bir daha görünmeni öneririm. Ankaradaysan Prof Dr Uğur Fırat Ortaç var ona gidebilirsin. ve ben 33 yaşımdayım henüz gebeliğim yok, bir süre daha da düşünmüyorum, ameliyat olalı da 11 ay oldu.

Merhabalar peki ameliyat halinde miyom alınırken rahim alınma gibi bir durum olur mu acaba? Doktor yüzde 99 miyomdan sonda bişey olmaz dedi ama korkuyorum işte ya kararsız kalıp duruyorum

Benim de artık olmam gerekiyor şuan 8 cm,ama gebelik olmadan önce bir Dr alalım demişti başka Drlar hayır dedi, şöyle bir riskten dolayı sanırım hani ameliyat sırasında kanama çok olursa rahimi alabiliriz diyorlar ve dediğim gibi imza atıyoruz zaten her şeyi kabul ettiğimizde dair,ben ikinci doğumum olmasına rağmen rahimi kaybetme riskini göze alamadım,Allah korusun rahim alınırsa gebe kalma ihtimali sıfır olacak,bence önceliği bebekten yana kullanın ben progestan ve klomen kullandım ilk aylarda doktorunuz sizi yönlendirir zaten, hakkınızda hayırlısı olsun

Merhabalar peki ameliyat halinde miyom alınırken rahim alınma gibi bir durum olur mu acaba? Doktor yüzde 99 miyomdan sonda bişey olmaz dedi ama korkuyorum işte ya kararsız kalıp duruyorum
Miyom alınırken rahimin alınıp alınamacagi konusunda kimse garanti veremiyor,o anki duruma göre hareket ediyorlar,birde en önemli etken miyomun bulunduğu yer,benimki rahim duvarında ve kanama riski yüksek dedi dr,ama sizinki ya da başkasının ki başka yerdedir sıkıntısız alınıyor sezaryende,miyomun yerine göre alıp almıyorlar

Bende bundan çekiniyorum yani kanama olur da rahim alınma durumu olabilir o zaman çok riskli bir durum olur Allah korusun. Klomen ve progestan ne için kullanılıyor peki

Peki miyomunuz gebelikte 7,5 cm olduğunda doğumdan sonra eski boyutuna geliyor mu yoksa büyüdüğü ile mi kalıyor. Birde miyomunuz intramural denilen cinsten mi bana öyle dedi doktor rahim kası içinde dedi. Açıkçası bende önce gebelik sonra ameliyat diye düşünmeye başladım. Bazen gebelikte büyüme yapmama durumu da olabiliyormuş öyle okudum. Benim gittiğim bi doktor da ameliyatı çocuğu olmayana önermiyorum önce gebelik tavsiye ediyorum demişti. O doktoruma içsel olarak çok güvendim nedense Allah yardım etsin kötü bir psikoloji bu kafamı takmamaya çalışıyorum ama bir anda bu durumla karşılaşınca moralim bozuldu tabi, normalde daha gebelik düşünmüyordum ama sonucu merak ettiğim için hemen yapmak istiyorum şimdi.

Bende bundan çekiniyorum yani kanama olur da rahim alınma durumu olabilir o zaman çok riskli bir durum olur Allah korusun. Klomen ve progestan ne için kullanılıyor peki
Progestan düşük ve erken doğumu önlemek için demişti Dr ,klomen ne içindi onu unuttum ama o sıra gebelige bağlı mantar oluşmuştu,mantar için mi düşük önlemek için mi onu hatırlamıyorum,hatta hemşire de kiymetli bebek olduğu için kullanman lazım demişti

Bence de bu doktorun dediği mantıklı,bana da çoğu öyle demişti,önce gebelik duruma göre karar veririz demişti,benim miyomum da sizinki gibi,gebelikte ilk üç büyüdü,ben emzirme dönemi adet olmuyorum o sıra küçüldü 1,5 cm e kadar, miyom kan damarları ile beslendiği için adet olmayınca kendiliğinden küçüldü,zaten Dr demişti menopozda küçülür ama senin menopoz zamanını bekleyemeyiz var çünkü baya dedi,adet olmaya başlayınca büyümeye başladı hemen,1,5tan 3 e sonra 5-7 derken şuan 8 cm olmuş,kanamam çok olduğu için kansızlık oluyor damardan demir takviyesi alıyorum iki ay sonra yine 3lere iniyor,ara tatilde aldırcam inşallah,adet dönemime gelmezse tabi

Çok teşekkür ederim gerçekten yardımcı olduğunuz için bende ara tatilde Prof bir doktor daha buldum ona da bi gidip göstermek istiyorum. Aslında benim için rahattı baya bu son gittiğim doktor beni allak bullak etti hemen ameliyat falan diyince korkuttu baya. Bende tabi miyomla ilgili herşeyi öğrendim şu an

Rica ederim ne demek yardımcı oldum ise sevinirim, işinin ehli bir Dr bulun ve hemen ameliyat olmayın,ha bir de Dr bana alınsa bile yine büyüyebilir demişti,ameliyat diyen Drlar nedense bu durumdan hiç bahsetmiyor,hemen alalım,hastanın sonraki durumu bazı Drlar için hiç önemli değil,inşallah iyi bir Dr bulur ve sağlıklı bir şekilde tamamlanmış gebelik geçirir bebeğinize kavuşursunuz

Canm ameliyat oldun mu bilmiyorum amaa kesinlikle aldırmalısın.. Doktor için ise bence instagramdan Gökhan Boyraz’ı bir araştır derim ben onda oldu 8 tane miyomumu aldı benim.

Eklentiler

• D6C297D8-6B56-4E3A-9708-CF892C25ABA3.jpeg
    154,9 KB · Görüntüleme: 68
Bende 5cm dermoid kist ameliyatı oldum. Hastaneden yazıyorum şu anda. Kapalı yönetimle alındı. Herkese sağlık diler, dualarınızı beklerim

Canm ameliyat oldun mu bilmiyorum amaa kesinlikle aldırmalısın.. Doktor için ise bence instagramdan Gökhan Boyraz’ı bir araştır derim ben onda oldu 8 tane miyomumu aldı benim.
Merhabalar yok ameliyat olmadım toplam 3 doktora gittim 2 si problem yok gibi konuştu biri ameliyat dedi 25 Ocak başka bi doktora randevum var birde oraya gideceğim bakalım. Benim bir miyomum var intramural miyom diye geçiyor rahim duvarında bilmiyorum artık bu gittiğim doktor ne diyecek

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…