42 yaşinda hiç hesapta yokken 3. ya da 4. çocuk mu geliyor

İnşallah başıma gelir doğru zamanda. çok merak ediyorum bu duyguyu

Annem beni 43 yaşında doğurmuş olur mu olur şans bu. Çok da mutluydu doğurduğu için, karalar bağlamayın içinizi ferah tutun.

Hayirlisiysa Allah nasip etsin. Daha dün arkadasim 43 yaşında 2. Bebeğini doğurdu geç de evlenmişti istedi yaptı. Çok şükür sağlıklı bir bebeği var siZde gerekli testleri yaptirin içiniz rahat etsin.

Kızı 15 16 yaşında olsa bile ne mecburiyeti var kardeşine bakmaya. Hemen ilk aklınıza gelen kız çocuğa iş sorumluluk yüklemek oluyor inanamıyorum
Baksın dememiş ki yardımcı olur demiş.
Ne duyar kasıyorsunuz hemen.
Çocuklara sorumluluk becerileri ögretmenk gerekiyor.
Aile bireyleri dayanışma içinde olmayacak mı?
7 yaşındaki çocugum oldum olası kardeşiyle oynar eder,yeri gelir agladiginda ilgilenir.
Parkta ilgilenir.
Yardımdan kasıt budur zaten.
Hoş anne zaten sorumluluğunu bilir merak etmeyin.

Kızı 15 16 yaşında olsa bile ne mecburiyeti var kardeşine bakmaya. Hemen ilk aklınıza gelen kız çocuğa iş sorumluluk yüklemek oluyor inanamıyorum
Keşke benden küçük kardeşlerim olsaydı da biraz onlara baksaydim :) Ablam ve agabeylerim de bana baktilar, ne var bunda... Bebeği kardeşe bırakıp evi terk etmiyorlarsa sorun yok :d

Hayırlı olsun çok güzel haber, sağlıkla kucaklayin:)

7 yasinda ve sağlıklı hiçbir çocuk, annesi veya babası tarafından manipüle edilmiyorsa veya zorlanmiyorsa kendiliğinden, parkta kardeşiyle ilgilenmek istemez çunku 7 yasindaki her sağlıklı çocuk, parkta sadece doya doya ve özgurce oyun oynamak ister...

Son düzenleme:
40 yaşındayım. 5 yaşında çok şükür bir kızım var Rabbim ona uzun ömürler versin. Bir takım sağlık sorunlarım var (Düşük düzeyde mitral kapak yetmezliği, yüksek tansiyon vs)
Kızım deli gibi kardeş istiyor. Hele ki bu günlerde "anne neden benim kardeşim yok, size birşey olsa ben yalnız mi kalacagim, yalnız kalırsam ben korkarım, size birşey olmasın,kardeşim olursa ben onu sever korurum" diyor surekli. Bu da benim aklımı celiyor. Acaba 2. düşünmeli miyim diyorum. Sonra yaşımın 40 olduğunu, ev hanımı olmadığımı, sabah 8 akşam 6 çalıştığımı, kızımı mecburi kreşlerde büyüttüğümü, ikinciyi kreşe verecek ve iki çocuğu özele gonderecek maddi durumum olmadığımı düşünüyorum ve ardından da bu yaştan sonra ruhsal ve fiziksel sağlığımı kaybetme ihtimalim geliyor. Vazgeçiyorum ama ikinci çocuk kalbimde hep bir yara olarak kalacak.
Bir arkadaşım bana şu cumleyi kurmuştu, bir cocugun kardeşten çok sağlıklı ve mutlu bir anneye ihtiyacı var demişti. Sanırım bu cümle bakış açımı değiştirdi.
Rabbim hakkınızda hayırlısını versin. Eşiniz destek ise ve çalışmıyor iseniz neden olmasın

Tebrik eden çok olmuş. Bu konuyu 30 yaşında biri yazsaydı, daha çok linç edilirdi sanki. Bazı kadınların 40+ üstü doğumlara çok pozitif yaklaşımı var. Ben onlardan değilim doğrusu. Konu sahibi artık gebe olduğu için aldırın asla demem ama.. Kendi tercihi.
Benim bakış açım şöyle,
Günümüz şartlarında her ne kadar ölüm yaşı ilerlemiş olsa da, biyolojik bazı gerçekler hala var. Örneğin 35+ gebelik 10 sene önce de riskliydi, şuan da riskli. Gelişmiş teknoloji ile birçok şey önlenebilir halde ama çocuk kavramı sadece gebelik ve doğumdan ibaret değil. İnsan enerjisini sadece bebeklik döneminde harcamıyor. Okul çağında da destek olmak istiyor, genç dönemlerinde de. Yaşın ilerlemis olması illa ki bazı zorluklar yaratır. İstediği kadar ruhu genç kalsın.
Ya da şöyle diyeyim, sürekli geçmiş ile kıyaslanıp " Günümüzde.. " diyoruz. Öyleyse günümüzde maddi harcamalar da çocuklar üzerinde eskisi gibi değil. Eskiden oyun grupları, oyun alanları, kreşler vs yaygın değilken, şuan her çocuk okul öncesi eğitim alıyor. Ne bileyim bisikleti, akülü arabası vs olmayan çocuk yok neredeyse. Gelişimsel ihtiyaçları ( tiyatro, özel kurs vs ) bu dönemde çok daha belirgin karşılanıyor ve hepsi maddiyata dayalı.
Çocuk sahibi olunca gelir düzeyi artmadığına göre, çocuk sayısı arttıkça var olan gelir düzeyi bölünecektir. İmkanlar illa ki azalacaktır. Manevi açıdan da dört çocuğa birden zaman ayırmak neredeyse mümkün değil. "Maddi manevi gücümüz var" deniyor 3. Çocuk fikri için mesela. Peki ölçü ne ? Kiminin tek çocuk için sunduğu imkanı, başka biri üç çocuğa paylaştırıp, dördüncü için imkanım var diyor.
Herkesin bakış açısı farklı tabi.
Ben çocuğum olduktan sonra "aman şu da böyle oluversin" diyemedim hiç. Kıyafeti, araç gereci, ek gıda ürünleri vs her şeyde elim hep iyiye gitti - gidiyor. Belki başka birinin üç çocukla yapmadığı harcamayı ben tek çocuğa yapıyorumdur. Çok olup, kalitenin azalmasındansa, az olup kalitenin artmasından yanayım kısaca.

Biraz soğuk bir yazı olmuş olabilir. Fazla çocuk üzerine yorumlar okuduğum için yazmak istedim ben. Konu sahibine yönlendirme yapmak istemem asla. Sonradan doğurup çok mutlu olduğunu söyleyenler de var nitekim. İyi düşünülmeli.

ha 3 ha 4 ALLAH SAGLİKLİ HUZURLU BÜYÜTMEYİ NASİP ETSİN ALLAH VERMİŞSE Bİ HİKMETİ VAR

Merak etmeyin ben babası hep yanlarındayız,severek ilgileniyor,gelişim ve ruhsal olarak çok sağlıklı çocuklarım var,manevi olarak çok fazla emek verdik,veriyoruz.
Her konuyu saptırmaya bayilıyorsunuz.
Beraber oynuyorlar.
Lafı cımbızla alıp nerden ezsem,alt etsem.
Kadının düşmanı hep kadın.
Suçluluk duygusu birine vermek mutlu ediyor bazılarını.

Çok yorucu bir bedeniniz var.en ufak bir hata bile affedilmiyor. Doktor bile şaşırıp kalmış.haa bir de 40 yaşında niye menopoza mi girdim falan filan diye düşündünüz ki? Gencecik yaş.bir de bu doğurganlıkla?

Biraz karakterle ilgili sanırım. Bana da küçük anne derlerdi. Kardeşimle o kadar çok ilgilenirdim. Hatta biraz daha büyüyünce tekrar kardeşim olmasını çok istemiştim. Konu komşu anneme bir çocuk daha yap kızın bakar derdi. Annem ben çocuğa çocuk bakitmam derdi. Ama mevcut kardeşimi anne gibi sahipleniyordum. Lisede falan kapıya çocuk bıraksalar da baksam istiyordum. Üniversitede falan koruyucu anne olmak için çocuk esirgemeye gitmiştim ama benim düşündüğüm gibi birşey değilmiş o tabii.
Aynı şekilde sizin gibi kardeşine bakan bir arkadaşım kesinlikle 30 dan önce çocuk yapmamakta kararlıydı. O da bıktım diyordu. Ben evliliğimse şartlar müsait olsa ilk yıldan yapardım o derecede çocuk severim. 3. Yılda yapmıştım.
Tabii bunda şeyin de etkisi olabilir. Doğrudan sorumluluk yuklemekle gönüllü olarak yardımcı olmak gibi bir fark olabilir. Annem bana herhangi bir baskı kurmamisti bak falan diye.
Şimdi mesela bazen eşim büyük oğluma kardeşi için o şekilde baskı kuruyor. Onun davranışlarından sen sorumlusun. Veya sen ilgileneceksin diye. Ben hemen müdahale ediyorum. O sorumlu değil vs diye. Belki sizden doğrudan böyle sorumluluk, zorunlu görev gibi beklenti ve baskı olmuştur bilemiyorum ama ben hep çok sevmiştim kardeşime bakmayı da

Kaç haftalık gebeliğiniz ? Şimdi böyle düşünüyorsunuz ama doğunca eminim ki iyi li doğurdum diyeceksin. Kızınız biraz büyük sanırım, o da yardım eder size.
Bu nasil düsünce tarzi, kardesine bakmak icin neden sorumlu olsun bir cocuk saka gibi.
Ama bu kafa yapisindan dolu malesef memlekette

Konu sahibini yonlendiremezsiniz zaten. Cunku kendisi kararini vermis, burasi ic dokme yeriymis. Oyle yazmis son mesajlarindan birinde. Benzer seyleri yazdim ben de sizinle. Ama konu sahibi imkanlarini bolusturecek ve bir can buyutecek sanki tek olay beslemek ve giydirmekmis gibi.

ha 3 ha 4 ALLAH SAGLİKLİ HUZURLU BÜYÜTMEYİ NASİP ETSİN ALLAH VERMİŞSE Bİ HİKMETİ VAR
Allah akıl fikir versin. Sanki pazardan patates tartar gibi ha 3 ha 4 diyorsunuz.
Bir çocuğun masrafıyla 2 çocuğun masrafı bir mi? Bir de ikiz her şeyden aynı anda iki tane alacaksınız o arada arkada okula giden okul masrafı olan çocuklar olacak. Siz ek kitap, test kitabı ve dershane parasından haberdar mısınız?
Dört çocuk okutmak ne demek biliyor musunuz?
Dışarıda yemeğe götürsen altı kişi hesabı ödemekle dört kişi hesabı ödemek bir mi? Yada çocuklar sinemaya gitmek istese iki çocukla bir çocuk bir mi olacak?

Annem çok geç yaşta 5.cocuga hamile kaldı o da 45 civarındaydı ve tiroit rahatsızlığı vardı diğer bahsettiğiniz hastalıkları bilmiyorum ancak dogumunda hiçbir problem olmadı hatta doktorlar en kolay doğumum oldu dedi bence başka doktorlar ile görüşüp gerçekten risk olup olmadığını öğrenin. Birde ben anneme çok kızardım geç yaşta hamile olduğu için şimdi çocukları etrafında dört dönüyor

Ay hadi diyelim ki para var. Doğurması, emzirmesi, uykusuzluk, ek gıda, peşinden koşturma, memeden ayırma, wc eğitimi, memeden ayırma, kreşe alıştırma, ilkokul süreci vs. Yani büyüdükçe de farklı şeyler, biz daha oralara gelemedik.
Bunları 1,2,3 veya 4 kere yapmak aynı mi gerçekten?
Biz 5+ kardeşiz, en sonuncu da tekne kazıntısı, hepimizden baya küçük. Çok basit bir şey söyleyeyim. Yani söylemesi basit, ama yaşaması zor. Bizim evimizde 10 yıl boyunca sinav derdi vardı. Lgs, öss, kpss..Her sene biri, hatta bazen iki kişi sınava girerdik. Evdeki gerilim ortamını düşünün
Bütün kardeşlerimi çok seviyorum. Ama çok çok zor. Hem maddi hem manevi. Yetebilmek mümkün değil.

Konu sahibine aldır veya doğur demek bize düşmez. Ama, aman canım hallolur demek de gerçekçi değil. Ayrıca konuyu okuyan, çok çocuklu olmayı düşünen kadınlar için de belki bir fikir verir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…