32.hafta Dolumunda Ssk Işlemleri

kıslar ben bırde bırsey sorcagım anlamadım tam olarak sımdı bız ızınlıyken maas almıyacakmısıyız

canım maası şirketimizden değilde sskdan alıcaz...ssk ya şirketinin yatırdıgı brut uzerinden yanlış bilmiyorsam 2/3ünü alıcaz ama ssk bunu 4 aylık iznimiz bittiğinde, işe döndugumuz zaman veriyor...aylık alamıyoruz...

bazı buyuk şirketler hamileye maasını ödemeye devam ediyor...hamilede dogumdan sonra sskdan aldıgı parayı şirketine veriyor....

bazı buyuk şirketler hamileye maasını ve ssksını yatırmaya devam ediyor...hamile doğumdan sonra aldıgı parayı da kendi alıyor...şirket geri ödenmesini talep etmiyor...

tabi bunlar kaç kişiye denk gelir bilemem:eek:

ınsallah bızım sırketde oderde sıkıntı yasamayız normalde butun kanunlara uyuyorlar ama ıste ozel sektor ne desek bos

öncelikle hapinize desteğiniz için teşekkür ederim... bende doğumuma 2 ay kalası iznimi alacağım kesin çünki bunlara değmez..clophin in dediği gibi özel şirket nankör nede olsa hendimi hırpalamamla kalacak ben sonunu biliyorum bunun.arkadaşım şimdiye kadar olan yardımların ve emeklerin için teşekkürler ama biz başka eleman bulduk hadi hoşçakal...o nedemle zamanı zamanına alacağım iznimi sizlerede tavsiyem olur..

öncelikle hapinize desteğiniz için teşekkür ederim... bende doğumuma 2 ay kalası iznimi alacağım kesin çünki bunlara değmez..clophin in dediği gibi özel şirket nankör nede olsa hendimi hırpalamamla kalacak ben sonunu biliyorum bunun.arkadaşım şimdiye kadar olan yardımların ve emeklerin için teşekkürler ama biz başka eleman bulduk hadi hoşçakal...o nedemle zamanı zamanına alacağım iznimi sizlerede tavsiyem olur..

Bazende bende senin gibi düşünüyorum doğrusu. Değmez çektiğim strese, artık her ay daha da ağırlaşıyorum, benimle beraber bebeğimde yoruluyor diyorum. Sonra kendimi sorumlu hissediyorum. Olsun sıkayım dişimi çalışayım en azından 34. haftaya kadar kalayım diyorum. Offff :çok üzgünüm: çok zor bu işler offffff

canım maası şirketimizden değilde sskdan alıcaz...ssk ya şirketinin yatırdıgı brut uzerinden yanlış bilmiyorsam 2/3ünü alıcaz ama ssk bunu 4 aylık iznimiz bittiğinde, işe döndugumuz zaman veriyor...aylık alamıyoruz...

bazı buyuk şirketler hamileye maasını ödemeye devam ediyor...hamilede dogumdan sonra sskdan aldıgı parayı şirketine veriyor....

bazı buyuk şirketler hamileye maasını ve ssksını yatırmaya devam ediyor...hamile doğumdan sonra aldıgı parayı da kendi alıyor...şirket geri ödenmesini talep etmiyor...

tabi bunlar kaç kişiye denk gelir bilemem:eek:

AHHHH NERDE BİZDE O ŞANS...KÖT ÜDÜŞÜNMEYELİM BELKİ BİZİMDE BAŞIMIZA GELİR :yerimseniben

kızlar 32. haftada ve ya ne zaman alırsak hastaneden alacağımız iş göremezlik belgesini ne zamana kadar ssk ya vermemiz gerekio yada gerekio mu işyerine mi veiryoruz sadece

yoksa doğumdan sonra mı doğum belgesi ve diğer belgelerle mi başvurcaz tarih olayını bilenler var mı?

bunlardan işyerinde hastanede ve ssk da birer nüshası olmak zorundamı ?:uhm:a.s.

kızlar 32. haftada ve ya ne zaman alırsak hastaneden alacağımız iş göremezlik belgesini ne zamana kadar ssk ya vermemiz gerekio yada gerekio mu işyerine mi veiryoruz sadece

yoksa doğumdan sonra mı doğum belgesi ve diğer belgelerle mi başvurcaz tarih olayını bilenler var mı?

bunlardan işyerinde hastanede ve ssk da birer nüshası olmak zorundamı ?:uhm:a.s.

Valla bende senin gibi pek birşey bilmiyorum canım o yüzden açtım bu topic'i. Kulaktan dolma bildiğim şu 32. hafta dolumunda SSK'ya gidip doktora muayene oluyoruz. 32.hafta dolmuştur diye onaylıyor, 37. haftaya kadar çalışmak istiyorsan onunla ilgili galiba evrak veriyor. Bu evraklarla bağlı olduğun SSK'ya gidip işlemlerini yapıyorsun. Doğumdan sonra da gitmek gerekiyor mu bilmiyorum. Evraklardan bir nüshada işyerine veriyorsun diye biliyorum. Ne derece yardımcı olabildim bilmiyorum. fisfisfis

kızlar ben 14 mayıs itibariyle 32.hafta doğum öncesi 8 haftalık izin belgemi(iş göremezlik raporunu) dün aldım hastaneden ama vizite kağıdıyla gitmek gerekiomuş onu bilmioduk bugün eşim onunla beraber hastaneye bir nüshasını bırakacak diğerini de muhasebecemize vereceğiz o ssk ya ulaştıracak... bu arada 37. haftaya kadar çalışmayı düşünenler için ek bir form daha hazırlanıyormuş...zaten hastanede yönlendirme yapıyorlar merak etmeyin...
bide doğumdan sonraki izin olayı için bu işlemler tekrarlanacakmış....ne zaman doğum olacağı belli olmadığı için...

kızlarr bende aslında 37. haftaya kadar çalışsammı diyorumm sonra vazgeçiyorumm.. sezeryan olucak benimkii çünküü bide 37 haftadan önce doğurursam ne olcakk kararsızımm..

kızlar unutmayalım orjinal izin belgeleri bizde kalacak...o belgelerle birlikte ssk ya gidip ücretimizi alıcaz...
ben sskyı aradıgımda görevli bana, dogumdan sonra izin belgem ve vizite kagıdımla birlikte sskya gitmemi, dogumdan önceki sürecin ücretini alacağımı, dogumdan sonrakinide izinden dönuste işe baslayınca alacağımı söyledi...
doktorumla 37.haftaya kadar çalışmak istediğimi konusunca hesapladı ve randevu gunumu 32.haftanın doldugu gune verdi..o gunluk vizite kagıda ile gitmemi istedi..ordan evrak vereceklermiş...

kızlar izin paraları postaneye yatıyomuş. en yakın postaneden gidip paranı alıyormuşsunn artık böyleymişş..

kızlar benim 21 inde 31 haftam doluyo 32 değil ama doktorum 21 de gel dedi acaba 31 doluncamı oluyor çarşamba günü gidice zve 37. haftaya kadar çalışır raporu verecek bize

1.Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ödemeleri
Halen geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanmış veya işlemleri devam eden sigortalılarımız ile birlikte uygulama değişikliğinden sigortalılar, işverenler ve sağlık tesislerinin bilgilendirilmeleri bakımından genelgenin yayımından itibaren iki hafta süreyle, gerek sağlık tesislerince yazı ekinde gönderilen ödemeye esas belgeler, gerekse sigortalılarımız tarafından getirilen belgelerin inceleme ve kontrolü yapılarak geçici iş göremezlik programına giriş işlemleri gerçekleştirilecek ve sigortalılarımızın ödeneklerini takip eden iş günü herhangi bir PTT şubesinden alabilecekleri konusunda bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.
Bu süre içerisinde sigortalılar ve işverenler ile mahalli kamu ve özel sağlık tesisleri aşağıda açıklanan uygulama değişikliği konusunda bilgilendirilecekler ve uygulama bu şekilde devam ettirilecektir.
Sağlık tesislerine gitmek isteyen sigortalıların işverenleri vizite kağıdını düzenleyip kaşeleyip imzalamak suretiyle onaylayarak sigortalılara verecekler, sigortalıların sağlık tesislerine müracaatlarını müteakip, istirahat verilmesi halinde iş göremezlik belgeleri veya sağlık kurulu raporlarının asıl nüshası ile vizite kâğıtları listelenerek üst yazı ekinde en geç üç iş günü içinde, işyeri sicil numarasının il-ilçe kodu ile işyerinin adresi göz önünde bulundurularak, işyerinin bağlı bulunduğu Sigorta İl/Sigorta Müdürlüklerine gönderilecektir.
Sigortalıların aldıkları iş göremezlik belgesi veya sağlık kurulu raporlarının nüshalarını işverenlerine ibraz etmeleri üzerine işverenlerce, istirahatın başlangıç ve bitim tarihini göz önünde bulundurularak, “sigortalının istirahatlı olduğu sürede çalışmadığına ilişkin belgeyi” düzenleyerek e-bildirge sistemi üzerinden Kuruma bildirilecektir.
Sağlık tesislerince yazı ekinde vizite kağıtlarıyla birlikte gönderilen iş göremezlik belgeleri veya sağlık kurulu raporlarının ünitelerimiz ilgili servislerine gelmesi akabinde ilgili sigortalıların işverenlerince e-bildirge üzerinden çalışmadıklarına dair belgenin gelip gelmediği kontrol edilerek gecikmeye mahal verilmeksizin programa giriş işlemleri yapılacaktır.İş göremezlik belgeleri veya sağlık kurulu raporları geldiği ve istirahatları sona erdiği halde işverenlerince çalışmadığına ilişkin belge gönderilmediği anlaşılan sigortalıların işverenleriyle telefonla irtibat kurularak anılan belgenin e-bildirge ortamında gönderilmesi sağlanacaktır.
E-bildirge kapsamı dışındaki işverenler tarafından sigortalıların çalışmadıklarına ilişkin belgeler manuel düzenlenmesine ve ünitelere getirilmesindeki uygulamaya devam edilecektir.Bu işyerlerinde çalışan sigortalıların da iş göremezlik ödenekleri PTT şubelerinden ödenecektir.
2- Emzirme Yardımı Ödemeleri
Emzirme yardımı ödemelerine ilişkin müstahaklığın tespitine yönelik işlemler, bu güne kadarki uygulamada olduğu gibi, ünitelerimiz kısa vadeli sigorta servislerince gerçekleştirilecektir. Servis personeli müstahaklığını tespit ettiği sigortalılara, emzirme yardımı ödemelerini PTT şubeleri ödeme sistemi üzerinden 18.01.2008 tarihinden itibaren yapılmasını sağlayacaklardır.
3- Listelerin Gönderilmesi ve Ödeme İşlemleri
Ünitelerimizce günlük oluşturulan geçici iş göremezlik ödeneği ile emzirme yardımı ödemelerine ilişkin program bazındaki listeler, yine bu amaçla hazırlanan program aracılığıyla manyetik ortamda her iş günü saat 17.00’e kadar gerçekleştirme yetkililerince düzenlenecek ödeme emri belgesi ile T.C. kimlik numarası bazında açılacak yardımcı hesaplarla ünite emanet kayıtlarına alınırken Bilişim Hizmetleri Daire Başkanlığına iletilecek, anılan Daire Başkanlığınca da ödemelerin yapılmasını teminen PTT Genel Müdürlüğüne data transferi sağlanacaktır.
Bilişim Hizmetleri Daire Başkanlığından Bütçe ve Muhasebe Daire Başkanlığına aktarılan datalara istinaden ödenecek tutarlar merkezden PTT hesabına aktarılırken sistemce düzenlenecek otomatik dekontla ünitelerin emanet hesapları ters kayıtla tasfiye edilecektir.
Sigortalılarımızın başvuracakları PTT şubelerince, sigortalıların kendilerine veya veli, vasi, kayyum veya vekillerine kimlik tespiti (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı veya pasaport gibi soğuk damgalı belgeler) yapıldıktan sonra T.C. kimlik numarası sorgulanarak, geçici iş göremezlik ödenekleri ile emzirme yardımlarının ödemeleri yapılacaktır.
Sigortalılarımızca talep edilmeyen tutarların, PTT tarafından manyetik ortamda Bilişim Hizmetleri Daire Başkanlığına geri gönderilmesi halinde ise söz konusu meblağlar ünitelerimizce emanet hesaplarına tekrar alınmak üzere Bütçe ve Muhasebe Daire Başkanlığımızca ilgili ünitelerine dekont edilecektir.
Kurumumuza devredilen SSK’na tabi sigortalılarının geçici işgöremezlik ödeneği ödemelerinin, Sigorta İl/Sigorta Müdürlüklerine gelmeden doğrudan herhangi bir PTT şubesinden alması amacıyla gerekli çalışmalar tamamlanmıştır. Sigortalılarımızın anılan ödemelerde sorunla karşılaşmamaları için, uygulama değişikliği hakkında sigortalılarımız ile işverenlerimizi bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur.
Halen geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanmış veya işlemleri devam eden sigortalılarımız ile işverenlerimizin uygulama değişikliği hakkında bilgilendirilmeleri bakımından genelgenin yayımından itibaren iki hafta süreyle önceki uygulamalara devam edeceklerdir. Bu süre içinde gerek sağlık tesislerince yazı ekinde gönderilen ödemeye esas belgeler, gerekse sigortalılarımız tarafından getirilen belgeler Sigorta İl/Sigorta Müdürlüklerince inceleme ve kontrolü yapılarak geçici iş göremezlik programına giriş işlemleri gerçekleştirilecek ve sigortalılarımız takip eden iş günü herhangi bir PTT şubesinden ödeneklerini alabileceklerdir.
Uygulama değişikliğinden sonra, sağlık tesislerine gitmek isteyen sigortalıların işverenleri vizite kağıdını düzenleyip kaşeleyip imzalamak suretiyle onaylayarak sigortalılara verecekler, sigortalıların sağlık tesislerine müracaatlarını müteakip, istirahat verilmesi halinde sağlık tesislerince iş göremezlik belgeleri veya sağlık kurulu raporlarının asıl nüshası ile vizite kâğıtları listelenerek üst yazı ekinde en geç üç iş günü içinde, işyeri sicil numarasının il-ilçe kodu ile işyerinin adresi göz önünde bulundurularak, işyerinin bağlı bulunduğu Sigorta İl/Sigorta Müdürlüklerine gönderilecektir.
Sigortalıların aldıkları iş göremezlik belgesi veya sağlık kurulu raporlarının nüshalarını işverenlerine ibraz etmeleri üzerine işverenlerce, istirahatın başlangıç ve bitim tarihini göz önünde bulundurularak, “sigortalının istirahatlı olduğu sürede çalışmadığına ilişkin belgeyi” düzenleyerek e-bildirge sistemi üzerinden Kuruma bildirilecektir.
E-bildirge kapsamı dışındaki işverenler tarafından sigortalıların çalışmadıklarına ilişkin belgeler manuel düzenlenmesine ve ünitelere getirilmesindeki uygulamaya devam edilecektir. Bu işyerlerinde çalışan sigortalıların da iş göremezlik ödenekleri PTT şubelerinden ödenecektir.
Emzirme yardımı ödemelerine ilişkin müstahaklığın tespitine yönelik işlemler, bu güne kadarki uygulamada olduğu gibi, ünitelerimiz kısa vadeli sigorta servislerince gerçekleştirilecek ve ödemelerini PTT şubelerinden alacaklardır.
Sigortalılarımız ve işverenlerimize önemle duyurulur.

biraz uzun oldu ama resmi makamdan alıntı bir yazıdır.bütün soruların cevabı içinde sanırım var.

kızlar benim 21 inde 31 haftam doluyo 32 değil ama doktorum 21 de gel dedi acaba 31 doluncamı oluyor çarşamba günü gidice zve 37. haftaya kadar çalışır raporu verecek bize

canım benim doktorda 24 mayısta gel dedi...ozamanda benim 31 doluyor...bana yanlış hesapladı gibi geliyor...o yuzden ben hem 24 u için hemde 1 hafta sonrası için vizite kagıdı alıp gidicem...yanlış hesapladıysa diğer haftaya göre işlem yapar...

Ikimizede öyle Dendiyse Demek Doğrusu Böyle Herhalde Her Ihtimale Karşi Alsaami Bende 2 Vizite Kağidi Hem 21 Ine Hemde 28 Ine Nedersiniz?

biraz uzun oldu ama resmi makamdan alıntı bir yazıdır.bütün soruların cevabı içinde sanırım var.

canım tesekkür ederiz...butun soruların yanıtları içinde var...resmi yazıları neden bukadar karmasık anlatırlar anlamam....daha sade bir dille herkezin anlayacağı halde yazsalar olmaz sanki...

gittiğimiz hastane mutlaka bizleri yönlendirecektir...
bide emzirme parası nekadar alınacak fikri olan varmı

Ikimizede öyle Dendiyse Demek Doğrusu Böyle Herhalde Her Ihtimale Karşi Alsaami Bende 2 Vizite Kağidi Hem 21 Ine Hemde 28 Ine Nedersiniz?

bence al...hazırlıklı olalım her ihtimale karsı...bende 37.haftaya kadar çalışabilir raporu alıcam...sen benden önce gideceksin gelince buraya yazarsan sevinirim

Tabi Canim Yazarim Bide Doğum Parasi Veriliyor Sadece Diye Biliyorum Eşler Ikiside çalişiyorsa Sadece Biri Alabiliyor 50 Ytl Imiş Arkadaşim Doğum Yapti Ondan Biliyorum

Tabi Canim Yazarim Bide Doğum Parasi Veriliyor Sadece Diye Biliyorum Eşler Ikiside çalişiyorsa Sadece Biri Alabiliyor 50 Ytl Imiş Arkadaşim Doğum Yapti Ondan Biliyorum

bende erkek çalışır bayan çalışmassa 50ytl, bayan kendi ssk lı ise asgari ücretin 1/3ünü alıyor diye biliyorum...ama tam bir fikrim yok...

X