Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 63 41,4%
  • erkek

OY: 81 53,3%
  • ikiz kız

OY: 1 0,7%
  • ikiz erkek

OY: 2 1,3%
  • ikiz kız/erkek

OY: 3 2,0%
  • üçüz / çoğul

OY: 2 1,3%

• Ankete Katılan
    152
Benim gebelik okulumun haftaya son dersleri artık bitiyor.
İzin vermek zorundalar demişti ilk gittiğimde. Haftaya izin kısmının nasıl halledildiğini sorayım istersen ama iş yerin izin vermiyoruz diyemez senin yasal hakkın git. Ordan bi evrak mı ayarlıyorlar napıyorlarsa bi prosedürü vardır sorarım haftaya senin için.
Gidersen iyi olur cok zaruri diyemem. Eğitim içeri aynı tüm şehirlerde. istersen internetten pdfini alıp bakabilirsin. Ama bana kalırsa etkin katılman daha iyi olur.
1.ders teorik (gebelikle ilgili) GİTMEYEBİLİRSİN
2.ders teorik (bakım gebelikte hangi durumda doktora gidilmesi gerek acil durumlar dogum teknik saglık bilgileri) GİT
3.ders teorik+uygulama (doğum öncesi sancı ağrı doğum nasıl gerceklesir GİT
4.ders uygulama agırlıklı ( dogum öncesi sancıları karşılamak icin egzersizler teknikler hareketler pilates topuyla uygulamalar vs hastane ve ameliyathane gezileri yapıldı sürecin nasıl gececeği basında kimlerin olacagı ne yalnan gerekiyor süreci nasıl yonetmelisin nelere dikkat etmelisin gibi önemli detaylar vardı.
+diyetisyon+psikolog ayrıca gelip anlatıyor sorularını cevaplıyor. GİT
5.ders 6.ders doğum UYGULAMA AGIRLIKLI sonrası süreç emzirme bakım vs anlatılacak dedi

Mesela bugunkü dersten bi kesit; doguma giderken herkese haber vermeyin. Hastaneye gelip bekliyorlar sizin dogum sürecinizi uzatabiliyor. Oksitosin salgısıyla siz sancılarınızla dogumu yönetiyorsunuz. Oksitosin mahremiyet isteyen utangac bir hormon. Kp kapıda beklerken süreciniz olumsuza dönebilir sancılarınız yeteri kadar olmayabilir süreç uzadıgı icin sezaryana dönmek zorunda kalabiliriz. Herkese haber vermeden gelin, sadece yanınızda kimin oömasını istiyorsanız onlara soyleyin. Dogurduktan sonra haber edin lohusa odasında ziyarete gelsinler dedi.
Bugün işten bir arkadaş hastaydı beni aradı rapor vermiyorlar sen alıyor muydun diye dedim yok benimki zaten yasal olarak ayrı bir süreç ama bir sor falan. (Bu arkadaşta aşırı kötü kalpli sinsi hiç sevmediğim hırs küpü bir kadın) neyse şefim de duydu onunla konuşurken sana ne alaka soruyor saçmalamış falan dedi bende evet bencede dedim ne alaka farklı bir durum. Sana zaten sıkıntı yapmayız müdürümüz de yapmaz dedi bende dedim zaten yasal bir zorunluluk madde var bununla ilgili sonra konu kapandı birkaç dakika sonra sen her şeye yasal zorunluluk falanda demede yine burda çok hoş karşılanmaz kalbinde kötülük yok ama çok dillendirme dedi cidden ne alaka hani ne alakaaa. Bende ayrı bir durum olduğunu kast etmek için söyledim dedim😄gebe okuluna gitsem hayatta izin vermezler

Bugün işten bir arkadaş hastaydı beni aradı rapor vermiyorlar sen alıyor muydun diye dedim yok benimki zaten yasal olarak ayrı bir süreç ama bir sor falan. (Bu arkadaşta aşırı kötü kalpli sinsi hiç sevmediğim hırs küpü bir kadın) neyse şefim de duydu onunla konuşurken sana ne alaka soruyor saçmalamış falan dedi bende evet bencede dedim ne alaka farklı bir durum. Sana zaten sıkıntı yapmayız müdürümüz de yapmaz dedi bende dedim zaten yasal bir zorunluluk madde var bununla ilgili sonra konu kapandı birkaç dakika sonra sen her şeye yasal zorunluluk falanda demede yine burda çok hoş karşılanmaz kalbinde kötülük yok ama çok dillendirme dedi cidden ne alaka hani ne alakaaa. Bende ayrı bir durum olduğunu kast etmek için söyledim dedim😄gebe okuluna gitsem hayatta izin vermezler
Tekrar söylüyorum, çağır dövelim

Kızlar bu arada yine paylaşmalık bilgilerle geldim.
Annem tıbbi sekreter, uzun yıllardır dahiliye polikliniğinde birlikte çalıştığı bir doktor var. Yakın zamanda o da doğum yaptı yaşı 30-35 arası. Bugün onunla konuştum, ben ocean mummy falan hiç kullanamıyorum dedim. Ben zaten 3 aydan sonra da gerek de görmüyorum ama özellikle özel hastanedeki doktorlar çok seviyorlar dedi. Beni hamileliğimde araştırma hastanesinde bir profesör hocamız takip etmişti ve bu takviyeleri hiç önermezdi dedi. Düzenli olarak kullanman gereken sadece demir ve iyot takviyesi dedi. Demir olarak zaten Fertamir'e başladığımı söyledim, iyot olarak da Jodid tablet önerdi. Devit'i bile bence haftada bir iki gün kullan diğer zamanlar güneşten almaya çalış günde 10 dk da olsa güneşe çıkarak dedi.

Tetanoz aşısını da benim doktorum 30. haftada tetanoz + boğmaca aşısı formunda tek doz önermişti. Bu doktor ben gebelikte canlı aşıyı doğru bulmuyorum bence aile hekimine uy normal tetanoz aşını yaptır iki doz şeklinde dedi. Yani biraz anam babam usülü ilerle bana kalırsa. Gebelikte her türlü ilaca tablete ne kadar az maruz kalırsan o kadar iyi dedi. Açıkçası bunlar benim de içime sindi. Zaten de kullanamıyordum düzenli ama kullanamadığım için de pişmanlık duygum kayboldu. Ben demir ve iyottan devam. Diğerlerini de haftada 1-2 aklıma geldikçe.
İyotu kadın dogum mu verdi? dahiliye&endokrin mi? Size kim önermiş oldu?
Bende tiroid ilacı kullanıyorum, gebelikte bebek benim tiroidi kullanmaya başladıgı icin az calıstıgını söyleyip hormon ilacı başladılar. Her ayda kontrolde dozum ayarlanıyor. Ama hic iyot takviyesi söylemediler. Ben çevreme iyot takviyesi alsam mı diye sordugumda gerek olmadıgını söylemişlerdi eczacıda dahil. Şuan tekrardan kafamda bi soru işareti oluştu. Neden iyot gerekli görüldü?

Bi de size çatlaması en absürt yeri göstericem
IMG20240718182007.jpg

İlk başta bi yerin izi çıkmış falan sandım da cıks, basbaya çatlak izi bu :KK43:

Arkadaşlar herkesin iş yeri tabi ki rahat olmuyor ne kadar hakkınızda olsa biliyorum ki patron faktörü çoğu yerde mevcut.
Ama şunu bilin ki günde öğle molanız hariç 7,5 saatten fazla çalıştırılamazsınız. Gece vardiyası ve mesaiye kalmama hakkınız var. Normalden doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta iznimiz var fakat doktorunuz onaylı evrak verir ise(çalışmasında sakınca yoktur ibaresi olan) 37. haftaya kadar çalışabilir kullanmadığınız o 5 haftayı doğum sonrasına ekletebilirsiniz.
doğumdan sonra iş verenin onayı olmasa dahi siz talep dilekçesi verdiğiniz sürece 6 ay ücretsiz izin hakkınız mevcut. kamuda bu süre 2 yıl. özel sektörde 6 ay sonra ücretsiz izin için işvereninizin onayı gerekli. Süt izinleri de ayrı tabi..
Şey okumuştum ben başka bir forumda günlük 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz maddesi var ama haftalık saatle ilgili bir madde yok haftalık çalışma süresi de 45 saat 7.5 saat çalışınca 45 saat dolmadığı için işveren cumartesi de çağırma ya da ücret kesme hakkına sahip gibi bir şey okumuştum. Benimde 7.5 saat konusu hiç geçmedi bile zaten evime uzak servisle gidip geliyorum bende konuyu açmadım yarım saat anlamlı değil zaten diye ama normalde bilmiyorum iş başı saatimiz 8.15 çıktığım saat 17.45 servise binmek için normal çıkıl saatin 18.00. Sabah 15 akşam 15 1 saat öğle arası şeklinde 1.30 saatte mola var. Bana herhangi bir şey demediler saatle ilgili ki mobbingde uyguluyorlar. Bende çok ses edemiyorum deneme ayım biter bitmez hamile kaldım diye😢

Ben de ik'ya onu sordum geçen gün, doktor kontrolünden sonra gelemezsek ne yapabiliriz diye rapor alabilirsin dedi halbuki var böyle bi hakkım periyodik kontrollerde izin vermek zorundalar, rapor niye alayım ya da doktor niye ben raporluk değilsem rapor versin, doktoru da riske atar bu. Yıllık iznimden kullanıcam artık işe falan dönmicem kontrol sonrası. 7.5 saatten fazla çalıştırılmama kısmını da hiç söylemediler mesela onu da kendi kendime ek mola koyarak ben 7.5'a düşürdüm 😅

Anam iş yerinden korktuğumdan değil kanunda yok diyorum yasal hak olması için yasada yeri olması gerekmez mi 😅 ondan dedim periyodik kontrol maddesine mi sokuyolar diye, başka madde yok çünkü üstteki arkadaşın dediği gibi ona sokuyolar demek ki. Bakayım çevremde hangi hastaneler veriyormuş bunu
Ben unutmazsam gittiğimde senin ve diğer hamişler için sorarım. Ama diyorum ya ilk gün direk yanımda konusulmustu. Kız eğitim kaçta bitecek diye gergindi ebe onu rahatlattı dedi senin yasal hakkın izin vermiyorum diyemezler vs ben o arada 3-4 form doldurdum onlarla ilgilenirken cokta dinlemedim orda detaylardan bahsediyordu aslında uzun bi konusma oldu dibimde. O kız hep gelmeye devam etti bi sorun yaşamadı.

Ben unutmazsam gittiğimde senin ve diğer hamişler için sorarım. Ama diyorum ya ilk gün direk yanımda konusulmustu. Kız eğitim kaçta bitecek diye gergindi ebe onu rahatlattı dedi senin yasal hakkın izin vermiyorum diyemezler vs ben o arada 3-4 form doldurdum onlarla ilgilenirken cokta dinlemedim orda detaylardan bahsediyordu aslında uzun bi konusma oldu dibimde. O kız hep gelmeye devam etti bi sorun yaşamadı.
Sorarsan sevinirim evet ben de onu söyleyip gideyim ik'ya direkt. Fikirsiz gidince her türlü katakullili cümlelerle ikna ediyolar malum

Öğrencem sizin için 🥹🙏🏻 Ben sinirleniyorum şuan işyerlerinize. Sorcam sorcam hepinizi gebe okuluna yollayacağım😂😂😂😂😂😂

Kızlar bu arada yine paylaşmalık bilgilerle geldim.
Annem tıbbi sekreter, uzun yıllardır dahiliye polikliniğinde birlikte çalıştığı bir doktor var. Yakın zamanda o da doğum yaptı yaşı 30-35 arası. Bugün onunla konuştum, ben ocean mummy falan hiç kullanamıyorum dedim. Ben zaten 3 aydan sonra da gerek de görmüyorum ama özellikle özel hastanedeki doktorlar çok seviyorlar dedi. Beni hamileliğimde araştırma hastanesinde bir profesör hocamız takip etmişti ve bu takviyeleri hiç önermezdi dedi. Düzenli olarak kullanman gereken sadece demir ve iyot takviyesi dedi. Demir olarak zaten Fertamir'e başladığımı söyledim, iyot olarak da Jodid tablet önerdi. Devit'i bile bence haftada bir iki gün kullan diğer zamanlar güneşten almaya çalış günde 10 dk da olsa güneşe çıkarak dedi.

Tetanoz aşısını da benim doktorum 30. haftada tetanoz + boğmaca aşısı formunda tek doz önermişti. Bu doktor ben gebelikte canlı aşıyı doğru bulmuyorum bence aile hekimine uy normal tetanoz aşını yaptır iki doz şeklinde dedi. Yani biraz anam babam usülü ilerle bana kalırsa. Gebelikte her türlü ilaca tablete ne kadar az maruz kalırsan o kadar iyi dedi. Açıkçası bunlar benim de içime sindi. Zaten de kullanamıyordum düzenli ama kullanamadığım için de pişmanlık duygum kayboldu. Ben demir ve iyottan devam. Diğerlerini de haftada 1-2 aklıma geldikçe.
benim doktorumun fikri de bu yönde, başından beri biz de sadece demir ve iyot ile ilerliyoruz. baya bir süre herkes vitamin alırken eksik mi kalıyorum acaba diye yadırgadım ama doktoruma çok güveniyorum.

Şey okumuştum ben başka bir forumda günlük 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz maddesi var ama haftalık saatle ilgili bir madde yok haftalık çalışma süresi de 45 saat 7.5 saat çalışınca 45 saat dolmadığı için işveren cumartesi de çağırma ya da ücret kesme hakkına sahip gibi bir şey okumuştum. Benimde 7.5 saat konusu hiç geçmedi bile zaten evime uzak servisle gidip geliyorum bende konuyu açmadım yarım saat anlamlı değil zaten diye ama normalde bilmiyorum iş başı saatimiz 8.15 çıktığım saat 17.45 servise binmek için normal çıkıl saatin 18.00. Sabah 15 akşam 15 1 saat öğle arası şeklinde 1.30 saatte mola var. Bana herhangi bir şey demediler saatle ilgili ki mobbingde uyguluyorlar. Bende çok ses edemiyorum deneme ayım biter bitmez hamile kaldım diye😢
Merhaba haftalık 45 saat çalışma süresi hamileler içinde geçerli günde 7.5 saat buda haftada 6 günden 45 saat yapıyor aslında. Sizin de bu zaman dilimi tuttuğu için maalesef işverene sadece mesai ve vardiya için itirazda bulunabiliyorsunuz ses edemiyorsunuz diye bozmayın moralinizi lütfen :KK43: kendinize dikkat edin önemli olan o

Ben bu sene babamı kaybettim yasal hakkım 3 iş günü ve 3.günü aynı işi yaptığım çalışma arkadaşım arayıp genel müdür ne zaman döneceğini soruyor yasal hakkı da doldu ya demişti. Baktığın da çok kurumsal bir şirkette çalışıyorum ama bazen insanlar çok acımasız ölüm ve doğum kadar zor durumlarda dahi..

Ben bu sene babamı kaybettim yasal hakkım 3 iş günü ve 3.günü aynı işi yaptığım çalışma arkadaşım arayıp genel müdür ne zaman döneceğini soruyor yasal hakkı da doldu ya demişti. Baktığın da çok kurumsal bir şirkette çalışıyorum ama bazen insanlar çok acımasız ölüm ve doğum kadar zor durumlarda dahi..
:KK43: başın sağ olsun. Ben ekip lideriyim, elimden geldiği kadar ekibe alan tanıyorum, annesi vefat eden arkadaş 15.gün falan döndü herhalde idare ettik elden geldiği kadar, 3.gün gel demek evet kanunen olması gereken olsa da bana çok acımasız geliyor. Ya da annemi hastaneye götürücem diyene git X saat eksiğin kalıyor gel çalış demem kendileri içi rahat etmediği için, ekipte başkasına yük bindiği için gelir yine tamamlar. Ben de annemin rahatsızlığında falan herkesten çok destek gördüm aynı şekilde. Ama lider olunca arkamı toplayacak biri olmuyor direkt patronla muhatap oluyorum, ekibe arka çıkarken bana arka çıkılmıyor artık 😅 patrona hamilelik haberini verdiğim an yerine kim gelecek ayarladın mı dedi, dur hele yani 5 ay var daha

X