Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 66 41,0%
  • erkek

OY: 86 53,4%
  • ikiz kız

OY: 2 1,2%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 3 1,9%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    161
Yakın yerde de değiller zaten yaa kolay mı öyle gelmek gitmek 😂 Keşke birazcık yakın olsalar da hatta ara sıra destek alabilsek ama neredeee :)
Ah ah o benim en büyük derdim😁 Annem Adana da biz Antalya'da sürekli gelip gitme olmuyor sene de bir iki defa anca. Bazen yakın olsalar haftasonu çocuk orda kalsa ne güzel olurdu diye hala derim🤣

kızlar aşırı derecede mide yanmalarım başladı. gece bile devam ediyor. mide bulantısıyla karışık yanıyor. 15+1 oldum bugün . bugün öğlene kadar hamile olduğumu bile unutmuştum ama gene hatırlattı kızım sağolsun . kasık ağrımda var. 2 gecedirde kötü kötü rüyalar görüyorum . hep kanamam var düşük yapıyorum . allah korusun ama etkileniyorum . genel olarak önceye göre daha iyiyim . bide kızlar aşırı kuyruk sokumum ağrıyor :KK43:

mide yanmasına tahin çok iyi geliyormuş henüz denemedim eve gidince deneyeceğim . bir tatlı kaşığı kadar tahin yenmeliymiş. bakalım inşallah iyi gelir.

Kızlar ben biberon konusunu bayağı bir araştırdım, ilk aylarda meme reddi olmaması için sadece bebek aktif olarak emdiğinde sütün geleceği biberonlar almak gerekiyormuş. Como tomo ve medela bakmıştım ama fiyatları çok yüksek geldi ve philips avent’in yeni biberon çıkardığını görünce sipariş verdim. Gerçekten hiç akıtma yapmıyor ve sadece çektiğinizde süt geliyor denendi onaylandı 😂 cam ve sağlıklı plastik olanını aldım ben yanlışlıkla iki tane almışım ama cam olan bana çok ağır geldi, tecrübeli annelere sorduğum kadarıyla da cam biberonun kırıldığını söylediler. O nedenle plastikle devam edeceğim, bir tane alırım ihtiyaç olursa sonradan da alabilirim diyorum. Anti kolik özelliği de var, fikir olsun size de ben bayağı sevdim.
Philips Avent Natural Response PP Biberon 0 Ay+125ml SCY900/01

Ayyy benim için de nefretliktir havasız evler. Yazın zaten hiç kapatmam kapı pencere kışın da iki saatte bir 5-10 dk açmazsam salon camlarını fenalık gelir. Mutfak kapısı kışın bile açık olur çoğu zaman bizde. Aynen öyle canım neye alıştırırsan ona alışıyor. İleride belki kuzeyde yaşamak isteyecek şimdiden alışsın vücudu :KK70: :KK70:
belkide kim bilir :KK70: kötü şartlara da alıştırmak lazım malum türkiye :KK70: :KK70:

Bak şimdi ben dicektim bunu kesin sürekli hastalanan bı bebeği olmuştur diye. Nerede üzerine bu derece titreyen görsem çocukları daha çok hastalaniyo. Kuzenimin de bı arkadaşı vardı işte cam açmama toz girmesin ne bilim sürekli çocuk emekleyecek diye yerleri silmek her an her dkFalan çocuk hastaneden cikamiyomus böyle yaptığı icin. Tabiki temizliğe dikkat ediyoruz da kendimiz içinde ediyoruz günlük hayatta zaten. o da dünyaya geliyosa bazı şeylere bağışıklık edinmesi gerekiyor. Ben mesela 15 gunluktu falan bayrama denk geldi babası heveslendi bseyler alalım çıktık dışarı. Görenler çok minik ay daha kırmızı falan diyodu😁 e napayım şimdi arabalari mi durdurayim yanimizdan sürekli araba da geciyodu egzoz gazı da illaki aldı o an ne bilim hayata dünyaya geldi bu çocuk fanusun içine gelmedi. İllaki hasta oldu hastanede serum falan da yedi antibiyotikde kullandı ilk iki sene zaten tıkanma olayları çok olabiliyor ama çok şükür ne biseye alerjisi oldu ne daha büyük sorunları. Dikkat ettik ama her an bişey olacak gibi de yaşamak anneye babaya da işkence aslında
Çok haklısın canım insanın psikolojisi bozulur bir yerden sonra çünkü dikkat derecesinin de sonu yok. Ne kadar erken alışırsa o kadar iyi olur. Bizim bulunduğumuz yer lojman, güvenlikli falan zaten biraz köy yeri gibi. İnşallah biraz büyüyene kadar çıkmak zorunda kalmayız diye dua ediyorum valla. Her yer çayır çimen, her yer çocuk, kediler de var köpekler de. Oyuna, parka, arkadaşa, doğaya doysun istiyorum. Bir daha o yaşlara tekrar gelmeyecek. Onlara heveslenmeyecek. Biz öyle büyüdük ve bence çok kıymetliydi. Hiçbir çocuk bunlardan mahrum büyüsün istemiyorum. Sizin yaptığınızı da yadırgamıyorum asla hatta şu an öyle aileler görünce bile çok hoşuma gidiyor. Oh ne güzel almışlar gezdiriyorlar falan diyorum 😁

Kızlar ben biberon konusunu bayağı bir araştırdım, ilk aylarda meme reddi olmaması için sadece bebek aktif olarak emdiğinde sütün geleceği biberonlar almak gerekiyormuş. Como tomo ve medela bakmıştım ama fiyatları çok yüksek geldi ve philips avent’in yeni biberon çıkardığını görünce sipariş verdim. Gerçekten hiç akıtma yapmıyor ve sadece çektiğinizde süt geliyor denendi onaylandı 😂 cam ve sağlıklı plastik olanını aldım ben yanlışlıkla iki tane almışım ama cam olan bana çok ağır geldi, tecrübeli annelere sorduğum kadarıyla da cam biberonun kırıldığını söylediler. O nedenle plastikle devam edeceğim, bir tane alırım ihtiyaç olursa sonradan da alabilirim diyorum. Anti kolik özelliği de var, fikir olsun size de ben bayağı sevdim.
Philips Avent Natural Response PP Biberon 0 Ay+125ml SCY900/01
ben nasipse bunu alacağım biraz pahalı ama memnun kalmayan yok . bir çok kişide de görünce favladım :)

Ayyy tevafuk oldu. Şimdi sen bunu yazmışken ben ulu orta bir tartışma konusu açayım şöyle herkese :KK70: Bayramda eşimle annem arasında geçen ufak çaplı bir tartışmaydı bu. Bugün de tabi ki eşimle ben uzattık biraz çok sinir oldum.
Şöyle ki annem yenidoğan bebeklerin de yıkandığını, yazın doğan bebeklerin doğumdan itibaren her gün, kışın doğan bebeklerin gün aşırı 3-5 dk banyo yaptırıldığında daha hızlı büyüdüğünü, işte rahat uyuduğunu, iyi geldiğini falan söyledi. Eşim de internetten bakıp dedi ki göbek kordonu düştükten en az 2 gün sonra bebek yıkanırmış. Yani 1 hafta sonra ilk banyosu yaptırılır dedi. Benim kardeşimle aramda yaş farkı var biraz ve ben onun bebekliğini çok net hatırlıyorum gayet göbek kordonu varken yıkamışlardı her gün. O da yaz bebeği olduğu için havalar sıcaktı tabi bayağı. Yani göbek kordonu mikrop falan kapmadı bebek de rahat uyudu büyüdü maşallah. Şimdi 22 yaşında dermişim :) Neyse kızlar yani annem yıkanır dedi kocam yıkanmaz, yıkanırdı, yıkanmazdı... Annem de dedi böyle her şeye karışacaksanız ben de gelip bakmam o zaman sizin çocuğunuza gelir kendi kızıma bakarım sadece. Eşim de bişey demedi uzatmadı falan ama sonradan bana dedi tabi. Annenler yanlış biliyor, her şeyi modern tıbba göre yapacağız, doktor yıkamayın derse yıkamayacağız falan dedi bana. Ben de her şeyin %100 modern tıbba göre olmasına pek sıcak bakmıyorum. Çünkü onun bir sonu yok. Geçen bir topicte ek gıdada plastik kaşık, silikon kaşık, gümüş kaşık, cam kaşık tartışması bile gördüm yani. Modern tıpta yeniliklerin sonu yok ve eskilerin bildiklerinden de yeri geldiğinde yararlanmakta fayda var diye düşünüyorum. Yine başka bir tartışmada mesela eşim bebeği öpemezsiniz 5 yaşına girene kadar dedi, annem babam da o kadar sakınan göze çöp batar dedi. Ben burada eşime hak verdim ama ilk 6 ay - 1 sene falan hani. 5 yaşından sonra kim öpsün çocuğu zaten. Banyo konusunu aşamadık en son tartıştık konu saçma sapan yerlere gidip ben ağlayınca sinirden kapandı. En son annem bana baksın sen de kendi annenle bebeğe bakarsın, babaannesi varken annesine ihtiyacı yok zaten bebeğin falan dedim olay iyice büyüdü. Siz ne düşünüyorsunuz yenidoğan bebek yıkanır mı yıkanmaz mı? :)
Göbek bağı düşüne kafar yıkanmamasi gerektiğini düşünüyorum. Sadece enfeksiyon açısı dan değil bebeğin vücudunun kaplı olduğu bir tabaka var. Normal doğumda bu tabiiki daha fazla ama sezaryen doğumda da oluyor. Çoğu bebek haftası gelip kanala girince alındığı için. Bu da bağışıklığına fayda sağlıyor aynı zamanda. Ve inanılmaz güzel kokuyorlar🥹 kızım da aralık bebeği onu da göbeği düştükten sonra yıkadık.once 2 günde 1di. Yaklaşık 20 günden sonra hergun. Yine aynısını yapacağız 🥰

ben nasipse bunu alacağım biraz pahalı ama memnun kalmayan yok . bir çok kişide de görünce favladım :)

Benim de sepetimde bu vardı, deneyeyim dedim çok memnun kaldım. Bu da çok güzel ama :)

Dolap’ta keşfettiğime bak!

Dolap’ta keşfettiğime bak!

Kızlar ben aldım bunlara da bakmıştım dolapta çok çeşit var bakın mutlaka ben 7 ay önce beyninden alınmış garantisi devam eden bir tane aldım ekstra kılıfı da var 4.500 e aldım

Göbek bağı düşüne kafar yıkanmamasi gerektiğini düşünüyorum. Sadece enfeksiyon açısı dan değil bebeğin vücudunun kaplı olduğu bir tabaka var. Normal doğumda bu tabiiki daha fazla ama sezaryen doğumda da oluyor. Çoğu bebek haftası gelip kanala girince alındığı için. Bu da bağışıklığına fayda sağlıyor aynı zamanda. Ve inanılmaz güzel kokuyorlar🥹 kızım da aralık bebeği onu da göbeği düştükten sonra yıkadık.once 2 günde 1di. Yaklaşık 20 günden sonra hergun. Yine aynısını yapacağız 🥰
Evet bunu ben de okumuştum o sıvının bebeğe faydalı olduğunu. Görüş ayrılıkları fazla tabi artık bunu doğum sonrasına bıraktık hele bir o gün gelsin orta yolunu buluruz inşallah diyerek. İnşallah 6 ay sonra kızlar biz hala banyo meselesi yüzünden tartışıyoruz yazmam size :KK70:

Kesinlikle tek biberon alacağım o da bu :) Aylardır listemde. Yakın zamanda doğum yapan arkadaşıma hediye almıştım. O da çok memnun kaldı. Dediğin gibi herkes beğeniyor 👍 bebekler etrafı keşfe başladıklarında meme reddi olayları olabiliyor bir de biberon yüzünden yaşamayim. Meme reddi yasatmadigini okudugum için karar kıldım bu biberonda.

tog_rehberi_84d61629-f1c3-4bee-9068-79dfddc1e4e5_1024x1024.jpg
TOG-rating-chart-1024x699.jpg

Bırakayım şunları şurayaaa

Kesinlikle tek biberon alacağım o da bu :) Aylardır listemde. Yakın zamanda doğum yapan arkadaşıma hediye almıştım. O da çok memnun kaldı. Dediğin gibi herkes beğeniyor 👍 bebekler etrafı keşfe başladıklarında meme reddi olayları olabiliyor bir de biberon yüzünden yaşamayim. Meme reddi yasatmadigini okudugum için karar kıldım bu biberonda.
evet canım memnun kalacağımızı düşünüyorum bende tek biberon alıp konuyu kapatacağım :KK70:

Evet bunu ben de okumuştum o sıvının bebeğe faydalı olduğunu. Görüş ayrılıkları fazla tabi artık bunu doğum sonrasına bıraktık hele bir o gün gelsin orta yolunu buluruz inşallah diyerek. İnşallah 6 ay sonra kızlar biz hala banyo meselesi yüzünden tartışıyoruz yazmam size :KK70:
Tatlıya başlarsınız inşallah 😊 aynı şey sezaryen sonrası anne banyosu için de geçerli. Kimi doktor 3 gün diyor kimi doktor hastaneden çıkınca izin veriyor. Benim doktorum izin verdi mesela 24 saat sonra şu geçirmez bantlarla yikanmistim. İnanılmaz iyi gelmişti hem ruhuma hem bedenime 🤣

O neymiş öyle kız 7 kat aşağı inip sigara içmek😂😂😂hadi siz misafir annesi ne yapsın kaçmakta bulmuş çareyi 10 günde gitmezdi yoksa🤭 çok şükür ben takintili olmadım ya küçük olduğunu görenler zaten dikkat ediyordu 40 günlük falandı kuzenlerim gelmişti Antalya ya tatile bebiside görelim diye bı iki gün bizde kaldılar. Sigara iciyodu mesela direk banyoya elini ağzını yıkayıp o şekilde kucağına aliyodu yani evine giren çıkan insan zaten yakınların olduğu için nasıl davrnamasi gerektiğini bilirler. Kimse bile isteye bı yeni doğmuş bebeğe zarar verecek şeyler yapmaz. Yeni doğumda kırmızı al ört diyorlar mesela inanış olarak bizlerde sarılık olmasın diye sarı bi tülbent beşik kenarında falan. Yani yaparsın yapmazsin insana kalmış ama beşiğin kenarında tülbent bana ne zarari olacak ki deyip izin vermiştim büyüklere mesela ben. Niye kirayım şimdi böyle şeyler yüzünden
Çok haklısın canım. Ben sizin yaklaşımları fav.ladım genel olarak :) Hijyene herkes dikkat eder tabi ki hele bir de kış ayları yani. Mesela annem yanımda olsun herkesten çok isterim doğum sonrası ama Allah korusun grip oldu hasta oldu annem de annem diye tutturup ne hasta kadına eziyet ederim ne de annem çocuğu o riske atar yani. Hastalık konusunda herkes çok dikkatli davranır illa ki. Benim eşim hala daha sigara kullanıyor asıl doğumdan sonra sigarayı bırakmazsa kendi kimseye karışmasın kendine baksın :KK70:

Tatlıya başlarsınız inşallah 😊 aynı şey sezaryen sonrası anne banyosu için de geçerli. Kimi doktor 3 gün diyor kimi doktor hastaneden çıkınca izin veriyor. Benim doktorum izin verdi mesela 24 saat sonra şu geçirmez bantlarla yikanmistim. İnanılmaz iyi gelmişti hem ruhuma hem bedenime 🤣
Wow yeni bir bilgi daha 😊 Eşim çıkıp da derse dikişler alınana kadar yıkanmaz, evde kokmayı mı bekliyoruz yoksa kocayı evden mi atıyoruz :KK70: :KK70:

Kızlar mide yanması yaşayan var mı? Varsa nasıl çözüm buldunuz? Uyuyamıyorum boğazım midem her yerim yanıyor 🙄 arada kustuktan sonra olurdu ama hemen geçerdi. Bir de göbeğim çok çıktı benim akşamları daha fazla şişiyor, uyumakta zorlanıyorum o yüzden. Siz nasıl rahat uyuyorsunuz?
Yan yatıp bir bacağın altına yastık koymak iyi geliyor bence. Ben de ilk günler aşırı huzursuz bacak sendromu olmuştu böyle yapmıştım sonra alıştı gitti. Karnım çok yok ama bele falan da iyi geliyor.

X