Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 67 41,4%
  • erkek

OY: 86 53,1%
  • ikiz kız

OY: 2 1,2%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 3 1,9%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    162
Ben de babynest olarak bayağu araştırıp bunu aldım kızlar, daha doğrusu anneannesi hediye aldı hem çanta oluyor hem taşınabilir, yorumları da çok iyi ihtiyacınız varsa bakarsınız. En iyi fiyatında şu an

Bebeğin damak tadı bizim şu an yediklerimizle şekilleniyormuş ya, çok da hani inanmamıştım. İnanmamak da değil de işte ne bileyim :)) az önce eşim şekerli yoğurt mu yesem ferah ferah dedi. Birkaç hafta önce kayınvalidem arayıp ben X'e hamileyken hep şekerli yoğurt yedim sen de ye demişti. Gerçekmiş demek damak tadı konusu

Ben bana kalsa cidden rahat büyütürüm ne kalın giydiririm ne zorla yedirip içirmeye çalışırım büyüdüğünde bile ne hava soğuk dışarıda oynama derim ne dondurma yeme derim yani hiç kısıtlamam bu konularda. Çünkü valla bebekken hastalık görmeyen çocuklar kreş çağında dökülüyorlar bir bir bağışıklık zayıf olduğu için. Öpme fikri de ilk 6 ay karşıyım ama sonra en azından aile bireyleri abartmadan küçük küçük öpebilirler yani. Ama modern tıp ya da çocuk gelişim uzmanları, çocukların kendi karar alma yaşına kadar öpülmemesini, sonra da izin alarak öpülmesini buyuruyor. Ki çocuklar istismara açık hale gelmesin, bu durumu normalleştirmesin falan filan. Bunu anneme babama anlatmaya kalksam valla ellerini sürmezler çocuğa alın kendiniz büyütün derler. Kaldı ki bu kadar yasak bence de fazla aile içerisinde. Of valla nasıl çıkıcaz işin içinden bilmiyorum ya.

Evde bizim de yer yok o yüzden alamıyorum bir şey düzenleme yapmam lazım onun için fe dolap almak lazım dolap aşmak için de erken diyorum böylelikle hiçbir şey almadan günü tamamlıyorum
Hepsını doğuma yakın alırsın daha iyi bende kendımı tutarsam öyle düşünüyorum

Ya oyle deme suan sadece makarna pilav kuru kuru seyler yiyebiliyorum. 5 aydan sonra duzelsem bari az yerim yemek ama bol cesit yerim ben

Dedigin dogru ama soyle ki benim eltim hep ogretti cocuga. Ozel bolgeni sadece ben ve anneannen gorebilir . Cok gerekn durumlarda da baban. Bizden baskasi sana o sekilde dokunamaz. Soyle boyle diye ogretti. Cocuk cisi gelince evde dede varsa hayir dede sen goremezsin derdi

Evde bizim de yer yok o yüzden alamıyorum bir şey düzenleme yapmam lazım onun için fe dolap almak lazım dolap aşmak için de erken diyorum böylelikle hiçbir şey almadan günü tamamlıyorum
Benim sansim soyle herseyi esimin ofise yolluyorum dedim simdi getirme yeni tasinicaz zaten ugrasamam harika oldu

Ay bencede olabilir ama şöyle bir şey bazen bizim yediğimizi bebek beğenmiyormuş hatta ilk tadımda bazen o yüzden öğüroyorlarmış

Çok güzel yazmışsınız. Birçoğuna ben de katılıyorum. Biz zaten ailelerden uzakta yaşıyoruz 3-4 ayda bir kendi çekirdek ailemizi ancak görebiliyoruz. Benim 2 kardeşim var, eşimin de 1. Ailelerimiz de çok kalabalık değil. Zaten kardeşlerm genç olduğu için bu yeni nesil yaklaşımları sosyal medyada falan da çok görüyorlar, aşinalar. Ama anne babalara biraz uzak kavramlar. Eşimin ablasının 1 bebeği oldu onlar kendi ailesini bu yasaklar konusuna alıştırdı ama benim ailem için henüz ilk bebek ve tuhaflarına gidiyor böyle şeyler. Ben de aile büyüklerinin sevgisinden mahrum kalmasını istemiyorum çocukların. Kaldı ki onlar da belli bir yaşın üzerinde insanlar. Çok çabuk alınganlık gösterebiliyorlar doğru olmasa da. Tamam öpmeyiz, ellemeyiz çocuğunuzu istemiyorsanız dedi annem mesela hemen. Zoruma gitti çünkü istediğim bu da değil.
Bir arkadaşıma danıştım o da bana dedi ki öpmeden sevgi belli edilmiyor mu? Asıl seven insan korumacı olur; öpmek, zarar vermek istemez. Çocuk karar verme yaşına gelene kadar öptürme sonra da izin alsınlar dedi. O herkese mesafe ile büyütüyor çocuğunu bana da tavsiyesi bu. Ama benim içimden gelen bu değil. Dengeyi bulma konusunda formül arayışım hep sürecek gibi...

Mahremiyet eğitimine kesinlikle katılıyorum ki elimden geldiği kadar veririm de. Ama bizim tartışma konuları şu ana için yenidoğan, 0-6 ay evresi falan. Daha çok hastalıklardan korumak, enfeksiyon riskini azaltmak için...

Ya oyle deme suan sadece makarna pilav kuru kuru seyler yiyebiliyorum. 5 aydan sonra duzelsem bari az yerim yemek ama bol cesit yerim ben
Rahmetli dedemin yaptığ bi yemek vardı Bulgaristan göçmeniydi, hatta dalga geçiyorlar kk'de benle o yüzden kaynar suda un haşlayıp üstüne yoğurt ve yanmış tereyağı. Ben de o kadar severim ki onu bazen haftada 2 yiyorum. Eşim diyor ki eyvah onu mu sevecek çocuk şimdi

Aslında uzaksanız zaten sizin kontrolünüzde olacak tamamen, süreç hem daha zor hem daha kolay olacaktır sizin açınızdan.
Ben iki tarafla da yakın olduğum için çocuğa kendim bakacağımı, işe ara vereceğimi söylemiştim eşime. Planlamamız ona göre oldu, yoksa aklım kalırdı gerçekten.
Mesafe konusuna kesinlikle katılıyorum, kimseyi kırmadan incitmeden çocuğumu nasıl büyüteceğimi anlatıyorum, anlamayacak biriyse hemen mesafe koyuyorum. Diğer türlü tartışmalar kaçınılmaz olur çünkü.
Ben de sevgimi temasla belli ederim, arkadaşınız çok doğru söylemiş, pedagojik olarak da böyle aslında. Özellikle bebekken size yapışık yaşamak istemelerinin sebebi bu. Büyüdükten sonra elbette izin almaları için ricada bulunuruz fakat dediğim gibi bence siz yönetin süreci, eşinizin söyledikleri annenizi incitebilir. Çünkü dediğiniz gibi çok hassaslar, sonra onlar üzüldü diye biz daha çok üzülüyoruz.

Yok kesinlikle ama zaten yeni dogan cocuk genelde hep bizimle olacak . Calisiyorsak da ilk 4-5 ay en azindan. Bence yavas yavas denge bulunacaktik. Anne babalarimizda bizim kurallarimiza saygi duyacaklar zamanla.

Ben bir hafta yıkamamayı düşünüyorum . arkadaşımda öyle yaptı. sanırım faydalıymış. çok araştırmadım ama yıkamam canım ne olacak zaten mis gibi kokuyorlar :) tartışmanıza üzüldüm . her şeyin modern tıbba göre olmamasını bende savunuyorum . ama erkekler bence böyle şeylere çok karışmamalı ya. tabi özensin baksın ama bence annelere fazla karışılmamalı.

O biraz da bence bebeyle alakalı ya. Benim bi tanıdığımın bebeği anne karnında kakasını yuttuğu için bi süre küvözde kaldı. Anne sütü hiç alamadı kadının zaten üzüntüden sütü hiç gelmedi, sonra da emziremedi. Şu an o kadar sık hasta oluyor ki birinin öpmesine bile gerek yok, her ay 2 kere hastalanıyor.

Eltimin bebeğinin de maşallahı var 1 kere hastalanmadı daha. Köye gittik bi kere hep beraber, eşimin anneannesi var baya yaşlı, ağzında dişi bile yok utanıyor da bebek öpmeye hastalanır diye :)) eltim ağzına ağzına soktu bebeği kadının, bi şey olmaz o senin torununun kızı sevceksin öpceksin tabi diye. Hala taş gibi ben öyle herkese öptürmem tabii ama aile içinde çok da sakınırım gibi gelmiyor ama o annelik içgüdüsü iyice artınca bakalım nolacak

Kizlar yaklaşık 1 haftadır buralara gelemedim. 16 haftamıza geldik. Bayramı köyde geçirdik ailemizle vakit bulamadım. Karnımın altında 1 haftadir bi sertlik hissediyorum yeri değişiyor bebek diye düşünüyorum ama bazen çok aşağıda oluyor böyle vajinamda hafif bi doluluk hissi var gibi. Nasıl anlatsam bilemedim. Yoğun kıl çıkan yerlerde de o sertlik ve baskı hissi var. Kasik kemiklerimin olduğu orta hizada da sertlik var gibi. Bazen böyle bisey kasiliyor gibi ama hareket değil hissettiğim. Gaz sancısı gibi ama o da değil.Anlam veremiyorum ama erken doğum muhabbetleri falan oluyor ya biraz canım sıkılıyor. bilmek istediğim sey bunun normal olup olmadigi herkeste sertlik bu kadar aşağıda mi oluyor. Kalp atışını duyduğum dopllerde de hala çok aşağıda ne zaman yukarı çıkıyor ki.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…